Přehrada na Černé (Soběnovská přehrada)

Přehrada na Černé, též nazývána jako Soběnovská přehrada nebo vodní nádrž Hradiště nedaleko města Kaplice je nejstarší přehradou jižních Čech. Byla dostavěna v roce 1925.

Přehrada vznikla za účelem zadržování vody pro hydroelektrárnu a zároveň slouží jako ochrana před povodněmi. Paradoxně ji právě velká povodeň z roku 2002 protrhla, ale od roku 2005 opět slouží svému původnímu účelu.

Hráz byla původně částečně zděná z kamene a částečně sypaná zemní. Sypaná část hráze však nevydržela tlak vody při povodni v roce 2002 a musela pak být obnovena a následně obložena kamenem. Dnes je vzhled přehrady celistvý – vypadá, jako by byla celá hráz vyzděná z kamene.

V pravé části hráze je postavena vorová propust a v levé části výpust s odtokovým kanálem a vtok do přívodního tunelu k hydroelektrárně.

Elektrárna má na této přehradě mimořádně velký výkon, to je způsobeno velkým spádem v terénu říčky Černé, což způsobuje převýšení hladin vody v elektrárně až 59 metrů. Elektrárna je osazena dvěma Francisovými turbínami.

Přehrada na Černé je využívána také k rekreačním účelům, k vodním sportům a k rybolovu. Uvádí se jako pstruhový revír 423010 Černá 2.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Čtvrtek 15.4.2021
Zataženo
4°C
-1°C
Srážky: 0.1mm
Tlak: 1025.2hPa
Vítr: 4.9m/s
z severo-severo-západu
Zítra
Pátek 16.4.
Déšť se sněhem
2°C
1°C
Sobota
17.4.2021
Zataženo
6°C
2°C
Neděle
18.4.2021
Zataženo
7°C
3°C
Pondělí
19.4.2021
Déšť
9°C
5°C

Kontakt

Adresa:
Kaplice 

Místa v okolí

Vzdálenost: 3km
Kaplice - Malebné městečko Kaplice na řece Malši nedaleko Českého Krumlova je domovem pro více než 7 tisíc obyvatel. První písemný zápis v kronikách o osídlení města pochází z roku 1257.
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 7km
Vzdálenost: 8km
Vzdálenost: 9km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Nisanka - Rozhledna Nisanka je vystavěna z oceli a z kamene.
Vyhlídka Špička - Vyhlídka Špička je malá ocelová konstrukce, která svým tvarem připomíná závodní bob. 
Rozhledna Světlý vrch - Albrechtice v Jizerských horách jsou významným zimním letoviskem již mnoho desítek let. Při příležitosti 350. výročí založení obce byla postavena na Světlém vrchu dřevěná stavba vyhlídkové věže s ocelovým točitým schodištěm.
Rozhledna Komec - V roce 2014 došlo ke stavebním úpravám bývalého komína, který byl součástí kotelny pro vytápění okolních skleníků. Komín byl přestavěn na rozhlednu s točitým ocelovým schodištěm.

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.