Novoměstská radnice

Novoměstská radnice patří zcela určitě mezi nejvýznamnější památky města Prahy, proto patří i na seznam národních kulturních památek. Nachází se na Karlově náměstí, výborně dostupné metrem nebo tramvají.

Historie

Budova radnice vznikla někdy kolem poloviny 14.století, brzy po založení pražského Nového Města roku 1348 Karlem IV. Postupem času se radnice stala důležitým místem politického života. Roku 1419 vnikl rozbouřený dav pod vedením Žižky a Želivského dovnitř a shodil z okna purkmistra, konšely a několik měšťanů, akce známá jako první pražská defenestrace a také začátek husitských bojů.

Na Novoměstské radnici se odehrála v roce 1483 i druhá pražská defenestrace, tehdy však jako součást politického neklidu v Praze, to vše nakonec vedlo k povstání a politickému převratu. Na počátku 16.století se na Novoměstské radnici usídlil šestipanský úřad. Při tom došlo k přestavbě budovy. Nedlouho na to, v roce 1559, radnici zachvátil velký požár; obnova budovy zabrala celé dva roky.

Roku 1609 se stala radnice místem, kde se scházeli protestantští stavové ve snaze získat na císaři Rudolfovi II. náboženskou svobodu. To se skutečně podařilo, 9.července 1609 vchází v platnost tzv. Rudolfův Majestát. Podle Majestátu nikdo nesměl být nucen ke katolickému ani jinému vyznání. Listina byla zanesena do zemských desek jako platný zákon. Od roku 1784 byla pražská města sloučena pod jeden magistrát a na radnici se usídlil trestní soud, po roce 1859 radnice patřila Presidiu zemského soudu.

Na počátku 20.století vyžadovala radnice opravy většího rozsahu, přičemž byly objeveny cenné zachované zbytky původní architektury, podle nichž probíhaly následné rekonstrukce pod vedením architektů Wiehla a Hilberta. Další rozsáhlá rekonstrukce byla uskutečněna v letech 1975-1995 kvůli velmi bídnému stavu jak vně, tak vevnitř, když před tím sloužila jako pracoviště dopravního inspektorátu a Veřejné bezpečnosti. V roce 2007 proběhla rekonstrukce fasády.

Novoměstská radnice nebyla pouze důležitým centrem politického života, někdy plnila i funkci věznice. V letech 1694-1695 zde pobýval v cele vůdce chodské selské rebelie Jan Sladký-Kozina. Mezi další zločince spojené s radničním vězením patří legendární loupežník Václav Babinský (1839). Na konci 19.století, v roce 1894, se zde konal politický proces s Omladinou. Odsouzeno bylo přes 70 osob, z nejvýznamnějších Alois Rašín nebo Stanislav Kostka Neumann. Na nádvoří se běžně odehrávaly dokonce o popravy, poslední ještě za nacistické okupace. Různorodost původu i provinění vězněných se zasloužila o zlidovělý popěvek "V novoměstský věznici je plno hovoru - zloděj, cikán a redaktor seděj´ tu pospolu".

Neopomenutelnou dominantou Novoměstské radnice je bezesporu její vysoká kamenná věž. Byla dostavěna v roce 1456, je vysoká téměř 70 m a na ochoz vede 221 schodů.

Od 15. století věž plnila funkci protipožární „strážnice“ pro Nové Město a později z ní hlásný vytruboval hodiny. Věž doznala stavebních úprav v letech 1520-1526 a následně 1559-1561, ochoz a střecha byly opakovaně opravovány po zasažení bleskem (poslední úpravy pocházejí z roku 1876).

Za zmínku stojí jistě i původně gotická kaple v prvním patře radnice, zasvěcená Nanebevzetí Panny Marie a sv. Václavovi. V roce 1722 byla přestavěna v barokním stylu, ze kterého se zachovala např. klenba uprostřed zdobená freskou alegorie Práva a Spravedlnosti, či vstupní profilovaný portál.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Čtvrtek 6.8.2020
Skoro jasno
23°C
18°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1021.9hPa
Vítr: 2.9m/s
z severo-východu
Zítra
Pátek 7.8.
Skoro jasno
26°C
21°C
Sobota
8.8.2020
Jasno
29°C
19°C
Neděle
9.8.2020
Polojasno
30°C
20°C
Pondělí
10.8.2020
Skoro jasno
29°C
19°C

Kontakt

Adresa:
Praha 

Místa v okolí

Praha - Praha je hlavní a také největší město České republiky. Rozkládá se severně od středu Čech na obou březích Vltavy. Sídlí zde většina státních institucí a mnoho dalších firem a organizací.
Vzdálenost: 2km
Minipivovar a restaurace U Medvídků - Historie prastarého pivovarského domu U medvídků stojícího v ulici Na Perštýně počíná v 15. století. Dům byl pojmenován po prvním majiteli Janovi Medvídkovi, který roku 1466 založil pivovar, jenž vyráběl pivo nepřetržitě až do roku 1898.
Vzdálenost: 1km
Emauzský klášter - Emauzský klášter neboli klášter benediktinů u chrámu P. Marie a slovanských patronů, zvaný Na Slovanech či Emauzy, byl založen roku 1347 českým králem a římským císařem Karlem IV. Lucemburským pro řád slovanských benediktinů. Nachází se v Praze na Novém Městě.
Vzdálenost: 1km
Národní divadlo - Novorenesanční budova divadla od Josefa Zítka je jednou z nejvýznamnějších staveb v zemi jak z hlediska obecně národně-kulturního, historického, tak i z hlediska čistě architektonického.
Vzdálenost: 1km
Betlémská kaple - Betlémská kaple patří k nejvýznamnějším památkám města Prahy. Nachází se ve čtvrti Staré město na Betlémském náměstí.
Vzdálenost: 1km
Karolinum - Karolinum je architektonický komplex v Praze na Starém Městě. Nalézá se zde sídlo rektorátu Univerzity Karlovy. Ve své minulosti sloužilo Karolinum jako univerzitní kolej, později sídlo právnické a lékařské fakulty, mezi světovými válkami dokonce sídlo německé univerzity.
Vzdálenost: 1km
Divadlo Kalich - Divadlo Kalich je výraznou pražskou scénou posledních dob. Svůj provoz zahájilo divadlo v centru města již 1. listopadu 1999.
Vzdálenost: 1km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Mackova hora - Rozhledna Mackova hora je 36 metrů vysoký ocelový stožár telefonních operátorů. Byl postaven v roce 2000.
Rozhledna Studený vrch - Rozhledna Studený vrch byla upravena a zpřístupněna veřejnosti v roce 2004 z bývalé zeměměřičské stavby. Ta byla na Studeném vrchu v provozu již od roku 1940.
Rozhledna Rudolfka - Rozhledna Rudolfka je bývalá těžní věž Dolu Rastislava Štefánika, je postavena z železobetonu, což je poměrně ojedinělý způsob výstavby těžních důlních staveb. Zřejmě se jedná dokonce o světový unikát. Původně na jejím místě stála ocelová věž Dolu korunního prince Rudolfa, a to až do roku 1950.
Rozhledna Rožmitál pod Třemšínem - Rozhledna v Rožmitálu pod Třemšínem je bývalá trafostanice, která se nachází v objektu bývalého socialistického zemědělského podniku Agrostroj Rožmitál.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.