Novoměstská radnice

Novoměstská radnice patří zcela určitě mezi nejvýznamnější památky města Prahy, proto patří i na seznam národních kulturních památek. Nachází se na Karlově náměstí, výborně dostupné metrem nebo tramvají.

Historie

Budova radnice vznikla někdy kolem poloviny 14.století, brzy po založení pražského Nového Města roku 1348 Karlem IV. Postupem času se radnice stala důležitým místem politického života. Roku 1419 vnikl rozbouřený dav pod vedením Žižky a Želivského dovnitř a shodil z okna purkmistra, konšely a několik měšťanů, akce známá jako první pražská defenestrace a také začátek husitských bojů.

Na Novoměstské radnici se odehrála v roce 1483 i druhá pražská defenestrace, tehdy však jako součást politického neklidu v Praze, to vše nakonec vedlo k povstání a politickému převratu. Na počátku 16.století se na Novoměstské radnici usídlil šestipanský úřad. Při tom došlo k přestavbě budovy. Nedlouho na to, v roce 1559, radnici zachvátil velký požár; obnova budovy zabrala celé dva roky.

Roku 1609 se stala radnice místem, kde se scházeli protestantští stavové ve snaze získat na císaři Rudolfovi II. náboženskou svobodu. To se skutečně podařilo, 9.července 1609 vchází v platnost tzv. Rudolfův Majestát. Podle Majestátu nikdo nesměl být nucen ke katolickému ani jinému vyznání. Listina byla zanesena do zemských desek jako platný zákon. Od roku 1784 byla pražská města sloučena pod jeden magistrát a na radnici se usídlil trestní soud, po roce 1859 radnice patřila Presidiu zemského soudu.

Na počátku 20.století vyžadovala radnice opravy většího rozsahu, přičemž byly objeveny cenné zachované zbytky původní architektury, podle nichž probíhaly následné rekonstrukce pod vedením architektů Wiehla a Hilberta. Další rozsáhlá rekonstrukce byla uskutečněna v letech 1975-1995 kvůli velmi bídnému stavu jak vně, tak vevnitř, když před tím sloužila jako pracoviště dopravního inspektorátu a Veřejné bezpečnosti. V roce 2007 proběhla rekonstrukce fasády.

Novoměstská radnice nebyla pouze důležitým centrem politického života, někdy plnila i funkci věznice. V letech 1694-1695 zde pobýval v cele vůdce chodské selské rebelie Jan Sladký-Kozina. Mezi další zločince spojené s radničním vězením patří legendární loupežník Václav Babinský (1839). Na konci 19.století, v roce 1894, se zde konal politický proces s Omladinou. Odsouzeno bylo přes 70 osob, z nejvýznamnějších Alois Rašín nebo Stanislav Kostka Neumann. Na nádvoří se běžně odehrávaly dokonce o popravy, poslední ještě za nacistické okupace. Různorodost původu i provinění vězněných se zasloužila o zlidovělý popěvek "V novoměstský věznici je plno hovoru - zloděj, cikán a redaktor seděj´ tu pospolu".

Neopomenutelnou dominantou Novoměstské radnice je bezesporu její vysoká kamenná věž. Byla dostavěna v roce 1456, je vysoká téměř 70 m a na ochoz vede 221 schodů.

Od 15. století věž plnila funkci protipožární „strážnice“ pro Nové Město a později z ní hlásný vytruboval hodiny. Věž doznala stavebních úprav v letech 1520-1526 a následně 1559-1561, ochoz a střecha byly opakovaně opravovány po zasažení bleskem (poslední úpravy pocházejí z roku 1876).

Za zmínku stojí jistě i původně gotická kaple v prvním patře radnice, zasvěcená Nanebevzetí Panny Marie a sv. Václavovi. V roce 1722 byla přestavěna v barokním stylu, ze kterého se zachovala např. klenba uprostřed zdobená freskou alegorie Práva a Spravedlnosti, či vstupní profilovaný portál.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Úterý 22.6.2021
Deštivo
22°C
18°C
Srážky: 15mm
Tlak: 1010.6hPa
Vítr: 5.5m/s
z severu
Zítra
Středa 23.6.
Deštivo
21°C
18°C
Čtvrtek
24.6.2021
Deštivo
22°C
18°C
Pátek
25.6.2021
Deštivo
21°C
16°C
Sobota
26.6.2021
Skoro jasno
23°C
15°C

Kontakt

Adresa:
Praha 

Místa v okolí

Praha - Praha je hlavní a také největší město České republiky. Rozkládá se severně od středu Čech na obou březích Vltavy. Sídlí zde většina státních institucí a mnoho dalších firem a organizací.
Vzdálenost: 2km
Minipivovar a restaurace U Medvídků - Historie prastarého pivovarského domu U medvídků stojícího v ulici Na Perštýně počíná v 15. století. Dům byl pojmenován po prvním majiteli Janovi Medvídkovi, který roku 1466 založil pivovar, jenž vyráběl pivo nepřetržitě až do roku 1898.
Vzdálenost: 1km
Emauzský klášter - Emauzský klášter neboli klášter benediktinů u chrámu P. Marie a slovanských patronů, zvaný Na Slovanech či Emauzy, byl založen roku 1347 českým králem a římským císařem Karlem IV. Lucemburským pro řád slovanských benediktinů. Nachází se v Praze na Novém Městě.
Vzdálenost: 1km
Národní divadlo - Novorenesanční budova divadla od Josefa Zítka je jednou z nejvýznamnějších staveb v zemi jak z hlediska obecně národně-kulturního, historického, tak i z hlediska čistě architektonického.
Vzdálenost: 1km
Betlémská kaple - Betlémská kaple patří k nejvýznamnějším památkám města Prahy. Nachází se ve čtvrti Staré město na Betlémském náměstí.
Vzdálenost: 1km
Karolinum - Karolinum je architektonický komplex v Praze na Starém Městě. Nalézá se zde sídlo rektorátu Univerzity Karlovy. Ve své minulosti sloužilo Karolinum jako univerzitní kolej, později sídlo právnické a lékařské fakulty, mezi světovými válkami dokonce sídlo německé univerzity.
Vzdálenost: 1km
Divadlo Kalich - Divadlo Kalich je výraznou pražskou scénou posledních dob. Svůj provoz zahájilo divadlo v centru města již 1. listopadu 1999.
Vzdálenost: 1km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Libníkovice - Rozhledna Libníkovice pochází z roku 1930.
Rozhledna Kosice - Rozhledna Kosice patří k nejmladším stavbám tohoto typu. Její otevření se datuje do září roku 2017.
Rozhledna Chlum u Hradce Králové - Rozhledna Chlum u Hradce Králové je ocelový stožár mobilních operátorů, postavený v roce 1999. Je vysoký 52 metrů.
Kemp Liapor - Kemp se nachází ve sportovním areálu Liapor. Vyskytuje se na pravém břehu řeky. K dispozici jsou WC, sprchy a občerstvení v D&Š, U řeky. K dispozici je pronajmutí nohejbalových a tenisových kurtů

Nové ubytování

+ přidat
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště
Plasy - Nabízíme ubytování ve čtyřlůžkovém apartmá s kuchyňkou koupelnoua WC, Vybavení: Televize + satelit + Wi-Fi , zahrádka s posezením, ohniště a gril. Parkování na vlastním pozemku nebo v uzamčené garáži. Ve městě veškerá občanská vybavenost. Několik restaurací.
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.