Horní zámek Panenské Břežany

Panenské Břežany je obec necelých čtrnáct kilometrů na sever od Prahy. Nabízí ke shlédnutí tzv. Horní a Dolní zámek.

Na místě dnešního Horního zámku stála tvrz, o níž první písemné zmínky pochází z roku 1441. Dnešní barokní zámek však vznikl v první polovině osmnáctého století. Ale není známo přesné datum výstavby horního zámku Panenské Břežany. Představuje prostou obdélníkovou stavbu, která zaujme spíše jen svým balkonem v průčelí. Architektonickým doplňkem je v parku umístěná kaple sv. Anny, která byla přestavěna v letech 1705 až 1707.

Jakmile byl klášter zrušen, koupil zámek v roce 1820 August Ledebour-Wicheln. V roce 1823 se majitelem stal Johann Somsich a v roce 1828 Mytyáš Friedrich Riese-Stallburg. V roce 1909 zakoupil zámek továrník Emil Gerstel, který zde pobýval až do roku 1938, kdy pak emigroval. Po osvobození se stal horní zámek Panenské Břežany majetkem státu a byl upraven pro domov důchodců.

V osučasné době je zámek přístupný veřejnosti. Je zde umístěna expozice národního útlaku a odboje v době okupace. Součástí prohlídky je zámecká kaple sv. Anny a přilehlý zámecký park.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Sobota 27.2.2021
Zataženo
4°C
2°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1037.7hPa
Vítr: 3.9m/s
z severo-severo-západu
Zítra
Neděle 28.2.
Jasno
6°C
2°C
Pondělí
1.3.2021
Polojasno
7°C
-2°C
Úterý
2.3.2021
Jasno
8°C
-1°C
Středa
3.3.2021
Skoro jasno
11°C
2°C

Kontakt

Adresa:
Panenské Břežany 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Workout park Odolena Voda - Ve městě Odolena Voda je od 1.12.2014 k dispozici široké veřejnosti zdarma Workout hřiště.
Vzdálenost: 3km
Odolena Voda - Město Odolena Voda 16 km severně od centra Prahy je domovem pro více než 5 tisíc obyvatel. Odolenou Vodu a blízké Vodochody proslavila letecká továrna Aero Vodochody s vlastním letištěm.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Tichá (zřícenina tvrze) - Z kamenné tvrze Tichá z poloviny 14. století se do dnešních dnů zachovala pouze hranolová věž. Je vysoká 13 metrů a v současné době je upravena na rozhlednu. Koncem roku 2020 byla na věži přistavěna střecha.
Rozhledna Jezerní vyhlídka - Rozhledna Jezerní vyhlídka nedaleko Horní Plané pochází z roku 2016.
Rozhledna Hradišťský vrch - Nedaleko města Kaplice, na Hradišťském vrchu, vyrostla moderní dřevěná stavba vyhlídkové věže s ocelovým točitým schodištěm. Je vysoká 28 metrů a byla postavena podle návrhu architekta Pavla Jury. 
Rozhledna Zámecký vrch (zřícenina hradu Kamenice) - Z bývalé hradní věže v místě zříceny hradu Kamenice byla již v roce 1880 vybudována vyhlídka. Ta však byla kvůli špatnému technickému stavu stržena a na jejím místě vyrostla dřevěná stavba.

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.