Letná

Letná je místní název kopce a náhorní planiny nad řekou Vltavou severně od centra Prahy, značí též název pražské čtvrti (Praha 7) v katastrálním území částí Bubeneč a Holešovice. Letenská pláň je často spojována s prvomájovými manifestacemi v dobách socialismu a s demonstrací na počátku Sametové revoluce v roce 1989.

Významné místo při obléhání Prahy

Letná se původně nazývala Leteň nebo Letná pole, název charakterizoval tehdy dobře prosluněné místo. Letná byla významným místem již ve středověku, její rozsáhlé prostory osídlovaly tábory habsburských, francouzských, pruských a švédských vojsk. V roce 1420 v průběhu husitských tažení se zde shromažďovala vojska Zikmunda Lucemburského. Letenská pláň hrála důležitou úlohu při každém obléhání Prahy a tak nebyla nikdy stabilně osídlena. A že měla význam pro armádní seskupení, dokazuje i srpen 1968, kdy zde přistávaly vrtulníky sovětské invazní armády.

V minulosti bývaly na Letné vinice, v roce 1261 zde pořádal Přemysl Otakar II. korunovační hostinu (odtud pochází název jedné z nejznámějších ulic v Praze - ulice Korunovační). Na konci 16. století nechal císař Rudolf II. Letnou razit Rudolfovskou štolou, aby zásobovala rybník v Královské oboře. V 17. století tu Albrecht z Valdštejna přikázal prokopat letenským hřbetem strmou cestu, tehdy se jí říkalo Myší díra a dnes ji najdete v ulici Pod Bruskou.

Do roku 1830 tudy vedla Lánská koněspřežka (tehdy teprve druhá železnice na našem území) a v roce 1831 propojila Chotkova silnice Letnou s Malou Stranou. Významné osídlování Letné začalo až na konci 19. století.

První tramvajové linky na počátku 20. století

První tramvajová linka tudy vedla v roce 1900 a od 21. listopadu 1908 začaly jezdit první tramvaje přes Letenskou pláň. O dva roky později byl tramvajový provoz i v Chotkově silnici a od roku 1912 Badeniho ulicí. Tříkolejná jednosměrná tramvajová smyčka Špejchar tu byla uvedena do provozu v roce 1978 - současně s otevřením trasy A pražského metra. Tramvaje tak vhodně doplňovaly přepravní uzel u stanice Malostranská. 17. února 1982 se tu stala velmi závažná dopravní nehoda – tramvaj typu T1 najela na chybně přestavěnou výhybku, převrátila se a při nehodě zahynulo 7 osob a 12 jich bylo těžce zraněno.

Sedm Všesokolských sletů

Letná byla také dějištěm Všesokolských sletů, konaly se pravidelně v šestiletých periodách, první slet proběhl v roce 1891. Posledním sletem na Letné byl VI. Všesokolský slet v roce 1926 a z důvodu nedostatečné kapacity a obrovského zájmu veřejnosti se další slety konaly na Strahově.

Prvomájové manifestace a nakonec demonstrace v listopadu 1989

Kromě všesokolských sletů byla Letná místem vhodným pro vojenské přehlídky, od roku 1977 i pro každoroční prvomájové průvody a v mrazivém víkendu 25. a 26. listopadu 1989 se tu shromáždilo 800 tisíc lidí – tyto dny znamenaly zlom ve vývoji tzv. Sametové revoluce a byly přenášeny přímým přenosem Československé televize.

Na Letné se poblíž stadionu Sparty občas také objeví cirkusová manéž, Letenská pláň je dějištěm dětských drakiád, soutěží leteckých modelářů a také různých sportovních akcí a turnajů (lakros, badmindton, vybíjená, fotbal, tenis atd.)  V severozápadní části Letenské pláně je dnes mimoúrovňová křižovatka tunelového komplexu Blanka na Městském okruhu, který touto oblastí vede pod zemí. Letenská pláň je dnes vnímána spíš jako rekreační oblast a přehlídky nebo demonstrace se zde konají jenn velmi výjimečně.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Neděle 7.3.2021
Jasno
7°C
-3°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1021.2hPa
Vítr: 3.1m/s
z severo-západu
Zítra
Pondělí 8.3.
Polojasno
2°C
-4°C
Úterý
9.3.2021
Zataženo
4°C
-4°C
Středa
10.3.2021
Skoro jasno
6°C
-1°C
Čtvrtek
11.3.2021
Zataženo
8°C
8°C

Kontakt

Adresa:
Praha 

Místa v okolí

Praha - Praha je hlavní a také největší město České republiky. Rozkládá se severně od středu Čech na obou březích Vltavy. Sídlí zde většina státních institucí a mnoho dalších firem a organizací.
Vzdálenost: 2km
Anežský klášter - Anežský klášter byl založen v letech 1233-1234 Anežkou Přemyslovnou a králem Václavem I. Anežka osobně se pak stala jeho první abatyší. Klášter se nachází v severovýchodní části historického území Starého Města.
Vzdálenost: 1km
Rudolfinum - Novorenesanční Rudolfinum se řadí mezi nejvýznamnější stavby České republiky postavené v tomto stylu. Již v době svého vzniku v druhé polovině 19. století se Rudolfinum svým pojetím víceúčelového domu stalo unikátem evropského významu. I dnes je Rudolfinum nejvýznamnějším centrem kulturního dění v Praze.
Vzdálenost: 1km
Staronová synagoga - Staronová synagoga v Praze patří mezi jednu z nejstarších synagog v Evropě, která se stále používá k náboženským obřadům. Zároveň je tato budova jednou z nejstarších dochovaných synagog ve střední Evropě a také nejstarší dochovanou stavbou Josefova.
Vzdálenost: 1km
Letohrádek královny Anny (Belvedér) - Letohrádek královny Anny nesprávně nazývaný Belvedér je renesanční stavba stojící v blízkosti Pražského hradu v Královské zahradě.
Vzdálenost: 1km
Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze - Muzeum se nachází v Praze v ulici 17. listopadu. Jedná se o výzkumnou organizaci, jejíž hlavní činností je provádět výzkum v oblasti českých a zahraničních dějin.
Vzdálenost: 1km
Pinkasova synagoga - Synagoga je druhou nejstarší v Židovském městě. Její postavení se datuje ve 30. letech 16. století. Je postavena v kombinaci pozdní gotiky a rané renesance.
Vzdálenost: 1km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Velký Kamýk - Rozhledna Velký Kamýk je ocelová stavba vysílače mobilních operátorů, postavená v roce 2002. Stožár je vysoký 55 metrů.
Rozhledna Kupa (Jestřebice) - Rozhledna Kupa v Jestřebicích je zastřešená dřevěná stavba.
Zámek Český Rudolec (Malá Hluboká) - Vodní tvrz Český Rudolec postavená ve 14. století prošla v průběhu staletí několika stavebními úpravami. Byla přestavována v duchu renesance, baroka a nakonec v novogotickém stylu, který se nápadně podobá zámku Hluboká nad Vltavou.
Rozhledna Tichá (zřícenina tvrze) - Z kamenné tvrze Tichá z poloviny 14. století se do dnešních dnů zachovala pouze hranolová věž. Je vysoká 13 metrů a v současné době je upravena na rozhlednu. Koncem roku 2020 byla na věži přistavěna střecha.

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.