Letná

Letná je místní název kopce a náhorní planiny nad řekou Vltavou severně od centra Prahy, značí též název pražské čtvrti (Praha 7) v katastrálním území částí Bubeneč a Holešovice. Letenská pláň je často spojována s prvomájovými manifestacemi v dobách socialismu a s demonstrací na počátku Sametové revoluce v roce 1989.

Významné místo při obléhání Prahy

Letná se původně nazývala Leteň nebo Letná pole, název charakterizoval tehdy dobře prosluněné místo. Letná byla významným místem již ve středověku, její rozsáhlé prostory osídlovaly tábory habsburských, francouzských, pruských a švédských vojsk. V roce 1420 v průběhu husitských tažení se zde shromažďovala vojska Zikmunda Lucemburského. Letenská pláň hrála důležitou úlohu při každém obléhání Prahy a tak nebyla nikdy stabilně osídlena. A že měla význam pro armádní seskupení, dokazuje i srpen 1968, kdy zde přistávaly vrtulníky sovětské invazní armády.

V minulosti bývaly na Letné vinice, v roce 1261 zde pořádal Přemysl Otakar II. korunovační hostinu (odtud pochází název jedné z nejznámějších ulic v Praze - ulice Korunovační). Na konci 16. století nechal císař Rudolf II. Letnou razit Rudolfovskou štolou, aby zásobovala rybník v Královské oboře. V 17. století tu Albrecht z Valdštejna přikázal prokopat letenským hřbetem strmou cestu, tehdy se jí říkalo Myší díra a dnes ji najdete v ulici Pod Bruskou.

Do roku 1830 tudy vedla Lánská koněspřežka (tehdy teprve druhá železnice na našem území) a v roce 1831 propojila Chotkova silnice Letnou s Malou Stranou. Významné osídlování Letné začalo až na konci 19. století.

První tramvajové linky na počátku 20. století

První tramvajová linka tudy vedla v roce 1900 a od 21. listopadu 1908 začaly jezdit první tramvaje přes Letenskou pláň. O dva roky později byl tramvajový provoz i v Chotkově silnici a od roku 1912 Badeniho ulicí. Tříkolejná jednosměrná tramvajová smyčka Špejchar tu byla uvedena do provozu v roce 1978 - současně s otevřením trasy A pražského metra. Tramvaje tak vhodně doplňovaly přepravní uzel u stanice Malostranská. 17. února 1982 se tu stala velmi závažná dopravní nehoda – tramvaj typu T1 najela na chybně přestavěnou výhybku, převrátila se a při nehodě zahynulo 7 osob a 12 jich bylo těžce zraněno.

Sedm Všesokolských sletů

Letná byla také dějištěm Všesokolských sletů, konaly se pravidelně v šestiletých periodách, první slet proběhl v roce 1891. Posledním sletem na Letné byl VI. Všesokolský slet v roce 1926 a z důvodu nedostatečné kapacity a obrovského zájmu veřejnosti se další slety konaly na Strahově.

Prvomájové manifestace a nakonec demonstrace v listopadu 1989

Kromě všesokolských sletů byla Letná místem vhodným pro vojenské přehlídky, od roku 1977 i pro každoroční prvomájové průvody a v mrazivém víkendu 25. a 26. listopadu 1989 se tu shromáždilo 800 tisíc lidí – tyto dny znamenaly zlom ve vývoji tzv. Sametové revoluce a byly přenášeny přímým přenosem Československé televize.

Na Letné se poblíž stadionu Sparty občas také objeví cirkusová manéž, Letenská pláň je dějištěm dětských drakiád, soutěží leteckých modelářů a také různých sportovních akcí a turnajů (lakros, badmindton, vybíjená, fotbal, tenis atd.)  V severozápadní části Letenské pláně je dnes mimoúrovňová křižovatka tunelového komplexu Blanka na Městském okruhu, který touto oblastí vede pod zemí. Letenská pláň je dnes vnímána spíš jako rekreační oblast a přehlídky nebo demonstrace se zde konají jenn velmi výjimečně.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Čtvrtek 14.11.2019
Skoro jasno
6°C
2°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1010.3hPa
Vítr: 3.5m/s
z východu
Zítra
Pátek 15.11.
Skoro jasno
11°C
10°C
Sobota
16.11.2019
Zataženo
9°C
5°C
Neděle
17.11.2019
Déšť
13°C
5°C
Pondělí
18.11.2019
Déšť
2°C
2°C

Kontakt

Adresa:
Praha 

Místa v okolí

Praha - Praha je hlavní a také největší město České republiky. Rozkládá se severně od středu Čech na obou březích Vltavy. Sídlí zde většina státních institucí a mnoho dalších firem a organizací.
Vzdálenost: 2km
Anežský klášter - Anežský klášter byl založen v letech 1233-1234 Anežkou Přemyslovnou a králem Václavem I. Anežka osobně se pak stala jeho první abatyší. Klášter se nachází v severovýchodní části historického území Starého Města.
Vzdálenost: 1km
Rudolfinum - Novorenesanční Rudolfinum se řadí mezi nejvýznamnější stavby České republiky postavené v tomto stylu. Již v době svého vzniku v druhé polovině 19. století se Rudolfinum svým pojetím víceúčelového domu stalo unikátem evropského významu. I dnes je Rudolfinum nejvýznamnějším centrem kulturního dění v Praze.
Vzdálenost: 1km
Staronová synagoga - Staronová synagoga v Praze patří mezi jednu z nejstarších synagog v Evropě, která se stále používá k náboženským obřadům. Zároveň je tato budova jednou z nejstarších dochovaných synagog ve střední Evropě a také nejstarší dochovanou stavbou Josefova.
Vzdálenost: 1km
Letohrádek královny Anny (Belvedér) - Letohrádek královny Anny nesprávně nazývaný Belvedér je renesanční stavba stojící v blízkosti Pražského hradu v Královské zahradě.
Vzdálenost: 1km
Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze - Muzeum se nachází v Praze v ulici 17. listopadu. Jedná se o výzkumnou organizaci, jejíž hlavní činností je provádět výzkum v oblasti českých a zahraničních dějin.
Vzdálenost: 1km
Pinkasova synagoga - Synagoga je druhou nejstarší v Židovském městě. Její postavení se datuje ve 30. letech 16. století. Je postavena v kombinaci pozdní gotiky a rané renesance.
Vzdálenost: 1km

Nová místa

+ přidat
Velký řečický rybník - Na okraji Kardašovy Řečice se nachází vodní plocha s ostrůvkem s názvem Velký řečický rybník. 
Rybník Ptačí Blato - Rybník Ptačí Blato se nachází nedaleko Lomnice nad Lužnicí, v těsném sousedství rybníka Krčín. Stavěl se současně s ním, v 16. století a jeho rozloha byla zhruba o polovinu větší, než ta dnešní.
SKiPi Funpark a restaurace - SKiPi - to je multifunkční centrum s pestrou nabídkou atrakcí pro děti, ale i dospělí zde najdou své v prostorách příjemné restaurace s kavárnou. Můžete také navštívit rozsáhlou horolezeckou stěnu včetně boulderovky.
Rybník Přední Sax - Rybník Přední Sax se nachází nedaleko města Veselí nad Lužnicí. Byl založen Jindřichem IV. z Hradce na konci 15. století.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Maxant - Hotel Maxant je rodinný wellness hotel ve Frymburku na Lipně, který kromě ubytování nabízím i široký výběr wellness služeb.V restauraci si můžete pochutnat nejenom na tradiční české kuchyni, ale i čerstvých rybách. Odpolední kávu si můžete dát v hotelové cukrárně.
Penzion Hastrman - Penzion pro max 12 hostů ( 4 pokoje s koupelnami) stojí na břehu soukromého rybníka uprostřed rozlehlé 8 000m2 parkově upravené zahradě s lávkou a altánkem. Zajišťuje apsolutní soukromí hostů. Vlastní stravování v domě či výborná kuchyně Choltického zámku.
Chalupa Květinka Ohnišov - Nová stylová roubenka se saunou, kachlovými kamny a veškerým komfortem
Chalupa Sluníčko - K pronájmu nová luxusní roubenka, stylově vybavená, se saunou, bazénem a veškerým komfortem. Jedná se o chalupu, která se nachází v klidné části obce Ohnišov v Orlických horách.

Nové restaurace

+ přidat
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.
Restaurace U Svahu - Nově zrekonstruovaná nekuřácká restaurace v Olešnici na Moravě s kapacitou až 55 míst se nachází v lyžařském areálu, je zde možnost pořádat firemní večírek, školení, rodinná oslava, třídní sraz, malá svatba či jen venkovní grilování. K dispozici je i venkovní terasa.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.