Letná

Letná je místní název kopce a náhorní planiny nad řekou Vltavou severně od centra Prahy, značí též název pražské čtvrti (Praha 7) v katastrálním území částí Bubeneč a Holešovice. Letenská pláň je často spojována s prvomájovými manifestacemi v dobách socialismu a s demonstrací na počátku Sametové revoluce v roce 1989.

Významné místo při obléhání Prahy

Letná se původně nazývala Leteň nebo Letná pole, název charakterizoval tehdy dobře prosluněné místo. Letná byla významným místem již ve středověku, její rozsáhlé prostory osídlovaly tábory habsburských, francouzských, pruských a švédských vojsk. V roce 1420 v průběhu husitských tažení se zde shromažďovala vojska Zikmunda Lucemburského. Letenská pláň hrála důležitou úlohu při každém obléhání Prahy a tak nebyla nikdy stabilně osídlena. A že měla význam pro armádní seskupení, dokazuje i srpen 1968, kdy zde přistávaly vrtulníky sovětské invazní armády.

V minulosti bývaly na Letné vinice, v roce 1261 zde pořádal Přemysl Otakar II. korunovační hostinu (odtud pochází název jedné z nejznámějších ulic v Praze - ulice Korunovační). Na konci 16. století nechal císař Rudolf II. Letnou razit Rudolfovskou štolou, aby zásobovala rybník v Královské oboře. V 17. století tu Albrecht z Valdštejna přikázal prokopat letenským hřbetem strmou cestu, tehdy se jí říkalo Myší díra a dnes ji najdete v ulici Pod Bruskou.

Do roku 1830 tudy vedla Lánská koněspřežka (tehdy teprve druhá železnice na našem území) a v roce 1831 propojila Chotkova silnice Letnou s Malou Stranou. Významné osídlování Letné začalo až na konci 19. století.

První tramvajové linky na počátku 20. století

První tramvajová linka tudy vedla v roce 1900 a od 21. listopadu 1908 začaly jezdit první tramvaje přes Letenskou pláň. O dva roky později byl tramvajový provoz i v Chotkově silnici a od roku 1912 Badeniho ulicí. Tříkolejná jednosměrná tramvajová smyčka Špejchar tu byla uvedena do provozu v roce 1978 - současně s otevřením trasy A pražského metra. Tramvaje tak vhodně doplňovaly přepravní uzel u stanice Malostranská. 17. února 1982 se tu stala velmi závažná dopravní nehoda – tramvaj typu T1 najela na chybně přestavěnou výhybku, převrátila se a při nehodě zahynulo 7 osob a 12 jich bylo těžce zraněno.

Sedm Všesokolských sletů

Letná byla také dějištěm Všesokolských sletů, konaly se pravidelně v šestiletých periodách, první slet proběhl v roce 1891. Posledním sletem na Letné byl VI. Všesokolský slet v roce 1926 a z důvodu nedostatečné kapacity a obrovského zájmu veřejnosti se další slety konaly na Strahově.

Prvomájové manifestace a nakonec demonstrace v listopadu 1989

Kromě všesokolských sletů byla Letná místem vhodným pro vojenské přehlídky, od roku 1977 i pro každoroční prvomájové průvody a v mrazivém víkendu 25. a 26. listopadu 1989 se tu shromáždilo 800 tisíc lidí – tyto dny znamenaly zlom ve vývoji tzv. Sametové revoluce a byly přenášeny přímým přenosem Československé televize.

Na Letné se poblíž stadionu Sparty občas také objeví cirkusová manéž, Letenská pláň je dějištěm dětských drakiád, soutěží leteckých modelářů a také různých sportovních akcí a turnajů (lakros, badmindton, vybíjená, fotbal, tenis atd.)  V severozápadní části Letenské pláně je dnes mimoúrovňová křižovatka tunelového komplexu Blanka na Městském okruhu, který touto oblastí vede pod zemí. Letenská pláň je dnes vnímána spíš jako rekreační oblast a přehlídky nebo demonstrace se zde konají jenn velmi výjimečně.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Sobota 26.9.2020
Déšť
8°C
6°C
Srážky: 4.5mm
Tlak: 995.7hPa
Vítr: 7.1m/s
z západu
Zítra
Neděle 27.9.
Zataženo
12°C
6°C
Pondělí
28.9.2020
Polojasno
14°C
8°C
Úterý
29.9.2020
Polojasno
14°C
9°C
Středa
30.9.2020
Skoro jasno
17°C
10°C

Kontakt

Adresa:
Praha 

Místa v okolí

Praha - Praha je hlavní a také největší město České republiky. Rozkládá se severně od středu Čech na obou březích Vltavy. Sídlí zde většina státních institucí a mnoho dalších firem a organizací.
Vzdálenost: 2km
Anežský klášter - Anežský klášter byl založen v letech 1233-1234 Anežkou Přemyslovnou a králem Václavem I. Anežka osobně se pak stala jeho první abatyší. Klášter se nachází v severovýchodní části historického území Starého Města.
Vzdálenost: 1km
Rudolfinum - Novorenesanční Rudolfinum se řadí mezi nejvýznamnější stavby České republiky postavené v tomto stylu. Již v době svého vzniku v druhé polovině 19. století se Rudolfinum svým pojetím víceúčelového domu stalo unikátem evropského významu. I dnes je Rudolfinum nejvýznamnějším centrem kulturního dění v Praze.
Vzdálenost: 1km
Staronová synagoga - Staronová synagoga v Praze patří mezi jednu z nejstarších synagog v Evropě, která se stále používá k náboženským obřadům. Zároveň je tato budova jednou z nejstarších dochovaných synagog ve střední Evropě a také nejstarší dochovanou stavbou Josefova.
Vzdálenost: 1km
Letohrádek královny Anny (Belvedér) - Letohrádek královny Anny nesprávně nazývaný Belvedér je renesanční stavba stojící v blízkosti Pražského hradu v Královské zahradě.
Vzdálenost: 1km
Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze - Muzeum se nachází v Praze v ulici 17. listopadu. Jedná se o výzkumnou organizaci, jejíž hlavní činností je provádět výzkum v oblasti českých a zahraničních dějin.
Vzdálenost: 1km
Pinkasova synagoga - Synagoga je druhou nejstarší v Židovském městě. Její postavení se datuje ve 30. letech 16. století. Je postavena v kombinaci pozdní gotiky a rané renesance.
Vzdálenost: 1km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Na kopečku - V roce 2007 byla postavena na okraji obce Licoměřice pěkná dřevěná rozhledna.
Rozhledna Na Chlumu - Na konci 19. století stála poblíž Slatiňan kamenná rozhledna, která sloužila svému účelu mnoho desítek let. Postrádala však údržbu a musela být pro špatný technický stav uzavřena. Teprve v roce 2013 byla provedena rozsáhlá rekonstrukce, aby mohla rozhledna dále sloužit veřejnosti.
Rozhledna Jahůdka - V roce 2008 byla postavena dřevěná rozhledna s poetickým názvem Jahůdka, se třemi patry vyhlídkových ploch. Stavba je vysoká 12 metrů.
Rozhledna (vodárenská věž) Chrast u Chrudimi - Bývalá vodárenská věž byla v provozu poblíž města Chrast u Chrudimi až do roku 1978. Dnes slouží jako rozhledna.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.