Zlín

Zlín je okresní město v centrální části Zlínského kraje. Leží na řece Dřevnici, asi 75 km východně od Brna. Město má přibližně 77 tisíc obyvatel.

První zmínka o Zlíně pochází z roku 1322 jako o řemeslnicko – cechovním středisku na Valašsku. Nejvýznamnější událostí v historii města bylo založení obuvnické firmy Tomášem Baťou v roce 1894. Během několika let vznikl uznávaný a prosperující podnik, který nabízel mnoho pracovních příležitostí pro chudý kraj. Do Zlína bylo přizváno mnoho architektů a město se změnilo na aglomeraci plnou funkcionalistické architektury. Vyrostly kolonie baťovských staveb – rodinných domků a také výškových domů. Nejproslulejší stavbou z té doby je 77,5 m vysoký mrakodrap „Jednadvacítka“, tehdejší sídlo ředitelství firmy Baťa. Od roku 1949 se Zlín přejmenoval na Gottwaldov na počest prvního komunistického prezidenta Československa Klementa Gottwalda. Od 1. ledna 1990 je město známo opět jako Zlín.

Mezi zlínské památky patří barokně upravený hrad Malenovice z 14. století, renesanční zámek, kde sídlí Muzeum jihovýchodní Moravy a Krajská galerie výtvarného umění. Za návštěvu stojí i Muzeum obuvi nebo divadlo Malá scéna. Každý rok se ve Zlíně pořádá festival folklorních a dechových ansámblů FEDO, festival cestování, poznávání a sbližování kultur Neznámá Země a Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež. Ve Zlíně najdeme i zoologickou zahradu.

Mezi slavné osobnosti spojené se Zlínem patří podnikatel Tomáš Baťa, herci Josef Abrhám, Ilja Prachař a Jan Šťastný, hokejisté Petr Čajánek, Karel Rachůnek a Roman Čechmánek, atleti Emil Zátopek a Tomáš Dvořák, zpěvačka Leona Machálková, hudebník Felix Slováček, autor kreslených filmů Zdeněk Miller, režisér Karel Zeman nebo vědec Otto Wichterle.

Historie

První písemná zmínka pochází z roku 1322, kdy byl Zlín řemeslnicko-cechovním střediskem okolního valašského osídlení. Až do konce 19. století se příliš nelišil od jiných malých valašských středisek, např. sousedního města Vizovice. Počet obyvatel tou dobou nepřesáhl 3000.

Pro další rozvoj města je velmi důležitý rok 1894, kdy zde založil svou obuvnickou firmu podnikatel Tomáš Baťa. Během několika let vybudoval prosperující a rychle rostoucí podnik. Díky této skutečnosti se do města přistěhovalo hodně obyvatel, především z chudého Valašska ale i ze Slovácka, Hané a vzdálenějších oblastí Československa. V letech 1910-1938 se počet obyvatel zvýšil na desetinásobek z 3600 na 38 000.

Po roce 1926 se Zlín stal moderním městským centrem. Tomáš Baťa pozval do Zlína mnoho renomovaných architektů (například Le Corbusiera), a tak se město změnilo aglomeraci plnou funkcionalistické architektury. Rostly kolonie typických „baťovských" staveb - rodinných domků, ale také výškových domů. Nejproslulejší stavbou z té doby je 77,5 m vysoký mrakodrap „Jednadvacítka" - tehdejší sídlo ředitelství firmy Baťa, známé například „pojízdnou" kanceláří ředitele firmy. Tato budova byla vystavěna v letech 1937 a 1938.

Za druhé světové války, v roce 1944, bylo město bombardováno. Již v roce 1945 byly Baťovy závody znárodněny.

Od 1. ledna 1949 bylo město přejmenováno na Gottwaldov podle prvního komunistického prezidenta Československa Klementa Gottwalda. Tentýž rok se město stalo sídlem Gottwaldovského kraje, který ale neměl dlouhého trvání a zanikl při další reformě státní správy v roce 1960. Tehdy byl okres Gottwaldov začleněn do Jihomoravského kraje se sídlem v Brně. V 30. letech vznikly zlínské filmové ateliéry, které proslavili svými animovanými díly především Karel Zeman a Hermína Týrlová.

V prosinci 1989 navštívil Gottwaldov Tomáš Baťa mladší a bylo rozhodnuto o navrácení původního názvu Zlín, k čemuž došlo k 1. lednu 1990. V roce 1990 se Zlín stal statutárním městem. V 90. letech docházelo ve městě k rozvoji soukromého podnikání, ale zároveň také zanikly některé významné průmyslové závody - např. obuvnický podnik Svit - nástupce Baťovy firmy. V roce 2001 byla založena Univerzita Tomáše Bati a vznikl samosprávný Zlínský kraj.

Od roku 1990 narůstá mezi občany některých okrajových částí Zlína nespokojenost se správou města, jejímž důsledkem bylo osamostatnění několika bývalých částí Zlína (Březnice, Ostrata, Lípa, Tečovice a Hvozdná), a sílí požadavky na přeměnu Zlína v územně členěné statutární město se samosprávnými městskými částmi, čemuž se však magistrát brání. O osamostatnění v poslední době usilovali zejména obyvatelé Želechovic nad Dřevnicí, ve kterých se konalo 17. května 2008 referendum, v němž si obyvatelé odhlasovali odtržení, k němuž došlo k 1. lednu 2009.

Kultura

Ve Zlíně se nachází Městské divadlo, Filharmonie Bohuslava Martinů, Velké kino, Krajská knihovna Františka Bartoše, Krajská galerie výtvarného umění, ve zlínském zámku sídlí Muzeum jihovýchodní Moravy s expozicí S inženýry Hanzelkou a Zikmundem pěti světadíly, Archiv H+Z, který spravuje cestovatelský odkaz Hanzelky a Zikmunda.

Ve Zlíně je také Muzeum obuvi. Každoročně se zde konají festivaly vážné hudby Harmonia Moraviae a Talentinum, festivaly folklorních a dechových ansámblů FEDO (který pořádá Velký dechový orchestr města Zlína) a Zlínské besedování, divadelní festival Setkání-Stretnutie, ale také festival cestování, poznávání a sbližování kultur Neznámá Země.

Zábava

Film festival Zlín - je mezinárodní filmový festival, určený pro děti a mládež. Doprovodný program čítá desítky akcí ve Zlíně a nezřídka okolních městech. Může jít o různé zábavní programy zaměřené pro děti, autorská čtení knížek pro děti, koncerty, výstavy, soutěže.

Muzeum jihovýchodní Moravy

Filharmonie Bohuslava Martinů

ZOO Zlín - Navštivte zlínskou zoo, nebudete litovat. Je otevřena každý den a patří k nejoblíbenějším zahradám v republice. Rozlehlé přírodní expozice se společným chovem více druhů zvířat, tropická hala Yucatan, průchozí expozice a voliéry, romantický zámek Lešná i krásný park - to je prostředí zcela ojedinělé zoo i v Evropě.

Doprava

Zlín leží relativně stranou od hlavních dopravních tahů. Ve východo-západním směru město protíná silnice I/49. Tato silnice spojuje Otrokovice s Valašskou Polankou na Vsetínsku. Zlín neleží na žádném významném železničním tahu. Jedinou tratí, která protíná město rovnoběžně s hlavní silnicí, je jednokolejná trať Otrokovice - Vizovice. Železniční stanice v Otrokovicích tak plní úlohu hlavního železničního terminálu pro zlínskou aglomeraci. Se Zlínem je dopravně propojena nejen místní dráhou, ale i trolejbusovou dopravou. Městskou hromadnou dopravu zajišťují trolejbusy a autobusy.

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Zlín 

Místa v okolí

Ski areál Svah Zlín - Zimní areál Svah Zlín se nachází daleko od ostatních areálů, je tak ideální volbou pro lidi, kteří bydlí v jeho blízkosti nedaleko města Zlín v okrese Kroměříž. Ski areál je bohatě vybaven. Na své si tak přijde každý.
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 1km
Cukrárna a kavárna U Freda - Cukrárna a kavárna "U Freda" je místo, kde můžete strávit příjemné chvíle a dát si dobrou kávu, zákusek či zmrzlinu. V nabídce naleznete kvalitní sudová i lahvová vína z jižní Moravy, alkoholické i nealko nápoje, míchané nápoje, doplňky k vínu, obložené chlebíčky, ...
Vzdálenost: 3km
Březnice u Zlína - Obec Březnice se rozprostírá v okrese Zlín. Zaujímá plochu o velikosti 9,15 kilometrů čtverečních.
Vzdálenost: 5km
Tečovice - Tečovice je obec nacházející se v okrese Zlín, v severozápadní části údolí Dřevnice. Zaujímá plochu o velikosti 6,66 kilometrů čtverečních.
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 7km
Vzdálenost: 7km

Nová místa

+ přidat
Císařská alej Liberec - V roce 1908 byla při příležitosti oslav šedesátileté vlády císaře Františka Josefa I. vysázena alej javorů klenů, javorů mléče a jasanů ztepilých.
Alej Machnín - V Machníně na Liberecku se nachází památné stromořadí, chráněné státem.
Alenčina třešňová alej - Alenčina alej v České Lípě vznikla v roce 2016, vybudovalo ji město, čímž přispělo k návratu dávné tradice sázet ovocné stromy podél silnic.
Lavička Petra Červenky - Lavička Petra Červenky. Komunikace mezi spoluobčany. Dříve to bývalo součástí každého domu, a nahrazovalo dnešní sociální sítě. Návrat ku tradici. Petr Červenka.

Nové ubytování

+ přidat
Chata Orion - Srdečně Vás zveme do naší zrekonstruované roubené Chaty Orion, která se nachází v oblíbené lyžařské obci Velká Úpa, patřící k městu Pec pod Sněžkou v Krkonoších.
Lašské chalupy - Dopřejte si příjemnou dovolenou v jedné z prostorných chalup, které jsou obklopeny nádhernou přírodou a nabízejí veškeré zázemí pro fantastický pobyt. Vychutnejte si klidné ráno, nadechněte se čerstvého horského vzduchu v Beskydech a užijte si společné chvíle s těmi, které máte nejraději. Díky ideální poloze v podhorské obci Kunčice pod Ondřejníkem budete mít nekonečné možnosti pro výlety a turistiku.
Chata U Koníků - Plánujete vyrazit do Krušných hor? Zveme Vás do naší Chaty U Koníků, která se nachází v klidné části obce Moldava, nedaleko hranic s Německem. Její poloha potěší všechny nadšence turistiky, cyklistiky, pohodové rekreace uprostřed přírody i milovníky zimních sportů.
Chaty Diana - Chaty Diana, které najdete v obci Doksy na jihu okresu Česká Lípa, jsou ideálním místem pro pohodovou letní dovolenou zejména pro milovníky vody.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.