Kašava

Typ: | Vesnice |
---|---|
Kraj: | Zlínský kraj |
Okres: | Okres Zlín |
Výška: | 330 m n.m. |
GPS: | 49°17'43.477"N, 17°47'8.382"E |











Historie
První písemná zmínka o obci je z roku 1373. Kašava byla součástí lukovského panství a už pravděpodobně v polovině 15. století existoval v Kašavě kostel zasvěcený svaté Kateřině.
Kultura a tradice
Kašava je více než třicet let proslavena stejnojmenným národopisným souborem. Jeho členové udržují při životě regionální lidové zvyky a valašské písně a tance v typických krojích. Obec má bohatý kulturní a společenský život. Každoročně pořádá tradiční kácení máje, Hudecké a gajdošské slavnosti, Vodění medvěda, aj.
Přírodní zajímavosti
Kašava je součástí přírodního parku Hostýnské vrchy. Přírodní jezírko na náhorní plošině Na Vinohrádkách je opředeno pověstí. Kašavští prý chtěli postavit kapli jako poutní místo. Základy několikrát vybudovali, ale do rána pokaždé skončily ve skrytých bažinách blízkého jezírka. Proto si místo uchovalo do dnešních dnů svůj původní ráz.
Možnosti trávení dovolené
Kašava je ideálním místem pro seznámení s krásou Hostýnských vrchů. Jedinečná příroda nabízí nenáročné terény k pěší turistice, cykloturisticce či běžkování.
Kašavou prochází žlutá turistická značka, která směřuje severovýchodním směrem k turistické chatě Kopná. Opačným směrem se dá dostat nejprve po žluté a pak po modré značce do Slušovic. Kromě turistických tras vede obcí značená trasa lokální cyklostezky.
Z okolních zajímavostí patří k nejnavštěvovanějším například ZOO a zámek Lešná, zřícenina hradu Lukov nebo Ski Areál Troják.
Kašava - památky a zajímavosti v okolí
Hrad Lukov
- Rozsáhlá zřícenina gotického hradu Lukova se nachází v jihozápadní části Hostýnských vrchů, přibližně 13 km od Zlína a ca 1 km severně od stejnojmenné obce ve Zlínském kraji. Lukov býval jedním z nejrozlehlejších hradů na Moravě. Díky Hnutí Brontosaurus a Spolku přátel hradu Lukova prochází objekt v posledních letech výraznou památkovou obnovou.
Zámek Vizovice
- Pozdně barokní zámek z poloviny 18. století patří k nejvýznamnějším ukázkám francouzsky orientované architektury předního stavitele F. A. Grimma. Vizovická pamětihodnost stojí v centru stejnojmenného valašského městečka, asi 15 km východně od Zlína ve Zlínském kraji, a prezentuje se bohatě vybavenými barokními a klasicistními interiéry s významnou sbírkou obrazů a grafik. Zámek představuje typické komfortní šlechtické sídlo ve stylu Ludvíka XVI., charakteristické pro druhou polovinu 18. století. Rezidenci obklopuje francouzský a anglický park s plastikami O. Schweigela.
ZOO Zlín - Lešná
- Zoologická zahrada leží nedaleko města Zlín. Nabízí vám příjemné strávení sobotního odpoledne.
Hrad Obřany u Chvalčova
- Zřícenina hradu ze 14. století se nachází na protáhlém vrcholovém hřebeni stejnojmenné dominantní vyvýšeniny; najdeme ji v hájemství Hostýnských vrchů nedaleko Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku. Z tohoto středověkého sídla, zničeného za husitských válek, se dochovaly rozsáhlejší zbytky hradního paláce, příkop, část obvodové hradební zdi a relikt válcové věže. Obřany jsou jedním z nejvýše položených zřícených hradů na Moravě (704 m n. m.).