Vlašim

Vlašim je součástí mikroregionu Podblanicko, žije zde necelých 12 tisíc obyvatel. Město se může pochlubit mnoha historickými objekty, zdejší oblast byla osídlena již v době několika desítek tisíc let před naším letopočtem.

Oblast Vlašimska byla osídlena již v době před 30 tisíci lety, prokazují to četné archeologické nálezy. Zhruba 2 tisíce let před naším letopočtem zde sídlili Keltové, o pět století později kmeny Germánů a nakonec kmeny Slovanů. První zmínka o hradním objektu u Vlašimi je z roku 1303, první zápis v kronikách o městě Vlašim z roku 1320. V roce 1318 zde stála tvrz na místě bývalého hradiště, sloužila jako ochrana brodu přes řeku Blanici.

Ve 14. století zde sídlili rytíři z Vlašimi, kteří byli členy královské družiny Jana Lucemburského. Jeden z nich, Hron z Vlašimi, padl v bitvě u Kresčaku v roce 1346. Za působení Jana Očka z Vlašimi, který byl pražským arcibiskupem a prvním českým kardinálem, byla Vlašim povýšena na město. Vlastníky města byli pak Jenštejnové z Vlašimi a později Trčkové z Lípy, stoupenci krále Jiřího z Poděbrad. Rod Trčků sice nechal vystavět městský kostel a další prostory hradu, město však značně zadlužil. Vlašim pak ovládali rytířské rody Markvartů Stranovských ze Svojovic a Klenovských ze Ptení. Dnešní podoba městského znaku (i s monogramem AKZP) pochází z roku 1580, který město získalo zásluhou Aleše Klenovského.

Rekatolizace a třicetiletá válka přinesly městu zkázu

Do roku 1621 vlastnili město Vostrovcové z Kralovic, Jan Vostrovec byl jedním z odsouzených českých šlechticů, kteří se postavili králi Ferdinandovi. Po bitvě na Bílé hoře byl odsouzen k trestu smrti stětím (kat Jan Mydlář), ale nakonec byll rozsudek zmírněn na doživotní žalář. Majetek odsouzeného připadl panovníku a město Vlašim získali jako konfiskát páni z Talmberka.

Většina zdejších měšťanů byla protestantského vyznání, v době rekatolizace po Bílé hoře zde vypukla řada povstání a byly vypleněny zámky v Ratajích, v Domašíně a ve Vlašimi. Když vyplenili i zdejší klášter, byl jejich vzdor zastaven královským vojskem a byli zabiti v boji nebo zatčeni a dodatečně popraveni. Další pohroma zastihla město v době třicetileté války, tak jako tehdy většinu měst a vesnic v Čechách. Švédové tu v roce 1645 město vypálili, většinu obyvatel povraždili a Vlašim zůstal mnoho let pustý a v troskách. O sto let později byli vlastníky nově vzkvétajícího města knížata z Auerspergu, kteří zde sídlili až do roku 1945.

Průmyslový rozmach v 19. století znamenal pro město značný rozkvět. V roce 1895 tudy vedla železnice, v roce 1914 byla uvedena do provozu turbínová elektrárna, v roce 1918 se významně rozvíjel obuvnický průmysl a od roku 1935 se začalo s výrobou zbraní a střeliva světoznámé značky Sellier & Bellot. 

V době socialismu v 70. letech tu bylo postaveno panelové sídliště, v souvislosti s výstavbou přehrady Švihov (Želivka) byly zaplaveny některé obce, zkrácena žeklezniční trať do Trhového Štěpánova a postaveny nové domy v Dolních Kralovicích. 

V roce 1992 lehlo popelem při velkém požáru celé jižní křídlo vlašimského zámku. Zámek byl až do roku 2005 rekonstruován a dnes probíhá i významná revitalizace města. Bylo opraveno vlakové a autobusové nádraží a náměstí v centru. Vlašim byla v roce 2006 na prvním místě v České republice v seznamu čerpání dotací z EU.

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pondělí 30.3.2020
Polojasno
3°C
-3°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1026.3hPa
Vítr: 3.1m/s
z severu
Zítra
Úterý 31.3.
Mrznoucí déšť
1°C
-3°C
Středa
1.4.2020
Jasno
3°C
-2°C
Čtvrtek
2.4.2020
Jasno
9°C
2°C
Pátek
3.4.2020
Déšť
6°C
0°C

Kontakt

Adresa:
Vlašim 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Buzický rybník - Buzický rybník nedaleko Blatné je svým způsobem ojedinělý. Neslouží totiž jako většina vodních ploch tohoto typu k chovu ryb, ale byl vybudován jako konečný stupeň očisty odpadních vod. 
Rybník Hliníř - Rybník Hliníř vznikl současně s Bošileckým a Ponědrážkovským rybníkem. Nachází se v zalesněné části Třeboňské pánve, nedaleko od levého břehu řeky Lužnice, která tu na svém horním toku protéká poblíž obce Ponědrážka. 
Bělohůrecký rybník - Bělohůrecký rybník nedaleko Temelína o rozloze 49 hektarů spadá pod Rybářství Hluboká nad Vltavou a.s.
Rybník Výskok - Rybník Výskok zakládal některý z rybníkářů v rožmberském panství v období renesance. 

Nové ubytování

+ přidat
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.
Hotel Zámek Čechtice - Zámek Čechtice se ideálně hodí jak pro víkendové pobyty a rodinnou dovolenou tak pro soukromé oslavy, setkání, svatby nebo semináře s kapacitou dvou set osob.Zámecká restaurace nabízí převážně pokrmy klasické české kuchyně připravované z čerstvých surovin od místních dodavatelů.
Statek ,,Hofje,, - Historický statek z r. 1877, renovovaný,útulný. Velká zahrada, možnost grilování i pokud spadne pár kapek deště, místo je zastřešené , velký , zastřešený bazén 10m x 5 m x 150 cm.Ubytování ve čtyřech dvoulůžkových pokojích s vlastní koupelnou a WC. Kapacita v létě 16 osob, v zimě 12 osob, včetně přistýlek. Plně zařízená kuchyně,jídelna, obývací pokoj, herna pro děti.WI-FI, TV .

Nové restaurace

+ přidat
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: ubytování, restauraci, zámecké prohlídky a kulturní akce.