Vlašim

Vlašim je součástí mikroregionu Podblanicko, žije zde necelých 12 tisíc obyvatel. Město se může pochlubit mnoha historickými objekty, zdejší oblast byla osídlena již v době několika desítek tisíc let před naším letopočtem.

Oblast Vlašimska byla osídlena již v době před 30 tisíci lety, prokazují to četné archeologické nálezy. Zhruba 2 tisíce let před naším letopočtem zde sídlili Keltové, o pět století později kmeny Germánů a nakonec kmeny Slovanů. První zmínka o hradním objektu u Vlašimi je z roku 1303, první zápis v kronikách o městě Vlašim z roku 1320. V roce 1318 zde stála tvrz na místě bývalého hradiště, sloužila jako ochrana brodu přes řeku Blanici.

Ve 14. století zde sídlili rytíři z Vlašimi, kteří byli členy královské družiny Jana Lucemburského. Jeden z nich, Hron z Vlašimi, padl v bitvě u Kresčaku v roce 1346. Za působení Jana Očka z Vlašimi, který byl pražským arcibiskupem a prvním českým kardinálem, byla Vlašim povýšena na město. Vlastníky města byli pak Jenštejnové z Vlašimi a později Trčkové z Lípy, stoupenci krále Jiřího z Poděbrad. Rod Trčků sice nechal vystavět městský kostel a další prostory hradu, město však značně zadlužil. Vlašim pak ovládali rytířské rody Markvartů Stranovských ze Svojovic a Klenovských ze Ptení. Dnešní podoba městského znaku (i s monogramem AKZP) pochází z roku 1580, který město získalo zásluhou Aleše Klenovského.

Rekatolizace a třicetiletá válka přinesly městu zkázu

Do roku 1621 vlastnili město Vostrovcové z Kralovic, Jan Vostrovec byl jedním z odsouzených českých šlechticů, kteří se postavili králi Ferdinandovi. Po bitvě na Bílé hoře byl odsouzen k trestu smrti stětím (kat Jan Mydlář), ale nakonec byll rozsudek zmírněn na doživotní žalář. Majetek odsouzeného připadl panovníku a město Vlašim získali jako konfiskát páni z Talmberka.

Většina zdejších měšťanů byla protestantského vyznání, v době rekatolizace po Bílé hoře zde vypukla řada povstání a byly vypleněny zámky v Ratajích, v Domašíně a ve Vlašimi. Když vyplenili i zdejší klášter, byl jejich vzdor zastaven královským vojskem a byli zabiti v boji nebo zatčeni a dodatečně popraveni. Další pohroma zastihla město v době třicetileté války, tak jako tehdy většinu měst a vesnic v Čechách. Švédové tu v roce 1645 město vypálili, většinu obyvatel povraždili a Vlašim zůstal mnoho let pustý a v troskách. O sto let později byli vlastníky nově vzkvétajícího města knížata z Auerspergu, kteří zde sídlili až do roku 1945.

Průmyslový rozmach v 19. století znamenal pro město značný rozkvět. V roce 1895 tudy vedla železnice, v roce 1914 byla uvedena do provozu turbínová elektrárna, v roce 1918 se významně rozvíjel obuvnický průmysl a od roku 1935 se začalo s výrobou zbraní a střeliva světoznámé značky Sellier & Bellot. 

V době socialismu v 70. letech tu bylo postaveno panelové sídliště, v souvislosti s výstavbou přehrady Švihov (Želivka) byly zaplaveny některé obce, zkrácena žeklezniční trať do Trhového Štěpánova a postaveny nové domy v Dolních Kralovicích. 

V roce 1992 lehlo popelem při velkém požáru celé jižní křídlo vlašimského zámku. Zámek byl až do roku 2005 rekonstruován a dnes probíhá i významná revitalizace města. Bylo opraveno vlakové a autobusové nádraží a náměstí v centru. Vlašim byla v roce 2006 na prvním místě v České republice v seznamu čerpání dotací z EU.

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Vlašim 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Václavka - Rozhledna Václavka je vyhlídková věž ve Voticích.
Rozhledna Kochnov - Rozhledna Kochnov je dřevěná stavba vyhlídkové věže na okraji lesa.
Vyhlídková věž staré radnice Mladá Boleslav - Vyhlídková věž staré městské radnice v Mladé Boleslavi byla postavena v 18. století.
Rozhledna Zvonička - Rozhledna Zvonička je dřevěná vyhlídková věž, postavená nad vinicí, v blízkosti obce Otmíče.

Nové ubytování

+ přidat
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.