Vlašim

Vlašim je součástí mikroregionu Podblanicko, žije zde necelých 12 tisíc obyvatel. Město se může pochlubit mnoha historickými objekty, zdejší oblast byla osídlena již v době několika desítek tisíc let před naším letopočtem.

Oblast Vlašimska byla osídlena již v době před 30 tisíci lety, prokazují to četné archeologické nálezy. Zhruba 2 tisíce let před naším letopočtem zde sídlili Keltové, o pět století později kmeny Germánů a nakonec kmeny Slovanů. První zmínka o hradním objektu u Vlašimi je z roku 1303, první zápis v kronikách o městě Vlašim z roku 1320. V roce 1318 zde stála tvrz na místě bývalého hradiště, sloužila jako ochrana brodu přes řeku Blanici.

Ve 14. století zde sídlili rytíři z Vlašimi, kteří byli členy královské družiny Jana Lucemburského. Jeden z nich, Hron z Vlašimi, padl v bitvě u Kresčaku v roce 1346. Za působení Jana Očka z Vlašimi, který byl pražským arcibiskupem a prvním českým kardinálem, byla Vlašim povýšena na město. Vlastníky města byli pak Jenštejnové z Vlašimi a později Trčkové z Lípy, stoupenci krále Jiřího z Poděbrad. Rod Trčků sice nechal vystavět městský kostel a další prostory hradu, město však značně zadlužil. Vlašim pak ovládali rytířské rody Markvartů Stranovských ze Svojovic a Klenovských ze Ptení. Dnešní podoba městského znaku (i s monogramem AKZP) pochází z roku 1580, který město získalo zásluhou Aleše Klenovského.

Rekatolizace a třicetiletá válka přinesly městu zkázu

Do roku 1621 vlastnili město Vostrovcové z Kralovic, Jan Vostrovec byl jedním z odsouzených českých šlechticů, kteří se postavili králi Ferdinandovi. Po bitvě na Bílé hoře byl odsouzen k trestu smrti stětím (kat Jan Mydlář), ale nakonec byll rozsudek zmírněn na doživotní žalář. Majetek odsouzeného připadl panovníku a město Vlašim získali jako konfiskát páni z Talmberka.

Většina zdejších měšťanů byla protestantského vyznání, v době rekatolizace po Bílé hoře zde vypukla řada povstání a byly vypleněny zámky v Ratajích, v Domašíně a ve Vlašimi. Když vyplenili i zdejší klášter, byl jejich vzdor zastaven královským vojskem a byli zabiti v boji nebo zatčeni a dodatečně popraveni. Další pohroma zastihla město v době třicetileté války, tak jako tehdy většinu měst a vesnic v Čechách. Švédové tu v roce 1645 město vypálili, většinu obyvatel povraždili a Vlašim zůstal mnoho let pustý a v troskách. O sto let později byli vlastníky nově vzkvétajícího města knížata z Auerspergu, kteří zde sídlili až do roku 1945.

Průmyslový rozmach v 19. století znamenal pro město značný rozkvět. V roce 1895 tudy vedla železnice, v roce 1914 byla uvedena do provozu turbínová elektrárna, v roce 1918 se významně rozvíjel obuvnický průmysl a od roku 1935 se začalo s výrobou zbraní a střeliva světoznámé značky Sellier & Bellot. 

V době socialismu v 70. letech tu bylo postaveno panelové sídliště, v souvislosti s výstavbou přehrady Švihov (Želivka) byly zaplaveny některé obce, zkrácena žeklezniční trať do Trhového Štěpánova a postaveny nové domy v Dolních Kralovicích. 

V roce 1992 lehlo popelem při velkém požáru celé jižní křídlo vlašimského zámku. Zámek byl až do roku 2005 rekonstruován a dnes probíhá i významná revitalizace města. Bylo opraveno vlakové a autobusové nádraží a náměstí v centru. Vlašim byla v roce 2006 na prvním místě v České republice v seznamu čerpání dotací z EU.

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Vlašim 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Císařská alej Liberec - V roce 1908 byla při příležitosti oslav šedesátileté vlády císaře Františka Josefa I. vysázena alej javorů klenů, javorů mléče a jasanů ztepilých.
Alej Machnín - V Machníně na Liberecku se nachází památné stromořadí, chráněné státem.
Alenčina třešňová alej - Alenčina alej v České Lípě vznikla v roce 2016, vybudovalo ji město, čímž přispělo k návratu dávné tradice sázet ovocné stromy podél silnic.
Lavička Petra Červenky - Lavička Petra Červenky. Komunikace mezi spoluobčany. Dříve to bývalo součástí každého domu, a nahrazovalo dnešní sociální sítě. Návrat ku tradici. Petr Červenka.

Nové ubytování

+ přidat
Chata Orion - Srdečně Vás zveme do naší zrekonstruované roubené Chaty Orion, která se nachází v oblíbené lyžařské obci Velká Úpa, patřící k městu Pec pod Sněžkou v Krkonoších.
Lašské chalupy - Dopřejte si příjemnou dovolenou v jedné z prostorných chalup, které jsou obklopeny nádhernou přírodou a nabízejí veškeré zázemí pro fantastický pobyt. Vychutnejte si klidné ráno, nadechněte se čerstvého horského vzduchu v Beskydech a užijte si společné chvíle s těmi, které máte nejraději. Díky ideální poloze v podhorské obci Kunčice pod Ondřejníkem budete mít nekonečné možnosti pro výlety a turistiku.
Chata U Koníků - Plánujete vyrazit do Krušných hor? Zveme Vás do naší Chaty U Koníků, která se nachází v klidné části obce Moldava, nedaleko hranic s Německem. Její poloha potěší všechny nadšence turistiky, cyklistiky, pohodové rekreace uprostřed přírody i milovníky zimních sportů.
Chaty Diana - Chaty Diana, které najdete v obci Doksy na jihu okresu Česká Lípa, jsou ideálním místem pro pohodovou letní dovolenou zejména pro milovníky vody.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.