Vlašim

Vlašim je součástí mikroregionu Podblanicko, žije zde necelých 12 tisíc obyvatel. Město se může pochlubit mnoha historickými objekty, zdejší oblast byla osídlena již v době několika desítek tisíc let před naším letopočtem.

Oblast Vlašimska byla osídlena již v době před 30 tisíci lety, prokazují to četné archeologické nálezy. Zhruba 2 tisíce let před naším letopočtem zde sídlili Keltové, o pět století později kmeny Germánů a nakonec kmeny Slovanů. První zmínka o hradním objektu u Vlašimi je z roku 1303, první zápis v kronikách o městě Vlašim z roku 1320. V roce 1318 zde stála tvrz na místě bývalého hradiště, sloužila jako ochrana brodu přes řeku Blanici.

Ve 14. století zde sídlili rytíři z Vlašimi, kteří byli členy královské družiny Jana Lucemburského. Jeden z nich, Hron z Vlašimi, padl v bitvě u Kresčaku v roce 1346. Za působení Jana Očka z Vlašimi, který byl pražským arcibiskupem a prvním českým kardinálem, byla Vlašim povýšena na město. Vlastníky města byli pak Jenštejnové z Vlašimi a později Trčkové z Lípy, stoupenci krále Jiřího z Poděbrad. Rod Trčků sice nechal vystavět městský kostel a další prostory hradu, město však značně zadlužil. Vlašim pak ovládali rytířské rody Markvartů Stranovských ze Svojovic a Klenovských ze Ptení. Dnešní podoba městského znaku (i s monogramem AKZP) pochází z roku 1580, který město získalo zásluhou Aleše Klenovského.

Rekatolizace a třicetiletá válka přinesly městu zkázu

Do roku 1621 vlastnili město Vostrovcové z Kralovic, Jan Vostrovec byl jedním z odsouzených českých šlechticů, kteří se postavili králi Ferdinandovi. Po bitvě na Bílé hoře byl odsouzen k trestu smrti stětím (kat Jan Mydlář), ale nakonec byll rozsudek zmírněn na doživotní žalář. Majetek odsouzeného připadl panovníku a město Vlašim získali jako konfiskát páni z Talmberka.

Většina zdejších měšťanů byla protestantského vyznání, v době rekatolizace po Bílé hoře zde vypukla řada povstání a byly vypleněny zámky v Ratajích, v Domašíně a ve Vlašimi. Když vyplenili i zdejší klášter, byl jejich vzdor zastaven královským vojskem a byli zabiti v boji nebo zatčeni a dodatečně popraveni. Další pohroma zastihla město v době třicetileté války, tak jako tehdy většinu měst a vesnic v Čechách. Švédové tu v roce 1645 město vypálili, většinu obyvatel povraždili a Vlašim zůstal mnoho let pustý a v troskách. O sto let později byli vlastníky nově vzkvétajícího města knížata z Auerspergu, kteří zde sídlili až do roku 1945.

Průmyslový rozmach v 19. století znamenal pro město značný rozkvět. V roce 1895 tudy vedla železnice, v roce 1914 byla uvedena do provozu turbínová elektrárna, v roce 1918 se významně rozvíjel obuvnický průmysl a od roku 1935 se začalo s výrobou zbraní a střeliva světoznámé značky Sellier & Bellot. 

V době socialismu v 70. letech tu bylo postaveno panelové sídliště, v souvislosti s výstavbou přehrady Švihov (Želivka) byly zaplaveny některé obce, zkrácena žeklezniční trať do Trhového Štěpánova a postaveny nové domy v Dolních Kralovicích. 

V roce 1992 lehlo popelem při velkém požáru celé jižní křídlo vlašimského zámku. Zámek byl až do roku 2005 rekonstruován a dnes probíhá i významná revitalizace města. Bylo opraveno vlakové a autobusové nádraží a náměstí v centru. Vlašim byla v roce 2006 na prvním místě v České republice v seznamu čerpání dotací z EU.

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pátek 10.7.2020
Jasno
29°C
19°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1010.8hPa
Vítr: 5.1m/s
z jiho-západu
Zítra
Sobota 11.7.
Zataženo
12°C
11°C
Neděle
12.7.2020
Polojasno
17°C
12°C
Pondělí
13.7.2020
Polojasno
20°C
12°C
Úterý
14.7.2020
Zataženo
21°C
15°C

Kontakt

Adresa:
Vlašim 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Mandava - Rozhledna Mandava je ve skutečnosti objekt památníku s vyhlídkovou věží, vysokou 12 metrů, který je zasvěcen památce Mistra Jana Husa.
Rozhledna Vrchbělá - Rozhledna Vrchbělá je postavena ve stejnojmenné části obce Bělá pod Bezdězem. Vznikla v roce 2013.
Rozhledna Čížovka - Rozhledna Čížovka byla vyhlášena "Rozhlednou roku", podílí se významně na kulturním obohacení zdejšího kraje již od roku 2017.
Rozhledna Dneboh - Rozhledna Dneboh z roku 2012 je mezi vyhlídkovými stavbami v České republice raritou. Vznikla z bývalé trafostanice postavené v období reálného socialismu.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: ubytování, restauraci, zámecké prohlídky a kulturní akce.