Slavkov u Brna

Typ: | Město |
---|---|
Kraj: | Jihomoravský kraj |
Okres: | Okres Vyškov |
Výška: | 210 m n.m. |
GPS: | 49°8'46.836"N, 16°52'44.522"E |
Kounicové vlastnili Slavkov u Brna více než 400 let
První písemná zmínka o městě Slavkov je z roku 1237. Souvisí s majetkem obce Novosedlice (původní ves, ze které Slavkov vznikl) v držení Řádu německých rytířů, což potvrdil v písemné listině král Václav I. Město pak získalo městský znak a pečeť od Václava IV. Znak města Slavkova je dnes nejstarším dochovaným znakovým privilegiem na území České republiky.
Slavkov u Brna byl zkonfiskován v 15. století králem Zikmundem Lucemburským a město pak střídalo majitele z řad mnoha šlechtických rodů. Časem se zde usídlovali i němečtí novokřtěnci - habáni a také početná židovská komunita. Nejvýznamnějším šlechtickým rodem, který město Slavkov vlastnil, byli Kounicové, drželi jej od roku 1509 po dobu dlouhých 400 let. Kníže Václav Antonín Kounic byl dvorním kancléřem císařovny Marie Terezie a dalších třech jejích následovníků. Hrabě Václav Kounic byl švagrem hudebního skladatele Antonína Dvořáka.
Krvavou bitvu tří císařů v roce 1805 každoročně připomínají rekonstrukce bitevního pole
Město Slavkov však nejvíce proslavila, i když nechvalně, tzv. bitva tří císařů. Ve skutečnosti samotné bitevní pole leží asi 9 kilometrů odtud západním směrem. K památným místům této tragické události je omezen vjezd veřejné dopravy a krajina si tak uchovává svůj původní venkovský vzhled, bitevní pole dnes překlenula dálnice, avšak kromě nepatrně se rozrůstajích obcí zůstává v podstatě vše nezměněno.
Hlavní část francouzského dělostřelectva se soustředila nad obcí Tvarožná - zde na kopci Santon stojí malá bílá kaplička. Strategická pozice Napoleonova dělostřeleckého pluku byla tím pádem stále v převaze v severní části bitevního pole. (Pod vrchem Santon se pořádají každý rok bitevní rekonstrukce). Na vrchu Žuráň si postavil Napoleon Bonaparte svůj hlavní stan a zajímavostí je, že je dnes vrchol kopce výsostným územím Francie. Poslední krvavé střetnutí proběhlo ve starých vinohradech u Újezdu u Brna, utkaly se tu ruské a francouzské gardy, na památku tu byla postavena malá kaplička a rovněž tzv. památník Tří císařů. V historické budově v obci Koválovice je dnes zřízeno malé muzeum, v budově pobýval ruský generál Bagration a Napoleon tu pak vedl předběžná vyjednávání o příměří.
Slavkov u Brna - památky a zajímavosti v okolí
Zámek Slavkov u Brna
- Monumentální barokní rezidence patří mezi nejvýznamnější zámky na Moravě. Je úzce spjata s památnou bitvou tří císařů v r. 1805; byl to právě slavkovský zámek, kde po bitvě - do té doby nejkrvavější v dějinách – došlo k uzavření příměří. K věhlasu zámku přispělo i to, že se stal sídelní rezidencí významného rodu Kouniců. Přilehlý park o rozloze téměř 16 ha patří k nejcennějším historickým zahradám na Moravě.
Zámek Bučovice
- Bučovický zámek představuje unikátní stavbu v duchu italské pozdní renesance (manýrismu). Jedná se o zřejmě stylově nejčistší památku severně od Alp. K ojedinělým patří též bohatá manýristická výzdoba interiérů a kašna na arkádovém nádvoří, považovaná za jednu z nejkrásnějších ve střední Evropě. Zámek tvoří dominantu centra města Bučovice, které leží v okrese Vyškov na frekventované trase Slavkov – Uherské Hradiště, 10 km východně od Slavkova u Brna.
Mrazový klín
- Přírodní památka (PP). Území je označeno dvěma tabulemi se státním znakem. Unikátní geologický výtvor v opuštěné pískovně SZ od obce Němčany, u poutního kostelíka Matky Boží na Lutrštéku. Dno pískovny i plochy nad pískovnou byly v minulosti osázeny borovicí lesní.
Stepní stráně u Komořan
- Přírodní rezervace (PR). Území je označeno pěti tabulemi se státním znakem. Suchá stepní pastvina na značně svažitém terénu se S - SZ expozicí, ležící vpravo od silnice z Komořan do Dražovic, za odbočkou do Podbřežic, cca 2 km JV od Komořan. Na S a JZ okraji navazuje na les, na jižní straně pokračují kosené trvalé travní porosty. Na SV okraji území bezprostředně sousedí s PP Mechovkový útes.