Slavkov u Brna

Slavkov u Brna dnes zná každý školák, v roce 1805 zde vypukla jedna z nejkrvavějších bitev na našem území. Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou, slavkovské bojiště je krajinnou památkovou zónou.

Kounicové vlastnili Slavkov u Brna více než 400 let

 

První písemná zmínka o městě Slavkov je z roku 1237. Souvisí s majetkem obce Novosedlice (původní ves, ze které Slavkov vznikl) v držení Řádu německých rytířů, což potvrdil v písemné listině král Václav I. Město pak získalo městský znak a pečeť od Václava IV. Znak města Slavkova je dnes nejstarším dochovaným znakovým privilegiem na území České republiky.  

 

Slavkov u Brna byl zkonfiskován v 15. století králem Zikmundem Lucemburským a město pak střídalo majitele z řad mnoha šlechtických rodů. Časem se zde usídlovali i němečtí novokřtěnci - habáni a také početná židovská komunita. Nejvýznamnějším šlechtickým rodem, který město Slavkov vlastnil, byli Kounicové, drželi jej od roku 1509 po dobu dlouhých 400 let. Kníže Václav Antonín Kounic byl dvorním kancléřem císařovny Marie Terezie a dalších třech jejích následovníků. Hrabě Václav Kounic byl švagrem hudebního skladatele Antonína Dvořáka.

 

Krvavou bitvu tří císařů v roce 1805 každoročně připomínají rekonstrukce bitevního pole

 

Město Slavkov však nejvíce proslavila, i když nechvalně, tzv. bitva tří císařů. Ve skutečnosti samotné bitevní pole leží asi  9 kilometrů odtud západním směrem. K památným místům této tragické události je omezen vjezd veřejné dopravy a krajina si tak uchovává svůj původní venkovský vzhled, bitevní pole dnes překlenula dálnice, avšak kromě nepatrně se rozrůstajích obcí zůstává v podstatě vše nezměněno.

Hlavní část francouzského dělostřelectva se soustředila nad obcí Tvarožná  -  zde na kopci Santon stojí malá bílá kaplička. Strategická pozice Napoleonova dělostřeleckého pluku byla tím pádem stále v převaze v severní části bitevního pole. (Pod vrchem Santon se pořádají každý rok bitevní rekonstrukce). Na vrchu Žuráň si postavil Napoleon Bonaparte svůj hlavní stan a zajímavostí je, že je dnes vrchol kopce výsostným územím Francie. Poslední krvavé střetnutí proběhlo ve starých vinohradech u Újezdu u Brna, utkaly se tu ruské a francouzské gardy, na památku tu byla postavena malá kaplička a rovněž tzv. památník Tří císařů. V historické budově v obci Koválovice je dnes zřízeno malé muzeum, v budově pobýval ruský generál Bagration a Napoleon tu pak vedl předběžná vyjednávání o příměří.

Slavkov u Brna - památky a zajímavosti v okolí

Zámek Slavkov u Brna

- Monumentální barokní rezidence patří mezi nejvýznamnější zámky na Moravě. Je úzce spjata s památnou bitvou tří císařů v r. 1805; byl to právě slavkovský zámek, kde po bitvě - do té doby nejkrvavější v dějinách – došlo k uzavření příměří. K věhlasu zámku přispělo i to, že se stal sídelní rezidencí významného rodu Kouniců. Přilehlý park o rozloze téměř 16 ha patří k nejcennějším historickým zahradám na Moravě.
Vzdálenost: 2 km
Zámek Slavkov u Brna

Zámek Bučovice

- Bučovický zámek představuje unikátní stavbu v duchu italské pozdní renesance (manýrismu). Jedná se o zřejmě stylově nejčistší památku severně od Alp. K ojedinělým patří též bohatá manýristická výzdoba interiérů a kašna na arkádovém nádvoří, považovaná za jednu z nejkrásnějších ve střední Evropě. Zámek tvoří dominantu centra města Bučovice, které leží v okrese Vyškov na frekventované trase Slavkov – Uherské Hradiště, 10 km východně od Slavkova u Brna.
Vzdálenost: 9 km
Zámek Bučovice

Mrazový klín

- Přírodní památka (PP). Území je označeno dvěma tabulemi se státním znakem. Unikátní geologický výtvor v opuštěné pískovně SZ od obce Němčany, u poutního kostelíka Matky Boží na Lutrštéku. Dno pískovny i plochy nad pískovnou byly v minulosti osázeny borovicí lesní.
Vzdálenost: 5 km
Mrazový klín

Stepní stráně u Komořan

- Přírodní rezervace (PR). Území je označeno pěti tabulemi se státním znakem. Suchá stepní pastvina na značně svažitém terénu se S - SZ expozicí, ležící vpravo od silnice z Komořan do Dražovic, za odbočkou do Podbřežic, cca 2 km JV od Komořan. Na S a JZ okraji navazuje na les, na jižní straně pokračují kosené trvalé travní porosty. Na SV okraji území bezprostředně sousedí s PP Mechovkový útes.
Vzdálenost: 7 km
Stepní stráně u Komořan

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Slavkov u Brna 

Místa v okolí

Workout park Slavkov u Brna - Nový park pro street workout a venkovní fitness ve Slavkově u Brna. Park leží těsně vedle zámecké zahrady a fotbalového hřiště.
Vzdálenost: 2km
Starý posilovací park Slavkov - Staré a rezavé a už téměř nevyužívané posilovací hřiště u fotbalového hřiště ve Slavkově. Hřiště bylo nahrazeno novým, které leží na opačné straně fotbalového stadionu.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Němčany - Obec Němčany se může pochlubit bohatou historií spolkové činnosti (Sokol, hasičský sbor a ochotnické divadlo). Díky podpoře obecního úřadu a řady sportovců zde bylo modernizováno hřiště a postaveny nové kabiny. V obci působí i Klub přátel historie s Obecním vlastivědným muzeem.
Vzdálenost: 4km
Workout hřiště Křenovice u Slavkova - V roce 2014 bylo vybudováno velmi pěkné venkovní cvičiště v obci Křenovice u Slavkova.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Lodekoza.cz - lodekoza.cz Jsme rodinná půjčovna kánoi a raftů na Jizeře.Půjčovna koloběžek na Malé Skále
Rozhledna Městská věž Třebíč - Městská věž v Třebíči je vysoká 75 metrů a z výšky 35 metrů nad zemí můžete z vyhlídkového ochozu pozorovat město a jeho blízké okolí. 
Městská věž kostela Nanebevzetí Panny Marie - Městská věž v Jindřichově Hradci slouží veřejnosti jako rozhledna.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.