Zámek Bučovice

Bučovický zámek představuje unikátní stavbu v duchu italské pozdní renesance (manýrismu). Jedná se o zřejmě stylově nejčistší památku severně od Alp. K ojedinělým patří též bohatá manýristická výzdoba interiérů a kašna na arkádovém nádvoří, považovaná za jednu z nejkrásnějších ve střední Evropě. Zámek tvoří dominantu centra města Bučovice, které leží v okrese Vyškov na frekventované trase Slavkov – Uherské Hradiště, 10 km východně od Slavkova u Brna.

Historie zámku

Bučovický zámek je unikátní tím, že na rozdíl od většiny našich renesančních zámků nejde o přestavbu staršího sídla (hradu či tvrze), ale o originální stavbu typu „palazzo in fortezza“. Za nestandardní pro tehdejší dobu lze také považovat situování objektu do údolí. Zámek byl vybudován v letech 1567 – 1582 podle jednotného projektu jako celý komplex včetně zámecké zahrady a předzámčí. Tento areál obklopovala a chránila hradba s vodním příkopem. Honosné renesanční sídlo nechal místo starší tvrze postavit Jan Šembera Černohorský z Boskovic, jeden z nejbohatších moravských šlechticů tehdejší doby. Díky svému vzdělání, bohatství a přehledu v oblasti stavitelství a umění vůbec mohl stavbu i dekoraci nové rezidence zadat prvotřídním umělcům (převážně italského původu nebo v Itálii vyškolených). Zámek a jeho výzdobu projektoval Jacopo Strada, architekt a správce uměleckých sbírek na císařských dvorech ve Vídni a v Praze, vlastního provedení stavby se pak chopil brněnský stavitel italského původu Pietro Gabri. Vznikl tak čtyřkřídlý, luxusně zařízený a dobře opevněný zámek se třemi patry arkád a komponovanou zahradou, který znamenitě reprezentoval postavení Jana Šembery i celého rodu.

Rod Boskovických vymírá po meči r. 1597, kdy Jan Šembera skonal; jeho dvě dcery, Anna a Kateřina, se provdaly za bratry Karla a Maxmiliána z Lichtenštejna, čímž se Bučovice staly na tři a půl století součástí ohromného lichtenštejnského panství. Za Maxmiliána z Lichtenštejna byla v letech 1635 – 1637 na nádvoří umístěna monumentální kašna s postavou bakchanta držícího měch vína. Kašna je vynikající ukázkou kamenické práce florentského manýrismu; vytvořil ji vídeňský sochař Pietro Materna podle návrhu Giovanniho Giacoma Tencally. V této době byly také přistavěny 4 rohové věže s kovovými „lucernami“, které však pro velkou tíhu musely být z věží postupně sejmuty. 22. června 1645 hrstka vrchnostenských úředníků, myslivců a měšťanů ubránila zámek před útokem početného švédského oddílu; městečko však tehdy skoro celé vyhořelo. Již v r. 1685 přestal rod Lichtenštejnů na zámku sídlit; působila zde jen panská správa a od r. 1720 centrální lichtenštejnská účtárna. R. 1722 Lichtenštejnové přesunuli cenný mobiliář do Lednice a rakouského Rabensberku a zámecké prostory adaptovali na kanceláře a byty pro úředníky. Od té doby žádné podstatnější stavební úpravy nenarušily italský renesanční charakter zámku. R. 1945 se stal majetkem státu a sloužil jako depozitář zemědělsko-lesnického archivu (do r. 1958). Po restauraci reprezentativních místností byl zámek zpřístupněn veřejnosti. Také zahrada se dočkala rekonstrukce do původní renesanční podoby. Její plochu člení pravoúhlé trávníky s ornamentálně zastřiženými zimostrázy, tvarovanými habry a symetricky vysázenými zeravy.

Dominanta centra města Bučovice

Návštěvníky zámku upoutá zejména rozlehlé arkádové nádvoří s 90 sloupy – svou lehkostí, vzdušností a jemným zpracováním plastického dekoru (celkem 540 reliéfů). Kamenické práce prováděli Italové usazení v českých zemích Antonio Silva a Elia Canavale. Umělecky mimořádně hodnotná a unikátní je malířská a štukatérská dekorace interiérů; tematicky čerpá hlavně z antické mytologie, dále z bajkových, mravoličných satir i soudobých námětů. Vrcholné dílo raně rudolfínské doby představuje figurální štuková výzdoba od Hanse Monta v nejvýpravnější zámecké místnosti, v Císařském pokoji. Totéž lze říci o Montových plastikách v Ptačím sále. Umělecky vysoké úrovně dosahují též nádherné malby v Sále smyslů, Venušině sále a v zámecké barokní kapli; ta se navíc může pyšnit bohatou štukovou výzdobou z r. 1641 od Bernarda Biankiho. Pozoruhodnou raritou jsou nástropní malby v Zaječím pokoji, znázorňující převrácený svět, v němž zajíci převzali po lidech vládu nad světem.

Otevírací doba

  • duben, říjen - soboty, neděle, svátky - 9:00 - 16:00
  • květen, červen, září - denně mimo pondělí - 9:00 - 16:00
  • červenec, srpen - denně mimo pondělí - 9:00 - 12:00 a 12:50 - 16:30

Vstupné

I. prohlídkový okruh - reprezentační sály

  • plné vstupné - 60 Kč
  • snížené vstupné I. - důchodci - 50 Kč
  • snížené vstupné II. - děti 6-15 let, studenti, ZTP - 40 Kč
  • rodinné vstupné - 2+3 - 160 Kč

II. prohlídkový okruh - výstavní sály zámku

  • plné vstupné - 30 Kč
  • snížené vstupné I. - důchodci - 20 Kč
  • snížené vstupné II. - děti 6-15 let, studenti, ZTP - 10 Kč
  • rodinné vstupné - 2+3 - 60 Kč

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Bučovice 
Web: Zámek Bučovice

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Workout hřiště Bučovice - TJ Sokol Bučovice nechal postavit v městském sportovním areálu moderní venkovní cvičiště.
Vzdálenost: 1km
Čajovna u Tibeťanů - Bučovice - Čeká Vás zde klidné barevné:-) prostředí nekuřácké čajovny, která nabízí přes 100 druhů čajů z celého světa, nealkoholické nápoje, kávu(dolce gusto), pochutiny, základní sortiment zdravé výživy, bio kosmetiku. Návštěvníci čajovny si mohou zpříjemnit posezení jednou ze společenských her či surfováním na internetu, který je pro hosty zdarma včetně el. zásuvky. Druhá část čajovny je určena milovníkům vodních dýmek, kde si mohou vybírat z 28 příchutí kvalitních tabákových směs
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Letonice - V obci Letonice žije přibližně 1400 obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1235 a ke zdejší oblasti se váže také pověst o Větrníku, která se odehrává na území dnešní Přírodní rezervace Větrník.
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Císařská alej Liberec - V roce 1908 byla při příležitosti oslav šedesátileté vlády císaře Františka Josefa I. vysázena alej javorů klenů, javorů mléče a jasanů ztepilých.
Alej Machnín - V Machníně na Liberecku se nachází památné stromořadí, chráněné státem.
Alenčina třešňová alej - Alenčina alej v České Lípě vznikla v roce 2016, vybudovalo ji město, čímž přispělo k návratu dávné tradice sázet ovocné stromy podél silnic.
Lavička Petra Červenky - Lavička Petra Červenky. Komunikace mezi spoluobčany. Dříve to bývalo součástí každého domu, a nahrazovalo dnešní sociální sítě. Návrat ku tradici. Petr Červenka.

Nové ubytování

+ přidat
Chata Orion - Srdečně Vás zveme do naší zrekonstruované roubené Chaty Orion, která se nachází v oblíbené lyžařské obci Velká Úpa, patřící k městu Pec pod Sněžkou v Krkonoších.
Lašské chalupy - Dopřejte si příjemnou dovolenou v jedné z prostorných chalup, které jsou obklopeny nádhernou přírodou a nabízejí veškeré zázemí pro fantastický pobyt. Vychutnejte si klidné ráno, nadechněte se čerstvého horského vzduchu v Beskydech a užijte si společné chvíle s těmi, které máte nejraději. Díky ideální poloze v podhorské obci Kunčice pod Ondřejníkem budete mít nekonečné možnosti pro výlety a turistiku.
Chata U Koníků - Plánujete vyrazit do Krušných hor? Zveme Vás do naší Chaty U Koníků, která se nachází v klidné části obce Moldava, nedaleko hranic s Německem. Její poloha potěší všechny nadšence turistiky, cyklistiky, pohodové rekreace uprostřed přírody i milovníky zimních sportů.
Chaty Diana - Chaty Diana, které najdete v obci Doksy na jihu okresu Česká Lípa, jsou ideálním místem pro pohodovou letní dovolenou zejména pro milovníky vody.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.