Sadská

Sadská je bývalé lázeňské město v Polabské nížině, v okrese Nymburk, nedaleko Poděbrad.

 

Historie

Krajina v okolí města Sadská byla osídlována již před 6000 lety. Vzniklo tu slovanské hradiště a později přemyslovský knížecí dvorec - tehdejší správní středisko kraje. Ve 12. století zaznamenalo město Sadská největší rozvoj, kníže Bořivoj II. zde nechal vystavět v letech 1117 - 1118 románský kostel a kapitulu Sv. Apolináře. Samotná kapitula byla v roce 1362 přenesena do Prahy a pod hradištěm vznikla ves Sadská.

Sadská byla povýšena na městečko v roce 1562 a v roce 1607 získalo městečko stejná práva, jako blízké Poděbrady. Městečko Sadská bylo vyhlášeno městem v roce 1784.

Okolí města

Za bývalými lázněmi, severním směrem od Sadské, se nachází lužní les ve slepém rameni Labe a rovněž umělá vodní plocha - jezero Vodrážka, které tu vzniklo po těžbě písku v letech 1972 - 1992.  Severozápadní okolí města Sadská je chráněným Přírodním parkem Kersko - Bory.

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Sobota 5.12.2020
Zataženo
9°C
9°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1003.3hPa
Vítr: 1.9m/s
z jiho-východu
Zítra
Neděle 6.12.
Zataženo
10°C
9°C
Pondělí
7.12.2020
Zataženo
9°C
7°C
Úterý
8.12.2020
Zataženo
7°C
6°C
Středa
9.12.2020
Déšť
6°C
4°C

Kontakt

Adresa:
Sadská 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Slovácký dvůr - Rozhledna Slovácký dvůr je celodřevěná stavba, vysoká 11 metrů. Byla vztyčena v roce 2014 uvnitř sportovního areálu Slovácký dvůr s ubytovacími objekty v Ostrožské Nové Vsi. 
Hlaváčky - Hlaváčky je hora mezi obcemi Valašská Bystřice a Vidče.
Rozhledna Holedná - Téměř hotová rozhledna v Brně, bude vysoká 35 metrů. Z této výšky bude velmi pěkný pohled na téměř celé město a blízké okolí.
Rozhledna Salaš - Rozhledna Salaš je zajímavá, netradiční stavba vyhlídkové věže z roku 2015.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.