Sadská

Sadská je bývalé lázeňské město v Polabské nížině, v okrese Nymburk, nedaleko Poděbrad.

 

Historie

Krajina v okolí města Sadská byla osídlována již před 6000 lety. Vzniklo tu slovanské hradiště a později přemyslovský knížecí dvorec - tehdejší správní středisko kraje. Ve 12. století zaznamenalo město Sadská největší rozvoj, kníže Bořivoj II. zde nechal vystavět v letech 1117 - 1118 románský kostel a kapitulu Sv. Apolináře. Samotná kapitula byla v roce 1362 přenesena do Prahy a pod hradištěm vznikla ves Sadská.

Sadská byla povýšena na městečko v roce 1562 a v roce 1607 získalo městečko stejná práva, jako blízké Poděbrady. Městečko Sadská bylo vyhlášeno městem v roce 1784.

Okolí města

Za bývalými lázněmi, severním směrem od Sadské, se nachází lužní les ve slepém rameni Labe a rovněž umělá vodní plocha - jezero Vodrážka, které tu vzniklo po těžbě písku v letech 1972 - 1992.  Severozápadní okolí města Sadská je chráněným Přírodním parkem Kersko - Bory.

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Sadská 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Kmeťovka - Rozhledna Kmeťovka je krásná stylová dřevěná stavba o dvou vyhlídkových patrech.
Rozhledna Trchovnica - Rozhledna Trchovnica je zastřešená stavba dřevem pobité vyhlídkové věže s kamennou podezdívkou.
Rozhledna Klin - Rozhledna Klin nad Oravskou přehradou je dřevěná stavba vyhlídkové věže.
Rozhledna Brabírka - Rozhledna Brabírka je stylová dřevěná stavba na zděné podezdívce.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion GRASEL - Ubytování v srdci České Kanady
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí
U Mažňáka - Apartmán v rodinném domě s vlastním vchodem
Kemp Bagr Mohelnice - koupání, kempingový nábytek, stany, chatky - Morava kemp Bagr u Moravičanských jezer jen několik set metrů od města Mohelnice. Možnost využití venkovního nábytku, sportovišť. Spaní v chatkách, nebo ve stanech.

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz