Mnichovo Hradiště

Městečko Mnichovo Hradiště leží na rozhraní dvou překrásných Chráněných krajinných oblastí - Kokořínsko - Máchův kraj a Český ráj. V Mnichově Hradišti se narodil novinář a komunistický politik Jan Šverma, po kterém je pojmenována kladenská čtvrť Švermov. Na odpočívadle u dálnice D10 u Bakova nad Jizerou, nedaleko Mnichova Hradiště, si určitě nenechte ujít návštěvu restaurace, vybudované z bývalého dopravního letadla IL-18.

Valdštejnové se zmocnili městečka po bitvě na Bílé hoře a vlastnili jej více než 300 let

 

Město Mnichovo Hradiště bylo založeno mnichy z cisterciáckého kláštera na břehu řeky Jizery. První písemná zmínka o tomto malebném městečku v překrásné krajině Českého ráje však pochází až z roku 1279, kde se uvádí jako místo poskytující azyl královně Kunhutě na jejím útěku. Cisterciácký klášter zde vzkvétal až do roku 1420, tehdy jej vypálili husité, kteří zároveň obsadili celé městečko. Mnichovo Hradiště zažilo obléhání a dobytí ještě jednou - tentokrát lužickými křižáky za vlády Jiřího z Poděbrad.

 

Nejznámějšími vlastníky Mnichova Hradiště byli Budovci z Budova, město jim patřilo od roku 1579 až do 21. června 1621. Poslední majitel panství Václav Budovec z Budova byl totiž tohoto dne na Staroměstském náměstí v Praze spolu s dalšími 26 českými pány popraven a zároveň mu byl zkonfiskován jeho majetek. Jako konfiskát získal město Albrecht z Valdštejna, který jej věnoval v roce 1624 svému příbuznému Maxmiliánu z Valdštejna a Valdštejnové pak vlastnili celé panství až do roku 1945.

 

Neobvyklá rarita - restaurace v dopravním letadle IL-18

 

Nedaleko Mnichova Hradiště, na odpočívadle u dálnice D10 u Bakova nad Jizerou je odstavené letadlo Iljušin IL-18D. Slouží již dlouhou dobu jako restaurace - slavnostní otevření této zvláštní restaurace v bývalém dopravním letadle proběhlo 17. září 1986. I přesto, že několik let nebyla restaurace v provozu a stroj pomalu chátral, od roku 2006 slouží opět veřejnosti. (Od roku 2011 jeho nový nátěr propaguje nápoj Kofola, dle mínění široké veřejnosti by ovšem tento nevkusný nátěr měl být odstraněn a letadlo by mělo získat původní podobu z doby jeho největší slávy v 70. a 80. letech minulého století.) 

 

Tento sovětský letoun byl ve službách Československých aerolinií od 21.7.1967 až do posledního letu 24.10.1984. Nalétal celkem 23 578 hodin a absolvoval 20 829 vzletů a přistání. Létal pod imatrikulací OK-WAJ s národopisným pojmenováním Poděbrady a jeho lety směřovaly především do kubánské Havany.

 

Letadlo uvidíte také ve filmu Uf-oni jsou tady z roku 1988.

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pondělí 18.1.2021
Sněžení
-4°C
1°C
Srážky: 0.7mm
Tlak: 1022.2hPa
Vítr: 0.5m/s
z východu
Zítra
Úterý 19.1.
Sněžení
2°C
2°C
Středa
20.1.2021
Zataženo
4°C
-1°C
Čtvrtek
21.1.2021
Skoro jasno
2°C
-2°C
Pátek
22.1.2021
Polojasno
3°C
-1°C

Kontakt

Adresa:
Mnichovo Hradiště 

Místa v okolí

VOSTROV BAR A KEMP Mnichovo Hradiště - SEZONNÍ BAR A KEMP NA JIZEŘE V ČESKÉM RÁJI - gril, sport, muzika, pivní speciály...místo pro Vaše setkávání...cyklisté a vodáci vítáni ;-) Otevřeno denně od května do října (dle počasí)
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Letná (Královská výšina) - Rozhledna Letná v Teplicích je jednou z nejstarších kamenných staveb tohoto druhu v Česku. Její vznik se datuje do roku 1897, vznikla při příležitosti třicátého výročí panování habsburského císaře Františka Josefa I.
Rozhledna Kohout - Rozhledna Kohout patří sice k menším, ale nejstarším stavbám vyhlídkových věží v Česku. Její vznik se datuje do roku 1908 a zasloužil se o ni Spolek německých turistů.
Rozhledna Jeřabina - Rozhledna Jeřabina je jednou z nejstarších vyhlídkových staveb na území České republiky. 
Rozhledna Janov u Děčína - V roce 2013 nechal mobilní operátor vztyčit poblíž obce Janov ocelový stožár.

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.