Drábské světničky
Typ: | Hrad |
---|---|
Kraj: | Středočeský kraj |
Okres: | Okres Mladá Boleslav |
Město: | Mnichovo Hradiště |
Výška: | 357 m n.m. |
GPS: | 50°31'52.940"N, 15°1'54.913"E |
Bývalá skalní pevnost tu byla postavena na okraji náhorní planiny zvané Hrada v Příhrazských skalách. Původní hradiště bylo osídleno zřejmě již ve 13. století, což dokazují některé archeologické nálezy.
Dominanta Českého ráje
Drábské světničky jsou výraznou dominantou Českého ráje a jsou velmi vyhledávaným turistickým cílem v této oblasti.
Dnes patří společně s hradem Klamorna a hradištěm Hrada k chráněným kulturním památkám České republiky.
Oficiální text správce památkového objektu
Opevněné sídlo, tyčící se 86 –141 metrů nad údolím, bylo podle archeologických pramenů založeno někdy ve druhé třetině 13. století, v průběhu výrazné kolonizační aktivity hradišťských cisterciáků. Drábské světničky s blízkou Klamornou a opevněním Staré Hrady u Příhraz alespoň zpočátku plnily funkci strážních bodů, střežících klášterní území i část důležité pojizerské stezky. Početné archeologické nálezy dokládají existenci hradu až do 14. století, jen nevýrazně dokládají využívání lokality v 15. století, kdy je uvažováno o obnovení hradu během husitských válek. Původně dřevěný hrad byl vybudován na pěti respektive sedmi pískovcových blocích, oddělených úzkými puklinami, na okraji rozsáhlé skalní plošiny se starším pravěkým a raně středověkým osídlením (k r. 1554 nazývaná „hradiště“, dnes známé jako Hrada a Klamorna).
V několika výškových úrovních 15-40 m vysokých skal jsou dochovány dvě desítky tesaných prostor různých funkcí, zbytky pěti chodeb, tesané základy po sedmi dřevěných stavbách a pěti mostních konstrukcích a tesaný žlab dokládající ukotvení dřevěné palisády. Na okrajích skal lze místy rekonstruovat dřevěné ochozy, mezi bloky jsou dochované dráže po uzavření puklin a kapsy po kotvících trámech. Dominantou celé dispozice byla mohutná roubená věž chránící vstup do hradu po visutém nebo padacím mostě. Středověký vstup byl veden od východu, z bloků navazujících na souvislý skalní výchoz. Největší místností hradu je kaple – světnice s tesaným oltářem, odkrytým v roce 1921. Dnešní turistický přístup vedený odspodu přitesanou skalní spárou vznikl nejspíše roku 1830, schodiště bylo rozšířeno ve 20. letech minulého století.
Pozdně středověké a novověké využívání tesaných prostor dokládají především historické petroglyfy (skalní rytiny). Některé nápisy z 16. a 17. století spolu s výpovědí písemných pramenů připouštějí schůzky členů jednoty bratrské a možný pobyt utrakvistických kněží. Část nápisů z 18. století pochází z období slezských válek. Vzácné jsou petroglyfy hebrejské. Okrajové partie skalních bloků a předpolí hradu pozměnila novověká těžba pískovcových kvádrů. Archeologicky jsou Drábské světničky známy již od 80. let 19. století. Model možné podoby hradu v pozdním středověku můžete zhlédnout v Muzeu města Mnichovo Hradiště.
Text P. Jenč, vedoucí úseku záchranných archeologických výzkumů VMG v České Lípě.
Provozní doba:
duben pondělí - neděle 07:00 - 19:00
květen pondělí - neděle 06:00 - 19:00
červen pondělí - neděle 06:00 - 20:00
červenec pondělí - neděle 06:00 - 20:00
srpen pondělí - neděle 06:00 - 19:00
září pondělí - neděle 07:00 - 18:00
říjen pondělí - neděle 08:00 - 17:00
Prohlídková trasa začíná dřevěnou vstupní brankou, zrekonstruovanou v roce 2016. Tato část památky je pro návštěvníky přístupná vždy od 1. dubna do 31. října, v denních hodinách, s omezením při nepříznivém počasí (déšť, po dešti - mokrý pískovec, blížící se bouřka, špatná viditelnost).