Demänovské jeskyně

Demänovské jeskyně jsou nejrozsáhlejším jeskynním komplexem na Slovensku. Jedná se o zhruba 30 jeskyní na severním úpatí Nízkých Tater v Demänovské dolině. Dvě nejznámější a nejvíce navštěvované jsou Demänovská jeskyně svobody a Demänovská ledová jeskyně.

Demänovské jeskyně vznikaly po dlouhá tisíciletí postupnou erozní činností potoka Demänovka v guttensteinských vápencích. Příhodné místo pro vznik jeskyní způsobily tektonické poruchy podloží a posléze dlouho trvající činnost atmosférických srážek. Teprve rozšíření puklin umožnilo další erozivní činnost říčkám Demänovka a Zadní voda.

Ledová jeskyně je známa již od konce 13. století

Demänovská ledová jeskyně byla objevena jako první, již v roce 1299 se o ní písemně zmiňuje listina ostřihomské kapituly. První podrobnější popis podzemních prostor včetně nákresu řezu ledové jeskyně pochází z roku 1723. V roce 1921 objevili Alois Král, Adam Mišura, Ota Hrabal a Jarmila Vránová Jeskyni svobody. V roce 1923 byla objevena Pustá jeskyně.

Demänovské jeskyně - jeden rozsáhlý jeskynní labyrint

Později se přišlo na to, že jsou všechny tyto jeskyně vzájemně propojené a tvoří jeden komplex. V roce 1951 se podařilo skupině speleologů nalézt propojení mezi Jeskyní svobody a Pustou jeskyní. O půl roku později se z ledové jeskyně zdařil průnik třem speleologům do rozsáhlého podzemního bludiště Demänovské jeskyně míru. V roce 1983 proplaval pěti sifony proti proudu říčky Demänovky speleolog Vladimír Žikeš a pomyslně tak propojil Demänovskou jeskyni svobody s jeskyní Vyvieranie. Dokud totiž neprošla lidská noha z jedné jeskyně do druhé, nelze je nazývat jednotným jeskynním komplexem.

Poslední chybějící propojení Jeskyně míru s Jeskyní svobody bylo nalezeno a prozkoumáno až v lednu 1987. Byla to velká akce těsně po Novém roce, které se účastnilo 58 jeskyňářů z celého Slovenska. Od tohoto dne je možné považovat celý komplex za uzavřený systém podzemních prostor v délce úctyhodných 24 kilometrů, což je nejvíc z celého Slovenska.

V roce 2004 byl aktualizován seznam dalších nově objevených prostor a celková délka jeskyní nyní činí téměř 36 kilometrů.

 

 
  trvání Délka průměrná teplota
Demänovská jeskyně svobody - Dlouhý okruh 100 min 2150 m 6,1 - 7,0 ° C
Demänovská jeskyně svobody - Tradiční okruh 60 min 1150 m 6,1 - 7,0 ° C

 

trasa Dospělí Děti 6-15r., 
Invalidé  * 1
Studenti, 
nad 60 let  * 2
Foto-Video 
bez použití stativu  * 3
Mimořádný 
vstup  * 4
Demänovská jeskyně svobody - Tradiční okruh 8,00 € 4,00 € 7,00 € 10,00 € 50,00 €
Demänovská jeskyně svobody - Dlouhý okruh

 

Platby kartou bohužel nejsou možné.

PRO DĚTI DO cca 3 - 4 LET DOPORUČUJEME POUŽITÍ VLASTNÍ SEDAČKY - prohlídka jeskyně je náročná na fyzickou kondici.

  

  trvání Délka průměrná teplota
Demänovská ledová jeskyně 45 min 650 m 0,4 - 3,0 ° C

 

 
trasa Dospělí Děti 6-15r., 
Invalidé  * 1
Studenti, 
nad 60 let  * 2
Foto-Video 
bez použití stativu  * 3
Mimořádný 
vstup  * 4
Demänovská ledová jeskyně 8,00 € 4,00 € 7,00 € 10,00 € 50,00 €

 

* 1 - Děti od 6 do 15 let; Invalidé nad 15 let s platným průkazem 
* 2 - Studenti řádného denního studia - v případě vysokých škol po prokázání se platným dokladem o studiu s vyznačením doby platnosti pro aktuální rok; Osoby nad 60 let 
* 3 - Foto-Video - Fotografování a krátký videozáznam bez použití stativu se může uskutečnit pouze během prohlídky jeskyně, po zaplacení základního vstupného a stanoveného poplatku. Nesmí se tím narušit plynulost a bezpečnost provozu jeskyně. 
* 4 - Mimořádný vstup se může uskutečnit na požádání návštěvníky po dohodě se správcem jeskyně, jen mezi hodinami pravidelných vstupů, po zaplacení základního vstupného a stanoveného poplatku. Nesmí se tím narušit plynulost provozu jeskyně. 

 

 

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Demänovská Dolina 
Web: Demänovské jeskyně

Místa v okolí

Liptovský Mikuláš - Liptovský Mikuláš (původní název Liptovský Svätý Mikuláš) je okresní město v Žilinském kraji ve Slovenské republice. Městem protéká řeka Váh. Žije zde přibližně 31 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 8km
Hrad a zámek Liptovský Hrádok - Liptovský Hrádok je zřícenina vodního hradu s přistavěným zámkem na okraji stejnojmenného města v Žilinském kraji na severu Slovenska.
Vzdálenost: 12km
Rozhledna Vavrišovo - U obce Vavrišovo stojí stylová vyhlídková věž, která je součástí objektu lidové architektury tamního kraje.
Vzdálenost: 15km
Rozhledna Krajčov vrch - Rozhledna Krajčov vrch je stylová stavba vyhlídkové věže na okraji obce Nižná Boca.
Vzdálenost: 16km
Muzeum liptovské dědiny Pribylina - Muzeum liptovské dědiny Pribylina je součástí většího celku Liptovského muzea, které sdružuje celkem 10 významných míst.
Vzdálenost: 20km
Baníkov - Baníkov je nejvyšší hora okresu Tvrdošín a zároveň nejvyšší hora hřebene Západních Tater. Tento nápadný vrcholek je dominantou nad Spálenou dolinou, Žiarskou dolinou a dolinou Parichvost.
Vzdálenost: 23km
Ružomberok - Ružomberok je okresní město v Žilinském kraji na severu Slovenska. Univerzitní město na soutoku řek Revúca a Váh, centrum dolního Liptova, obývá přibližně 30 tisíc lidí.
Vzdálenost: 22km

Nová místa

+ přidat
Bašta opevnění Štiavnické Baně - V obci Štiavnické Bane se dochovala bašta jako součást městského opevnění.
Rozhledna Počúvadlo Skalka - Nedaleko od Banské Štiavnice stojí rozhledna Skalka.
Rozhledna Sitno Ilja - Na vrcholu hory Sitno, nedaleko Banské Štiavnice, je postavena dřevěná rozhledna.
Rozhledna Kalvária - Ve městě Levice je vybudována rozhledna Kalvária.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.