Hrad a zámek Liptovský Hrádok

Liptovský Hrádok je zřícenina vodního hradu s přistavěným zámkem na okraji stejnojmenného města v Žilinském kraji na severu Slovenska.

Keltské osídlení

Hrad Liptovský Hrádok byl vystavěn na počátku 13. století, jeho jméno souvisí s osadou části dnešního Liptova – Hrádku.  V místech středověkého hradu a v jeho okolí stávalo Keltské hradiště a také zde žil tzv. lid púchovské kultury. Potvrdil to nález sedmdesáti urnových nádob na sídlišti Belanská.

Královský hrad dobyli husité

Kamenný hrad tu nechal vystavět zvolenský župan Donč, aby střežil křižovatku obchodních cest – Spišské cesty a cesty Magna via (Jantarové cesty).  Byl to původně královský hrad, král Zikmund Lucemburský jej poté svěřil do správy šlechtici Gorjanskému. Hradní objekt ale v roce 1433 dobyla husitská vojska a několik let jej pak obývali vojáci Jana Jiskry z Brandýsa. Hrad pak často měnil majitele a nakonec skončil neudržovaný v troskách. 

Valentin a Zikmund Balaša započali s přestavbou

Pak se dostal do rukou básníka a zároveň válečníka Valentina Balašy. Spolu se svým bratrem Zikmundem započali s rozsáhlou rekonstrukcí a rozvaliny měnily podobu na renesanční sídlo. V letech 1574 – 1579 přestavěli hrad doslova od základů a nechali postavit i nové hospodářské budovy. Při výstavbě hradu pracovali i Romové, pro potřeby zdejšího panství pak vyráběli různé výrobky z oceli.

Magdaléna Zaiová dostavuje renesanční zámeček

Počínaje rokem 1600 začíná pro Liptovský Hrádok nová epocha. Hrad vlastní Magdaléna Zaiová, která tu nechala hrad opět zčásti přestavět a především dostavět renesanční zámeček. Ten byl spojen s původním hradem na konci starého hradního paláce. 

Byla to ve své době dobře střežená nedobytná pevnost, z toho důvodu tu také byla ukryta královská koruna v neklidném období protihabsburských stavovských povstání. Sídlila tu císařská vojska, ale hrad i přes svou nedobytnost utrpěl značnou újmu.

Éra Lichtensteinů - výstavba pivovaru, mlýna a solného skladu

V roce 1721 byl Liptovský Hrádok již v majetku Lichtenštejnů. Ti zde nechali přistavět solný sklad, pivovar a mlýn. Poslední majitel z Lichtenštejnského rodu Emanuel Lichtenstein hrad prodal královské komoře.

Ničivý požár, věznice, okresní soud a nakonec národopisné muzeum

Nejhorší období měl hrad teprve před sebou. Na počátku 19. století, v roce 1803 do základů vyhořel. Zůstal v troskách a královská komora nechala opravit pouze zámeček. Sloužil pak jako okresní soud a věznice, a to až do roku 1930. Věznice se pak přesunula do prostor hradu a bývalé mučírny.

Některé části hradu byly zakonzervovány a v roce 1960 zde začalo působit Národopisné muzeum. V roce 1990 se muzeum přesunulo do bývalého solného skladu a hrad zůstal opuštěný.

Dagmar Máchová mění hrad a zámeček v luxusní hotel a společenské centrum

Teprve v roce 2001 jej odkoupila Dagmar Máchová, která v současné době postupně hradní zříceninu renovuje. Zrekonstruovaé části hradu a zámečku dnes slouží jako luxusní Grand Castle Hotel. Návštěvníci mohou využít stylových ubytovacích kapacit, restauraci s barem, fitness, wellness procedury, konferenční prostory a po domluvě je možné organizovat různé společenské a kulturní akce.

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Liptovský Hrádok 
Web: Hrad a zámek Liptovský Hrádok
Email: reservations@grandcastle.sk
Telefon: +421 915 812 900

Místa v okolí

Liptovský Mikuláš - Liptovský Mikuláš (původní název Liptovský Svätý Mikuláš) je okresní město v Žilinském kraji ve Slovenské republice. Městem protéká řeka Váh. Žije zde přibližně 31 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 10km
Demänovské jeskyně - Demänovské jeskyně jsou nejrozsáhlejším jeskynním komplexem na Slovensku. Jedná se o zhruba 30 jeskyní na severním úpatí Nízkých Tater v Demänovské dolině. Dvě nejznámější a nejvíce navštěvované jsou Demänovská jeskyně svobody a Demänovská ledová jeskyně.
Vzdálenost: 12km
Ďumbier - Ďumbier je nejvyšší hora Nízkých Tater, vrcholové partie zřejmě připomínaly kořen zázvoru, odtud tedy patrně pochází její název (ďumbier je slovensky zázvor). Hora Ďumbier je součástí hlavního hřebene Nízkých tater, vedle ní se tyčí k nebesům Chopok, Krúpova hoľa a Štiavnica. 
Vzdálenost: 14km
Chopok - Chopok je třetí nejvyšší hora Nízkých Tater. Zároveň je jedním z nejnavštěvovanějších vrcholů celého Slovenska. Vypíná se nad terénem západně od nejvyšší hory Nízkých Tater – Ďumbieru, kde tvoří součást hlavního hřebenu hor.
Vzdálenost: 16km
Baníkov - Baníkov je nejvyšší hora okresu Tvrdošín a zároveň nejvyšší hora hřebene Západních Tater. Tento nápadný vrcholek je dominantou nad Spálenou dolinou, Žiarskou dolinou a dolinou Parichvost.
Vzdálenost: 18km
Liptovská Mara - Liptovská Mara je umělá vodní nádrž na horním toku řeky Váh v údolí mezi Vysokými a Nízkými Tatrami. Byla postavena z důvodu ochrany měst v povodí Váhu před povodněmi. Zaujímá plochu 2700 hektarů a je největší přehradou na řece Váh. Přehradní hráz je vysoká 53 metrů a maximální hloubka zadržované vody dosahuje k 45 metrům.
Vzdálenost: 17km
Bystrá (Západní Tatry) - Bystrá je nejvyšší vrchol Západních Tater a zároveň nejvyšší bod okresu Liptovský Mikuláš. Vypíná se na hlavním hřebeni Liptovských Tater nad Račkovskou, Bystrou a Kamenistou dolinou.
Vzdálenost: 18km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Lidové sady - Rozhledna Lidové sady v Liberci pochází z roku 1901. Sloužila veřejnosti až do poloviny 50. let minulého století.
Rozhledna Liberecká výšina - Rozhledna Liberecká výšina pochází z roku 1901. V roce 2013 byla podrobena rozsáhlé rekonstrukci a dnes je přístupná veřejnosti.
Rozhledna Čebínka - Rozhledna Čebínka je 35 metrů vysoký ocelový stožár telefonních operátorů, postavený v roce 2002.
Rozhledna Ostrá Horka - Rozhledna Ostrá horka byla postavena v roce 2008.

Nové ubytování

+ přidat
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště
Plasy - Nabízíme ubytování ve čtyřlůžkovém apartmá s kuchyňkou koupelnoua WC, Vybavení: Televize + satelit + Wi-Fi , zahrádka s posezením, ohniště a gril. Parkování na vlastním pozemku nebo v uzamčené garáži. Ve městě veškerá občanská vybavenost. Několik restaurací.
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.