Hrad a zámek Liptovský Hrádok

Liptovský Hrádok je zřícenina vodního hradu s přistavěným zámkem na okraji stejnojmenného města v Žilinském kraji na severu Slovenska.

Keltské osídlení

Hrad Liptovský Hrádok byl vystavěn na počátku 13. století, jeho jméno souvisí s osadou části dnešního Liptova – Hrádku.  V místech středověkého hradu a v jeho okolí stávalo Keltské hradiště a také zde žil tzv. lid púchovské kultury. Potvrdil to nález sedmdesáti urnových nádob na sídlišti Belanská.

Královský hrad dobyli husité

Kamenný hrad tu nechal vystavět zvolenský župan Donč, aby střežil křižovatku obchodních cest – Spišské cesty a cesty Magna via (Jantarové cesty).  Byl to původně královský hrad, král Zikmund Lucemburský jej poté svěřil do správy šlechtici Gorjanskému. Hradní objekt ale v roce 1433 dobyla husitská vojska a několik let jej pak obývali vojáci Jana Jiskry z Brandýsa. Hrad pak často měnil majitele a nakonec skončil neudržovaný v troskách. 

Valentin a Zikmund Balaša započali s přestavbou

Pak se dostal do rukou básníka a zároveň válečníka Valentina Balašy. Spolu se svým bratrem Zikmundem započali s rozsáhlou rekonstrukcí a rozvaliny měnily podobu na renesanční sídlo. V letech 1574 – 1579 přestavěli hrad doslova od základů a nechali postavit i nové hospodářské budovy. Při výstavbě hradu pracovali i Romové, pro potřeby zdejšího panství pak vyráběli různé výrobky z oceli.

Magdaléna Zaiová dostavuje renesanční zámeček

Počínaje rokem 1600 začíná pro Liptovský Hrádok nová epocha. Hrad vlastní Magdaléna Zaiová, která tu nechala hrad opět zčásti přestavět a především dostavět renesanční zámeček. Ten byl spojen s původním hradem na konci starého hradního paláce. 

Byla to ve své době dobře střežená nedobytná pevnost, z toho důvodu tu také byla ukryta královská koruna v neklidném období protihabsburských stavovských povstání. Sídlila tu císařská vojska, ale hrad i přes svou nedobytnost utrpěl značnou újmu.

Éra Lichtensteinů - výstavba pivovaru, mlýna a solného skladu

V roce 1721 byl Liptovský Hrádok již v majetku Lichtenštejnů. Ti zde nechali přistavět solný sklad, pivovar a mlýn. Poslední majitel z Lichtenštejnského rodu Emanuel Lichtenstein hrad prodal královské komoře.

Ničivý požár, věznice, okresní soud a nakonec národopisné muzeum

Nejhorší období měl hrad teprve před sebou. Na počátku 19. století, v roce 1803 do základů vyhořel. Zůstal v troskách a královská komora nechala opravit pouze zámeček. Sloužil pak jako okresní soud a věznice, a to až do roku 1930. Věznice se pak přesunula do prostor hradu a bývalé mučírny.

Některé části hradu byly zakonzervovány a v roce 1960 zde začalo působit Národopisné muzeum. V roce 1990 se muzeum přesunulo do bývalého solného skladu a hrad zůstal opuštěný.

Dagmar Máchová mění hrad a zámeček v luxusní hotel a společenské centrum

Teprve v roce 2001 jej odkoupila Dagmar Máchová, která v současné době postupně hradní zříceninu renovuje. Zrekonstruovaé části hradu a zámečku dnes slouží jako luxusní Grand Castle Hotel. Návštěvníci mohou využít stylových ubytovacích kapacit, restauraci s barem, fitness, wellness procedury, konferenční prostory a po domluvě je možné organizovat různé společenské a kulturní akce.

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Liptovský Hrádok 
Web: Hrad a zámek Liptovský Hrádok
Email: reservations@grandcastle.sk
Telefon: +421 915 812 900

Místa v okolí

Liptovský Mikuláš - Liptovský Mikuláš (původní název Liptovský Svätý Mikuláš) je okresní město v Žilinském kraji ve Slovenské republice. Městem protéká řeka Váh. Žije zde přibližně 31 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 10km
Demänovské jeskyně - Demänovské jeskyně jsou nejrozsáhlejším jeskynním komplexem na Slovensku. Jedná se o zhruba 30 jeskyní na severním úpatí Nízkých Tater v Demänovské dolině. Dvě nejznámější a nejvíce navštěvované jsou Demänovská jeskyně svobody a Demänovská ledová jeskyně.
Vzdálenost: 12km
Rozhledna Májka - V obci Východná je postavena krásná stylová dřevěná rozhledna.
Vzdálenost: 13km
Rozhledna Pavčina Lehota - Nedaleko přehrady Liptovská Mara, nad obcí Pavčina Lehota, byla postavena pěkná dřevěná rozhledna.
Vzdálenost: 13km
Rozhledna Bencúrova veža - Rozhledna Bencúrova veža je dřevěná vyhlídková věž.
Vzdálenost: 14km
Ďumbier - Ďumbier je nejvyšší hora Nízkých Tater, vrcholové partie zřejmě připomínaly kořen zázvoru, odtud tedy patrně pochází její název (ďumbier je slovensky zázvor). Hora Ďumbier je součástí hlavního hřebene Nízkých tater, vedle ní se tyčí k nebesům Chopok, Krúpova hoľa a Štiavnica. 
Vzdálenost: 14km
Chopok - Chopok je třetí nejvyšší hora Nízkých Tater. Zároveň je jedním z nejnavštěvovanějších vrcholů celého Slovenska. Vypíná se nad terénem západně od nejvyšší hory Nízkých Tater – Ďumbieru, kde tvoří součást hlavního hřebenu hor.
Vzdálenost: 16km

Nová místa

+ přidat
Kulturní dům Všelibice - Kulturní dům Všelibice
Sekvojovce v Michelském lese Praha - V Michelském lese v Praze objevíte na dětském hřišti dva obří exempláře sekvojovce, latinsky Sequoiadendron giganteum. Stromy dorůstají do výšky přes třicet metrů.
Kino Vlast - Kino Vlast Janské Lázně
Česká beseda Český Dub - Česká beseda - kulturní a spolkové centrum Český Dub.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.