Liptovský Mikuláš

Liptovský Mikuláš (původní název Liptovský Svätý Mikuláš) je okresní město v Žilinském kraji ve Slovenské republice. Městem protéká řeka Váh. Žije zde přibližně 31 tisíc obyvatel.

Jedno z nejkrásnějších měst na Slovensku vyplnilo údolí Váhu mezi Nízkými a západními Tatrami, jeho západní okraj bezprostředně hraničí s přehradní hrází vodního díla Liptovská Mara, není proto divu, že je tento kraj obdivován mnoha turisty ze Slovenska, Polska a z České republiky.

Kolem kostela sv. Mikuláše začínají růst první domy, o tři sta let později bude toto místo osudné pro Juraje Jánošíka

Liptovský Mikuláš je poprvé zmiňován v kronikách v roce 1286. V této době tu byl postaven románský kostel sv. Mikuláše (později byl barokně a klasicistně upravován) a postupně se kolem něj rozrůstalo náměstí (dnes námestie Osvobodiťelov) a další městská zástavba. Město se velice brzy stalo významným centrem obchodu, od roku 1424 se tu dvakrát ročně konaly velké trhy. Od roku 1677 bylo město již sídlem okresu Liptovské stolice – pozdější župy. Liptovský Mikuláš je také nechvalně známý jako místo popravy zbojníků Juraje Jánošíka a Tomáše Uhorčíka v březnu roku 1713.

Největší množství historických památek je soustředěno kolem náměstí Osvoboditelů. Najdete zde druhou nejstarší budovu ve městě po kostelu sv. Mikuláše, což je Pongrácovské panské sídlo. Je v něm umístěna galerie mikulášského rodáka malíře a grafika Kolomana Sokola. Další významné panské sídlo je tzv. Ilésházyovská kúria s monumentální trojitou arkádou. V jednom z těchto panských domů byli souzeni před popravou Juraj Jánošík a Tomáš Uhorčík. Uprostřed náměstí stojí velký bývalý župní dům a vedle něj klasicistní synagoga z roku 1846, která je jednou z největších na Slovensku.

Významnou památkou je i evangelický kostel z roku 1785, evangelická fara a Liptovská galerie Petra Michala Bohúňa, kde se nachází také Dům fotografie. Významné Slovenské muzeum ochrany přírody a jeskyňářství je umístěno v bývalém jezuitském klášteře.

Potravinářská výroba, Baťova filiálka Darina, středisko turistického ruchu

V 19. století patřil Liptovský Mikuláš k významným místům Slovenského národního obrození a v této době počínající průmyslové revoluce zde začíná vzkvétat zejména potravinářský průmysl. Ve 30. letech minulého století nechal vystavět na okraji města Tomáš Baťa sesterskou firmu Darina, která produkovala gumárenské výrobky.

Dnes je Liptovský Mikuláš především centrem turistického ruchu, nachází se na významné křižovatce dálnice D1 a na železniční trati Žilina – Košice. Vydáte-li se do města v červnu, můžete zažít jedinečnou atmosféru Stoličných dnů a v průběhu letních prázdnin město žije Mikulášským kulturním létem. V prosinci jsou každý rok pořádány tradiční Mikulášské vánoční jarmarky.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Liptovský Mikuláš 

Místa v okolí

Rozhledna Vavrišovo - U obce Vavrišovo stojí stylová vyhlídková věž, která je součástí objektu lidové architektury tamního kraje.
Vzdálenost: 11km
Rozhledna Bencúrova veža - Rozhledna Bencúrova veža je dřevěná vyhlídková věž.
Vzdálenost: 13km
Baníkov - Baníkov je nejvyšší hora okresu Tvrdošín a zároveň nejvyšší hora hřebene Západních Tater. Tento nápadný vrcholek je dominantou nad Spálenou dolinou, Žiarskou dolinou a dolinou Parichvost.
Vzdálenost: 15km
Muzeum liptovské dědiny Pribylina - Muzeum liptovské dědiny Pribylina je součástí většího celku Liptovského muzea, které sdružuje celkem 10 významných míst.
Vzdálenost: 15km
Chopok - Chopok je třetí nejvyšší hora Nízkých Tater. Zároveň je jedním z nejnavštěvovanějších vrcholů celého Slovenska. Vypíná se nad terénem západně od nejvyšší hory Nízkých Tater – Ďumbieru, kde tvoří součást hlavního hřebenu hor.
Vzdálenost: 16km
Ďumbier - Ďumbier je nejvyšší hora Nízkých Tater, vrcholové partie zřejmě připomínaly kořen zázvoru, odtud tedy patrně pochází její název (ďumbier je slovensky zázvor). Hora Ďumbier je součástí hlavního hřebene Nízkých tater, vedle ní se tyčí k nebesům Chopok, Krúpova hoľa a Štiavnica. 
Vzdálenost: 17km
Rozhledna Chebnice - Rozhledna Chebnice je nízká dřevěná zastřešená vyhlídková stavba.
Vzdálenost: 17km

Nová místa

+ přidat
Bývalé nádraží Střezimíř - Střezimíř je bývalá železniční stanice na trati č. 220 Praha - České Budějovice. Jedná se o Technickou památku České republiky.
Pernštejnská podzemní vodárna - Pernštejnská podzemní vodárna je unikátní historická stavba ze 16. století.
Velký sezemický akvadukt - Velký sezemický akvadukt se dvěma mostními oblouky byl postaven, aby se mohly v tomto místě křižovat dva vodní toky - Zadní Lodranka a Mlýnský potok.
Novákovy garáže - Novákovy garáže je stavba z roku 1932. Jedná se o technickou památku České republiky.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.