Budatínský zámek
Typ: | Zámek |
---|---|
Kraj: | Žilinský kraj |
Okres: | Okres Žilina |
Výška: | 330 m n.m. |
GPS: | 49°14'10.616"N, 18°44'4.718"E |
Královský strážní hrad nad soutokem Kysuce a Váhu
Předchůdcem dnešního zámku byl ve 13. století strážní hrad. Hájil strategické místo u brodu nad soutokem Kysuce a Váhu. V té době tu bývala celnice a vybíralo se clo. Základ hradu tvořila kruhová věž a masivní kamenné opevnění. Hrad byl původně královským majetkem, avšak ve 14. století jej obsadil oligarcha Matúš Čák Trenčanský. Nechal tu přistavět opevnění a vybudovat nový obytný palác. Obranné zdivo je, kromě jižní strany, součástí zámeckého areálu dodnes.
Slavná éra Suňogů
V roce 1487 hrad získal Gašpar Suňog, jehož rod hrad obýval po několik století. Za jejich éry také došlo k přestavbě hradu na honosný zámek. První renesanční úpravou prošel areál v roce 1551, vynikla nová průčelí, nádvoří s arkádou a celý zámek získal ucelenou koncepci s pěknými renesančními fasádami.
Doba 16. a 17. století však přinášela mnohé hrozby – stavovská povstání a turecké nájezdy. Bylo proto postaveno nové renesanční opevnění s bastiony a příkopem. Zároveň však původní pevnost splňovala požadavky na pohodlí šlechty v renesančním duchu.
Období baroka se rovněž neslo ve znamení stavebních úprav, byla vystavěna nová kaplička, nový letohrádek a zámek obklopil rozsáhlý park.
Csákyové vlastní zámek až do roku 1945
Suňogové pak vymřeli a novými majiteli zámku byli od roku 1798 Csákyové. Vlastnili pak zámek až do konce druhé světové války. 19. století však příliš rozkvětu nepřineslo. Naopak, v revolučním roce 1848 zámek zapálili císařští vojáci a požár zasáhl i do stavební nosné konstrukce a vnitřního vybavení. Provizorně opraven byl objekt až po dvaceti letech a byl nadále využíván jako kasárna.
Na počátku 20. století se zámku blýskalo na lepší časy. V letech 1922 – 1923 byl jeho vzhled upraven do romantického stylu a vznikl tu nový reprezentační sál a nové vstupní prostory. Obložení místností a stropů dřevem inspirovalo rod Csákyů ve starých renesančních stavbách a zámek tím pádem získal i novou vnitřní tvář.
Sídlo Považského muzea - největší muzejní expozice drátenického řemesla na světě
Po druhé světové válce byl zámek Csákyům zabaven, v roce 1949 téměř do základů vyhořel a v 50. letech se tu prováděly rozsáhlé, ale citlivé stavební úpravy.
Zámecký park však přišel částečně k úhoně kvůli výstavbě Košicko-bohumínské dráhy na konci 19. století. Po druhé světové válce byla ke všemu jeho velká část rozparcelována na menší pozemky.
Dnes je zámek po zdařilé rekonstrukci opět přístupný veřejnosti. Sídlí tu Považské muzeum, které se specializuje na historický vývoj drátenického řemesla. Nachází se zde více než 1200 exponátů. Jedná se o největší sbírku tohoto druhu na světě. V muzeu naleznete i zajímavé archeologické nálezy ze starší doby kamenné, staré zhruba 20 tisíc let.
Otevírací doba:
srpen-duben: úterý-neděle 8.00 -16.00 hod.
květen-červenec: pondělí 8.00 - 15.30 hod., úterý - neděle: 8.00 - 16.00 hod.