Žilina

Žilina je okresní a krajské město na severozápadním Slovensku. Žije zde přibližně 82 tisíc obyvatel. Je významným kulturním, společenským, průmyslovým a dopravním centrem na soutoku řek Váh a Kysuca.

Oblast kolem dnešního krajského města byla osídlována již v pravěku, prokázaly to archeologické nálezy. Primitivní pravěká obydlí pak postupem času nahradila halštatská hradiště a byly tu odkryty i pozůstatky slovanského mohylového pohřebiště. První románský kostel byl vystavěn v 9. století.

Němečtí osadníci

První písemná zmínka o osadě Žilina pochází z roku 1208. Z této doby se dochoval pouze kostel sv. Štěpána. Na počátku 14. století do těchto míst přicházeli němečtí osadníci, kteří dali základ novému městu. V roce 1312 získalo městská práva a v listině z roku 1381 (Privilegium pro Slavis) byla zakotvena stejná práva pro Němce i pro Slováky. První německy psaná část městské kroniky pochází z roku 1378. Později byla kronika psána i v latině a slovenštině.

V letech 1431 a 1434 město podlehlo husitským nájezdům, bylo vypáleno a vypleněno. V roce 1542 tu byla založena první budova školy a v roce 1610 tu vznikla první protestantská církevní organizace v celých Uhrách.

Rekatolizace, požáry, epidemie

Velkou pohromou pro město bylo 17. a počátek 18. století, byla to doba ve znamení rekatolizace, četných požárů a epidemií chorob. V té době se podařilo vystavět kostel sv. Barbory, kostel sv. Pavla, kostel Nejsvětější Trojice a jezuitské gymnázium. Nástup baroka přináší i vznik zámku Budatín.

Národní obrození a průmyslová revoluce

Revoluční rok 1848 poznamenal Žilinu jakožto významné centrum národního obrození. Průmyslová revoluce 19. století dala vzniknout dvěma železničním tratím - do Bratislavy v roce 1883 a v roce 1872 trať Bohumín – Košice. Žilina byla jedním z prvních měst, která se připojila k Martinské deklaraci po vzniku samostatného Československa.

Autonomie Slovenska v roce 1938

V říjnu roku 1938 tu vyhlásil Jozef Tiso autonomii Slovenska a byl jmenován předsedou slovenské vlády. Žilina byla v té době na hranici ochranné zóny vytvořenou nacistickým Německem, aby si zajistilo svou vojenskou přítomnost v příhraničí vlastního území (protektorátu). Ke konci války v roce 1944 byla nedaleko města svedena v průběhu Slovenského národního povstání urputná bitva o Strečnianský průsmyk, což zajistilo kontrolu nad významným železničním koridorem v celé oblasti kolem Váhu.

Vysoká škola dopravní

Po válce se ve městě začala budovat městská doprava a v roce 1960 sem byla z Prahy přemístěna Vysoká škola dopravní. V roce 1996 byla přeměněna na Žilinskou univerzitu v Žiline. Budovala se zde nová sídliště, ale Žilina poněkud ztrácela na významu, když jí byl odebrán statut krajského města. Byla součástí Středoslovenského kraje s krajským městem Banská Bystrica.

Nové letiště, Žilinská přehrada, obnova historického centra

Na počátku 70. let tu vzniklo nové letiště a stará letištní plocha byla odstraněna, aby ustoupila nové zástavbě panelového sídliště. V roce 1997 byla uvedena do provozu první turbína v Žilinské přehradě.

Významná obnova historické části města proběhla po roce 2006 zásluhou primátora Jána Sloty, v této době byla také posílena městská doprava o trolejbusové linky.

Od roku 2000 nedaleko Žiliny prosperuje korejská automobilka Kia (jedna z největších na Slovensku).

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
ulice 1. mája
Žilina 

Místa v okolí

Street workout park Žilina - Vendelína Javorku - V areáli Základnej školy (ulica Vendelína Javorku 32) v meste Žilina sa nachádza Street Workout park, ktorý je prístupný všetkým, ktorí majú záujem tu cvičiť.
Vzdálenost: 2km
Workout park Žilina (Borová ul., sídlisko Solinky) - Mesto Žilina sa môže pochváliť ďalším pekným vonkajším ihriskom. K workout parku v Parku Ľudovíta Štúra na Bôriku pribudla ďalšia vonkajšia posilňovňa. Nový workout park na Borovej ulici na sídlisku Solinky.
Vzdálenost: 3km
Workout Park Žilina (lesopark Ľudovíta štúra Bôrik) - Ve městě Žilina můžete cvičit i v lesoparku Bôrik. Je tu postaveno venkovní cvičiště, přístupné široké veřejnosti zdarma.
Vzdálenost: 3km
Kysucké Nové Mesto - Kysucké Nové Mesto je okresní město v Žilinském kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 16 tisíc obyvatel. Je významným centrem přesné strojírenské výroby.
Vzdálenost: 9km
Rajecké Teplice - Rajecké Teplice jsou lázeňským městečkem nedaleko od krajského města Žilina. Žije zde přibližně 3 tisíce obyvatel. Lázeňská tradice tu sahá až do 14. století.
Vzdálenost: 12km
Šarkania diera - Šarkania diera je jeskyně v pohoří Strážovské vrchy, kde byly nalezeny ostatky jeskynního medvěda. Archeologický průzkum rovněž prokázal pozůstatky pravěkého sídla z mladší doby kamenné. 
Vzdálenost: 12km
Ľadonhora - Ľadonhora je nejvyšší bod okresu Kysucké Nové Mesto a zároveň nejvyšší vrchol Kysucké vrchoviny.  Hora je od roku 1993 součástí Přírodní rezervace Ľadonhora o rozloze 285 hektarů.
Vzdálenost: 12km

Nová místa

+ přidat
Metelský rybník - Metelský rybník patří k největším vodním plochám v okolí Blatné, objem zadržované vody činí přes 700 tisíc kubíků. Jeho název souvisí s obcí, která se nachází v jeho blízkosti. Napájí jej stejnojmenný Metelský potok. 
Byňovský rybník - Byňovský rybník je jednou z nejstarších umělých vodních ploch na Jindřichohradecku. 
Selibovský rybník - Selibovský rybník se nachází v těsném sousedství s Tálinským rybníkem, který byl námětem známé jihočeské lidové písně.
Kemp Krásná Morava Olomouc - Kemp na okraji města Olomouc hned vedle vodáky oblíbené řeky Moravy. Z důvodu polohy je ideální pro vodáky, ale i pro všechny, kteří chtějí strávit pohodové dny v krásné přírodě, ale přitom na dosah krásného historického města.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.
Hotel Zámek Čechtice - Zámek Čechtice se ideálně hodí jak pro víkendové pobyty a rodinnou dovolenou tak pro soukromé oslavy, setkání, svatby nebo semináře s kapacitou dvou set osob.Zámecká restaurace nabízí převážně pokrmy klasické české kuchyně připravované z čerstvých surovin od místních dodavatelů.
Statek ,,Hofje,, - Historický statek z r. 1877, renovovaný,útulný. Velká zahrada, možnost grilování i pokud spadne pár kapek deště, místo je zastřešené , velký , zastřešený bazén 10m x 5 m x 150 cm.Ubytování ve čtyřech dvoulůžkových pokojích s vlastní koupelnou a WC. Kapacita v létě 16 osob, v zimě 12 osob, včetně přistýlek. Plně zařízená kuchyně,jídelna, obývací pokoj, herna pro děti.WI-FI, TV .
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: možnost ubytování v zámecké budově, nebo v chatách v zámeckém parku, kde je 11 chat. Ideální pro skupiny, školy a dětské tábory.

Nové restaurace

+ přidat
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: ubytování, restauraci, zámecké prohlídky a kulturní akce.
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.
Restaurace U Svahu - Nově zrekonstruovaná nekuřácká restaurace v Olešnici na Moravě s kapacitou až 55 míst se nachází v lyžařském areálu, je zde možnost pořádat firemní večírek, školení, rodinná oslava, třídní sraz, malá svatba či jen venkovní grilování. K dispozici je i venkovní terasa.