Kysucké Nové Mesto

Kysucké Nové Mesto je okresní město v Žilinském kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 16 tisíc obyvatel. Je významným centrem přesné strojírenské výroby.

Kysuce jsou poprvé písemně zmiňovány v roce 1244. Král Béla IV. daroval oblast zemskému hodnostáři Bohumírovi za věrné služby na vojenských výpravách, především v době vpádu Tatarů.

Městská práva týdenního trhu získala obec Kysucké Nové Město v době panování uherského krále Karla Roberta v roce 1325. Město spadalo pod Budatínské panství a od roku 1358 již využívalo názvu Nové Mesto. Lidé se tu živili převážně řemeslnou výrobou, zemědělstvím a obchodem.

Nejvýznamnější řemeslná výroba v Pováží

V 19. století se Kysucké Nové Město mohlo směle zařadit mezi největší centra řemeslné výroby v celém Pováží. Zároveň mohlo využívat výhodného postavení na obchodní stezce vedoucí přes Jablunkovský průsmyk do Polska a Slezska. V té době tu prosperovaly tři mlýny a pivovar. Město mělo svou vlastní evangelickou školu a dva kostely.

Kysucké Nové Město bylo založeno sloučením osad, které byly budovány na úrodných naplaveninách řeky Kysuca, zdejší půda byla jednou z nejúrodnějších široko daleko. Ale častými válečnými událostmi, povodněmi, požáry, epidemiemi cholery a zvyšováním daní se město velmi zadlužilo.

Rozsáhlý požár v roce 1904

Neklidný rok 1848 se projevil i v Kysuckém Novém Mestě, táhla tudy hurbanovská vojska, byly nařízeny veřejné práce a mnoho lidí město raději opustilo. V roce 1904 postihl velkou část města ničivý požár, po němž zůstalo zachováno pouhých třicet domů. Úpadek zažilo město i v průběhu první a druhé světové války a v době hospodářské krize třicátých let. Největší rozvoj přišel až po roce 1945.

Závody presného strojárstva

V roce 1950 tu vznikají Závody presného strojárstva (ZPS), později byly přejmenovány na ZVL, státní podnik. Vyráběla se tu valivá ložiska a speciální stroje a nástroje.  Od té doby až dodnes je v Kysuckém Novém Mestě prakticky soustředěn všechen strojírenský průmysl celého okresu (např. závody KLF-ZVL, NA Kysuce, Technokov s.r.o., Techberg s.r.o.).

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
ulice Dlhomíra Poľského
Kysucké Nové Mesto 

Místa v okolí

Žilina - Žilina je okresní a krajské město na severozápadním Slovensku. Žije zde přibližně 82 tisíc obyvatel. Je významným kulturním, společenským, průmyslovým a dopravním centrem na soutoku řek Váh a Kysuca.
Vzdálenost: 9km
Street workout park Žilina - Vendelína Javorku - V areáli Základnej školy (ulica Vendelína Javorku 32) v meste Žilina sa nachádza Street Workout park, ktorý je prístupný všetkým, ktorí majú záujem tu cvičiť.
Vzdálenost: 11km
Workout Park Žilina (lesopark Ľudovíta štúra Bôrik) - Ve městě Žilina můžete cvičit i v lesoparku Bôrik. Je tu postaveno venkovní cvičiště, přístupné široké veřejnosti zdarma.
Vzdálenost: 12km
Workout park Žilina (Borová ul., sídlisko Solinky) - Mesto Žilina sa môže pochváliť ďalším pekným vonkajším ihriskom. K workout parku v Parku Ľudovíta Štúra na Bôriku pribudla ďalšia vonkajšia posilňovňa. Nový workout park na Borovej ulici na sídlisku Solinky.
Vzdálenost: 12km
Zámeček Krasňany (Pongráczovský zámeček) - Zámeček Krasňany bývá také nazýván Pongráczovský kaštel. Nachází se ve stejnojmenné obci v okrese Žilina na Slovensku.
Vzdálenost: 13km
Rozhledna na Bobovci - Rozhledna na Bobovci je stylová kamenná vyhlídková věž.
Vzdálenost: 13km
Mikovčákova rozhledna - Mikovčákova rozhledna je nízká dřevěná stylová stavba vyhlídkové věže, v sousedství dřevěného přístřešku.
Vzdálenost: 14km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Kmeťovka - Rozhledna Kmeťovka je krásná stylová dřevěná stavba o dvou vyhlídkových patrech.
Rozhledna Trchovnica - Rozhledna Trchovnica je zastřešená stavba dřevem pobité vyhlídkové věže s kamennou podezdívkou.
Rozhledna Klin - Rozhledna Klin nad Oravskou přehradou je dřevěná stavba vyhlídkové věže.
Rozhledna Brabírka - Rozhledna Brabírka je stylová dřevěná stavba na zděné podezdívce.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion GRASEL - Ubytování v srdci České Kanady
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí
U Mažňáka - Apartmán v rodinném domě s vlastním vchodem
Kemp Bagr Mohelnice - koupání, kempingový nábytek, stany, chatky - Morava kemp Bagr u Moravičanských jezer jen několik set metrů od města Mohelnice. Možnost využití venkovního nábytku, sportovišť. Spaní v chatkách, nebo ve stanech.

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz