Kysucké Nové Mesto

Kysucké Nové Mesto je okresní město v Žilinském kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 16 tisíc obyvatel. Je významným centrem přesné strojírenské výroby.

Kysuce jsou poprvé písemně zmiňovány v roce 1244. Král Béla IV. daroval oblast zemskému hodnostáři Bohumírovi za věrné služby na vojenských výpravách, především v době vpádu Tatarů.

Městská práva týdenního trhu získala obec Kysucké Nové Město v době panování uherského krále Karla Roberta v roce 1325. Město spadalo pod Budatínské panství a od roku 1358 již využívalo názvu Nové Mesto. Lidé se tu živili převážně řemeslnou výrobou, zemědělstvím a obchodem.

Nejvýznamnější řemeslná výroba v Pováží

V 19. století se Kysucké Nové Město mohlo směle zařadit mezi největší centra řemeslné výroby v celém Pováží. Zároveň mohlo využívat výhodného postavení na obchodní stezce vedoucí přes Jablunkovský průsmyk do Polska a Slezska. V té době tu prosperovaly tři mlýny a pivovar. Město mělo svou vlastní evangelickou školu a dva kostely.

Kysucké Nové Město bylo založeno sloučením osad, které byly budovány na úrodných naplaveninách řeky Kysuca, zdejší půda byla jednou z nejúrodnějších široko daleko. Ale častými válečnými událostmi, povodněmi, požáry, epidemiemi cholery a zvyšováním daní se město velmi zadlužilo.

Rozsáhlý požár v roce 1904

Neklidný rok 1848 se projevil i v Kysuckém Novém Mestě, táhla tudy hurbanovská vojska, byly nařízeny veřejné práce a mnoho lidí město raději opustilo. V roce 1904 postihl velkou část města ničivý požár, po němž zůstalo zachováno pouhých třicet domů. Úpadek zažilo město i v průběhu první a druhé světové války a v době hospodářské krize třicátých let. Největší rozvoj přišel až po roce 1945.

Závody presného strojárstva

V roce 1950 tu vznikají Závody presného strojárstva (ZPS), později byly přejmenovány na ZVL, státní podnik. Vyráběla se tu valivá ložiska a speciální stroje a nástroje.  Od té doby až dodnes je v Kysuckém Novém Mestě prakticky soustředěn všechen strojírenský průmysl celého okresu (např. závody KLF-ZVL, NA Kysuce, Technokov s.r.o., Techberg s.r.o.).

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
ulice Dlhomíra Poľského
Kysucké Nové Mesto 

Místa v okolí

Žilina - Žilina je okresní a krajské město na severozápadním Slovensku. Žije zde přibližně 82 tisíc obyvatel. Je významným kulturním, společenským, průmyslovým a dopravním centrem na soutoku řek Váh a Kysuca.
Vzdálenost: 9km
Street workout park Žilina - Vendelína Javorku - V areáli Základnej školy (ulica Vendelína Javorku 32) v meste Žilina sa nachádza Street Workout park, ktorý je prístupný všetkým, ktorí majú záujem tu cvičiť.
Vzdálenost: 11km
Workout Park Žilina (lesopark Ľudovíta štúra Bôrik) - Ve městě Žilina můžete cvičit i v lesoparku Bôrik. Je tu postaveno venkovní cvičiště, přístupné široké veřejnosti zdarma.
Vzdálenost: 12km
Workout park Žilina (Borová ul., sídlisko Solinky) - Mesto Žilina sa môže pochváliť ďalším pekným vonkajším ihriskom. K workout parku v Parku Ľudovíta Štúra na Bôriku pribudla ďalšia vonkajšia posilňovňa. Nový workout park na Borovej ulici na sídlisku Solinky.
Vzdálenost: 12km
Zámeček Krasňany (Pongráczovský zámeček) - Zámeček Krasňany bývá také nazýván Pongráczovský kaštel. Nachází se ve stejnojmenné obci v okrese Žilina na Slovensku.
Vzdálenost: 13km
Kaštel Oščadnica - Kysucká galerie - Kaštel Oščadnica je dnes sídlem Kysucké galerie v Oščadnici založené v roce 1981. Tento bývalý lovecký zámeček byl postaven na počátku 20. století.
Vzdálenost: 15km
Hrad Strečno - Hrad Strečno nedaleko slovenského města Žilina se vypíná na vysokém skalním ostrohu nad řekou Váh. Pomyslně střeží oblast Strečenského průsmyku. Je významnou památkou Slovenské republiky, po rekonstrukci v 90. letech je přístupný veřejnosti a nachází se zde pobočka Povážského muzea.
Vzdálenost: 15km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Mackova hora - Rozhledna Mackova hora je 36 metrů vysoký ocelový stožár telefonních operátorů. Byl postaven v roce 2000.
Rozhledna Studený vrch - Rozhledna Studený vrch byla upravena a zpřístupněna veřejnosti v roce 2004 z bývalé zeměměřičské stavby. Ta byla na Studeném vrchu v provozu již od roku 1940.
Rozhledna Rudolfka - Rozhledna Rudolfka je bývalá těžní věž Dolu Rastislava Štefánika, je postavena z železobetonu, což je poměrně ojedinělý způsob výstavby těžních důlních staveb. Zřejmě se jedná dokonce o světový unikát. Původně na jejím místě stála ocelová věž Dolu korunního prince Rudolfa, a to až do roku 1950.
Rozhledna Rožmitál pod Třemšínem - Rozhledna v Rožmitálu pod Třemšínem je bývalá trafostanice, která se nachází v objektu bývalého socialistického zemědělského podniku Agrostroj Rožmitál.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.