Kysucké Nové Mesto

Kysucké Nové Mesto je okresní město v Žilinském kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 16 tisíc obyvatel. Je významným centrem přesné strojírenské výroby.

Kysuce jsou poprvé písemně zmiňovány v roce 1244. Král Béla IV. daroval oblast zemskému hodnostáři Bohumírovi za věrné služby na vojenských výpravách, především v době vpádu Tatarů.

Městská práva týdenního trhu získala obec Kysucké Nové Město v době panování uherského krále Karla Roberta v roce 1325. Město spadalo pod Budatínské panství a od roku 1358 již využívalo názvu Nové Mesto. Lidé se tu živili převážně řemeslnou výrobou, zemědělstvím a obchodem.

Nejvýznamnější řemeslná výroba v Pováží

V 19. století se Kysucké Nové Město mohlo směle zařadit mezi největší centra řemeslné výroby v celém Pováží. Zároveň mohlo využívat výhodného postavení na obchodní stezce vedoucí přes Jablunkovský průsmyk do Polska a Slezska. V té době tu prosperovaly tři mlýny a pivovar. Město mělo svou vlastní evangelickou školu a dva kostely.

Kysucké Nové Město bylo založeno sloučením osad, které byly budovány na úrodných naplaveninách řeky Kysuca, zdejší půda byla jednou z nejúrodnějších široko daleko. Ale častými válečnými událostmi, povodněmi, požáry, epidemiemi cholery a zvyšováním daní se město velmi zadlužilo.

Rozsáhlý požár v roce 1904

Neklidný rok 1848 se projevil i v Kysuckém Novém Mestě, táhla tudy hurbanovská vojska, byly nařízeny veřejné práce a mnoho lidí město raději opustilo. V roce 1904 postihl velkou část města ničivý požár, po němž zůstalo zachováno pouhých třicet domů. Úpadek zažilo město i v průběhu první a druhé světové války a v době hospodářské krize třicátých let. Největší rozvoj přišel až po roce 1945.

Závody presného strojárstva

V roce 1950 tu vznikají Závody presného strojárstva (ZPS), později byly přejmenovány na ZVL, státní podnik. Vyráběla se tu valivá ložiska a speciální stroje a nástroje.  Od té doby až dodnes je v Kysuckém Novém Mestě prakticky soustředěn všechen strojírenský průmysl celého okresu (např. závody KLF-ZVL, NA Kysuce, Technokov s.r.o., Techberg s.r.o.).

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
ulice Dlhomíra Poľského
Kysucké Nové Mesto 

Místa v okolí

Žilina - Žilina je okresní a krajské město na severozápadním Slovensku. Žije zde přibližně 82 tisíc obyvatel. Je významným kulturním, společenským, průmyslovým a dopravním centrem na soutoku řek Váh a Kysuca.
Vzdálenost: 9km
Street workout park Žilina - Vendelína Javorku - V areáli Základnej školy (ulica Vendelína Javorku 32) v meste Žilina sa nachádza Street Workout park, ktorý je prístupný všetkým, ktorí majú záujem tu cvičiť.
Vzdálenost: 11km
Workout Park Žilina (lesopark Ľudovíta štúra Bôrik) - Ve městě Žilina můžete cvičit i v lesoparku Bôrik. Je tu postaveno venkovní cvičiště, přístupné široké veřejnosti zdarma.
Vzdálenost: 12km
Workout park Žilina (Borová ul., sídlisko Solinky) - Mesto Žilina sa môže pochváliť ďalším pekným vonkajším ihriskom. K workout parku v Parku Ľudovíta Štúra na Bôriku pribudla ďalšia vonkajšia posilňovňa. Nový workout park na Borovej ulici na sídlisku Solinky.
Vzdálenost: 12km
Zámeček Krasňany (Pongráczovský zámeček) - Zámeček Krasňany bývá také nazýván Pongráczovský kaštel. Nachází se ve stejnojmenné obci v okrese Žilina na Slovensku.
Vzdálenost: 13km
Kaštel Oščadnica - Kysucká galerie - Kaštel Oščadnica je dnes sídlem Kysucké galerie v Oščadnici založené v roce 1981. Tento bývalý lovecký zámeček byl postaven na počátku 20. století.
Vzdálenost: 15km
Hrad Strečno - Hrad Strečno nedaleko slovenského města Žilina se vypíná na vysokém skalním ostrohu nad řekou Váh. Pomyslně střeží oblast Strečenského průsmyku. Je významnou památkou Slovenské republiky, po rekonstrukci v 90. letech je přístupný veřejnosti a nachází se zde pobočka Povážského muzea.
Vzdálenost: 15km

Nová místa

+ přidat
Metelský rybník - Metelský rybník patří k největším vodním plochám v okolí Blatné, objem zadržované vody činí přes 700 tisíc kubíků. Jeho název souvisí s obcí, která se nachází v jeho blízkosti. Napájí jej stejnojmenný Metelský potok. 
Byňovský rybník - Byňovský rybník je jednou z nejstarších umělých vodních ploch na Jindřichohradecku. 
Selibovský rybník - Selibovský rybník se nachází v těsném sousedství s Tálinským rybníkem, který byl námětem známé jihočeské lidové písně.
Kemp Krásná Morava Olomouc - Kemp na okraji města Olomouc hned vedle vodáky oblíbené řeky Moravy. Z důvodu polohy je ideální pro vodáky, ale i pro všechny, kteří chtějí strávit pohodové dny v krásné přírodě, ale přitom na dosah krásného historického města.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.
Hotel Zámek Čechtice - Zámek Čechtice se ideálně hodí jak pro víkendové pobyty a rodinnou dovolenou tak pro soukromé oslavy, setkání, svatby nebo semináře s kapacitou dvou set osob.Zámecká restaurace nabízí převážně pokrmy klasické české kuchyně připravované z čerstvých surovin od místních dodavatelů.
Statek ,,Hofje,, - Historický statek z r. 1877, renovovaný,útulný. Velká zahrada, možnost grilování i pokud spadne pár kapek deště, místo je zastřešené , velký , zastřešený bazén 10m x 5 m x 150 cm.Ubytování ve čtyřech dvoulůžkových pokojích s vlastní koupelnou a WC. Kapacita v létě 16 osob, v zimě 12 osob, včetně přistýlek. Plně zařízená kuchyně,jídelna, obývací pokoj, herna pro děti.WI-FI, TV .
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: možnost ubytování v zámecké budově, nebo v chatách v zámeckém parku, kde je 11 chat. Ideální pro skupiny, školy a dětské tábory.

Nové restaurace

+ přidat
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: ubytování, restauraci, zámecké prohlídky a kulturní akce.
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.
Restaurace U Svahu - Nově zrekonstruovaná nekuřácká restaurace v Olešnici na Moravě s kapacitou až 55 míst se nachází v lyžařském areálu, je zde možnost pořádat firemní večírek, školení, rodinná oslava, třídní sraz, malá svatba či jen venkovní grilování. K dispozici je i venkovní terasa.