Púchov

Púchov je okresní město v západním Slovensku, v Trenčianském kraji. Žije zde přibližně 18 tisíc obyvatel.

Historie osídlování této úrodné lokality v údolí řeky Váh se datuje již do období paleolitu. Nejstarší archeologické nálezy pochází z mladší doby bronzové. Na Púchovské skále stávalo později opevněné hradiště.

Makyta Púchov navázala na tradici tkalcovských dílen

Púchov je poprvé zmíněn písemně v roce 1243 a městská práva mohl využívat od roku 1471. Období 16. století se vyznačovalo velkým přílivem novokřtěnců z Moravy a na počátku 17. století po bitvě na Bílé hoře sem proudili moravští bratři. Ti se živili převážně tkalcovskou výrobou. Je známo, že v roce 1761 bylo v Púchově na 61 tkalcovských dílen. Púchov hostil i významnou osobnost učitele národů Jana Amose Komenského.

Významný rozvoj města bylo možno zaznamenat ve 2. polovině 19. století. Železniční trať spojila město s Žilinou a Bratislavou a v roce 1937 byla proražena cesta skrze horský průsmyk vedoucí přes Horní Lideč do Vsetína a Hranic na Moravě.

Za Rakouska-Uherska byl Púchov součástí Trenčínské župy a v samostatném Československu byl již okresním městem Trenčínského kraje. V roce 1990 byla k Púchovu připojena obec Nimnica.

Vodní nádrž Nosice

Na řece Váh je nad Púchovem vybudována vodní nádrž Nosice z let 1949 - 1957. Je součástí tzv. Vážské kaskády, která zajišťuje regulaci průtoku vody jako ochranu před povodněmi, zároveň slouží pro výrobu elektrické energie a je významným rybářským revírem a rekreační lokalitou.

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
ulice Za cintorínom
Púchov 

Místa v okolí

Workout Park Púchov - V meste Púchov sa nachádza venkovné ihrisko Street Workout Park. Výstavbu ihriska zrobila firma RVL13 (Revolution 13).
Vzdálenost: 1km
Považská Bystrica - Považská Bystrica je okresní město v Trenčínském kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 41 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 9km
Manínska tiesňava - Manínska tiesňava je ojedinělá přírodní památka v okrese Považská Bystrica v Trenčínském kraji na Slovensku. Jedná se o průlomové údolí Manínského potoka, částečně využívané jako horolezecké stěny.
Vzdálenost: 14km
Workout Park Ilava - Street Workout Park ve městě Ilava.
Vzdálenost: 16km
Iľava - Iľava je okresní město v Trenčínském kraji na Slovensku. Žije zde přibližně necelých 6 tisíc obyvatel. Město Iľava je poprvé hodnověrně písemně zmiňováno v roce 1339. 
Vzdálenost: 16km
Ski areál Dešná - Ski areál Dešná byl zrušen.
Vzdálenost: 16km
Bosmany - Bosmany jsou významnou přírodní památkou v okrese Považská Bystrica v Trenčínském kraji na Slovensku. 
Vzdálenost: 16km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Mackova hora - Rozhledna Mackova hora je 36 metrů vysoký ocelový stožár telefonních operátorů. Byl postaven v roce 2000.
Rozhledna Studený vrch - Rozhledna Studený vrch byla upravena a zpřístupněna veřejnosti v roce 2004 z bývalé zeměměřičské stavby. Ta byla na Studeném vrchu v provozu již od roku 1940.
Rozhledna Rudolfka - Rozhledna Rudolfka je bývalá těžní věž Dolu Rastislava Štefánika, je postavena z železobetonu, což je poměrně ojedinělý způsob výstavby těžních důlních staveb. Zřejmě se jedná dokonce o světový unikát. Původně na jejím místě stála ocelová věž Dolu korunního prince Rudolfa, a to až do roku 1950.
Rozhledna Rožmitál pod Třemšínem - Rozhledna v Rožmitálu pod Třemšínem je bývalá trafostanice, která se nachází v objektu bývalého socialistického zemědělského podniku Agrostroj Rožmitál.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.