Považská Bystrica

Považská Bystrica je okresní město v Trenčínském kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 41 tisíc obyvatel.

Úrodná oblast údolí řeky Váh byla osídlována již pozdní době kamenné. Odpovídají tomu mnohé archeologické nálezy úlomků keramiky, které prokazují výskyt tzv. bádenské kultury v době před zhruba 4500 lety.

Město Považská Bystrica je spojováno se vznikem zdejšího hradu, který je poprvé zmiňován v roce 1316. Vůbec první písemnost o osídlení osady však pochází až z roku 1330. Městská práva byla Považské Bystrici udělena v roce 1398. Na počátku 15. století tu byl vystavěn raně gotický kostel, který byl později barokně upraven.

Pohromou pro Považskou Bystricu bylo období husitských válek a tažení. Husité město vypálili, vyplenili a pobořili.

V roce 1458 odprodal Považskou Bystricu i s přilehlými vesnicemi uherský král Matyáš Korvín šlechtickému rodu Podmanických, kteří město vlastní až do roku 1558, kdy rod vymřel po meči.

Město se začalo významně rozvíjet zejména za první republiky. V roce 1929 byla uvedena do provozu zbrojovka a rozvíjel se zde i strojírenský průmysl. Okresním městem se Považská Bystrica stala v roce 1948.

K významným památkám města patří Považský hrad, zámek Burg, zámek Orlové, Szápráyovský zámek a kostel Navštívení Panny Marie.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
ulice Štúrova
Považská Bystrica 

Místa v okolí

Workout Park Púchov - V meste Púchov sa nachádza venkovné ihrisko Street Workout Park. Výstavbu ihriska zrobila firma RVL13 (Revolution 13).
Vzdálenost: 9km
Púchov - Púchov je okresní město v západním Slovensku, v Trenčianském kraji. Žije zde přibližně 18 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 9km
Rozhledna Papradno - Rozhledna Papradno nedaleko Považské Bystrice je nízká dřevěná vyhlídková věž.
Vzdálenost: 14km
Rozhledna nad Hrabovým - Rozhledna nad Hrabovým, nedaleko města Bytča, je svérázná ocelová konstrukce ve tvaru kvádru.
Vzdálenost: 13km
Rozhledna Dubová - Rozhledna Dubová nedaleko Rajeckých Teplic je vyhlídková věž zhotovená z ocelových nosníků, doplněných dřevem.
Vzdálenost: 13km
Brada (Suľovské skály) - Brada je nejvyšší bod okresu Bytča. Je součástí Národní přírodní rezervace Súľovské skály.
Vzdálenost: 14km
Bytčanský zámek - Bytčanský zámek je jednou z nejvýznamnějších kulturních památek Slovenska. Z architektonického hlediska se jedná o velmi působivé šlechtické sídlo. Návštěvníci mohou obdivovat tzv. Svatební palác, renesanční palác a několik dalších obytných a hospodářských objektů.
Vzdálenost: 15km

Nová místa

+ přidat
Tatobitská (tisíciletá) lípa - V obci Tatobity na Semilsku se nachází překrásný exemplář lípy.
Dub letní u červeného kostela Varnsdorf - Ve městě Varnsdorf u Červeného kostela vyrůstá památný strom Dub letní.
Lipová alej pod nemocnicí Žatec - V sousedství areálu žatecké nemocnice byla přibližně v roce 1895 vysazena lipová alej.
Strom míru Veselí nad Lužnicí - Ve Veselí nad Lužnicí na Třídě Čs. armády byl v roce 2018 zasazen Strom míru.

Nové ubytování

+ přidat
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.
Chata Lucie - Tato rodinná chata se nachází pod úpatí hory Říp a leží pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování na chatě až pro 12 osob. Během pobytu využijete plně vybavenou chatu se saunou, wifi, krbem, grilem, trampolínou, bazénem v létě a dalším zařízením pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz