Rozhledna Tlstá hora

Zajímavou realizaci konceptu česko-slovenského příhraničního projektu můžete navštívit nedaleko obce Dohňany v Trenčínském kraji na Slovensku. V roce 2009 tu byla vybudována rozhledna, z jejíž vyhlídkové plošiny je nádherný výhled na desítky kilometrů daleko. V těchto místech rozhledna kdysi stála, v 19. století, v době Rakouska-Uherska se těšila velké oblibě.

Rozhledna Tlstá hora je vysoká 21 metrů, nachází se na vrcholu stejnojmenné hory v Bílých Karpatech. Vypíná se na kamenném základu, kam je ukotvena pomocí ocelových pilířů. Samotná věž je konstruována z impregnovaného proschlého dřeva červeného smrku. Stavitelé rozhledny nezapomněli ani na zdroj elektrického proudu, tím jsou dva sluneční kolektory, které dostatečně pokrývají potřeby pro osvětlení celé budovy.

Na vyhlídkovou plošinu vede celkem 81 schodů. Položení základního kamene proběhlo v červenci 2009 a po rekordní době třech měsíců byla stavba 17. října slavnostně otevřena.

Zajímavostí je, že se mnoho lidí stále domnívá, že je tato rozhledna pouze vojenským objektem, podobně, jako tomu bylo u předchozí rozhledny, která tu sloužila jako vojenská hláska za Rakouska-Uherska. Může tomu napomáhat i nesouvisející fakt, že současný slovenský ministr obrany Jaroslav Baška pochází právě z Dohňan.

Projekt byl financován z fondů Evropské unie v rámci přeshraniční slovensko-české spolupráce, vyhlídková věž Tlstá hora přišla v přepočtu na dva a půl milionu korun. Součástí tohoto projektu byla rovněž výstavba rozhledny Vartovna v moravské obci Seninka. Společný projekt pamatoval i na pokládku chodníků naučných stezek na obou stranách státní hranice.

Rozhledna je přístupná celoročně zdarma, musíte však počítat s tím, že v zimních měsících jen stěží překonáte rozbahněný terén s popadanými stromy na lesní silnici. Za příznivého počasí, zejména od jara do podzimu, je cesta k rozhledně příjemnou procházkou a jedinečný výhled z jejího vrcholu rozhodně stojí za tu námahu.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Horná Breznica 

Místa v okolí

Púchov - Púchov je okresní město v západním Slovensku, v Trenčianském kraji. Žije zde přibližně 18 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 6km
Workout Park Púchov - V meste Púchov sa nachádza venkovné ihrisko Street Workout Park. Výstavbu ihriska zrobila firma RVL13 (Revolution 13).
Vzdálenost: 6km
Ski areál Dešná - Ski areál Dešná byl zrušen.
Vzdálenost: 12km
Vzdálenost: 12km
Vzdálenost: 13km
Francova Lhota - Francova Lhota je obec, která se rozprostírá v okrese Vsetín. Nachází se v údolí horního toku řeky Senice. Od Vsetína je obec ve vzdálenosti dvaceti tří kilometrů směrem na jihovýchod.
Vzdálenost: 13km
Vzdálenost: 13km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Na kopečku - V roce 2007 byla postavena na okraji obce Licoměřice pěkná dřevěná rozhledna.
Rozhledna Na Chlumu - Na konci 19. století stála poblíž Slatiňan kamenná rozhledna, která sloužila svému účelu mnoho desítek let. Postrádala však údržbu a musela být pro špatný technický stav uzavřena. Teprve v roce 2013 byla provedena rozsáhlá rekonstrukce, aby mohla rozhledna dále sloužit veřejnosti.
Rozhledna Jahůdka - V roce 2008 byla postavena dřevěná rozhledna s poetickým názvem Jahůdka, se třemi patry vyhlídkových ploch. Stavba je vysoká 12 metrů.
Rozhledna (vodárenská věž) Chrast u Chrudimi - Bývalá vodárenská věž byla v provozu poblíž města Chrast u Chrudimi až do roku 1978. Dnes slouží jako rozhledna.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.