Rozhledna Tlstá hora

Zajímavou realizaci konceptu česko-slovenského příhraničního projektu můžete navštívit nedaleko obce Dohňany v Trenčínském kraji na Slovensku. V roce 2009 tu byla vybudována rozhledna, z jejíž vyhlídkové plošiny je nádherný výhled na desítky kilometrů daleko. V těchto místech rozhledna kdysi stála, v 19. století, v době Rakouska-Uherska se těšila velké oblibě.

Rozhledna Tlstá hora je vysoká 21 metrů, nachází se na vrcholu stejnojmenné hory v Bílých Karpatech. Vypíná se na kamenném základu, kam je ukotvena pomocí ocelových pilířů. Samotná věž je konstruována z impregnovaného proschlého dřeva červeného smrku. Stavitelé rozhledny nezapomněli ani na zdroj elektrického proudu, tím jsou dva sluneční kolektory, které dostatečně pokrývají potřeby pro osvětlení celé budovy.

Na vyhlídkovou plošinu vede celkem 81 schodů. Položení základního kamene proběhlo v červenci 2009 a po rekordní době třech měsíců byla stavba 17. října slavnostně otevřena.

Zajímavostí je, že se mnoho lidí stále domnívá, že je tato rozhledna pouze vojenským objektem, podobně, jako tomu bylo u předchozí rozhledny, která tu sloužila jako vojenská hláska za Rakouska-Uherska. Může tomu napomáhat i nesouvisející fakt, že současný slovenský ministr obrany Jaroslav Baška pochází právě z Dohňan.

Projekt byl financován z fondů Evropské unie v rámci přeshraniční slovensko-české spolupráce, vyhlídková věž Tlstá hora přišla v přepočtu na dva a půl milionu korun. Součástí tohoto projektu byla rovněž výstavba rozhledny Vartovna v moravské obci Seninka. Společný projekt pamatoval i na pokládku chodníků naučných stezek na obou stranách státní hranice.

Rozhledna je přístupná celoročně zdarma, musíte však počítat s tím, že v zimních měsících jen stěží překonáte rozbahněný terén s popadanými stromy na lesní silnici. Za příznivého počasí, zejména od jara do podzimu, je cesta k rozhledně příjemnou procházkou a jedinečný výhled z jejího vrcholu rozhodně stojí za tu námahu.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Horná Breznica 

Místa v okolí

Púchov - Púchov je okresní město v západním Slovensku, v Trenčianském kraji. Žije zde přibližně 18 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 6km
Workout Park Púchov - V meste Púchov sa nachádza venkovné ihrisko Street Workout Park. Výstavbu ihriska zrobila firma RVL13 (Revolution 13).
Vzdálenost: 6km
Ski areál Dešná - Ski areál Dešná byl zrušen.
Vzdálenost: 12km
Vzdálenost: 12km
Vzdálenost: 13km
Francova Lhota - Francova Lhota je obec, která se rozprostírá v okrese Vsetín. Nachází se v údolí horního toku řeky Senice. Od Vsetína je obec ve vzdálenosti dvaceti tří kilometrů směrem na jihovýchod.
Vzdálenost: 13km
Vzdálenost: 13km

Nová místa

+ přidat
Žermanický Park - Je zde vybudováno dětské hřiště, kryté pození, mini farma, francouzská zahrada, jezirko, bylinková zahrádka, ohnište, gril, ruské kůželky...
Rybník Velké Stavidlo - Rybník se svérázným názvem Velké Stavidlo vznikl jako součást tzv. Oborské rybniční soustavy nedaleko Třeboně.
Rybník Velká Kuš - Rybník Velká Kuš je jedna z nejkrásnějších přírodních scenérií na Blatensku. 
Rybník Radov - Rybník Radov byl pravděpodobně založen šlechticem Václavem Zmrzlíkem ze Svojšína v období rané renesance, zhruba kolem roku 1530.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.
Hotel Zámek Čechtice - Zámek Čechtice se ideálně hodí jak pro víkendové pobyty a rodinnou dovolenou tak pro soukromé oslavy, setkání, svatby nebo semináře s kapacitou dvou set osob.Zámecká restaurace nabízí převážně pokrmy klasické české kuchyně připravované z čerstvých surovin od místních dodavatelů.
Statek ,,Hofje,, - Historický statek z r. 1877, renovovaný,útulný. Velká zahrada, možnost grilování i pokud spadne pár kapek deště, místo je zastřešené , velký , zastřešený bazén 10m x 5 m x 150 cm.Ubytování ve čtyřech dvoulůžkových pokojích s vlastní koupelnou a WC. Kapacita v létě 16 osob, v zimě 12 osob, včetně přistýlek. Plně zařízená kuchyně,jídelna, obývací pokoj, herna pro děti.WI-FI, TV .

Nové restaurace

+ přidat
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: ubytování, restauraci, zámecké prohlídky a kulturní akce.
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.