Bratislava

Bratislava je hlavní město Slovenské republiky. Žije zde necelého půl milionu obyvatel. Tento klenot na Dunaji provází dlouhá historie, zdejší oblast byla osídlována již v pravěku, žili tu Keltové, Germáni a Slované.

Oblast Podunajské nížiny v okolí Bratislavy byla osídlena již v době neolitu, trvalé osídlení a první významnější stavby tu začaly vznikat až v období zhruba kolem roku 400 před naším letopočtem. Bylo tu vystavěno keltské opevněné hradiště (oppidum). Po Keltech prostor kolem Dunaje obývali Germáni, hranice Germánské říše vedla přímo podél řeky. V období stěhování národů po zániku říše Římské osídlovali Bratislavu Slované a Avaři. V 7. století zahrnovala Bratislavu Sámova říše a po jejím zánku byla součástí Nitrianského knížectví. Od 9. století je Bratislava zmiňována již jako jedno ze sídelních celků Velkomoravské říše.

Bratislava byla již od 10. století součástí Uherského království, které si dokázalo udržet celistvost neuvěřitelnou dobu – tisíc let. Počátky uherského státu se vyznačovaly upevňováním náboženského vlivu, stavěly se nové kostely a na skalním ostrohu nad Dunajem vyrostl kamenný hrad. Bratislavský hrad byl jednou z nejlépe koncipovaných pevností na území Uher. V letech 1241 – 1242 podnikli na Bratislavu útočný nájezd hordy Mongolů, ale nepodařilo se jim dobýt ani město za hradbami, ani hrad. Zpustošili však podhradí a celou okolní oblast, kde se pak usadili němečtí kolonisté.

Od 13. století využívá Bratislava městských práv a od roku 1346 má město zásluhou Zikmunda Lucemburského vlastní erbovní znak. V roce 1465 tu byla založena první univerzita v Uhrách, bylo to za vlády Matyáše Korvína a univerzita nesla název Academia Istropolitana.

Pro Bratislavu měl obrovský význam vpád Turků (Osanské říše) do Uher. Turkům se podařilo dobýt a obsadit hlavní město Uher – Budín, kde se usídlili na více než sto let. Bratislava pak byla v letech 1536 – 1784 hlavním městem Uherského království. Sloužila rovněž jako sídli ostřihomského arcibiskupa a pamatuje korunovaci několika uherských králů.

Pohromou pro město byla epidemie moru v roce 1711. Zemřelo při ní 3 860 lidí. Na počest obětí této zákeřné choroby, na kterou v té době neexistoval žádný lék, byl postaven morový sloup Nejsvětější Trojice. Konec 18. století však znamenal pro město období nebývalého rozkvětu. Za vlády Marie Terezie byly bourány městské hradby a vybudovány první městské parky. Začala doba osvícení a středověká dobývání území se stala minulostí. Josef II. však nechal přemístit sídlo hlavního města Uher zpět do Budína a korunovační klenoty byly odvezeny z Bratislavského hradu do Vídně.

Bratislava tak ztratila na významu a další pohromou bylo tažení napoleonských vojsk a rovněž i ruské armády v roce 1800. Až do příměří v roce 1809 nebyl v Bratislavě klid, město bylo v tomto roce ještě obléháno a bombardováno. V roce 1812 vyhořel Bratislavský hrad kvůli nešetrné manipulaci s ohněm vojáků hradní posádky. Hrad pak chátral po celých dlouhých 150 let.

Od 70. let 19. století byla Bratislava municipálním městem, v jeho čele stanul župan. V době průmyslové revoluce se začaly stavět železniční tratě do Vídně a Budapešti, plynofikace a výstavba plynového veřejného osvětlení, které bylo elektrifikováno v polovině 80. let 19. století. Městem byl veden vodovodní řad, bylo postaveno Městské divadlo a v roce 1891 první most přes Dunaj (dnes Starý most, tehdy most Františka Josefa).

Od roku 1895 je v Bratislavě v provozu elektrifikovaná tramvajová doprava – byl to v té době jeden z prvních takových projektů na Slovensku. V roce 1909 byl spuštěn do zkušebního provozu první trolejbus – opět jako jeden z prvních v celém Rakousko-Uhersku. V Bratislavě žilo na počátku 20. století 65 tisíc lidí, což je nepředstavitelné oproti dnešní době, kdy se tu pohybuje kolem půl milionu osob.

Od roku 1918 je v činnosti Slovenská národní rada s centrem v Bratislavě a 30.10.1918 byly Martinskou deklarací připojeny Horní Uhry k Čechám, Moravě a Slezsku a vznikla samostatná Československá republika. Současný název města Bratislava pochází až z roku 1919, to si mnozí z Vás možná neuvědomují, a to byly navrhovány i jiné názvy města, kupříkladu kuriozní název Wilsonovo město.

Bratislava vzkvétala i za první republiky, byla již jedním z československých velkoměst, proslavili se zde významní architekti Bohuslav Fuchs, Ernst Wiesner, Vladimír Karfík a Jan Vaněk. Poo roce 1946 připadly pod Bratislavu obce Vajnory, Rača, Petržalka, Lamač, Prievoz, Devín a Dúbravka.

Od roku 1968 je Bratislava hlavním městem Slovenské socialistické republiky. Od 60. let se tu vystavěla řada nových sídlišť (Petržalka, Karlova Ves, Ružinov) a byly vystavěny moderní budovy (např. Slovenský rozhlas, televizní věž Kamzík, most Slovenského národního povstání s legendární UFO kavárnou a restaurací.)

Bratislava se stala druhým největším městem v Československu připojením obcí Jarovce, Podunajské Biskupice, Záhorská Bystrica, Vrakuňa, Nová Ves, Rusovce,, Čunovo a Devínska Nová Ves. Od roku 1993 po rozpadu Československé federativní republiky je Bratislava hlavním a největším městem samostatného Slovenska.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
ulice Štefánikova
Bratislava 

Místa v okolí

Slovenská strela - Slovenská strela je vlaková rychlíková souprava, zajišťující spojení mezi Prahou a Bratislavou. Tento speciální expresní spoj je v provozu již od roku 1936.
Vzdálenost: 2km
Most Slovenského národního povstání (Most SNP) - Most Slovenského národního povstání (Most SNP) se v letech 1993 – 2012 jmenoval Nový most. Ke dni 29.8.2012 byl rozhodnutím bratislavského městského zastupitelstva obnoven jeho původní název.
Vzdálenost: 2km
Most Slovenského národného povstania (Most SNP) - Most SNP (Most Slovenského národného povstania) v Bratislavě překlenul řeku Dunaj, aby spojil budoucí sídliště Petržalka s historickým centrem města a s Bratislavským hradem. Byl postaven v letech 1967 - 1972, tvůrci projektu tohoto unikátního mostu byli A. Tesár, J. Lacko a I. Slameň.
Vzdálenost: 2km
Workout Park Bratislava - Kuchajda - Workout hřiště v Bratislavě naleznete také v areálu přírodního koupaliště Kuchajda v městské části Pasienky.
Vzdálenost: 4km
Street workout Locomotiva Bratislava - V Bratislave vyrástol taký pekný vonkajší Street Workout park. Nachádza sa na brehu Veľkého Draždiaku v mestskej časti Petržalka.
Vzdálenost: 5km
Street Workout hřiště Bratislava - Karlova Ves - Od 14.12.2015 je k dispozici široké veřejnosti venkovní cvičiště v Bratislavě - Karlova Ves, na ulici Dlhé diely.
Vzdálenost: 5km
Workout hřiště Bratislava II - Vrakuňa - V městské části Bratislava II - Vrakuňa je k dispozici všem zájemcům o cvičení pod širým nebem menší venkovní cvičiště.
Vzdálenost: 8km

Nová místa

+ přidat
Rybník Velká Ohrazenice - Rybník Velká Ohrazenice vznikl v 16. století zásluhou pánů z Hradce, kteří zde budovali po vzoru českých rybníkářů umělé vodní plochy.
Rybník Starý u Soběslavi - Rybník s názvem Starý u Soběslavi patří do soustavy čtyř vodních ploch (Lickov, Poloboží, Velký). 
Velký řečický rybník - Na okraji Kardašovy Řečice se nachází vodní plocha s ostrůvkem s názvem Velký řečický rybník. 
Rybník Ptačí Blato - Rybník Ptačí Blato se nachází nedaleko Lomnice nad Lužnicí, v těsném sousedství rybníka Krčín. Stavěl se současně s ním, v 16. století a jeho rozloha byla zhruba o polovinu větší, než ta dnešní.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Maxant - Hotel Maxant je rodinný wellness hotel ve Frymburku na Lipně, který kromě ubytování nabízím i široký výběr wellness služeb.V restauraci si můžete pochutnat nejenom na tradiční české kuchyni, ale i čerstvých rybách. Odpolední kávu si můžete dát v hotelové cukrárně.
Penzion Hastrman - Penzion pro max 12 hostů ( 4 pokoje s koupelnami) stojí na břehu soukromého rybníka uprostřed rozlehlé 8 000m2 parkově upravené zahradě s lávkou a altánkem. Zajišťuje apsolutní soukromí hostů. Vlastní stravování v domě či výborná kuchyně Choltického zámku.
Chalupa Květinka Ohnišov - Nová stylová roubenka se saunou, kachlovými kamny a veškerým komfortem
Chalupa Sluníčko - K pronájmu nová luxusní roubenka, stylově vybavená, se saunou, bazénem a veškerým komfortem. Jedná se o chalupu, která se nachází v klidné části obce Ohnišov v Orlických horách.

Nové restaurace

+ přidat
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.
Restaurace U Svahu - Nově zrekonstruovaná nekuřácká restaurace v Olešnici na Moravě s kapacitou až 55 míst se nachází v lyžařském areálu, je zde možnost pořádat firemní večírek, školení, rodinná oslava, třídní sraz, malá svatba či jen venkovní grilování. K dispozici je i venkovní terasa.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.