Bratislavský hrad

Bratislavský hrad je nejvýznamnější stavbou a symbolem státnosti Slovenské republiky. Jedná se o soubor staveb v historickém areálu na ostrohu hřebenu Malých Karpat na levém břehu Dunaje, dominantní objekt bývalého královského paláce je neodmyslitelným panoramatem hlavního města Slovenska. Bratislavský hrad byl roku 1961 vyhlášen Národní kulturní památkou Slovenské republiky.

Panorama hlavního města Slovenska je symbolem státnosti a zároveň historickou stavbou

 

Bratislavský hrad je jedním z nejstarších hradů na území Slovenské republiky. Zbytky trojlodní baziliky, které se dodnes dochovaly, pochází z 9. století, přičemž první písemná zmínka o hradu byla zaznamenána v roce 907. Až do 13. století hrad sloužil i jako církevní stavba, byl místem, kde se vydávaly a ověřovaly důležité listiny, a sídlila zde také část Bratislavské župy. V roce 1189 na hradě pobýval německý král a římský císař Fridrich I. Barbarossa a stal se i shromaždištěm vojsk z celé Evropy, které se účastnily bojů ve třetí křižácké výpravě při putování do Svaté země. Tehdejší podoba hradu se však dodnes nezachovala, dnešní vzhled obdélníkového půdorysu se čtyřmi nárožními věžemi získal Bratislavský hrad až za vlády Zikmunda Lucemburského. 

 

Význam Bratislavského hradu začal významně narůstat po bitvě U Moháče v roce 1526. Gotická stavba získala moderní renesanční vzhled a stala se pak na téměř 300 let korunovačním městem Uherska. Bratislavský hrad byl sídlem panovníků a zároveň tu zasedal i Uherský sněm. Ve zdejším semináři studoval např. i Anton Bernolák.

 

Bratislavský hrad téměř podlehl totální zkáze

 

Počátek 19. století znamenal doslova zkázu pro tuto krásnou stavbu nad Dunajem. Nejprve byl hrad značně poškozen při obléhání napoleonskými vojsky v roce 1809 a o tři roky později hradní objekt zachvátil rozsáhlý požár. Zarážející ovšem je, že tato významná stavba byla doslova ruinou po celých dlouhých 150 let, a uvažovalo se dokonce o její úplné likvidaci. Bratislavský hrad chátral až do roku 1953, kdy se v tehdejším socialistickém Československu započalo s jeho nákladnou rekonstrukcí.

 

Rekonstruovat Bratislavský hrad do vzhledu, jaký byl za vlády Marie Terezie, nebylo vůbec snadné. Rekonstrukce trvala velmi dlouho, amatérský výzkum a nedostatek pracovní síly celou situaci zhoršoval, stavební práce skončily až v roce 1968.

 

Druhé zásadní rekonstrukce se hrad dočkal v roce 2008. Do nového kabátu byl převlečen hradní palác, čestné nádvoří před palácem, část opevnění hradu a hradní vinárna. V plánu byla i obnova dalších objektů a prostor hradního areálu.


 

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Bratislava 
Web: Bratislavský hrad
Telefon: +421 2 5972 2463

Místa v okolí

Bratislava - Bratislava je hlavní město Slovenské republiky. Žije zde necelého půl milionu obyvatel. Tento klenot na Dunaji provází dlouhá historie, zdejší oblast byla osídlována již v pravěku, žili tu Keltové, Germáni a Slované.
Vzdálenost: 1km
Most Slovenského národního povstání (Most SNP) - Most Slovenského národního povstání (Most SNP) se v letech 1993 – 2012 jmenoval Nový most. Ke dni 29.8.2012 byl rozhodnutím bratislavského městského zastupitelstva obnoven jeho původní název.
Vzdálenost: 1km
Most Slovenského národného povstania (Most SNP) - Most SNP (Most Slovenského národného povstania) v Bratislavě překlenul řeku Dunaj, aby spojil budoucí sídliště Petržalka s historickým centrem města a s Bratislavským hradem. Byl postaven v letech 1967 - 1972, tvůrci projektu tohoto unikátního mostu byli A. Tesár, J. Lacko a I. Slameň.
Vzdálenost: 1km
Slovenská strela - Slovenská strela je vlaková rychlíková souprava, zajišťující spojení mezi Prahou a Bratislavou. Tento speciální expresní spoj je v provozu již od roku 1936.
Vzdálenost: 2km
Street workout Locomotiva Bratislava - V Bratislave vyrástol taký pekný vonkajší Street Workout park. Nachádza sa na brehu Veľkého Draždiaku v mestskej časti Petržalka.
Vzdálenost: 5km
Street Workout hřiště Bratislava - Karlova Ves - Od 14.12.2015 je k dispozici široké veřejnosti venkovní cvičiště v Bratislavě - Karlova Ves, na ulici Dlhé diely.
Vzdálenost: 5km
Workout Park Bratislava - Kuchajda - Workout hřiště v Bratislavě naleznete také v areálu přírodního koupaliště Kuchajda v městské části Pasienky.
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Kemp Michal u Sokolova - Skromný kemp uvnitř areálu koupaliště Michal u Sokolova. Ideální pro koupání i výlety po okolí. K dispozici je 40 míst, částečně s možností připojení k elektřině.
Kemp Zbečno - Masarykova vyhlídka v srdci CHKO Křivoklátsko - Upravená louka nad Berounkou pro kemp Masarykova vyhlídka je jen pro vás, poskytne vám soukromí, nemáte vedle žádné chaty ani chalupy. V rámci bezKempu.cz Připojení elektřiny, pitné vody, možnost použití suchého záchodu, WI-FI, krásného ohniště i s dřívím.
Rozhledna Tobiášův vrch - Rozhledna Tobiášův vrch byla postavena v roce 1999, jedná se o ocelový stožár telefonních operátorů, který zároveň slouží pro veřejnost jako vyhlídkový bod.
Rozhledna Mackova hora - Rozhledna Mackova hora je 36 metrů vysoký ocelový stožár telefonních operátorů. Byl postaven v roce 2000.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.