Bratislavský hrad

Bratislavský hrad je nejvýznamnější stavbou a symbolem státnosti Slovenské republiky. Jedná se o soubor staveb v historickém areálu na ostrohu hřebenu Malých Karpat na levém břehu Dunaje, dominantní objekt bývalého královského paláce je neodmyslitelným panoramatem hlavního města Slovenska. Bratislavský hrad byl roku 1961 vyhlášen Národní kulturní památkou Slovenské republiky.

Panorama hlavního města Slovenska je symbolem státnosti a zároveň historickou stavbou

 

Bratislavský hrad je jedním z nejstarších hradů na území Slovenské republiky. Zbytky trojlodní baziliky, které se dodnes dochovaly, pochází z 9. století, přičemž první písemná zmínka o hradu byla zaznamenána v roce 907. Až do 13. století hrad sloužil i jako církevní stavba, byl místem, kde se vydávaly a ověřovaly důležité listiny, a sídlila zde také část Bratislavské župy. V roce 1189 na hradě pobýval německý král a římský císař Fridrich I. Barbarossa a stal se i shromaždištěm vojsk z celé Evropy, které se účastnily bojů ve třetí křižácké výpravě při putování do Svaté země. Tehdejší podoba hradu se však dodnes nezachovala, dnešní vzhled obdélníkového půdorysu se čtyřmi nárožními věžemi získal Bratislavský hrad až za vlády Zikmunda Lucemburského. 

 

Význam Bratislavského hradu začal významně narůstat po bitvě U Moháče v roce 1526. Gotická stavba získala moderní renesanční vzhled a stala se pak na téměř 300 let korunovačním městem Uherska. Bratislavský hrad byl sídlem panovníků a zároveň tu zasedal i Uherský sněm. Ve zdejším semináři studoval např. i Anton Bernolák.

 

Bratislavský hrad téměř podlehl totální zkáze

 

Počátek 19. století znamenal doslova zkázu pro tuto krásnou stavbu nad Dunajem. Nejprve byl hrad značně poškozen při obléhání napoleonskými vojsky v roce 1809 a o tři roky později hradní objekt zachvátil rozsáhlý požár. Zarážející ovšem je, že tato významná stavba byla doslova ruinou po celých dlouhých 150 let, a uvažovalo se dokonce o její úplné likvidaci. Bratislavský hrad chátral až do roku 1953, kdy se v tehdejším socialistickém Československu započalo s jeho nákladnou rekonstrukcí.

 

Rekonstruovat Bratislavský hrad do vzhledu, jaký byl za vlády Marie Terezie, nebylo vůbec snadné. Rekonstrukce trvala velmi dlouho, amatérský výzkum a nedostatek pracovní síly celou situaci zhoršoval, stavební práce skončily až v roce 1968.

 

Druhé zásadní rekonstrukce se hrad dočkal v roce 2008. Do nového kabátu byl převlečen hradní palác, čestné nádvoří před palácem, část opevnění hradu a hradní vinárna. V plánu byla i obnova dalších objektů a prostor hradního areálu.


 

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Bratislava 
Web: Bratislavský hrad
Telefon: +421 2 5972 2463

Místa v okolí

Bratislava - Bratislava je hlavní město Slovenské republiky. Žije zde necelého půl milionu obyvatel. Tento klenot na Dunaji provází dlouhá historie, zdejší oblast byla osídlována již v pravěku, žili tu Keltové, Germáni a Slované.
Vzdálenost: 1km
Most Slovenského národního povstání (Most SNP) - Most Slovenského národního povstání (Most SNP) se v letech 1993 – 2012 jmenoval Nový most. Ke dni 29.8.2012 byl rozhodnutím bratislavského městského zastupitelstva obnoven jeho původní název.
Vzdálenost: 1km
Most Slovenského národného povstania (Most SNP) - Most SNP (Most Slovenského národného povstania) v Bratislavě překlenul řeku Dunaj, aby spojil budoucí sídliště Petržalka s historickým centrem města a s Bratislavským hradem. Byl postaven v letech 1967 - 1972, tvůrci projektu tohoto unikátního mostu byli A. Tesár, J. Lacko a I. Slameň.
Vzdálenost: 1km
Slovenská strela - Slovenská strela je vlaková rychlíková souprava, zajišťující spojení mezi Prahou a Bratislavou. Tento speciální expresní spoj je v provozu již od roku 1936.
Vzdálenost: 2km
Street workout Locomotiva Bratislava - V Bratislave vyrástol taký pekný vonkajší Street Workout park. Nachádza sa na brehu Veľkého Draždiaku v mestskej časti Petržalka.
Vzdálenost: 5km
Street Workout hřiště Bratislava - Karlova Ves - Od 14.12.2015 je k dispozici široké veřejnosti venkovní cvičiště v Bratislavě - Karlova Ves, na ulici Dlhé diely.
Vzdálenost: 5km
Workout Park Bratislava - Kuchajda - Workout hřiště v Bratislavě naleznete také v areálu přírodního koupaliště Kuchajda v městské části Pasienky.
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Gbely (Ostrý vrch) - Rozhledna Ostrý vrch je zděná stavba vyhlídkové věže s dřevěnou zastřešenou nástavbou.
Rozhledna Skalica - Rozhledna Skalica je součástí přístaviště Baťova kanálu. Jedná se o dřevěnou vyhlídkovou věž se 45 schody.
Rozhledna Šumárnik - Rozhledna Šumárnik je jednoduchá stavba dřevěné vyhlídky, která však poskytuje krásný výhled do krajiny.
Rozhledna Žalostná - Rozhledna Žalostná je jednoduchá stavba dřevěné vyhlídkové věže se sedlovou stříškou.

Nové ubytování

+ přidat
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí
U Mažňáka - Apartmán v rodinném domě s vlastním vchodem
Kemp Bagr Mohelnice - koupání, kempingový nábytek, stany, chatky - Morava kemp Bagr u Moravičanských jezer jen několik set metrů od města Mohelnice. Možnost využití venkovního nábytku, sportovišť. Spaní v chatkách, nebo ve stanech.
Panská sýpka - V nově zrekonstruované části Panské sýpky se nachází restaurace, na kterou navazuje salónek vhodný pro firemní večírky a útulný vinný sklípek. V letních měsících je zde příjemné posezení na zahrádce za objektem.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.