Klášter Zlatá Koruna

Klášter Zlatá Koruna spravuje Národní památkový ústav a je přístupný veřejnosti. Oblíbený turistický cíl mnoha vodáků plujících po Vltavě a cyklistů směřujících po cyklostezce malebnou krajinou Českokrumlovska je impozantní stavbou mnoha stavebních slohů.

Přemysl Otakar II. zakladatelem kláštera Svatá Koruna

Klášter založil v roce 1263 český král Přemysl Otakar II. Původní název kláštera byl Svatá Koruna podle symbolické relikvie trnu z Kristovy koruny. Zásadním důvodem vzniku tohoto cisterciáckého kláštera bylo posílení vlivu panovníka v jižních Čechách a upevnění česko-rakouského spojenectví. Cílem byla i korekce rozpínavosti Vítkovců, proto získal klášter i část Netolicka a Boleticka s rozsáhlou plochou lesního porostu. 

Vítkovcům se ale podařilo klášter zničit. Znovu obnoven byl ovšem až po smrti Přemysla Otakara II. - za vlády Václava II., tehdy klášter osídlili mniši s Plaského kláštera. Za jejich působení byla velká část jejich území osídlována, na Boleticku vzniklo kupříkladu 50 nových vesnic.

Požár a vyplenění kláštera husitskými vojsky

V roce 1354 klášter podlehl rozsáhlému požáru, bylo to v době, kdy se cisterciáci přeli o hranice panství s Vitějovci, a v roce 1420 dílo zkázy dokonala husitská vojska. Klášter opět lehl popelem, přičemž na straně husitů bojovali i poddaní z cisterciáckého panství. Jednoho tažení se zúčastnil i Jan Žižka z Trocnova.

Rožmberkové, Habsburkové, Eggenbergové, Schwarzenbergové

Dalším vlastníkem zdejšího panství byl Oldřich II. z Rožmberka, získal jej jako zástavu od krále Zikmunda Lucemburského. V roce 1601 jej vlastnil Petr Vok z Rožmberka a prodal jak Zlatou Korunu, tak krumlovské statky císaři Rudolfu II. Následně Zlatou Korunu vlastnil Ferdinand II. a Jan Oldřich z Eggenbergu. Zlatá Koruna nakonec patřila, stejně jako nedaleký Český Krumlov, Schwarzenbergům.

Josef II. - zrušení kláštera a průmyslová revoluce

V roce 1665 byl klášter barokně upraven a nastalo posledních sto dvacet let provozu kláštera, pro jaký byl původně stvořen. V roce 1785 za působení posledního opata Bohumíra Bylanského byl klášter císařem Josefem II. zrušen. Nastala doba průmyslové revoluce.

Klášterní objekt byl poté využíván jako slévárna a strojírna Petra Steffense, a to až do roku 1909. Značně poškozená historická památka pak byla postupně restaurována.

Koncertní síň chrámových sborů a folkové koncerty 

V roce 1940 klášter zabavilo gestapo a po válce v roce 1945 byl zkonfiskován a připadl státu. Od té doby je až dodnes přístupný veřejnosti.

Klášter Zlatá Koruna dnes patří k nejnavštěvovanějším památkám v jihočeském kraji, areál je cenný především z architektonického hlediska, dochovaly se tu různé stavební úpravy v mnoha stylech – od gotiky přes renesanci až k pozdnímu baroku. Klášterní zahrada také často hostila různé koncerty zejména folkových zpěváků a kapel a interiér kláštera naopak pro svou dobrou akustiku využívají některé chrámové a orchestrové sbory.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Zlatá Koruna (Rájov) 
Web: Klášter Zlatá Koruna
Email: zlatakoruna@npu.cz
Telefon: +420 380 743 126

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Autokemp U Kučerů - Zlatá Koruna - Kemp v obci Zlatá Koruna na řece Vltavě na 268,6 ř. km je původní vodácký kemp, který se rozprostírá na pravém břehu řeky Vltavy v obci Zlatá Koruna. V hlavní sezóně (červenec, srpen) bývá nejvíce obsazen ve dnech středa, čtvrtek a sobota, z toho důvodu je vhodné pro větší skupiny objednávat předem. Je zde k dispozici velké množství různých druhů občerstvení, které se snaží uspokojit každého návštěvníka - pod velkou krytou pergolou je až 200 míst k sezení. Samozřejmostí je zde sociální a hygienické zařízení - umývárny se studenou vodou, 25 splachovacích WC, 7 sprch s teplou vodou opatřených automaty na 20 Kč a prostor na umývání nádobí. Pitná voda je opět samozřejmostí v celém areálu. Ve zdejší kuchyni se denně vaří čerstvá, hotová, teplá jídla, minutky a polévky.
Vzdálenost: 1km
Mlýn Zlatá Koruna - Restaurace Letní terasa. Celoroční ubytování v soukromí. 4 a 6 lůžkový pokoj. Mlýnský špejchar pro 24 osob. Cena od 150,-Kč osoba/noc včetně snídaně.
Vzdálenost: 1km
Autokemp Koruna - Autokemp Koruna na řece Vltavě na 268,4 ř. km se nachází na pravém břehu Vltavy, pod Zlatou Korunou. Kemp je bezbariérový, celý areál je oplocen a jsou zde k dispozici ohniště. Ubytovat se zde můžete ve vlastním karavanu či stanu, případně si pronajmout chatku, nebo bydlet v novém hostelu. Stravování je zajištěno v místní restauraci, občerstvení je se zastřešenou terasou a velkou výhodou tohoto kempu je prodejna potravin. K vybavení kempu patří i pračka, společenská místnost, infocentrum, telefonní budka a přístup k internetu. Lodě a rafty lze v kempu nechat uskladnit a veškeré platby je možné realizovat prostřednictvím platebních karet (Visa, Maestro, Visa Electron).
Vzdálenost: 1km
Jez Zlatá Koruna - Jez s retardérovou dlouhou sportovní propustí ve Zlaté Koruně na řece Vltavě, ř. km. 269,0 je za optimálního stavu vody sjízdný sportovní propustí s retardačními zdrhly, v letních měsících může být splouvání propustí problematické, protože část vody odebírá Malá vodní elektrárna.
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Václavka - Rozhledna Václavka je vyhlídková věž ve Voticích.
Rozhledna Kochnov - Rozhledna Kochnov je dřevěná stavba vyhlídkové věže na okraji lesa.
Vyhlídková věž staré radnice Mladá Boleslav - Vyhlídková věž staré městské radnice v Mladé Boleslavi byla postavena v 18. století.
Rozhledna Zvonička - Rozhledna Zvonička je dřevěná vyhlídková věž, postavená nad vinicí, v blízkosti obce Otmíče.

Nové ubytování

+ přidat
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.