Klášter Zlatá Koruna

Klášter Zlatá Koruna spravuje Národní památkový ústav a je přístupný veřejnosti. Oblíbený turistický cíl mnoha vodáků plujících po Vltavě a cyklistů směřujících po cyklostezce malebnou krajinou Českokrumlovska je impozantní stavbou mnoha stavebních slohů.

Přemysl Otakar II. zakladatelem kláštera Svatá Koruna

Klášter založil v roce 1263 český král Přemysl Otakar II. Původní název kláštera byl Svatá Koruna podle symbolické relikvie trnu z Kristovy koruny. Zásadním důvodem vzniku tohoto cisterciáckého kláštera bylo posílení vlivu panovníka v jižních Čechách a upevnění česko-rakouského spojenectví. Cílem byla i korekce rozpínavosti Vítkovců, proto získal klášter i část Netolicka a Boleticka s rozsáhlou plochou lesního porostu. 

Vítkovcům se ale podařilo klášter zničit. Znovu obnoven byl ovšem až po smrti Přemysla Otakara II. - za vlády Václava II., tehdy klášter osídlili mniši s Plaského kláštera. Za jejich působení byla velká část jejich území osídlována, na Boleticku vzniklo kupříkladu 50 nových vesnic.

Požár a vyplenění kláštera husitskými vojsky

V roce 1354 klášter podlehl rozsáhlému požáru, bylo to v době, kdy se cisterciáci přeli o hranice panství s Vitějovci, a v roce 1420 dílo zkázy dokonala husitská vojska. Klášter opět lehl popelem, přičemž na straně husitů bojovali i poddaní z cisterciáckého panství. Jednoho tažení se zúčastnil i Jan Žižka z Trocnova.

Rožmberkové, Habsburkové, Eggenbergové, Schwarzenbergové

Dalším vlastníkem zdejšího panství byl Oldřich II. z Rožmberka, získal jej jako zástavu od krále Zikmunda Lucemburského. V roce 1601 jej vlastnil Petr Vok z Rožmberka a prodal jak Zlatou Korunu, tak krumlovské statky císaři Rudolfu II. Následně Zlatou Korunu vlastnil Ferdinand II. a Jan Oldřich z Eggenbergu. Zlatá Koruna nakonec patřila, stejně jako nedaleký Český Krumlov, Schwarzenbergům.

Josef II. - zrušení kláštera a průmyslová revoluce

V roce 1665 byl klášter barokně upraven a nastalo posledních sto dvacet let provozu kláštera, pro jaký byl původně stvořen. V roce 1785 za působení posledního opata Bohumíra Bylanského byl klášter císařem Josefem II. zrušen. Nastala doba průmyslové revoluce.

Klášterní objekt byl poté využíván jako slévárna a strojírna Petra Steffense, a to až do roku 1909. Značně poškozená historická památka pak byla postupně restaurována.

Koncertní síň chrámových sborů a folkové koncerty 

V roce 1940 klášter zabavilo gestapo a po válce v roce 1945 byl zkonfiskován a připadl státu. Od té doby je až dodnes přístupný veřejnosti.

Klášter Zlatá Koruna dnes patří k nejnavštěvovanějším památkám v jihočeském kraji, areál je cenný především z architektonického hlediska, dochovaly se tu různé stavební úpravy v mnoha stylech – od gotiky přes renesanci až k pozdnímu baroku. Klášterní zahrada také často hostila různé koncerty zejména folkových zpěváků a kapel a interiér kláštera naopak pro svou dobrou akustiku využívají některé chrámové a orchestrové sbory.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Úterý 4.8.2020
Déšť
13°C
13°C
Srážky: 1.5mm
Tlak: 1012.1hPa
Vítr: 4.9m/s
z severo-západu
Zítra
Středa 5.8.
Jasno
19°C
15°C
Čtvrtek
6.8.2020
Polojasno
23°C
17°C
Pátek
7.8.2020
Polojasno
26°C
17°C
Sobota
8.8.2020
Jasno
28°C
18°C

Kontakt

Adresa:
Zlatá Koruna (Rájov) 
Web: Klášter Zlatá Koruna
Email: zlatakoruna@npu.cz
Telefon: +420 380 743 126

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Autokemp U Kučerů - Zlatá Koruna - Kemp v obci Zlatá Koruna na řece Vltavě na 268,6 ř. km je původní vodácký kemp, který se rozprostírá na pravém břehu řeky Vltavy v obci Zlatá Koruna. V hlavní sezóně (červenec, srpen) bývá nejvíce obsazen ve dnech středa, čtvrtek a sobota, z toho důvodu je vhodné pro větší skupiny objednávat předem. Je zde k dispozici velké množství různých druhů občerstvení, které se snaží uspokojit každého návštěvníka - pod velkou krytou pergolou je až 200 míst k sezení. Samozřejmostí je zde sociální a hygienické zařízení - umývárny se studenou vodou, 25 splachovacích WC, 7 sprch s teplou vodou opatřených automaty na 20 Kč a prostor na umývání nádobí. Pitná voda je opět samozřejmostí v celém areálu. Ve zdejší kuchyni se denně vaří čerstvá, hotová, teplá jídla, minutky a polévky.
Vzdálenost: 1km
Mlýn Zlatá Koruna - Restaurace Letní terasa. Celoroční ubytování v soukromí. 4 a 6 lůžkový pokoj. Mlýnský špejchar pro 24 osob. Cena od 150,-Kč osoba/noc včetně snídaně.
Vzdálenost: 1km
Autokemp Koruna - Autokemp Koruna na řece Vltavě na 268,4 ř. km se nachází na pravém břehu Vltavy, pod Zlatou Korunou. Kemp je bezbariérový, celý areál je oplocen a jsou zde k dispozici ohniště. Ubytovat se zde můžete ve vlastním karavanu či stanu, případně si pronajmout chatku, nebo bydlet v novém hostelu. Stravování je zajištěno v místní restauraci, občerstvení je se zastřešenou terasou a velkou výhodou tohoto kempu je prodejna potravin. K vybavení kempu patří i pračka, společenská místnost, infocentrum, telefonní budka a přístup k internetu. Lodě a rafty lze v kempu nechat uskladnit a veškeré platby je možné realizovat prostřednictvím platebních karet (Visa, Maestro, Visa Electron).
Vzdálenost: 1km
Jez Zlatá Koruna - Jez s retardérovou dlouhou sportovní propustí ve Zlaté Koruně na řece Vltavě, ř. km. 269,0 je za optimálního stavu vody sjízdný sportovní propustí s retardačními zdrhly, v letních měsících může být splouvání propustí problematické, protože část vody odebírá Malá vodní elektrárna.
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Mackova hora - Rozhledna Mackova hora je 36 metrů vysoký ocelový stožár telefonních operátorů. Byl postaven v roce 2000.
Rozhledna Studený vrch - Rozhledna Studený vrch byla upravena a zpřístupněna veřejnosti v roce 2004 z bývalé zeměměřičské stavby. Ta byla na Studeném vrchu v provozu již od roku 1940.
Rozhledna Rudolfka - Rozhledna Rudolfka je bývalá těžní věž Dolu Rastislava Štefánika, je postavena z železobetonu, což je poměrně ojedinělý způsob výstavby těžních důlních staveb. Zřejmě se jedná dokonce o světový unikát. Původně na jejím místě stála ocelová věž Dolu korunního prince Rudolfa, a to až do roku 1950.
Rozhledna Rožmitál pod Třemšínem - Rozhledna v Rožmitálu pod Třemšínem je bývalá trafostanice, která se nachází v objektu bývalého socialistického zemědělského podniku Agrostroj Rožmitál.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.