Slovensko - Turistické zajímavosti
celá ČRTopoľčianský hrad
- Topoľčiansky hrad pochází ze 13. století. Dnes z něj zbyla jen zřícenina se zastřešeným hradním palácem, která je však jednou z nejnavštěvovanějších na Slovensku. Hrad se vypíná na skalnatém výběžku Považského Inovce nad obcí Podhradie.
Zřícenina hradu Likava
- Zřícenina hradu Likava poblíž Ružomberoku je dominantním prvkem nad obcí Likávka. Dnes je hrad pod správou Liptovského muzea.
Ďumbier
- Ďumbier je nejvyšší hora Nízkých Tater, vrcholové partie zřejmě připomínaly kořen zázvoru, odtud tedy patrně pochází její název (ďumbier je slovensky zázvor). Hora Ďumbier je součástí hlavního hřebene Nízkých tater, vedle ní se tyčí k nebesům Chopok, Krúpova hoľa a Štiavnica.
Rysy
- Rysy jsou horský štít ve Vysokých Tatrách. Skalní masiv vysoký 2503 metrů n.m. tvoří slovensko-polskou státní hranici. Rysy jsou proslulé především svými masovými výstupy, na vrchol zavítal i Vladimír Iljič Lenin a Marie Curie-Sklodowska.
Lomnický štít
- Lomnický štít je druhá nejvyšší hora Vysokých Tater a tím pádem i celého Slovenska. Byla zde vybudována nejvýše položená astronomická a meteorologická stanice na Slovensku a v roce 1957 také televizní retranslační stanice.
Zřícenina Oponického hradu
- Zřícenina Oponického hradu se vypíná nad obcí Oponice na jednom ze západních výběžků pohoří Tribeč.
Zřícenina hradu Blatnica
- Zřícenina hradu Blatnica nad stejnojmennou obcí v pohoří Velké Fatry na severu Slovenska je velmi dobře přístupná z chatové osady Gader nebo přímo z obce Blatnica.
Oáza sibiřského tygra Kostolná pri Dunaji
- Nedaleko Slnečných (Seneckých) jezer u obce Kostolná pri Dunaji vznikla chovná stanice sibiřských tygrů. Nenechte si ujít na Slovensku tuto unikátní podívanou.
Sitno
- Sitno je nejvyšší bod okresu Banská Štiavnica a zároveň nejvyšší vrchol pohoří Štiavnické vrchy. Nachází se přibližně 5 kilometrů jižním směrem od Banské Štiavnice.
Turnianský hrad
- Zřícenina Turnianského hradu pochází ze 14. století. Vypíná se na krasovém vrchu nad obcí Turňa nad Bodvou, nedaleko od hranic s Maďarskem.
Zřícenina hradu Čabraď
- Čabraď je zřícenina hradu poblíž obce Čabradský Vrbovok. Hrad byl vystavěn na jednom z vrcholků Krupinské vrchoviny nad údolím říčky Litavy. Původně se hrad jmenoval stejně jako říčka - Litava. Působivé místo, kde se tato zajímavá hradní zřícenina nachází, bylo osídleno již v pravěku lidem Lužické kultury.
Važecká jeskyně
- Važecká jeskyně je podzemní krasový prostor v údolí Bílého Váhu na severním úpatí Nízkých Tater. Nachází se v okrese Liptovský Mikuláš poblíž obce Važec - odtud také pramení její název. Průměrná teplota uvnitř jeskyně je 7°C a vlhkost 94 %. Jeskyně je bohatě vyzdobena a je lákavým turistickým cílem.
Kaštel Humenné
- Zámeček v Humenném je dominantou okresního města v Prešovském kraji. Je jednou z nejvýznamnějších památek na východním Slovensku.
Pieninský národní park
- Pieninský národní park na severu Slovenska v Prešovském kraji se rozkládá v pohoří Pieniny, které spadá pod vyšší celek Východních Beskyd.
Hrad Bzovík
- Obec Bzovík v okrese Krupina je poprvé písemně zmiňována v roce 1135. Na okraji vesnice stál cisterciácký klášter s kostelíkem, který byl později přestavěn na goticko-renesanční pevnost.
Kalvária
- Kalvária je nejvyšší bod okresu Bratislava I. Jsou zde k vidění pozůstatky Křížové cesty z roku 1694.
Hrad Divín
- Hrad Divín je zříceninou bývalého gotického hradu ve stejnojmenné obci na jihu Slovenska, nedaleko hranic s Maďarskem.
Chopok
- Chopok je třetí nejvyšší hora Nízkých Tater. Zároveň je jedním z nejnavštěvovanějších vrcholů celého Slovenska. Vypíná se nad terénem západně od nejvyšší hory Nízkých Tater – Ďumbieru, kde tvoří součást hlavního hřebenu hor.
Korňanský ropný pramen
- Korňanský ropný pramen je naprosto unikátní přírodní památkou na Slovensku. Jedná se o povrchový vývěr lehké ropy, který provází za občasného bublání únik samozapalujícího se methanu. V oblasti Kysuce je to jedna z nejznámějších turistických atrakcí.
Zámek Vigľaš
- Zámek Vigľaš v okrese Detva, nedaleko města Zvolen, kdysi býval významnou stavbou, která hrála svou roli v bojích proti tureckým nájezdům. Dochoval se až do konce druhé světové války, v roce 1945 však vyhořel a postupně chátral. Nedávno se podrobil nákladné rekonstrukci a dnes je přístupný veřejnosti.