Zámek Potštejn

Zámek Potštejn včetně parku v anglickém stylu je dnes přístupný veřejnosti. Zámecký hotel nabízí ubytování v luxusních apartmá, pořádají se zde svatby, kongresy, rauty, prezentace, školení, firemní večírky, rodinné oslavy a školní výlety. Je zde i velmi pěkná stylová zámecká cukrárna.

Historie zámku

Písemná zmínka o vzniku potštejnského zámku pochází z roku 1746 - tehdy potštejnské panství včetně hradu Potštejna získal Jan Ludvík Harbuval Chamaré. Zámek byl postaven na místě panského poplužního dvora a správní budovy. Vznikla tak uzavřená čtyřkřídlá budova s přízemními nádvořními arkádami. Největší výzdoba zámku se soustředila na východní průčelí, které bylo doplněno sloupovým vestibulem ve vstupním průjezdu. Zásadní stavební práce na zámku byly dokončeny v roce 1757. V letech 1771 - 1772 byl upraven i zámecký park v anglickém stylu, na stavbu obvodového zdiva parku se využily kameny ze zříceniny hradu Velešova.

Ve 20. století zámek zaznamenal krušná léta 

Poslední mužský člen potštejnské větve rodu byl Jan Antonín, jeho dcera Alžběta se provdala za Prokopa Jana Dobřenského z Dobřenic. Dobřenští z Dobřenic drželi zámek a přilehlé panství až do roku 1945, kdy jim bylo vše na základě Benešových dekretů zkonfiskováno. V letech 1945 a 1946 byl zámek v pronájmu britskému velvyslanectví.

Po roce 1948 zámek spravovalo ROH (Revoluční odborové hnutí), které jej využívalo jako školicí středisko. V 60. a 70. letech docházelo postupně k devastaci a chátrání zámku včetně parku, převážná část mobiliáře zámku byla rozkradena nebo poškozena, severní arkády v nádvoří byly zazděny a zbourána byla hospodářská budova v jižní části zámecké zahrady. Po roce 1989 zámek změnil několikrát majitele a chátrání objektu pokračovalo.

Dnes je zámek i zámecký park chloubou zdejšího kraje

V roce 2004 získali značně poškozený zámecký areál manželé Nováčkovi. Postupně začali s obnovou této významné kulturní památky, byl revitalizován zámecký park, došlo i na úpravy v interiéru a v roce 2006 byl zámek zpřístupněn veřejnosti. V roce 2010 byl pro veřejnost otevřen i zámecký park, na který navazuje růžová zahrada.

Dnes se tu konají různé kulturní a společenské akce - pořádají se zde svatby, kongresy, rauty, prezentace, školení, firemní večírky, rodinné oslavy a školní výlety. Návštěvníkům slouží i velmi pěkná stylová zámecká cukrárna.

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Potštejn 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Klen na Horní Sněžné - Nedaleko Volar se nachází mohutný javor klen, chráněný jako památný strom.
Borovice Jeffreyova - Mezi Horní Planou a Novou Pecí na Šumavě, na levém břehu přehrady Lipno, objevíte krásný exemplář státem chráněného stromu borovice Jeffreyova.
Stromořadí nad zámeckou zahradou v Českém Krumlově - Nad zámeckou zahradou v Českém Krumlově objevíte poněkud opomíjené stromořadí.
Lípa Velkolistá ve Zlaté Koruně - V sousedství kláštera Zlatá Koruna se nachází památná lípa velkolistá.

Nové ubytování

+ přidat
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.
Chata Lucie - Tato rodinná chata se nachází pod úpatí hory Říp a leží pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování na chatě až pro 12 osob. Během pobytu využijete plně vybavenou chatu se saunou, wifi, krbem, grilem, trampolínou, bazénem v létě a dalším zařízením pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz