Zámek Brodek u Prostějova

Zámek Brodek u Prostějova dnes patří k velmi pěkným památkovým objektům Olomouckého kraje. Zchátralý zámecký areál dokázala zachránit až restituce v 90. letech a poslední potomek jeho původních majitelů.

Historie zámku

V roce 1684 se majitelkou Brodku u Prostějova stala Sidonie Kateřina ze Scherfenberku, která zakoupila všechny části rozdrobeného panství včetně tvrze, jež byla předchůdcem dnešního zámku. Zámek na místě tvrze nechal vystavět až další majitel panství - baron Pavel Kleinburg v letech 1707 - 1710.  Stavitelem byl proslulý barokní architekt Johan Benrnard Fischer z Erlachu, ovšem původní barokní podoba objektu byla později opět pozměněna. V roce 1733 zámek koupil diplomat a ministr zahraničí hrabě Anton Corfitz z Ulfeldu, jenž se zasloužil o klesicistní přestavbu objektu. Po něm byl zámek ve vlastnictví štýrského rodu  Schrattenbachů a v roce 1827 Brodek získal sňatkem hrabě Gustav Josef Kálnoky, jehož potomkům pak celé panství patřilo až do vyvlastnění v roce 1945.

Poválečná léta 20. století nepřinesla zámku žádný rozkvět, byl využíván jako sklad léčiv, mobiliář zámku byl částečně rozkraden a nebo převezen do jiných památkových objektů. V 80. letech byl stav zámku již velmi neutěšený a zchátralý objekt  zachránila teprve restituce po roce 1989.

Současnost

Majitelem zámku se stal v 90. letech potomek původních majitelů, Richard Belcredi. Začal zámek rekonstruovat, obýval jej a v dnešní době je opět klenotem zdejší krajiny. Zámek však není bohužel veřejnosti přístupný, přístupný je pouze zámecký park v době konání společenských akcí.

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Sobota 8.5.2021
Polojasno
12°C
8°C
Srážky: 0.2mm
Tlak: 1021.3hPa
Vítr: 3m/s
z západo-severo-západu
Zítra
Neděle 9.5.
Polojasno
16°C
13°C
Pondělí
10.5.2021
Skoro jasno
20°C
16°C
Úterý
11.5.2021
Polojasno
24°C
16°C
Středa
12.5.2021
Zataženo
16°C
13°C

Kontakt

Adresa:
Brodek u Prostějova 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Výhon (Akátová věž) - Rozhledna Akátová věž na vrcholu hory Výhon byla postavena v roce 2009. Jedná se o 16 metrů vysokou stavbu z akátových nosníků (odtud také její název), doplněnou vnitřním ocelovým točitým schodištěm.
Rozhledna Mokrá - Rozhledna Mokrá je 10 metrů vysoká ocelová stavba s vnitřním točitým schodištěm, postavená v roce 2015. 
Rozhledna Křivoš - Rozhledna Křivoš je malá dřevěná stavba z roku 2004, vysoká 7 metrů.
Rozhledna Klucanina - Rozhledna Klucanina je vysoká 28 metrů a je postavena z betonových kvádrů. Nahradila původní stavbu na kamenné podezdívce z roku 1934.

Nové ubytování

+ přidat
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště
Plasy - Nabízíme ubytování ve čtyřlůžkovém apartmá s kuchyňkou koupelnoua WC, Vybavení: Televize + satelit + Wi-Fi , zahrádka s posezením, ohniště a gril. Parkování na vlastním pozemku nebo v uzamčené garáži. Ve městě veškerá občanská vybavenost. Několik restaurací.
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.