Zámek Brodek u Prostějova

Zámek Brodek u Prostějova dnes patří k velmi pěkným památkovým objektům Olomouckého kraje. Zchátralý zámecký areál dokázala zachránit až restituce v 90. letech a poslední potomek jeho původních majitelů.

Historie zámku

V roce 1684 se majitelkou Brodku u Prostějova stala Sidonie Kateřina ze Scherfenberku, která zakoupila všechny části rozdrobeného panství včetně tvrze, jež byla předchůdcem dnešního zámku. Zámek na místě tvrze nechal vystavět až další majitel panství - baron Pavel Kleinburg v letech 1707 - 1710.  Stavitelem byl proslulý barokní architekt Johan Benrnard Fischer z Erlachu, ovšem původní barokní podoba objektu byla později opět pozměněna. V roce 1733 zámek koupil diplomat a ministr zahraničí hrabě Anton Corfitz z Ulfeldu, jenž se zasloužil o klesicistní přestavbu objektu. Po něm byl zámek ve vlastnictví štýrského rodu  Schrattenbachů a v roce 1827 Brodek získal sňatkem hrabě Gustav Josef Kálnoky, jehož potomkům pak celé panství patřilo až do vyvlastnění v roce 1945.

Poválečná léta 20. století nepřinesla zámku žádný rozkvět, byl využíván jako sklad léčiv, mobiliář zámku byl částečně rozkraden a nebo převezen do jiných památkových objektů. V 80. letech byl stav zámku již velmi neutěšený a zchátralý objekt  zachránila teprve restituce po roce 1989.

Současnost

Majitelem zámku se stal v 90. letech potomek původních majitelů, Richard Belcredi. Začal zámek rekonstruovat, obýval jej a v dnešní době je opět klenotem zdejší krajiny. Zámek však není bohužel veřejnosti přístupný, přístupný je pouze zámecký park v době konání společenských akcí.

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Brodek u Prostějova 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Vyhlídkové místo Dobříč - Čivice - Nad obcí Čivice, na horním toku Berounky, se nachází vyhlídkové místo na řeku Berounku a jez u Žíkovského mlýna.
Vyhlídka Poradní skála - Vyhlídka Poradní skála se nachází nedaleko vodáckého kempu u Dolanského mostu, kde bývá obvyklý začátek splouvání řeky Berounky.
Vyhlídka Havlova skála - Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na řeku Berounku se nachází nedaleko obce Liblín.
Vyhlídka Kozí bouda - Nad řekou Berounkou, nedaleko od obce Bukovec, se nachází krásné vyhlídkové místo.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.