Zámek Brodek u Prostějova

Zámek Brodek u Prostějova dnes patří k velmi pěkným památkovým objektům Olomouckého kraje. Zchátralý zámecký areál dokázala zachránit až restituce v 90. letech a poslední potomek jeho původních majitelů.

Historie zámku

V roce 1684 se majitelkou Brodku u Prostějova stala Sidonie Kateřina ze Scherfenberku, která zakoupila všechny části rozdrobeného panství včetně tvrze, jež byla předchůdcem dnešního zámku. Zámek na místě tvrze nechal vystavět až další majitel panství - baron Pavel Kleinburg v letech 1707 - 1710.  Stavitelem byl proslulý barokní architekt Johan Benrnard Fischer z Erlachu, ovšem původní barokní podoba objektu byla později opět pozměněna. V roce 1733 zámek koupil diplomat a ministr zahraničí hrabě Anton Corfitz z Ulfeldu, jenž se zasloužil o klesicistní přestavbu objektu. Po něm byl zámek ve vlastnictví štýrského rodu  Schrattenbachů a v roce 1827 Brodek získal sňatkem hrabě Gustav Josef Kálnoky, jehož potomkům pak celé panství patřilo až do vyvlastnění v roce 1945.

Poválečná léta 20. století nepřinesla zámku žádný rozkvět, byl využíván jako sklad léčiv, mobiliář zámku byl částečně rozkraden a nebo převezen do jiných památkových objektů. V 80. letech byl stav zámku již velmi neutěšený a zchátralý objekt  zachránila teprve restituce po roce 1989.

Současnost

Majitelem zámku se stal v 90. letech potomek původních majitelů, Richard Belcredi. Začal zámek rekonstruovat, obýval jej a v dnešní době je opět klenotem zdejší krajiny. Zámek však není bohužel veřejnosti přístupný, přístupný je pouze zámecký park v době konání společenských akcí.

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Brodek u Prostějova 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Hrad Vizmburk - Hrad Vízmburk. Raně gotická perla severovýchodních čech.
Rozhledna Gbely - Rozhledna Gbely je ptačí pozorovatelna na Slovensko-moravském pomezí.
Rozhledna Lipky - Rozhledna Lipky je zděná vyhlídková věž.
Rozhledna Na hrebeni Holič - Rozhledna Na hrebeni na Moravsko-slovenském pomezí je stylová kamenná stavba vyhlídkové věže

Nové ubytování

+ přidat
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí
U Mažňáka - Apartmán v rodinném domě s vlastním vchodem
Kemp Bagr Mohelnice - koupání, kempingový nábytek, stany, chatky - Morava kemp Bagr u Moravičanských jezer jen několik set metrů od města Mohelnice. Možnost využití venkovního nábytku, sportovišť. Spaní v chatkách, nebo ve stanech.
Panská sýpka - V nově zrekonstruované části Panské sýpky se nachází restaurace, na kterou navazuje salónek vhodný pro firemní večírky a útulný vinný sklípek. V letních měsících je zde příjemné posezení na zahrádce za objektem.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.