Zámek Brodek u Prostějova

Zámek Brodek u Prostějova dnes patří k velmi pěkným památkovým objektům Olomouckého kraje. Zchátralý zámecký areál dokázala zachránit až restituce v 90. letech a poslední potomek jeho původních majitelů.

Historie zámku

V roce 1684 se majitelkou Brodku u Prostějova stala Sidonie Kateřina ze Scherfenberku, která zakoupila všechny části rozdrobeného panství včetně tvrze, jež byla předchůdcem dnešního zámku. Zámek na místě tvrze nechal vystavět až další majitel panství - baron Pavel Kleinburg v letech 1707 - 1710.  Stavitelem byl proslulý barokní architekt Johan Benrnard Fischer z Erlachu, ovšem původní barokní podoba objektu byla později opět pozměněna. V roce 1733 zámek koupil diplomat a ministr zahraničí hrabě Anton Corfitz z Ulfeldu, jenž se zasloužil o klesicistní přestavbu objektu. Po něm byl zámek ve vlastnictví štýrského rodu  Schrattenbachů a v roce 1827 Brodek získal sňatkem hrabě Gustav Josef Kálnoky, jehož potomkům pak celé panství patřilo až do vyvlastnění v roce 1945.

Poválečná léta 20. století nepřinesla zámku žádný rozkvět, byl využíván jako sklad léčiv, mobiliář zámku byl částečně rozkraden a nebo převezen do jiných památkových objektů. V 80. letech byl stav zámku již velmi neutěšený a zchátralý objekt  zachránila teprve restituce po roce 1989.

Současnost

Majitelem zámku se stal v 90. letech potomek původních majitelů, Richard Belcredi. Začal zámek rekonstruovat, obýval jej a v dnešní době je opět klenotem zdejší krajiny. Zámek však není bohužel veřejnosti přístupný, přístupný je pouze zámecký park v době konání společenských akcí.

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Středa 3.3.2021
Skoro jasno
10°C
3°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1030.7hPa
Vítr: 1.6m/s
z jiho-jiho-východu
Zítra
Čtvrtek 4.3.
Zataženo
12°C
6°C
Pátek
5.3.2021
Skoro jasno
3°C
-4°C
Sobota
6.3.2021
Jasno
4°C
-3°C
Neděle
7.3.2021
Skoro jasno
6°C
-3°C

Kontakt

Adresa:
Brodek u Prostějova 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Zámek Český Rudolec (Malá Hluboká) - Vodní tvrz Český Rudolec postavená ve 14. století prošla v průběhu staletí několika stavebními úpravami. Byla přestavována v duchu renesance, baroka a nakonec v novogotickém stylu, který se nápadně podobá zámku Hluboká nad Vltavou.
Rozhledna Tichá (zřícenina tvrze) - Z kamenné tvrze Tichá z poloviny 14. století se do dnešních dnů zachovala pouze hranolová věž. Je vysoká 13 metrů a v současné době je upravena na rozhlednu. Koncem roku 2020 byla na věži přistavěna střecha.
Rozhledna Jezerní vyhlídka - Rozhledna Jezerní vyhlídka nedaleko Horní Plané pochází z roku 2016.
Rozhledna Hradišťský vrch - Nedaleko města Kaplice, na Hradišťském vrchu, vyrostla moderní dřevěná stavba vyhlídkové věže s ocelovým točitým schodištěm. Je vysoká 28 metrů a byla postavena podle návrhu architekta Pavla Jury. 

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.