Podkrušnohorské technické muzeum

Podkrušnohorské technické muzeum najdete v bývalém areálu hlubinného dolu Julius III v katastru obce Růžodol, která spadá pod město Litvínov. Muzeum, o celkové rozloze 5 hektarů, se zaměřilo na historii těžby a zpracování hnědého uhlí v centrální části severočeské hnědouhelné pánve.

Vznik muzea se datuje do roku 2003 a jeho cílem bylo uchovat panátku na těžbu a zpracování uhlí v tomto regionu a rovněž se zaměřuje na vyzdvižení významné role chemického, textilního, sklářského a energetického průmyslu pro regionální rozvoj. muzeum zmiňuje i výrobu dřevěných hraček, lesnictví a zemědělství, která v podkrušnohoří zaměstnávaly tisíce pracovitých lidí.  

Unikátní technické památky v muzeu

Důl Julius III, kde se muzeum nachází, sloužil svému původnímu účelu téměř 120 let. Vznikl již za Rakouska-Uherska a uzavřen byl až v roce 1994, kdy zde bylo všechno uhlí vytěženo. Část dolu byla prohlášena za kulturní památku a k vidění jsou tu unikátní technické památky - jámová budova s těžní věží, těžní parní stroj z roku 1890, původní kotelna, strojovna, část komína a přízemní obytné domky dělnické kolonie.

Muzejní expozice vznikly ve spolupráci s Oblastním muzeem v Mostě, s Chemopetrolem a.s., s Českou rafinérskou a.s. a s ČEZ a.s. Můžete zde vidět i simulovanou těžbu uhlí v ukázkové hlubinné štole, která ovšem není v podzemí, nýbrž vznikla uměle v jedné z budov.

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Čtvrtek 22.4.2021
Polojasno
6°C
3°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1021.3hPa
Vítr: 4.9m/s
z severo-západu
Zítra
Pátek 23.4.
Polojasno
7°C
3°C
Sobota
24.4.2021
Jasno
10°C
-1°C
Neděle
25.4.2021
Jasno
9°C
0°C
Pondělí
26.4.2021
Polojasno
10°C
1°C

Místa v okolí

Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
2H Trade, s. r. o. - Půjčovna nabízí lodě, které lze dopravit na všechny řeky v České republice.
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km
Most - Most je okresní město v Ústeckém kraji v severozápadních Čechách. Leží na řece Bílině. Město má přibližně 68 tisíc obyvatel. Most je spojován zejména s těžbou hnědého uhlí.
Vzdálenost: 6km
Městská knihovna Most - Městská knihovna Most je veřejná knihovna, kterou spravuje město Most. Najdete ji v Moskevské ulici a sídlí zde od roku 1984.
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Lidové sady - Rozhledna Lidové sady v Liberci pochází z roku 1901. Sloužila veřejnosti až do poloviny 50. let minulého století.
Rozhledna Liberecká výšina - Rozhledna Liberecká výšina pochází z roku 1901. V roce 2013 byla podrobena rozsáhlé rekonstrukci a dnes je přístupná veřejnosti.
Rozhledna Čebínka - Rozhledna Čebínka je 35 metrů vysoký ocelový stožár telefonních operátorů, postavený v roce 2002.
Rozhledna Ostrá Horka - Rozhledna Ostrá horka byla postavena v roce 2008.

Nové ubytování

+ přidat
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště
Plasy - Nabízíme ubytování ve čtyřlůžkovém apartmá s kuchyňkou koupelnoua WC, Vybavení: Televize + satelit + Wi-Fi , zahrádka s posezením, ohniště a gril. Parkování na vlastním pozemku nebo v uzamčené garáži. Ve městě veškerá občanská vybavenost. Několik restaurací.
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.