Městská knihovna Most

Městská knihovna Most je veřejná knihovna, kterou spravuje město Most. Najdete ji v Moskevské ulici a sídlí zde od roku 1984.

Česká a německá knihovna

První česká městská knihovna v Mostě fungovala již od roku 1919, ovšem ta německá již na počátku 20. století. Česká knihovna sídlila původně ve Vodní ulici v budově poštovního úřadu. V roce 1938 po okupaci Sudet však byly všechny české instituce uzavřeny a stejný osud postihl i českou knihovnu.

Rozsáhlá sbírka gramoesek

Po válce byla česká knihovna obnovena a spolu s ní byla v provozu i německá knihovna. V roce 1948 bylo zřízeno v knihovně i tzv. Hudební oddělení, knižní fond doznával postupných změn, německé knihy byly postupně odstraňovány a většinu přispivatelů do knižního fondu tvořili místní nadšenci. V roce 1954 čítalo hudební oddělení rozsáhlou sbírku gramofonových desek, zhruba 1500 kusů. Funkcí knihovny od 60. let byla také metodická činnost, jako forma pomoci místním lidovým knihovnám v okolních obcích.

Nekonečné stěhování 

Mezitím se prováděl odstřel starých domů kvůli těžbě hnědého uhlí a lidé se stěhovali do nových sídlišť. Knihovna se odstěhovala až v roce 1975, ale prozatím do budovy bývalé polikliniky v Jarošově ulici. V roce 1979 se knihovna přemístila do obce Kopisty a pak opět do starého Mostu, tentokrát do Moskevské ulice. Nekonečné stěhování mělo skončit teprve tehdy, až bude pro ni vystavěna nová účelová budova. Původně měla být tato stavba dokončena již v roce 1978, ale stavební práce se protáhly o dalších šest let.

První účelová budova knihovny v ČSSR 

Nová budova Městské knihovny Most se otevřela v roce 1984, přičemž veřejnost ji poprvé začala využívat až o rok později. Objekt byl první moderní účelovou knihovní budovou v ČSSR (v Československé socialistické republice). I přes delší zdržení však tento rozsáhlý prostor výborně sloužil svému účelu (slouží dodnes) a jeho zajímavé architektonické řešení se dvěma vstupními atrii a se zakotvením do svahového terénu jej řadí ke stavebním skvostům moderních dějin naší země.

 

Dnes knihovna sestává z oddělení pro děti, oddělení pro dospělé a hudebního oddělení. V rozzlehlých prostorách je umístěna i výstavní síň s názvem Zlatá trojka, v provozu od roku 2003. Nechybí tu ani malý kinosál, kde se promítají nekomerční filmy pro veřejnost. Původně bylo součástí budovy i kino Mír, to však bylo zrušeno a dnes je tato část budovy využívána jako diskotékový sál.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Most 
Web: Městská knihovna Most
Email: reditel@knihovnamost.cz
Telefon: +420 476 768 800

Místa v okolí

Most - Most je okresní město v Ústeckém kraji v severozápadních Čechách. Leží na řece Bílině. Město má přibližně 68 tisíc obyvatel. Most je spojován zejména s těžbou hnědého uhlí.
Vzdálenost: 2km
Street workout park Most - V Mostě je k dispozici široké veřejnosti zdarma venkovní cvičiště - Street Workout park RVL13.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 7km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Slopovo - Rozhledna Slopovo ve Slovenském rudohoří poskytuje velmi pěkný výhled do okolní krajiny.
Rozhledna Jasenina - Rozhledna Jasenina je dřevěná vyhlídková věž ve Slovenském rudohoří.
Rozhledna Masarykův dvůr - Mezi Zvolenem a Detvou se nachází vyhlídková věž Masarykův dvůr.
Rozhledna Unimo - Rozhledna UNIMO tak trochu připomíná ubytovací Unimo buňky pro stavbaře.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.