Městská knihovna Most

Městská knihovna Most je veřejná knihovna, kterou spravuje město Most. Najdete ji v Moskevské ulici a sídlí zde od roku 1984.

Česká a německá knihovna

První česká městská knihovna v Mostě fungovala již od roku 1919, ovšem ta německá již na počátku 20. století. Česká knihovna sídlila původně ve Vodní ulici v budově poštovního úřadu. V roce 1938 po okupaci Sudet však byly všechny české instituce uzavřeny a stejný osud postihl i českou knihovnu.

Rozsáhlá sbírka gramoesek

Po válce byla česká knihovna obnovena a spolu s ní byla v provozu i německá knihovna. V roce 1948 bylo zřízeno v knihovně i tzv. Hudební oddělení, knižní fond doznával postupných změn, německé knihy byly postupně odstraňovány a většinu přispivatelů do knižního fondu tvořili místní nadšenci. V roce 1954 čítalo hudební oddělení rozsáhlou sbírku gramofonových desek, zhruba 1500 kusů. Funkcí knihovny od 60. let byla také metodická činnost, jako forma pomoci místním lidovým knihovnám v okolních obcích.

Nekonečné stěhování 

Mezitím se prováděl odstřel starých domů kvůli těžbě hnědého uhlí a lidé se stěhovali do nových sídlišť. Knihovna se odstěhovala až v roce 1975, ale prozatím do budovy bývalé polikliniky v Jarošově ulici. V roce 1979 se knihovna přemístila do obce Kopisty a pak opět do starého Mostu, tentokrát do Moskevské ulice. Nekonečné stěhování mělo skončit teprve tehdy, až bude pro ni vystavěna nová účelová budova. Původně měla být tato stavba dokončena již v roce 1978, ale stavební práce se protáhly o dalších šest let.

První účelová budova knihovny v ČSSR 

Nová budova Městské knihovny Most se otevřela v roce 1984, přičemž veřejnost ji poprvé začala využívat až o rok později. Objekt byl první moderní účelovou knihovní budovou v ČSSR (v Československé socialistické republice). I přes delší zdržení však tento rozsáhlý prostor výborně sloužil svému účelu (slouží dodnes) a jeho zajímavé architektonické řešení se dvěma vstupními atrii a se zakotvením do svahového terénu jej řadí ke stavebním skvostům moderních dějin naší země.

 

Dnes knihovna sestává z oddělení pro děti, oddělení pro dospělé a hudebního oddělení. V rozzlehlých prostorách je umístěna i výstavní síň s názvem Zlatá trojka, v provozu od roku 2003. Nechybí tu ani malý kinosál, kde se promítají nekomerční filmy pro veřejnost. Původně bylo součástí budovy i kino Mír, to však bylo zrušeno a dnes je tato část budovy využívána jako diskotékový sál.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Neděle 9.5.2021
Polojasno
16°C
12°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1014.8hPa
Vítr: 1.1m/s
z jiho-jiho-východu
Zítra
Pondělí 10.5.
Jasno
19°C
16°C
Úterý
11.5.2021
Skoro jasno
22°C
14°C
Středa
12.5.2021
Déšť
16°C
10°C
Čtvrtek
13.5.2021
Déšť
10°C
8°C

Kontakt

Adresa:
Most 
Web: Městská knihovna Most
Email: reditel@knihovnamost.cz
Telefon: +420 476 768 800

Místa v okolí

Most - Most je okresní město v Ústeckém kraji v severozápadních Čechách. Leží na řece Bílině. Město má přibližně 68 tisíc obyvatel. Most je spojován zejména s těžbou hnědého uhlí.
Vzdálenost: 2km
Street workout park Most - V Mostě je k dispozici široké veřejnosti zdarma venkovní cvičiště - Street Workout park RVL13.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 7km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Výhon (Akátová věž) - Rozhledna Akátová věž na vrcholu hory Výhon byla postavena v roce 2009. Jedná se o 16 metrů vysokou stavbu z akátových nosníků (odtud také její název), doplněnou vnitřním ocelovým točitým schodištěm.
Rozhledna Mokrá - Rozhledna Mokrá je 10 metrů vysoká ocelová stavba s vnitřním točitým schodištěm, postavená v roce 2015. 
Rozhledna Křivoš - Rozhledna Křivoš je malá dřevěná stavba z roku 2004, vysoká 7 metrů.
Rozhledna Klucanina - Rozhledna Klucanina je vysoká 28 metrů a je postavena z betonových kvádrů. Nahradila původní stavbu na kamenné podezdívce z roku 1934.

Nové ubytování

+ přidat
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště
Plasy - Nabízíme ubytování ve čtyřlůžkovém apartmá s kuchyňkou koupelnoua WC, Vybavení: Televize + satelit + Wi-Fi , zahrádka s posezením, ohniště a gril. Parkování na vlastním pozemku nebo v uzamčené garáži. Ve městě veškerá občanská vybavenost. Několik restaurací.
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.