Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě je unikátní církevní a zároveň technickou památkou. Je proslulý zejména zásluhou unikátní technické akce v roce 1975, kdy se podařilo budovu kostela zachránit z oblasti těžby hnědého uhlí a přemístit jej do severní části města. Přemístění však nebylo ledajaké, záznam v Guinnesově knize dokladuje, že šlo o přesun nejtěžšího předmětu po kolejích.

Kostel je v současné době ve vlastnictví státu, spravuje jej Národní památkový ústav a je přístupný veřejnosti. 8.2.2010 byl vyhlášen Národní kulturní památkou.

Historický vývoj mosteckého kostela je rozhodně zajímavý

Kostel byl vystavěn z původní gotické trojlodní baziliky, která byla založena v letech 1253 - 1257. Z původní stavby nakonec zbyla jen východní krypta a vnitřní obvodové zdivo západní věže, ovšem nový gotický kostel zachvátil ničivý požár v roce 1515 a spolu s ním i většinu města Most. V srpnu téhož roku se započalo s obnovou zničeného objektu, přibližně celý jeden rok trvaly jen bourací a odklízecí práce. Teprve až po deseti letech  byly dokončeny klenby obvodových kaplí a vztyčeny vnitřní pilíře. V roce 1532 byla zasklena okna a vytesána z kamene žebra klenby. Hrubá stavba byla dokončena až po 32 letech, tedy v roce 1549. Do průběhu stavby již zasáhly změny v novém, renesančním slohu, ale kostel opět částečně vyhořel v roce 1578. Následky požáru byly opravovány až do roku 1604 a v roce 1650 získal kostel novou střechu.

Financování opravy kostela z odpustkové sbírky 

Od roku 1501 připadl kostel do majetku města, ale to nedokázalo plně pokrýt financování veškerých oprav ze svých prostředků. Měšťané se proto rozhodli pro zorganizování odpustkové sbírky. Získali v roce 1516 povolení od papeže Lva X a dalších církevních hodnostářů a svolení ke sbírce udělil i král Ludvík Jagellonský a polský král Zikmund.

Sbírka trvala zhruba dva roky a za tu dobu se v Čechách, na Moravě, v Sasku, Lužici a ve Slezsku vybralo dostatek prostředků na dostavbu kostela a rovněž i fary a školy, i když museli celou jednu třetinu odevzdat papežské kurii. 

Záchrana kostela před těžbou uhlí a transport po kolejích v roce 1975

Usnesením vlády ČSSR č. 48 ze dne 4.3.1970 bylo rozhodnuto o záchraně kostela. O dva roky později byla demontována kostelní věž, která bránila bezpečnému přesunu zbývajícího objektu a následovaly zabezpečovací práce zpevnění klenby nástřikem a sevření objektu zpevněním ocelovou příhradovou konstrukcí. Obvod kostely byl zajištěn betonovým věncem. Hmotnost celého transportu po kolejích činila 12 tisíc tun. Velmi nákladné bylo sestavení kolejiště, které bylo dlouhé jen 160 metrů a muselo být napětkrát vždy znovu přesunuto a sestaveno.

15. září 1975 se započalo s nakládkou na kolejiště a přesun začal 30.září těsně před polednem. Kostel se posouval po obloukové dráze dlouhé 841 metrů se sklonem 12 promile, rychlostí zhruba 1 - 3 cm za minutu. Transport skončil 27. října 1975. Po přesunu musely následovat zabezpečovací práce a nákladná renovace celého objektu, která trvala i s úpravou blízkého okolí až do roku 1988, kdy byl kostel zpřístupněn veřejnosti. 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Sobota 17.4.2021
Zataženo
5°C
2°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1021.5hPa
Vítr: 2.2m/s
z severu
Zítra
Neděle 18.4.
Deštivo
8°C
5°C
Pondělí
19.4.2021
Polojasno
10°C
5°C
Úterý
20.4.2021
Polojasno
14°C
5°C
Středa
21.4.2021
Polojasno
14°C
6°C

Místa v okolí

Most - Most je okresní město v Ústeckém kraji v severozápadních Čechách. Leží na řece Bílině. Město má přibližně 68 tisíc obyvatel. Most je spojován zejména s těžbou hnědého uhlí.
Vzdálenost: 2km
Městská knihovna Most - Městská knihovna Most je veřejná knihovna, kterou spravuje město Most. Najdete ji v Moskevské ulici a sídlí zde od roku 1984.
Vzdálenost: 2km
Street workout park Most - V Mostě je k dispozici široké veřejnosti zdarma venkovní cvičiště - Street Workout park RVL13.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Čebínka - Rozhledna Čebínka je 35 metrů vysoký ocelový stožár telefonních operátorů, postavený v roce 2002.
Rozhledna Ostrá Horka - Rozhledna Ostrá horka byla postavena v roce 2008.
Rozhledna Nisanka - Rozhledna Nisanka je vystavěna z oceli a z kamene.
Vyhlídka Špička - Vyhlídka Špička je malá ocelová konstrukce, která svým tvarem připomíná závodní bob. 

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.