Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě je unikátní církevní a zároveň technickou památkou. Je proslulý zejména zásluhou unikátní technické akce v roce 1975, kdy se podařilo budovu kostela zachránit z oblasti těžby hnědého uhlí a přemístit jej do severní části města. Přemístění však nebylo ledajaké, záznam v Guinnesově knize dokladuje, že šlo o přesun nejtěžšího předmětu po kolejích.

Kostel je v současné době ve vlastnictví státu, spravuje jej Národní památkový ústav a je přístupný veřejnosti. 8.2.2010 byl vyhlášen Národní kulturní památkou.

Historický vývoj mosteckého kostela je rozhodně zajímavý

Kostel byl vystavěn z původní gotické trojlodní baziliky, která byla založena v letech 1253 - 1257. Z původní stavby nakonec zbyla jen východní krypta a vnitřní obvodové zdivo západní věže, ovšem nový gotický kostel zachvátil ničivý požár v roce 1515 a spolu s ním i většinu města Most. V srpnu téhož roku se započalo s obnovou zničeného objektu, přibližně celý jeden rok trvaly jen bourací a odklízecí práce. Teprve až po deseti letech  byly dokončeny klenby obvodových kaplí a vztyčeny vnitřní pilíře. V roce 1532 byla zasklena okna a vytesána z kamene žebra klenby. Hrubá stavba byla dokončena až po 32 letech, tedy v roce 1549. Do průběhu stavby již zasáhly změny v novém, renesančním slohu, ale kostel opět částečně vyhořel v roce 1578. Následky požáru byly opravovány až do roku 1604 a v roce 1650 získal kostel novou střechu.

Financování opravy kostela z odpustkové sbírky 

Od roku 1501 připadl kostel do majetku města, ale to nedokázalo plně pokrýt financování veškerých oprav ze svých prostředků. Měšťané se proto rozhodli pro zorganizování odpustkové sbírky. Získali v roce 1516 povolení od papeže Lva X a dalších církevních hodnostářů a svolení ke sbírce udělil i král Ludvík Jagellonský a polský král Zikmund.

Sbírka trvala zhruba dva roky a za tu dobu se v Čechách, na Moravě, v Sasku, Lužici a ve Slezsku vybralo dostatek prostředků na dostavbu kostela a rovněž i fary a školy, i když museli celou jednu třetinu odevzdat papežské kurii. 

Záchrana kostela před těžbou uhlí a transport po kolejích v roce 1975

Usnesením vlády ČSSR č. 48 ze dne 4.3.1970 bylo rozhodnuto o záchraně kostela. O dva roky později byla demontována kostelní věž, která bránila bezpečnému přesunu zbývajícího objektu a následovaly zabezpečovací práce zpevnění klenby nástřikem a sevření objektu zpevněním ocelovou příhradovou konstrukcí. Obvod kostely byl zajištěn betonovým věncem. Hmotnost celého transportu po kolejích činila 12 tisíc tun. Velmi nákladné bylo sestavení kolejiště, které bylo dlouhé jen 160 metrů a muselo být napětkrát vždy znovu přesunuto a sestaveno.

15. září 1975 se započalo s nakládkou na kolejiště a přesun začal 30.září těsně před polednem. Kostel se posouval po obloukové dráze dlouhé 841 metrů se sklonem 12 promile, rychlostí zhruba 1 - 3 cm za minutu. Transport skončil 27. října 1975. Po přesunu musely následovat zabezpečovací práce a nákladná renovace celého objektu, která trvala i s úpravou blízkého okolí až do roku 1988, kdy byl kostel zpřístupněn veřejnosti. 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Místa v okolí

Most - Most je okresní město v Ústeckém kraji v severozápadních Čechách. Leží na řece Bílině. Město má přibližně 68 tisíc obyvatel. Most je spojován zejména s těžbou hnědého uhlí.
Vzdálenost: 2km
Městská knihovna Most - Městská knihovna Most je veřejná knihovna, kterou spravuje město Most. Najdete ji v Moskevské ulici a sídlí zde od roku 1984.
Vzdálenost: 2km
Street workout park Most - V Mostě je k dispozici široké veřejnosti zdarma venkovní cvičiště - Street Workout park RVL13.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Radniční věž Uničov - Radniční věž v Uničově slouží jako rozhledna. Věž je vysoká 45 metrů a poskytuje velmi pěkný výhled na město a blízké okolí.
Rozhledna Bílovice nad Svitavou - Rozhledna v Bílovicích nad Svitavou je vysoká 29 metrů. Jedná se ocelovou konstrukci z roku 2021 s dřevěnými prvky, postavenou na železobetonových základech. Původní projekt z roku 2000 počítal s dřevěnou stavbou.
Radniční věž Opava - Radniční věž na Horním náměstí v Opavě, přezdívaná jako Hláska, je veřejnosti přístupná jako rozhledna.
Vyhlídková věž kostela sv. Mikuláše Bílovec - Vyhlídková věž kostela sv. Mikuláše na Slezském náměstí v Bílovci pochází ze 17. století.

Nové ubytování

+ přidat
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.