Broumov - Olivětín - pivovar

Broumov je město v okrese Náchod v Královéhradeckém kraji. Oblast Broumovska patřila v 13. století břevnovským benediktinům, kteří ji získali darem od samotného krále Přemysla Otakara I.

Počátky pivovarnictví ve městě nejsou nijak doložitelné, předpokládá se však, že se začalo vařit brzy po založení města. Obecně vzato, vaření piva nebylo v době středověku nic neobvyklého, v podstatě každé významnější město mělo svůj pivovar. Toto nebylo nijak omezováno vrchností, na rozdíl od práva pivo prodávat. To bylo regulováno a šlechta měla vysoký příjem. V roce 1549 Broumov vyhořel díky požáru jednoho z pivovarnických měšťanských domů.

Po mnoha peripetiích, reformách (např. Marie Terezie zrušila měšťanské právo vařit pivo) byla v roce 1889 v městské části Olivětíně postavena nová velká sladovna. Za čtrnáctistupňový tmavý císařský březňák získal pivovar v roce 1890 v Paříži a v roce 1898 ve Vídni na potravinářských výstavách zlaté medaile. Pravidelný provoz pivovaru však začal až v roce 1948.

Pivovar Olivětín nabízí návštěvníkům exkurze do jednoho z nejstarších fungujících pivovarů u nás. Během prohlídky si všudypřítomnou dopřejete vůni sladu, nahlédnete do tajemství výroby klášterního piva, uvidíte, jak se za pomoci kvalitních surovin vyrábí pivo nejvyšší kvality. Součástí pivovaru je také vzorková prodejna. Skupinka návštěvníků musí mít alespoň osm osob. Základní cena exkurze s možností ochutnávky je 100 Kč na osobu.

Mezi produkty Olivětínského pivovaru patří výčepní piva, ležáky, speciály a nefiltrovaná piva značky Opat. Pro své příznivce připravil pivovar dvě novinky, ochucené čokoládové pivo a tmavou třináctku.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Středa 22.9.2021
Déšť
11°C
8°C
Srážky: 1mm
Tlak: 1024.4hPa
Vítr: 2.9m/s
z severo-severo-západu
Zítra
Čtvrtek 23.9.
Polojasno
14°C
15°C
Pátek
24.9.2021
Polojasno
14°C
9°C
Sobota
25.9.2021
Polojasno
19°C
11°C
Neděle
26.9.2021
Polojasno
18°C
11°C

Kontakt

Adresa:
Broumov 

Místa v okolí

Broumov - Město Broumov je domovem necelých 8 tisíc obyvatel. Do tohoto krásného města s mnoha památkami se určitě vyplatí podniknout alespoň krátký výlet, který jistě oživí i nedaleká Broumovská vrchovina - Broumovské stěny a vzdálenější Adršpašské skály.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
hotel Zámeček - Hotel se nachází v krásném prostředí Javořích hor a je nejvýše položeným na broumovsku ( 600 m.n.m)Hotel má 15 dvoulůžkových, 1 třílůžkový a 2 čtyřlůžkové pokoje,sprcha, sat, internet.Z terasy je nádherná vyhlídka do údolí, při slunečném prostředí uvidíte Sněžku.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Ski areál Janovičky u Broumova - Skiareál janovičky u Broumova je závislý na přírodním sněhu, systém pro výrobu technického sněhu tu nenajdete, ale jestliže napadne přírodního sněhu dostatek, pak se těšte na příjemné lyžování v pohodovém areálu s krásným výhledem do okolí. 
Vzdálenost: 5km
penzion Panorama Janovičky - Penzion Panorama leží v malebné rekreační osadě Janovičky v Javořích horách v nadmořské výšce 660 m.m.m. na hranici s Polskou republikou., jako depandance k penzionu Vyhlídka (200m). Nabízí Vám možnost ubytování ve dvoulůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením, či apartmánech s kuchyňskou linkou. Letní terasa s posezením, ohniště, parkování u objektu.
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Špičák (Železná Ruda) - V roce 2014 byla na vrcholu hory Špičák, nad horní stanicí sedačkové lanovky, postavena rozhledna.
Rozhledna Chalupská Štěpánka - Rozhledna Chalupská Štěpánka v okrese Plzeň-jih připomíná římskou hraniční strážní věž, které se budovaly před mnoha sty lety.
Zámek Bor - Podobě dnešního zámku předcházel gotický hrad ze 13. století, který vznikl jako vodní pevnost, jehož základ tvořila vysoká válcová obranná věž.
Rozhledna Amálka - Rozhledna Amálka patří k nejmladším rozhlednám v Česku. Byla postavena v roce 2020 nad lyžařským areálem v Českých Petrovicích. Jedná se o ocelovou konstrukci na dřevěném lyžařském altánu, který slouží v zimě jako skibar.

Nové ubytování

+ přidat
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.