Plešné jezero

Plešné jezero se rozkládá na svahu nejvyšší hory české strany Šumavy, Plechý (1 378 metrů). Leží v nadmořské výšce 1 089 metrů asi 17 kilometrů jižně od Volar.

Plešné jezero vzniklo podobně jako ostatní šumavská jezera v době ledové, kdy přes jeden kilometr dlouhý ledovec na svahu Plechého vyhloubil kar a navršil čelní morénu 30 - 40 metrů vysokou. V době meziledové zaplnila voda z tajícího ledovce tuto prohlubeň. Pod 220 metrů vysokou skalní stěnou tak vzniklo 18 metrů hluboké a 7,5 hektarů rozsáhlé jezero. To odvodňuje Jezerní potok do Lipenské přehradní nádrže.

Plešné jezero oplývá příběhy plnými tajemna. V souvislosti s jezerem se například uvádí historka, jak se prostý člověk snažil změřit jeho hloubku. Na člunu dorazil do nejhlubšího místa s klubkem příze a spustil vlákno přivázané na kus železa do hlubin. Vymotal celou přízi, ale ani to mu nestačilo na to, aby se dobral výsledku. Náhle se ale z hlubiny ozval hlas říkající "Změřil jsi mne a za to tě pohltím!" Dobrosrdečný chudák tak nadobro zmizel z povrchu zemského.

V letech 1789 - 1791 byla čelní moréna utěsněna. V souvislosti se stavbou Schwarzenberského kanálu byla na ní vybudována 2,5 metrů vysoká hráz, do které byla osazena stavidla umožňující regulovaný odtok z jezera pro umožnění plavení dříví ve Schwarzenberském plavebním kanálu.

Roku 1911 byla na hrázi postavena Lucemburská chata, později majetek Klubu českých turistů. Po roce 1948 ji zabrala Pohraniční stráž a upravila ke svým účelům jako budovu roty. Po jejím opuštění v roce 1989 byla chata zbořena.

Na srázu nad jezerem stojí při trase žluté turistické značky (spojuje hraniční červenou značku se zelenou značkou z Nové Pece) památník spisovatele Adalberta Stiftera. K pomníku se váže příběh pěti kameníků, kteří na něm pracovali. Každoročně se tu scházeli, a když některý z nich zemřel, iniciály jeho jména byly Franzem Saumerem začerněny. Posledním přeživším byl právě Saumer, jehož iniciály jsou samozřejmě dodnes nezačerněny.

Při severním okraji jezera se rozkládá kamenné moře tvořené balvany z hrubozrnné žuly. Přístup k jezeru je možný po trase modré a zelené značky z Nové Pece (asi 10 kilometrů) nebo po zelené z osady Jelení (asi 7 kilometrů). Z vrcholku Plechého vede k jezeru trasa žluté značky (asi 2 kilometry).

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Nová Pec 

Místa v okolí

Jelení - Osada Jelení je horská obec, nazývaná též Jelení vrchy. Byla založena v roce 1796, dnes je součástí obce Nová Pec.
Vzdálenost: 5km
Kemp Nová Pec - Kemp ve městě Nová Pec na řece Vltavě na 363,6 ř. km.
Vzdálenost: 7km
Vzdálenost: 7km
Vzdálenost: 7km
Vzdálenost: 7km
Vzdálenost: 9km
Vzdálenost: 10km

Nová místa

+ přidat
Vyhlídka Letní Strana - V Rokytnici nad Jizerou (v Dolní Rokytnici) se nachází zajímavé vyhlídkové místo.
Bílá skála - Jedno z nejkrásnějších vyhlídkových míst v Jizerských horách je Bílá skála, nedaleko Pasek nad Jizerou.
Šulíkova skála - Šulíkova skála je krásné vyhlídkové místo na panorama Jizerských hor.
Vyhlídka nad Desnou - Nad městem Desná, v Jizerských horách, se nachází velmi působivá vyhlídka na panorama Jizerských hor.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.