Hrádek (pomník Jana Sladkého Koziny)

Na vrchu Hrádek u obce Újezd najdeme pomník jednoho z vůdců chodského povstání proti trhanovskému pánu Lamingerovi.

Na hranolovém kvádrovém soklu stojí přes tři metry vysoká pískovcová plastika Jana Sladkého Koziny s čakanem v ruce a se psem u nohou. Jedná se o dílo Čeňka Vosmíka z roku 1895. Pomník je zapsán na seznam kulturních památek. Z návrší Hrádku je úžasný rozhled na chodskou krajinu. Občerstvit se můžete v blízké Chodské chalupě.

Jan Sladký Kozina (1652 - 1695) byl prostý negramotný sedlák, který se později stal jedním z legendárních vůdců chodského povstání proti trhanovskému pánu Lamingerovi (Lomikarovi). Kozina symbolizuje odpor českého lidu proti německému útlaku v době temna. Za svou činnost byl 28. listopadu 1695 v Plzni popraven oběšením. Jméno dostal podle statku Kozinec, kam se přiženil.

Boje chodského lidu za svá stará práva a svobodu na sklonku 17. století vylíčil v románu Psohlavci spisovatel Alois Jirásek.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Středa 21.4.2021
Deštivo
13°C
4°C
Srážky: 4.5mm
Tlak: 1015.6hPa
Vítr: 1.5m/s
z západu
Zítra
Čtvrtek 22.4.
Skoro jasno
9°C
2°C
Pátek
23.4.2021
Jasno
9°C
0°C
Sobota
24.4.2021
Polojasno
10°C
1°C
Neděle
25.4.2021
Jasno
10°C
1°C

Kontakt

Adresa:
Újezd 

Místa v okolí

Újezd - Újezd patří mezi tradiční chodské obce, ve kterých žili hrdí strážci českých hranic.
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 1km
Dobrá Voda u Domažlic - Jihozápadně od obce Draženov stojí kaple Panny Marie. Nedaleko vyvěrá zázračná studánka Dobrá Voda.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Lidové sady - Rozhledna Lidové sady v Liberci pochází z roku 1901. Sloužila veřejnosti až do poloviny 50. let minulého století.
Rozhledna Liberecká výšina - Rozhledna Liberecká výšina pochází z roku 1901. V roce 2013 byla podrobena rozsáhlé rekonstrukci a dnes je přístupná veřejnosti.
Rozhledna Čebínka - Rozhledna Čebínka je 35 metrů vysoký ocelový stožár telefonních operátorů, postavený v roce 2002.
Rozhledna Ostrá Horka - Rozhledna Ostrá horka byla postavena v roce 2008.

Nové ubytování

+ přidat
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště
Plasy - Nabízíme ubytování ve čtyřlůžkovém apartmá s kuchyňkou koupelnoua WC, Vybavení: Televize + satelit + Wi-Fi , zahrádka s posezením, ohniště a gril. Parkování na vlastním pozemku nebo v uzamčené garáži. Ve městě veškerá občanská vybavenost. Několik restaurací.
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.