Hrádek (pomník Jana Sladkého Koziny)

Na vrchu Hrádek u obce Újezd najdeme pomník jednoho z vůdců chodského povstání proti trhanovskému pánu Lamingerovi.

Na hranolovém kvádrovém soklu stojí přes tři metry vysoká pískovcová plastika Jana Sladkého Koziny s čakanem v ruce a se psem u nohou. Jedná se o dílo Čeňka Vosmíka z roku 1895. Pomník je zapsán na seznam kulturních památek. Z návrší Hrádku je úžasný rozhled na chodskou krajinu. Občerstvit se můžete v blízké Chodské chalupě.

Jan Sladký Kozina (1652 - 1695) byl prostý negramotný sedlák, který se později stal jedním z legendárních vůdců chodského povstání proti trhanovskému pánu Lamingerovi (Lomikarovi). Kozina symbolizuje odpor českého lidu proti německému útlaku v době temna. Za svou činnost byl 28. listopadu 1695 v Plzni popraven oběšením. Jméno dostal podle statku Kozinec, kam se přiženil.

Boje chodského lidu za svá stará práva a svobodu na sklonku 17. století vylíčil v románu Psohlavci spisovatel Alois Jirásek.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Středa 27.1.2021
Zataženo
-1°C
-2°C
Srážky: 0.2mm
Tlak: 1017hPa
Vítr: 3.1m/s
z jiho-západu
Zítra
Čtvrtek 28.1.
Déšť se sněhem
2°C
2°C
Pátek
29.1.2021
Silný déšť
5°C
4°C
Sobota
30.1.2021
Déšť
6°C
1°C
Neděle
31.1.2021
Polojasno
-3°C
-10°C

Kontakt

Adresa:
Újezd 

Místa v okolí

Újezd - Újezd patří mezi tradiční chodské obce, ve kterých žili hrdí strážci českých hranic.
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 1km
Dobrá Voda u Domažlic - Jihozápadně od obce Draženov stojí kaple Panny Marie. Nedaleko vyvěrá zázračná studánka Dobrá Voda.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Radejčín - Rozhledna Radejčín je stožár vysílače mobilního operátora, postavený v roce 2010.
Rozhledna Ploučnická vyhlídka - Neobvyklá vyhlídková stavba stojící v Benešově nad Ploučnicí na Sokolském vrchu patří k nejstarším objektům tohoto druhu v České republice.
Rozhledna Pastýřská stěna - Rozhledna Pastýřská stěna v Děčíně, nedaleko Zoologické zahrady, pochází z roku 1905. Jedná se o kamennou stavbu, připomínající svým vzhledem gotický hrad.
Rozhledna Na Horách - Rozhledna s poetickým jménem Na Horách využívá především výhody místního terénu, je postavena na nevysokém návrší, ale s dobrým výhledem do krajiny Českého středohoří.

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.