Kostel svatého Vavřince (Vavřineček) Domažlice

Kostelík svatého Vavřince na Veselé hoře u Domažlic.

Nejstarší kostel byl na tomto místě postaven již na konci 10. století knížetem Boleslavem I. na památku vítězství nad Maďary v bitvě u Lechu. V roce 1683 zpustošil Domažlice požár a měšťané dali slib, že na původním místě postaví kostel nový. Slib ale nesplnili, a tak se stavby ujala měšťanka Zuzana Veselá v roce 1695.

Po opravě a rozšíření do dnešní podoby byl barokní kostelík znovu vysvěcen roku 1775. Ovšem již v roce 1788 byl zrušen a prodán v dražbě. V letech 1810 a 1851 byl opět obnovován. Poté se stal hojně navštěvován věřícími. Nejmohutnější pouť se sem konala v době ohrožení republiky nacisty v roce 1939, kdy zde bylo na 120 tisíc účastníků.

Církevní poutě po fašistech zakázali po roce 1948 komunisté. poutě sem ovšem byly obnoveny již v roce 1968. Nejživěji je na tomto místě o domažlické vavřinecké pouti.

Nedaleko kostela se nachází výhledové místo na panoráma Šumavy. Najdeme tu orientační tabuli s názvy šumavských vrcholů, kterou sem instaloval Klub českých turistů.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Domažlice 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Domažlice - Domažlice jsou okresním městem v Plzeňském kraji na řece Zubřině. Leží 53 km jihozápadně od Plzně a 14 km severovýchodně od hraničního přechodu Folmava/Furth im Wald.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Pelechy - Obec Pelechy pořádá každoročně turnaj v karetní hře Prší s názvem Prší Cup. Přijeďte se podívat nebo zúčastnit nevídané podívané a prima zábavy.
Vzdálenost: 4km
Újezd - Újezd patří mezi tradiční chodské obce, ve kterých žili hrdí strážci českých hranic.
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Vyhlídková věž Tokaj - Vyhlídková věž Tokaj je smělá ocelová konstrukce s dřevěným obložením, připomínající svým tvarem velký sud.
Vyhlídková plošina Beša - Vyhlídková plošina Beša je dřevěná plocha, odkud lze pozorovat spíše blízké okolí.
Rozhledna Čičarovce - Rozhledna Čičarovce je menší patrová dřevěná vyhlídková věž.
Ubytování VERLIBA - Nově vybudovaný rekreační objekt s vlastním rybníkem a ubytováním v mobilheimech,ideální pro rodinnou dovolenou nebo prodloužený víkend s přáteli.

Nové ubytování

+ přidat
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.
Chata Lucie - Tato rodinná chata se nachází pod úpatí hory Říp a leží pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování na chatě až pro 12 osob. Během pobytu využijete plně vybavenou chatu se saunou, wifi, krbem, grilem, trampolínou, bazénem v létě a dalším zařízením pro zpříjemnění pobytu.
Penzion GRASEL - Ubytování v srdci České Kanady
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz