Kostel svatého Vavřince (Vavřineček) Domažlice

Kostelík svatého Vavřince na Veselé hoře u Domažlic.

Nejstarší kostel byl na tomto místě postaven již na konci 10. století knížetem Boleslavem I. na památku vítězství nad Maďary v bitvě u Lechu. V roce 1683 zpustošil Domažlice požár a měšťané dali slib, že na původním místě postaví kostel nový. Slib ale nesplnili, a tak se stavby ujala měšťanka Zuzana Veselá v roce 1695.

Po opravě a rozšíření do dnešní podoby byl barokní kostelík znovu vysvěcen roku 1775. Ovšem již v roce 1788 byl zrušen a prodán v dražbě. V letech 1810 a 1851 byl opět obnovován. Poté se stal hojně navštěvován věřícími. Nejmohutnější pouť se sem konala v době ohrožení republiky nacisty v roce 1939, kdy zde bylo na 120 tisíc účastníků.

Církevní poutě po fašistech zakázali po roce 1948 komunisté. poutě sem ovšem byly obnoveny již v roce 1968. Nejživěji je na tomto místě o domažlické vavřinecké pouti.

Nedaleko kostela se nachází výhledové místo na panoráma Šumavy. Najdeme tu orientační tabuli s názvy šumavských vrcholů, kterou sem instaloval Klub českých turistů.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Domažlice 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Domažlice - Domažlice jsou okresním městem v Plzeňském kraji na řece Zubřině. Leží 53 km jihozápadně od Plzně a 14 km severovýchodně od hraničního přechodu Folmava/Furth im Wald.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Pelechy - Obec Pelechy pořádá každoročně turnaj v karetní hře Prší s názvem Prší Cup. Přijeďte se podívat nebo zúčastnit nevídané podívané a prima zábavy.
Vzdálenost: 4km
Újezd - Újezd patří mezi tradiční chodské obce, ve kterých žili hrdí strážci českých hranic.
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Krajčov vrch - Rozhledna Krajčov vrch je stylová stavba vyhlídkové věže na okraji obce Nižná Boca.
Svatojánská rozhledna - Na jihovýchodním okraji obce Liptovský Ján je postavena krásná dřevěná rozhledna.
Vyhlídková věž kostela svatého Egídia Poprad - Věž kostela sv. Egídia v Popradu slouží veřejnosti jako rozhledna.
Rozhledna Vavrišovo - U obce Vavrišovo stojí stylová vyhlídková věž, která je součástí objektu lidové architektury tamního kraje.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.