České Budějovice

České Budějovice jsou správní a kulturní metropolí Jihočeského kraje. Žije zde asi 96 000 obyvatel. Město leží na soutoku řek Vltavy a Malše, nachází se zde řada historických památek a muzeí.

Pro blízkost historicky cenných míst jako jsou Hluboká nad Vltavou, Český Krumlov, či Třeboň, jsou České Budějovice častým cílem turistů. Ve městě sídlí Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích a biskup římskokatolické českobudějovické diecéze.

Ve městě se nachází přírodní rezervace Vrbenské rybníky a několik přírodních památek (Kaliště, Vrbenská tůň a Tůně u Špačků). Významným krajinným prvkem je i místní Stromovka.

České Budějovice jsou častým cílem turistů z cizích krajů. Jsou nejen velmi historicky cenné, ale zároveň tvoří přirozené centrum turisticky atraktivního Jihočeského kraje. Ve městě nalezneme Jihočeské muzeum, Muzeum koněspřežky, Jihočeské motocyklové muzeum, Budvar muzeum České Budějovice a Muzeum energetiky.

České Budějovice jsou velmi známým městem a vděčí za to především těmto podnikům: pivovarům

Budějovický Budvar a Budějovický měšťanský pivovar, společnosti Gamex vyrábějící potravinářské obaly, výrobna školních a kancelářských potřeb Koh-i-noor Hardtmuth, mlékárnám Madeta a dalším.

Město pořádá celoročně několik výstav, nejvýznamnější z nich jsou mezinárodní zemědělská výstava Země živitelka a výstava HOBBY. Výstavy nejrůznějšího zaměření navštíví v průběhu celého roku více než 300 tisíc návštěvníků.

Historie Českých Budějovic

Jméno města se odvíjí od staré osady Budivojovice. V průběhu věků výslovnost a transkripce jména mírně kolísala (v jihočeském nářečí se říká Buděj(i)ce), přídomek České se začal objevovat v průběhu husitských válek.

České Budějovice nechal založit český král Přemysl Otakar II. v roce 1265. Nové královské město mělo představovat doposud chybějící základnu královské moci v jižních Čechách a být protiváhou moci Vítkovců (resp. Rožmberků).

Během husitských válek i po nich Budějovice upadaly kvůli neuspořádaným poměrům v zemi, které od nich odklonily obchodní cesty. Po mimořádném rozkvětu města (zejména díky rozsáhlé těžbě stříbra a příjmům z vaření piva, obchodu se solí, suknem či rybníkářství) v relativně klidném 16. století Budějovice opět čelily těžkým časům, za stavovského povstání stály na straně císaře a přečkaly několikeré obležení.

Další výrazný vzestup Budějovic nastal na počátku 19. století, když sem přesídlila správa kraje z Písku a Tábora. Z málo významného devítitisícového města se díky tomu a železnici stalo důležité centrum.

Na konci druhé světové války v březnu 1945 se Budějovice dvakrát staly cílem náletů amerického letectva, které značně poškodily město a způsobily velké ztráty na životech.

Kultura v Českých Budějovicích

České Budějovice jsou častým cílem turistů z Německa, Rakouska, ale též Asie a odjinud. Jednak samy mají mnoho cenných historických památek, jednak jsou přirozeným centrem turisticky atraktivního Jihočeského kraje a zastávkou po cestě do Krumlova. Největší turistické atrakce soustřeďuje městská památková rezervace v historickém centru (Piaristické náměstí, přilehlý dominikánský klášter s kostelem Obětování Panny Marie, Náměstí Přemysla Otakara II. se Samsonovou kašnou a radnicí, Černá věž, katedrála svatého Mikuláše atd.).

Městské divadlo se nazývá Jihočeské divadlo České Budějovice. Vedle činohry má i operní, loutkoherecký a baletní soubor.

Ve městě se nachází Jihočeské muzeum, Muzeum koněspřežky, Jihočeské motocyklové muzeum, Budvar muzeum České Budějovice a Muzeum energetiky.

V blízkém okolí Budějovic leží Hluboká nad Vltavou s jedním z nejnavštěvovanějších českých zámků a ves Hosín se známým kostelem. Významné je též bývalé hornické městečko Rudolfov s naučnou stezkou v okolí a obec Dobrá Voda s barokním kostelem Panny Marie Bolestné.

Turistické atraktivitě města odpovídá velké množství hotelů a penzionů; známý Grandhotel Zvon stojí přímo na náměstí. Severně od centra stojí Hotel Gomel, výšková stavba z r. 1982 pojmenovaná podle ruského názvu družebního běloruského městě Homel.

Zajímavosti v Českých Budějovicích

V srpnu 2008 představil Jan Kaplický návrh koncertní síně. Jednalo by se o největší moderní stavbu ve městě.

Ve městě sídlí pivovar Budějovický budvar, n. p. Budějovický Budvar je majitelem cenného duševního vlastnictví v podobě více než 380 ochranných známek registrovaných ve 101 zemích světa. Mezi nejznámější patří Budweiser, Budvar, Budweiser Budvar, Bud, Budějovický Budvar a Czechvar.

Exkurze do pivovaru: čeština i angličtina, min. 5 osob, max. 50 osob, ochutnávka piva, cena 100 Kč, cena pro studenty 50 Kč (nutné předložit ISIC), otevřeno od 1. 3. - 31. 12 každý den od 9.00 do 17.00, od 1. 1. do 28. 2. otevřeno od úterý do soboty 9.00 - 17.00.

Doprava v Českých Budějovicích

Městem prochází silnice I. třídy číslo 3, 20 a 34, II. třídy 156 a 157.

V roce 1827 se České Budějovice staly výchozím bodem koněspřežné dráhy do Lince, první v Rakousku. Ta byla o 50 let později přebudována na standardní železniční trať o rozchodu 1435 mm.

Jihozápadně od města v katastru obce Planá leží bývalé vojenské letiště Planá, u nějž se plánuje se civilní využití po výstavbě terminálu v letech 2009-10.

Městská hromadná doprava vznikla v Budějovicích v roce 1909 zavedením tramvajové a trolejbusové dopravy. První tramvajová trať byla označena P a vedla asi 3 kilometry od nádraží přes Pražské předměstí k dělostřeleckým kasárnám. Tramvajová doprava kolem roku 1950 zanikla a nebyla již nikdy obnovena. Dnes je MHD Českých Budějovic zajišťována autobusy a trolejbusy.

Školství v Českých Budějovicích

V Českých Budějovicích se nachází tři vysoké školy: Jihočeská univerzita (8800 studentů), Vysoká škola evropských a regionálních studií (240 studentů) a Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích (300 studentů). Tyto školy doplňuje 6 vyšších odborných škol. Dále se zde nachází 7 gymnázií, 19 středních odborných škol, 19 základních a 6 základních uměleckých a 27 mateřských škol.

Ve městě sídlí šest ústavů Akademie věd České republiky: Entomologický ústav, Hydrobiologický ústav, Parazitologický ústav, Ústav systémové biologie a ekologie (bývalý Ústav ekologie krajiny), Ústav molekulární biologie rostlin a Ústav půdní biologie.

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
České Budějovice 

Místa v okolí

Černá věž (České Budějovice) - Jednou z hlavních dominant města České Budějovice je renesanční Černá věž. Ta byla dostavna v roce 1577 a původně sloužila jako městská hláska a zvonice.
Vzdálenost: 1km
Jiráskův jez České Budějovice - Jiráskův jez v Českých Budějovicích na řece Vltavě, ř. km. 239,6 přehradil řeku mezi atletickým stadionem a tenisovými kurty, za městským koupalištěm. Toto malebné místo městské části jihočeské metropole je osázené vzrostlými listnatými stromy a je vzdálené jen několik stovek metrů od historického centra města. Jez je vybaven sportovní propustí s retardačními zdrhly, která ovšem bývá zavřená a jez tudíž není možné sjíždět. Musí se pracně přenášet podél levého břehu na poměrně dlouhou vzdálenost.
Vzdálenost: 1km
Noe sailing, s. r. o. - Můžete si pronajmout jachty na Lipně, ale i v jiné části České republiky.
Vzdálenost: 1km
Apartmán - penzion České Budějovice - Apartmán penzion České Budějovice poskytuje ubytování v centru Českých Budějovic. Svým hostům nabízí příjemné, komfortní a přitom levné ubytování. Penzion disponuje apartmány o velikosti 20 až 40m2 za ceny, které jsou jinde běžné za pouhý dvoulůžkový pokoj.
Vzdálenost: 1km
IGY centrum - NEJVĚTŠÍ OBCHODNÍ CENTRUM V JIŽNÍCH ČECHÁCH
Vzdálenost: 2km
Otto Quitt - Půjčovna nabízí kanoe, a to jak plastové, tak i laminátové.
Vzdálenost: 2km
Tomáš Smolek - Půjčovna lodí má k dispozici lodě, rafty a kánoe.
Vzdálenost: 2km

Nová místa

+ přidat
Lipová alej v Komárně - Překrásnou lipovou alej naleznete v Komárně u Valašského Meziříčí.
Lipové stromořadí Rožnov pod Radhoštěm - V Rožnově pod Radhoštěm je vysázeno krásné lipové stromořadí.
zámek Zelená Hora - Zámek Zelená Hora se nachází v Plzeňském kraji na území obce Klášter. Znát jej můžete například ve spojitosti s Jednotou zelenohorskou, Rukopisem zelenohorským anebo díky Jednotkám Pomocných technických praporů, Černým baroům, o kterých byl v roce 1992 natočen stejnojmenný film.
Lipová alej Valašské Meziříčí - Ve Valašském Meziříčí je vysázena lipová alej.

Nové ubytování

+ přidat
Chata Orion - Srdečně Vás zveme do naší zrekonstruované roubené Chaty Orion, která se nachází v oblíbené lyžařské obci Velká Úpa, patřící k městu Pec pod Sněžkou v Krkonoších.
Lašské chalupy - Dopřejte si příjemnou dovolenou v jedné z prostorných chalup, které jsou obklopeny nádhernou přírodou a nabízejí veškeré zázemí pro fantastický pobyt. Vychutnejte si klidné ráno, nadechněte se čerstvého horského vzduchu v Beskydech a užijte si společné chvíle s těmi, které máte nejraději. Díky ideální poloze v podhorské obci Kunčice pod Ondřejníkem budete mít nekonečné možnosti pro výlety a turistiku.
Chata U Koníků - Plánujete vyrazit do Krušných hor? Zveme Vás do naší Chaty U Koníků, která se nachází v klidné části obce Moldava, nedaleko hranic s Německem. Její poloha potěší všechny nadšence turistiky, cyklistiky, pohodové rekreace uprostřed přírody i milovníky zimních sportů.
Chaty Diana - Chaty Diana, které najdete v obci Doksy na jihu okresu Česká Lípa, jsou ideálním místem pro pohodovou letní dovolenou zejména pro milovníky vody.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.