České Budějovice

Typ: | Město |
---|---|
Kraj: | Jihočeský kraj |
Okres: | Okres České Budějovice |
Výška: | 390 m n.m. |
GPS: | 48°58'26.177"N, 14°28'27.529"E |

















foto: Kachňák

foto: Kachňák

foto: Kachňák

Pro blízkost historicky cenných míst jako jsou Hluboká nad Vltavou, Český Krumlov, či Třeboň, jsou České Budějovice častým cílem turistů. Ve městě sídlí Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích a biskup římskokatolické českobudějovické diecéze.
Ve městě se nachází přírodní rezervace Vrbenské rybníky a několik přírodních památek (Kaliště, Vrbenská tůň a Tůně u Špačků). Významným krajinným prvkem je i místní Stromovka.
České Budějovice jsou častým cílem turistů z cizích krajů. Jsou nejen velmi historicky cenné, ale zároveň tvoří přirozené centrum turisticky atraktivního Jihočeského kraje. Ve městě nalezneme Jihočeské muzeum, Muzeum koněspřežky, Jihočeské motocyklové muzeum, Budvar muzeum České Budějovice a Muzeum energetiky.
České Budějovice jsou velmi známým městem a vděčí za to především těmto podnikům: pivovarům
Budějovický Budvar a Budějovický měšťanský pivovar, společnosti Gamex vyrábějící potravinářské obaly, výrobna školních a kancelářských potřeb Koh-i-noor Hardtmuth, mlékárnám Madeta a dalším.
Město pořádá celoročně několik výstav, nejvýznamnější z nich jsou mezinárodní zemědělská výstava Země živitelka a výstava HOBBY. Výstavy nejrůznějšího zaměření navštíví v průběhu celého roku více než 300 tisíc návštěvníků.
Historie Českých Budějovic
Jméno města se odvíjí od staré osady Budivojovice. V průběhu věků výslovnost a transkripce jména mírně kolísala (v jihočeském nářečí se říká Buděj(i)ce), přídomek České se začal objevovat v průběhu husitských válek.
České Budějovice nechal založit český král Přemysl Otakar II. v roce 1265. Nové královské město mělo představovat doposud chybějící základnu královské moci v jižních Čechách a být protiváhou moci Vítkovců (resp. Rožmberků).
Během husitských válek i po nich Budějovice upadaly kvůli neuspořádaným poměrům v zemi, které od nich odklonily obchodní cesty. Po mimořádném rozkvětu města (zejména díky rozsáhlé těžbě stříbra a příjmům z vaření piva, obchodu se solí, suknem či rybníkářství) v relativně klidném 16. století Budějovice opět čelily těžkým časům, za stavovského povstání stály na straně císaře a přečkaly několikeré obležení.
Další výrazný vzestup Budějovic nastal na počátku 19. století, když sem přesídlila správa kraje z Písku a Tábora. Z málo významného devítitisícového města se díky tomu a železnici stalo důležité centrum.
Na konci druhé světové války v březnu 1945 se Budějovice dvakrát staly cílem náletů amerického letectva, které značně poškodily město a způsobily velké ztráty na životech.
Kultura v Českých Budějovicích
České Budějovice jsou častým cílem turistů z Německa, Rakouska, ale též Asie a odjinud. Jednak samy mají mnoho cenných historických památek, jednak jsou přirozeným centrem turisticky atraktivního Jihočeského kraje a zastávkou po cestě do Krumlova. Největší turistické atrakce soustřeďuje městská památková rezervace v historickém centru (Piaristické náměstí, přilehlý dominikánský klášter s kostelem Obětování Panny Marie, Náměstí Přemysla Otakara II. se Samsonovou kašnou a radnicí, Černá věž, katedrála svatého Mikuláše atd.).
Městské divadlo se nazývá Jihočeské divadlo České Budějovice. Vedle činohry má i operní, loutkoherecký a baletní soubor.
Ve městě se nachází Jihočeské muzeum, Muzeum koněspřežky, Jihočeské motocyklové muzeum, Budvar muzeum České Budějovice a Muzeum energetiky.
V blízkém okolí Budějovic leží Hluboká nad Vltavou s jedním z nejnavštěvovanějších českých zámků a ves Hosín se známým kostelem. Významné je též bývalé hornické městečko Rudolfov s naučnou stezkou v okolí a obec Dobrá Voda s barokním kostelem Panny Marie Bolestné.
Turistické atraktivitě města odpovídá velké množství hotelů a penzionů; známý Grandhotel Zvon stojí přímo na náměstí. Severně od centra stojí Hotel Gomel, výšková stavba z r. 1982 pojmenovaná podle ruského názvu družebního běloruského městě Homel.
Zajímavosti v Českých Budějovicích
V srpnu 2008 představil Jan Kaplický návrh koncertní síně. Jednalo by se o největší moderní stavbu ve městě.
Ve městě sídlí pivovar Budějovický budvar, n. p. Budějovický Budvar je majitelem cenného duševního vlastnictví v podobě více než 380 ochranných známek registrovaných ve 101 zemích světa. Mezi nejznámější patří Budweiser, Budvar, Budweiser Budvar, Bud, Budějovický Budvar a Czechvar.
Exkurze do pivovaru: čeština i angličtina, min. 5 osob, max. 50 osob, ochutnávka piva, cena 100 Kč, cena pro studenty 50 Kč (nutné předložit ISIC), otevřeno od 1. 3. - 31. 12 každý den od 9.00 do 17.00, od 1. 1. do 28. 2. otevřeno od úterý do soboty 9.00 - 17.00.
Doprava v Českých Budějovicích
Městem prochází silnice I. třídy číslo 3, 20 a 34, II. třídy 156 a 157.
V roce 1827 se České Budějovice staly výchozím bodem koněspřežné dráhy do Lince, první v Rakousku. Ta byla o 50 let později přebudována na standardní železniční trať o rozchodu 1435 mm.
Jihozápadně od města v katastru obce Planá leží bývalé vojenské letiště Planá, u nějž se plánuje se civilní využití po výstavbě terminálu v letech 2009-10.
Městská hromadná doprava vznikla v Budějovicích v roce 1909 zavedením tramvajové a trolejbusové dopravy. První tramvajová trať byla označena P a vedla asi 3 kilometry od nádraží přes Pražské předměstí k dělostřeleckým kasárnám. Tramvajová doprava kolem roku 1950 zanikla a nebyla již nikdy obnovena. Dnes je MHD Českých Budějovic zajišťována autobusy a trolejbusy.
Školství v Českých Budějovicích
V Českých Budějovicích se nachází tři vysoké školy: Jihočeská univerzita (8800 studentů), Vysoká škola evropských a regionálních studií (240 studentů) a Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích (300 studentů). Tyto školy doplňuje 6 vyšších odborných škol. Dále se zde nachází 7 gymnázií, 19 středních odborných škol, 19 základních a 6 základních uměleckých a 27 mateřských škol.
Ve městě sídlí šest ústavů Akademie věd České republiky: Entomologický ústav, Hydrobiologický ústav, Parazitologický ústav, Ústav systémové biologie a ekologie (bývalý Ústav ekologie krajiny), Ústav molekulární biologie rostlin a Ústav půdní biologie.
České Budějovice - památky a zajímavosti v okolí
ZOO Ohrada Hluboká nad Vltavou
- Zoologická zahrada Ohrada Hluboká nad Vltavou nabízí expozici jak exotických, tak i velmi známých druhů zvířat. Vydejte se s rodinou za poznáním.
Zámek Hluboká nad Vltavou
- Nejvýznamnější novogotická stavba České republiky, inspirovaná anglickým královským zámkem Windsorem. Tyčí se na plochém ostrohu nad řekou Vltavou ve stejnojmenném městě, asi 10 km severně od Českých Budějovic v Jihočeském kraji. Tento architektonický skvost vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a bývá označován jako náš nejkrásnější zámek. Zároveň patří k nejznámějším a nejvyhledávanějším památkám Česka vůbec.
Zámek Ohrada
- Zámek Ohrada je lovecký zámeček poblíž Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku v Jihočeském kraji.
Hrad Maškovec
- Kotkův Hrádek, neboli hrad Maškovec, je zřícenina hradu v českobudějovickém okrese. Zbytky zdiva jsou chráněny jako kulturní památka České republiky. Dobře jej znají vodáci plující po Vltavě. Hrad nad pravým břehem řeky nechali vystavět v polovině 14. století páni z Újezda.