Česká Třebová

Město Česká Třebová je domovem pro 16 tisíc obyvatel. Českou Třebovou znají mnozí z Vás především jako významný železniční uzel, ale kromě železnice vystavěné již v roce 1845 se město může pochlubit mnoha historickými památkami a rozmanitým kulturním a sportovním vyžitím. V roce 1995 bylo městské centrum vyhlášeno městskou památkovou zónou.

Klenot Česko - Moravského pomezí

 

Česká Třebová je městem s mnoha historickými skvosty. Nachází se zde románská rotunda sv. Kateřiny a v centru města na Starém náměstí renesanční radnice z roku 1547. Před radnicí je postaven Mariánský sloup z roku 1706. Za zmínku stojí i empírový kostel sv. Jakuba Většího z roku 1801 s půdorysem tvaru kříže. Městské muzeum z roku 1887 je objektem s významnou expozicí betlémů a s modelem rotundy sv. Kateřiny a staré městské části Trávník. Zajímavý je i park Javorka, založený v roce 1885, kde vyvěrá pramen výborné pitné vody „Javorka“. Centrum města bylo podrobeno rozsáhlé rekonstrukci v roce 1996 a bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou. 

Na Kozlovském kopci nad městem je nově rekonstruovaná Chata Maxe Švabinského z roku 1933, ke které byla v roce 2001 přistavěna Rozhledna Maxe Švabinského.  Nedaleko města stojí na vysokém kopci oblast s názvem Hory. Na jejím vrcholku je postavena kaple Panny Marie Pomocné z roku 1834 a Křížová cesta, pod kterou vyvěrá léčivý pramen. Před dvěma sty lety zde také stávaly věhlasné lázně. 

 

Kulturní a sportovní život je v České Třebové velmi rozsáhlý a bohatý

 

Každoročně se ve městě koná týden před začátkem letních prázdnin tzv. Týden sportu. V pěti dnech zde soutěží děti z místní školy a také občané města. Program je zakončen vždy velkolepým ohňostrojem.

Vždy v listopadu probíhá pod rotundou sv. Kateřiny Jabkancová pouť, při které se pečou jabkance. Tradice přetrvává již od roku 1962.

Česká Třebová se může pochlubit Kulturním centrem s kinem Svět, kavárnou Esperanto, výstavní síní (výstavy betlémů), městskou knihovnou, působí tu Skupina amatérských výtvarníků Maxmilián.

Ve městě se nachází krytý plavecký bazén, vysílá zde regionální soukromá televize OIK TV, již více než 30 let tu vychází měsíčník Československý zpravodaj a vychází tu i Ročenka Českotřebovska.

V roce 1967 tu byl založen Komorní orchestr Jaroslava Kociana, působí zde Velký swingový orchestr a občanské sdružení Triarius, které pořádá různé kulturní akce a divadelní představení.  Česká Třebová je i městem s nesoutěžní přehlídkou moderního tance Podzimní doteky a bylo tu založeno filmové studio Tribovia Pictures, zabývající se dokumentárními filmy o historii národa.

Česká Třebová - památky a zajímavosti v okolí

Zámek Litomyšl

- Reprezentační zámek se sgrafitovou výzdobou, postavený ve druhé polovině 16. století pány z Pernštejna na místě staršího hradu a biskupství, patří k nejvýznamnějším renesančním památkám v ČR. Město se zámkem najdeme v Pardubickém kraji, vzdušnou čarou asi 20 km severozápadně od Svitav, na hlavním silničním tahu Hradec Králové - Brno. Pro svou architektonickou jedinečnost a jako skvělá ukázka středoevropské šlechtické rezidence z období renesance figuruje litomyšlská pamětihodnost od r. 1999 na seznamu Světového dědictví UNESCO. 2. 3. 1824 se v zámeckém pivovaru narodil český národní skladatel Bedřich Smetana. Nejhodnotnějším interiérem je pozdně barokní zámecké divadlo z konce 18. století. Zámek bývá každoročně pořadatelem Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl.
Vzdálenost: 11 km
Zámek Litomyšl

UNESCO: Litomyšl

- Litomyšl je malebné město v Pardubickém kraji. V jádru města se nachází překrásný zámek s bohatou sgrafitovou výzdobou a rozsáhlými zahradami. Od roku 1999 patří zámecký areál na Seznam památek UNESCO.
Vzdálenost: 11 km
UNESCO: Litomyšl

Zřícenina hradu Lanšperk

- Lanšperk je zřícenina hradu nacházející se na hradním kopci ve vsi Lanšperk. Tato ves leží asi pět kilometrů na sever od města Ústí nad Orlicí.
Vzdálenost: 11 km
Zřícenina hradu Lanšperk

Andrlův Chlum

- Andrlův Chlum nabízí rozhlednu, ze které je krásný výhled na Králický Sněžník. Abyste se kochali pohledem na okolí, musíte vystoupat 183 schodů.
Vzdálenost: 9 km
Andrlův Chlum

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pátek 17.9.2021
Polojasno
16°C
12°C
Srážky: 0.3mm
Tlak: 1012.7hPa
Vítr: 5.7m/s
z západo-severo-západu
Zítra
Sobota 18.9.
Polojasno
14°C
12°C
Neděle
19.9.2021
Polojasno
14°C
7°C
Pondělí
20.9.2021
Polojasno
16°C
10°C
Úterý
21.9.2021
Zataženo
14°C
8°C

Kontakt

Adresa:
Česká Třebová 

Místa v okolí

Lanové centrum Peklák - Lanové centrum Peklák se nachází ve spodní části na pravé straně ski areálu Peklák. Je vsazeno do krásného prostředí lesa.
Vzdálenost: 2km
Ski areál Peklák - Skiareál Peklák na okraji města Česká Třebová je vyhlášeným lyžařským areálem v Orlických horách.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Ski areál Přívrat - Lyžařský areál Přívrat u České Třebové se snaží ze všech sil nabídnout široké veřejnosti co možná nejkvalitnější služby. A že je o lyžování v tomto menším středisku opravdu zájem, potvrzují mnohé kladné reference na internetu. 
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna U Marešů - Rozhledna U Marešů je 13 metrů vysoká stavba, která je součástí objektu Restaurace U Marešů. Byla postavena v roce 2020.
Rozhledna (tvrz) Černá věž Drahanovice - Tvrz v obci Drahanovice byla postavena v gotickém slohu přibližně v polovině 14. století. Z této doby se dochovala i původní kamenná věž, vysoká necelých 30 metrů.
Rozhledna Ostrava Nová radnice - Součástí Nové radnice v Ostravě je vyhlídková věž, vysoká úctyhodných 86 metrů, vybudovaná z železobetonu a skla. Pochází z roku 1930.
Kempink "U Šerifa" - Lesy a krásnou přírodou obklopené rekreační středisko kempu U Šerifa se nachází přímo na ostrůvku mezi dvěma rameny řeky Blanice.

Nové ubytování

+ přidat
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.