Česká Třebová

Město Česká Třebová je domovem pro 16 tisíc obyvatel. Českou Třebovou znají mnozí z Vás především jako významný železniční uzel, ale kromě železnice vystavěné již v roce 1845 se město může pochlubit mnoha historickými památkami a rozmanitým kulturním a sportovním vyžitím. V roce 1995 bylo městské centrum vyhlášeno městskou památkovou zónou.

Klenot Česko - Moravského pomezí

 

Česká Třebová je městem s mnoha historickými skvosty. Nachází se zde románská rotunda sv. Kateřiny a v centru města na Starém náměstí renesanční radnice z roku 1547. Před radnicí je postaven Mariánský sloup z roku 1706. Za zmínku stojí i empírový kostel sv. Jakuba Většího z roku 1801 s půdorysem tvaru kříže. Městské muzeum z roku 1887 je objektem s významnou expozicí betlémů a s modelem rotundy sv. Kateřiny a staré městské části Trávník. Zajímavý je i park Javorka, založený v roce 1885, kde vyvěrá pramen výborné pitné vody „Javorka“. Centrum města bylo podrobeno rozsáhlé rekonstrukci v roce 1996 a bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou. 

Na Kozlovském kopci nad městem je nově rekonstruovaná Chata Maxe Švabinského z roku 1933, ke které byla v roce 2001 přistavěna Rozhledna Maxe Švabinského.  Nedaleko města stojí na vysokém kopci oblast s názvem Hory. Na jejím vrcholku je postavena kaple Panny Marie Pomocné z roku 1834 a Křížová cesta, pod kterou vyvěrá léčivý pramen. Před dvěma sty lety zde také stávaly věhlasné lázně. 

 

Kulturní a sportovní život je v České Třebové velmi rozsáhlý a bohatý

 

Každoročně se ve městě koná týden před začátkem letních prázdnin tzv. Týden sportu. V pěti dnech zde soutěží děti z místní školy a také občané města. Program je zakončen vždy velkolepým ohňostrojem.

Vždy v listopadu probíhá pod rotundou sv. Kateřiny Jabkancová pouť, při které se pečou jabkance. Tradice přetrvává již od roku 1962.

Česká Třebová se může pochlubit Kulturním centrem s kinem Svět, kavárnou Esperanto, výstavní síní (výstavy betlémů), městskou knihovnou, působí tu Skupina amatérských výtvarníků Maxmilián.

Ve městě se nachází krytý plavecký bazén, vysílá zde regionální soukromá televize OIK TV, již více než 30 let tu vychází měsíčník Československý zpravodaj a vychází tu i Ročenka Českotřebovska.

V roce 1967 tu byl založen Komorní orchestr Jaroslava Kociana, působí zde Velký swingový orchestr a občanské sdružení Triarius, které pořádá různé kulturní akce a divadelní představení.  Česká Třebová je i městem s nesoutěžní přehlídkou moderního tance Podzimní doteky a bylo tu založeno filmové studio Tribovia Pictures, zabývající se dokumentárními filmy o historii národa.

Česká Třebová - památky a zajímavosti v okolí

Zámek Litomyšl

- Reprezentační zámek se sgrafitovou výzdobou, postavený ve druhé polovině 16. století pány z Pernštejna na místě staršího hradu a biskupství, patří k nejvýznamnějším renesančním památkám v ČR. Město se zámkem najdeme v Pardubickém kraji, vzdušnou čarou asi 20 km severozápadně od Svitav, na hlavním silničním tahu Hradec Králové - Brno. Pro svou architektonickou jedinečnost a jako skvělá ukázka středoevropské šlechtické rezidence z období renesance figuruje litomyšlská pamětihodnost od r. 1999 na seznamu Světového dědictví UNESCO. 2. 3. 1824 se v zámeckém pivovaru narodil český národní skladatel Bedřich Smetana. Nejhodnotnějším interiérem je pozdně barokní zámecké divadlo z konce 18. století. Zámek bývá každoročně pořadatelem Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl.
Vzdálenost: 11 km
Zámek Litomyšl

UNESCO: Litomyšl

- Litomyšl je malebné město v Pardubickém kraji. V jádru města se nachází překrásný zámek s bohatou sgrafitovou výzdobou a rozsáhlými zahradami. Od roku 1999 patří zámecký areál na Seznam památek UNESCO.
Vzdálenost: 11 km
UNESCO: Litomyšl

Zřícenina hradu Lanšperk

- Lanšperk je zřícenina hradu nacházející se na hradním kopci ve vsi Lanšperk. Tato ves leží asi pět kilometrů na sever od města Ústí nad Orlicí.
Vzdálenost: 11 km
Zřícenina hradu Lanšperk

Andrlův Chlum

- Andrlův Chlum nabízí rozhlednu, ze které je krásný výhled na Králický Sněžník. Abyste se kochali pohledem na okolí, musíte vystoupat 183 schodů.
Vzdálenost: 9 km
Andrlův Chlum

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Sobota 5.12.2020
Polojasno
6°C
6°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1005.4hPa
Vítr: 8.5m/s
z jiho-východu
Zítra
Neděle 6.12.
Zataženo
8°C
7°C
Pondělí
7.12.2020
Zataženo
6°C
5°C
Úterý
8.12.2020
Zataženo
5°C
4°C
Středa
9.12.2020
Zataženo
7°C
2°C

Kontakt

Adresa:
Česká Třebová 

Místa v okolí

Lanové centrum Peklák - Lanové centrum Peklák se nachází ve spodní části na pravé straně ski areálu Peklák. Je vsazeno do krásného prostředí lesa.
Vzdálenost: 2km
Ski areál Peklák - Skiareál Peklák na okraji města Česká Třebová je vyhlášeným lyžařským areálem v Orlických horách.
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Ski areál Přívrat - Lyžařský areál Přívrat u České Třebové se snaží ze všech sil nabídnout široké veřejnosti co možná nejkvalitnější služby. A že je o lyžování v tomto menším středisku opravdu zájem, potvrzují mnohé kladné reference na internetu. 
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Slovácký dvůr - Rozhledna Slovácký dvůr je celodřevěná stavba, vysoká 11 metrů. Byla vztyčena v roce 2014 uvnitř sportovního areálu Slovácký dvůr s ubytovacími objekty v Ostrožské Nové Vsi. 
Hlaváčky - Hlaváčky je hora mezi obcemi Valašská Bystřice a Vidče.
Rozhledna Holedná - Téměř hotová rozhledna v Brně, bude vysoká 35 metrů. Z této výšky bude velmi pěkný pohled na téměř celé město a blízké okolí.
Rozhledna Salaš - Rozhledna Salaš je zajímavá, netradiční stavba vyhlídkové věže z roku 2015.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.