Mimoň

Ve městě Mimoň, v Ralské pahorkatině, žije přibližně 7 tisíc obyvatel. Většinu historických skvostů města zničil na začátku 19. století rozsáhlý požár a některé další památky byly v letech 1985 - 1986 zbourány. Poblíž města je významný hřebčín anglického plnokrevníka i s dostihovým závodištěm.

Ničivý požár zničil téměř celé vnitřní město

 

Ve městě Mimoň se do dnešních dnů dochovalo jen velmi málo historických staveb a památek. V roce 1806 zachvátil celé město rozsáhlý požár a úplně zničil 283 domů vnitřního města. Pohltil i stavbu kostela, fary, školy a městské radnice i s celým archivem. Po ničivém požáru tu byl pak dokonce vydán zákaz stavby dřevěných domů. Požáru unikly např. dřevěné domy v Lužické ulici, ovšem některé další památky byly v letech 1985 - 86 zbourány. Mimoňský zámek se třemi křídly budov, přestavěný v roce 1664, byl ve velmi zchátralém stavu nucen podlehnout demolici v roce 1985 a o rok později byla stržena i městská radnice. Dodnes se dochoval pouze zámecký park. Další památky, které v Mimoni můžete spatřit, jsou farní kostel sv. Petra a Pavla, areál Božího hrobu v sousedství budovy špitálu ze 17. století a sloup Nanebevzetí Panny Marie. Některé zdejší dochované církevní památky propojuje naučná stezka Poutní cesta Mimoň.

 

Hřebčín anglického plnokrevníka s dostihovým závodištěm

 

Mimoň je vyhlášeným místem s dlouholetou tradicí fotbalu (TJ Jiskra Mimoň), jsou zde tenisové kurty a veřejné koupaliště. Zajímavostí města Mimoň je čtvrtý nejstarší hřebčín anglického plnokrevníka v České republice. Vznikl v roce 1965 a jeho součástí je i dostihové závodiště.

 

Závod na výrobu nábytku tu zaměstnával stovky lidí

 

Město Mimoň bylo kdysi centrem dřevozpracujícího a textilního průmyslu. Dnes zde sídlí pobočka firmy Mitop, která vyrábí technické textilie a plsti. Dlouholetou tradicí byla výroba dřevěného ohýbaného nábytku (firma Falcon Mimoň byla založena v roce 1870), ale tento největší místní podnik, který zaměstnával stovky lidí, v roce 2005 zkrachoval (ztráta amerického trhu - hlavního odběratele výrobků).

 

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pondělí 1.3.2021
Jasno
6°C
0°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1037hPa
Vítr: 1.1m/s
z jihu
Zítra
Úterý 2.3.
Jasno
6°C
0°C
Středa
3.3.2021
Polojasno
6°C
0°C
Čtvrtek
4.3.2021
Zataženo
8°C
1°C
Pátek
5.3.2021
Jasno
3°C
-4°C

Kontakt

Adresa:
Mimoň 

Místa v okolí

Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 7km
Vzdálenost: 8km
Vzdálenost: 8km
Zdeněk Týkal - Půjčovna má k dispozici lodě, kajaky a kánoe na řekách Jizera, Smědá a Ploučnice.
Vzdálenost: 8km

Nová místa

+ přidat
Zámek Český Rudolec (Malá Hluboká) - Vodní tvrz Český Rudolec postavená ve 14. století prošla v průběhu staletí několika stavebními úpravami. Byla přestavována v duchu renesance, baroka a nakonec v novogotickém stylu, který se nápadně podobá zámku Hluboká nad Vltavou.
Rozhledna Tichá (zřícenina tvrze) - Z kamenné tvrze Tichá z poloviny 14. století se do dnešních dnů zachovala pouze hranolová věž. Je vysoká 13 metrů a v současné době je upravena na rozhlednu. Koncem roku 2020 byla na věži přistavěna střecha.
Rozhledna Jezerní vyhlídka - Rozhledna Jezerní vyhlídka nedaleko Horní Plané pochází z roku 2016.
Rozhledna Hradišťský vrch - Nedaleko města Kaplice, na Hradišťském vrchu, vyrostla moderní dřevěná stavba vyhlídkové věže s ocelovým točitým schodištěm. Je vysoká 28 metrů a byla postavena podle návrhu architekta Pavla Jury. 

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.