Žďár nad Sázavou

Žďár nad Sázavou je okresní město v kraji Vysočina na pomezí Čech a Moravy, 31 km severovýchodně od Jihlavy. Město leží v centrální části Českomoravské vrchoviny ve Žďárských vrších na řece Sázavě. Velká část města zasahuje do CHKO Žďárské vrchy. V roce 2011 zde žilo téměř 23 tisíc obyvatel.

První zmínka o Žďáru pochází z roku 1100 a hovoří o tržní osadě na zemské obchodní stezce u brodu přes řeku Sázavu. V roce 1252 byl nedaleko založen cisterciácký klášter Studnice Blahoslavené Panny Marie a došlo k přestěhování osady do prostoru dnešního tzv. Starého města. Největšího rozvoje kláštera, města a okolí dosáhl v 18. století opat Václav Vejmluva. V letech 1898–1905 získalo město železniční spojení (na trase Praha – Brno). V 70. letech 20. století vedení města rozhodlo, že Žďár nad Sázavou by mělo být „moderní socialistické město“, proto nařídilo rozsáhlou asanaci města. Staré domy, mnohdy i cenné historické objekty v centru města byly nahrazeny panelovými domy a obchodními středisky.

Z kulturních památek se ve městě nachází bývalý významný cisterciácký klášter Studnice Blahoslavené Panny Marie (již zmíněný), poutní barokní kostel svatého Jana Nepomuckého (zapsán na seznamu památek UNESCO), kostel Nanebevzetí Panny Marie, kostel Nejsvětější Trojice u jihovýchodní části náměstí Republiky a Dolní hřbitov (postaven pro oběti moru, který se Žďáru naštěstí vyhnul). Na náměstí Republiky se nachází původně renesanční radnice. Dnes tato budova slouží k reprezentativním a výstavním účelům. Zhruba uprostřed náměstí je barokní morový sloup z 18. Století, poblíž stojí tvrz postavená na začátku 14. století, dnes Regionální muzeum.

Ve 20. století, do doby než byla postavena dálnice D1, procházel městem hlavní tah mezi Prahou a Brnem. Dnes tato velmi frekventovaná silnice I/37 spíše spojuje Pardubice a Brno.

Mezi známé osobnosti spjaté se Žďárem nad Sázavou patří předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, módní návrhářka Beáta Rajská, architekt Jan Blažej Santini-Aichel, hokejisté Petr Vampola, Petr Koukal a Tomáš Rolinek nebo basketbalistka Eva Vítečková.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Čtvrtek 18.7.2019
Deštivo
20°C
15°C
Srážky: 0.8mm
Tlak: 1013.1hPa
Vítr: 1m/s
z jiho-západu
Zítra
Pátek 19.7.
Zataženo
20°C
16°C
Sobota
20.7.2019
Deštivo
24°C
19°C
Neděle
21.7.2019
Deštivo
25°C
17°C
Pondělí
22.7.2019
Polojasno
23°C
15°C

Kontakt

Adresa:
Žďár nad Sázavou 

Místa v okolí

Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Workout hřiště Žďár nad Sázavou - Pilský rybník - Workout hřiště přímo u Pilské nádrže ve Žďáru nad Sázavou
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Granátník - Rozhledna Granátník je malá dřevěná stavba vyhlídkové věže s plošinou ve výšce 5 metrů nad zemí. Je postavena na úpatí stejnojmenného vrchu nad obcí Srnín v malebné oblasti Blanského lesa mezi Českým Krumlovem a Zlatou Korunou.
Rozhledna Čestice u Volyně - Nedaleko obce Čestice u Volyně byl v roce 1999 postaven telekomunikační stožár společnosti T-mobile.
Rozhledna Cibulka (Praha) - Rozhledna Cibulka je postavena z kamene, je čtvercového půdorysu a na vrcholovou plošinu s cimbuřím se dostanete po zdolání 76 schodů. Kamenná stavba v neogotickém stylu je vysoká 13 metrů. 
Rozhledna Děd - Rozhledna Děd je významnou dominantou města Berouna ve Středočeském kraji. Jedná se o cihlovou stavbu v novogotickém stylu s vyhlídkovým ochozem a s cimbuřím. Nahoru vede 23 schodů z kamene a 33 schodů z oceli. 

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Zlatý Zajíc - Rodinný hotel se nachází v centru Libochovic.Pořádáme akce,svatby,večírky.Stravování je pouze pro hotelové hosty dle přání zákazníka.Jsme schopni nabídnout bezlepkovou dietu,kompletní cukrářský sortiment pro svatby i oslavy.Kapacita hotelu je až 28 lůžek.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - RODINNÝ PENZION V KRUŠNÝCH HORÁCH Pension v Údolí Králů leží v obci Háj pod Klínovcem, 150m od hotelu NÁSTUP a zároveň u sedačkové lanovky. Směrem na Háje po pravé straně, s šedočervenou fasádou s nápise u Janičky.
Vila FILIP - Rodinný dům využívají rodiny s dětmi v létě k rekreaci. Je prostorný, kompletně vybavený, kapacita 7 ložnic s 20ti lůžky. Vlastní zahrada a zapuštěný bazén 8x4 m. Obsazuje se celý, nebo nabízí dva samostatné apartmány. Lze ubytovat i pracovníky firem.
Domek Smrž - Zděný domek v zahradě je využíván rekreanty, příležitostně slouží pro ubytování pracovníků firem. Kapacita 10 lůžek. Je kompletně vybavený, k dispozici bazén 5x3 m, zahrada, krytá osvětlená pergola. Vzhledem ke své poloze nabízí klid a soukromí.

Nové restaurace

+ přidat
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.
Hrad Sovinec - občerstvení - Hrad Sovinec - hradní občerstvení na 1. nádvoří s letní zahrádkou
Brdská restaurace - Nově zrekonstruovaná rodinná restaurace s celoročním provozem zasazená na okraji města Dobříše. Ideální místo pro aktivní či pasivní odpočinek se zodpovědným přístupem k našim zákazníkům.Preferujeme domácí kuchyni, zdravou úpravu pokrmů a čerstvost surovin.