Žďár nad Sázavou

Žďár nad Sázavou je okresní město v kraji Vysočina na pomezí Čech a Moravy, 31 km severovýchodně od Jihlavy. Město leží v centrální části Českomoravské vrchoviny ve Žďárských vrších na řece Sázavě. Velká část města zasahuje do CHKO Žďárské vrchy. V roce 2011 zde žilo téměř 23 tisíc obyvatel.

První zmínka o Žďáru pochází z roku 1100 a hovoří o tržní osadě na zemské obchodní stezce u brodu přes řeku Sázavu. V roce 1252 byl nedaleko založen cisterciácký klášter Studnice Blahoslavené Panny Marie a došlo k přestěhování osady do prostoru dnešního tzv. Starého města. Největšího rozvoje kláštera, města a okolí dosáhl v 18. století opat Václav Vejmluva. V letech 1898–1905 získalo město železniční spojení (na trase Praha – Brno). V 70. letech 20. století vedení města rozhodlo, že Žďár nad Sázavou by mělo být „moderní socialistické město“, proto nařídilo rozsáhlou asanaci města. Staré domy, mnohdy i cenné historické objekty v centru města byly nahrazeny panelovými domy a obchodními středisky.

Z kulturních památek se ve městě nachází bývalý významný cisterciácký klášter Studnice Blahoslavené Panny Marie (již zmíněný), poutní barokní kostel svatého Jana Nepomuckého (zapsán na seznamu památek UNESCO), kostel Nanebevzetí Panny Marie, kostel Nejsvětější Trojice u jihovýchodní části náměstí Republiky a Dolní hřbitov (postaven pro oběti moru, který se Žďáru naštěstí vyhnul). Na náměstí Republiky se nachází původně renesanční radnice. Dnes tato budova slouží k reprezentativním a výstavním účelům. Zhruba uprostřed náměstí je barokní morový sloup z 18. Století, poblíž stojí tvrz postavená na začátku 14. století, dnes Regionální muzeum.

Ve 20. století, do doby než byla postavena dálnice D1, procházel městem hlavní tah mezi Prahou a Brnem. Dnes tato velmi frekventovaná silnice I/37 spíše spojuje Pardubice a Brno.

Mezi známé osobnosti spjaté se Žďárem nad Sázavou patří předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, módní návrhářka Beáta Rajská, architekt Jan Blažej Santini-Aichel, hokejisté Petr Vampola, Petr Koukal a Tomáš Rolinek nebo basketbalistka Eva Vítečková.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Sobota 20.4.2019
Polojasno
18°C
10°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1028.5hPa
Vítr: 1.9m/s
z severo-severo-východu
Zítra
Neděle 21.4.
Jasno
15°C
7°C
Pondělí
22.4.2019
Polojasno
15°C
8°C
Úterý
23.4.2019
Zataženo
13°C
7°C
Středa
24.4.2019
Jasno
14°C
11°C

Kontakt

Adresa:
Žďár nad Sázavou 

Místa v okolí

Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Workout hřiště Žďár nad Sázavou - Pilský rybník - Workout hřiště přímo u Pilské nádrže ve Žďáru nad Sázavou
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Jelení hora - Jelení hora je jedna z krkonošských tisícovek nedaleko Malé Úpy. 
Orel (hora) - Orel je název jedné z šumavských tisícovek, najdete ji nedaleko horského střediska Kvilda.
Chlum (hora) - Chlum je název jedné ze šumavských tisícovek. Nachází se uvnitř areálu vojenského újezdu Boletice. Zároveň se jedná o šestý nejvyšší vrchol v okrese Český Krumlov.
Lysečina - Lysečina je hora na Česko-polském pomezí, je zároveň nejvyšším vrcholkem Pomezního hřebenu v Krkonoších. Najdete ji nedaleko Pomezních Bud.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion U Kohoutka - Penzion U Kohoutka
Turistická ubytovna Porta Bohemica - Provozujeme turistickou ubytovnu s celkovou kapacitou 21 míst v centru Litoměřické vinařské oblasti, ležící přímo na Labské cyklostezce. K dispozici jsou čtyř, sedmi a desetilůžkové pokoje. Ubytovna slouží výhradně cyklistům, turistům, rybářům apod. K dispozici je sociální zařízení, vybavená kuchyňka, úschovna kol, ohniště.
Apartmány Vlčková - ubytování Zlín - Ubytování nedaleko města Zlín v soukromých luxusně vybavených apartmánech a 4km od Zoo Lešná v obci Vlčková.
Chalupa Krkonoše - lenné ubytování - ubytování v soukromí

Nové restaurace

+ přidat
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.
Hrad Sovinec - občerstvení - Hrad Sovinec - hradní občerstvení na 1. nádvoří s letní zahrádkou
Brdská restaurace - Nově zrekonstruovaná rodinná restaurace s celoročním provozem zasazená na okraji města Dobříše. Ideální místo pro aktivní či pasivní odpočinek se zodpovědným přístupem k našim zákazníkům.Preferujeme domácí kuchyni, zdravou úpravu pokrmů a čerstvost surovin.
Rodinná kavárna Zanzík - Kavárna je uzpůsobena pro rodiny s dětmi. Snažili jsme se vytvořit MÍSTO, : kde si děti můžou hrát a přitom se i rozvíjet, něco se naučit, rády se vrací za „tetou“, která má přátelský přístup kde kojenci mají svůj koutek, ohrádku, lehátka kde si můžu v klidu povídat s přáteli, mít obchodní schůzku, pracovat nebo si jen tak číst