Žďár nad Sázavou

Žďár nad Sázavou je okresní město v kraji Vysočina na pomezí Čech a Moravy, 31 km severovýchodně od Jihlavy. Město leží v centrální části Českomoravské vrchoviny ve Žďárských vrších na řece Sázavě. Velká část města zasahuje do CHKO Žďárské vrchy. V roce 2011 zde žilo téměř 23 tisíc obyvatel.

První zmínka o Žďáru pochází z roku 1100 a hovoří o tržní osadě na zemské obchodní stezce u brodu přes řeku Sázavu. V roce 1252 byl nedaleko založen cisterciácký klášter Studnice Blahoslavené Panny Marie a došlo k přestěhování osady do prostoru dnešního tzv. Starého města. Největšího rozvoje kláštera, města a okolí dosáhl v 18. století opat Václav Vejmluva. V letech 1898–1905 získalo město železniční spojení (na trase Praha – Brno). V 70. letech 20. století vedení města rozhodlo, že Žďár nad Sázavou by mělo být „moderní socialistické město“, proto nařídilo rozsáhlou asanaci města. Staré domy, mnohdy i cenné historické objekty v centru města byly nahrazeny panelovými domy a obchodními středisky.

Z kulturních památek se ve městě nachází bývalý významný cisterciácký klášter Studnice Blahoslavené Panny Marie (již zmíněný), poutní barokní kostel svatého Jana Nepomuckého (zapsán na seznamu památek UNESCO), kostel Nanebevzetí Panny Marie, kostel Nejsvětější Trojice u jihovýchodní části náměstí Republiky a Dolní hřbitov (postaven pro oběti moru, který se Žďáru naštěstí vyhnul). Na náměstí Republiky se nachází původně renesanční radnice. Dnes tato budova slouží k reprezentativním a výstavním účelům. Zhruba uprostřed náměstí je barokní morový sloup z 18. Století, poblíž stojí tvrz postavená na začátku 14. století, dnes Regionální muzeum.

Ve 20. století, do doby než byla postavena dálnice D1, procházel městem hlavní tah mezi Prahou a Brnem. Dnes tato velmi frekventovaná silnice I/37 spíše spojuje Pardubice a Brno.

Mezi známé osobnosti spjaté se Žďárem nad Sázavou patří předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, módní návrhářka Beáta Rajská, architekt Jan Blažej Santini-Aichel, hokejisté Petr Vampola, Petr Koukal a Tomáš Rolinek nebo basketbalistka Eva Vítečková.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Žďár nad Sázavou 

Místa v okolí

Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Workout hřiště Žďár nad Sázavou - Pilský rybník - Workout hřiště přímo u Pilské nádrže ve Žďáru nad Sázavou
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Mydlářovský dům v Chrudimi - V Chrudimi se nachází tzv. Mydlářovský dům, jehož součástí je i vyhlídková věž, upravená proo veřejnost jako rozhledna.
Zámecká věž v Pardubicích - Zámecká věž v Pardubicích slouží jako veřejnosti přístupná rozhledna.
Radniční věž Uničov - Radniční věž v Uničově slouží jako rozhledna. Věž je vysoká 45 metrů a poskytuje velmi pěkný výhled na město a blízké okolí.
Rozhledna Bílovice nad Svitavou - Rozhledna v Bílovicích nad Svitavou je vysoká 29 metrů. Jedná se ocelovou konstrukci z roku 2021 s dřevěnými prvky, postavenou na železobetonových základech. Původní projekt z roku 2000 počítal s dřevěnou stavbou.

Nové ubytování

+ přidat
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.