Žďár nad Sázavou

Žďár nad Sázavou je okresní město v kraji Vysočina na pomezí Čech a Moravy, 31 km severovýchodně od Jihlavy. Město leží v centrální části Českomoravské vrchoviny ve Žďárských vrších na řece Sázavě. Velká část města zasahuje do CHKO Žďárské vrchy. V roce 2011 zde žilo téměř 23 tisíc obyvatel.

První zmínka o Žďáru pochází z roku 1100 a hovoří o tržní osadě na zemské obchodní stezce u brodu přes řeku Sázavu. V roce 1252 byl nedaleko založen cisterciácký klášter Studnice Blahoslavené Panny Marie a došlo k přestěhování osady do prostoru dnešního tzv. Starého města. Největšího rozvoje kláštera, města a okolí dosáhl v 18. století opat Václav Vejmluva. V letech 1898–1905 získalo město železniční spojení (na trase Praha – Brno). V 70. letech 20. století vedení města rozhodlo, že Žďár nad Sázavou by mělo být „moderní socialistické město“, proto nařídilo rozsáhlou asanaci města. Staré domy, mnohdy i cenné historické objekty v centru města byly nahrazeny panelovými domy a obchodními středisky.

Z kulturních památek se ve městě nachází bývalý významný cisterciácký klášter Studnice Blahoslavené Panny Marie (již zmíněný), poutní barokní kostel svatého Jana Nepomuckého (zapsán na seznamu památek UNESCO), kostel Nanebevzetí Panny Marie, kostel Nejsvětější Trojice u jihovýchodní části náměstí Republiky a Dolní hřbitov (postaven pro oběti moru, který se Žďáru naštěstí vyhnul). Na náměstí Republiky se nachází původně renesanční radnice. Dnes tato budova slouží k reprezentativním a výstavním účelům. Zhruba uprostřed náměstí je barokní morový sloup z 18. Století, poblíž stojí tvrz postavená na začátku 14. století, dnes Regionální muzeum.

Ve 20. století, do doby než byla postavena dálnice D1, procházel městem hlavní tah mezi Prahou a Brnem. Dnes tato velmi frekventovaná silnice I/37 spíše spojuje Pardubice a Brno.

Mezi známé osobnosti spjaté se Žďárem nad Sázavou patří předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, módní návrhářka Beáta Rajská, architekt Jan Blažej Santini-Aichel, hokejisté Petr Vampola, Petr Koukal a Tomáš Rolinek nebo basketbalistka Eva Vítečková.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Neděle 20.10.2019
Skoro jasno
12°C
11°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1014.9hPa
Vítr: 4.2m/s
z jiho-jiho-východu
Zítra
Pondělí 21.10.
Jasno
14°C
11°C
Úterý
22.10.2019
Zataženo
16°C
11°C
Středa
23.10.2019
Jasno
14°C
12°C
Čtvrtek
24.10.2019
Polojasno
15°C
10°C

Kontakt

Adresa:
Žďár nad Sázavou 

Místa v okolí

Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Workout hřiště Žďár nad Sázavou - Pilský rybník - Workout hřiště přímo u Pilské nádrže ve Žďáru nad Sázavou
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Studánka u čuráčka - Na okraji Přírodního parku Sovinecko, nedaleko Rýmařova, vyvěrá spodní pramen, jehož název stojí za pozornost.
Spolský rybník - Spolský rybník vznikl v roce 1372. O dvě století později byl na žádost rožmberského regenta Jakuba Krčína přebudován a měl sloužit pro zachycení povodňové vody, která na Spolském potoce proudila do rybníka Svět. Oba rybníky jsou i dnes vzájemně propojeny.
Vlkovický rybník - Vlkovický rybník byl založen již na konci 14. století, je tedy jedním z nejstarších rybníků v Čechách. Založil jej pravděpodobně jistý Jan Tožic z Tožic. Jeho rozloha je 105 hektarů.
Rybník Rod - Rybník Rod je jeden z nejvýznamnějších vodních zdrojů Nadějské rybniční soustavy nedaleko Veselí nad Lužnicí. Rozkládá se na rozloze necelých 36 hektarů podél pravého břehu řeky Lužnice, zhruba 200 metrů od vlakové zastávky Frahelž.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion Hastrman - Penzion pro max 12 hostů ( 4 pokoje s koupelnami) stojí na břehu soukromého rybníka uprostřed rozlehlé 8 000m2 parkově upravené zahradě s lávkou a altánkem. Zajišťuje apsolutní soukromí hostů. Vlastní stravování v domě či výborná kuchyně Choltického zámku.
Chalupa Květinka Ohnišov - Nová stylová roubenka se saunou, kachlovými kamny a veškerým komfortem
Chalupa Sluníčko - K pronájmu nová luxusní roubenka, stylově vybavená, se saunou, bazénem a veškerým komfortem. Jedná se o chalupu, která se nachází v klidné části obce Ohnišov v Orlických horách.
Hotel Zlatý Zajíc - Rodinný hotel se nachází v centru Libochovic.Pořádáme akce,svatby,večírky.Stravování je pouze pro hotelové hosty dle přání zákazníka.Jsme schopni nabídnout bezlepkovou dietu,kompletní cukrářský sortiment pro svatby i oslavy.Kapacita hotelu je až 28 lůžek.

Nové restaurace

+ přidat
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.
Restaurace U Svahu - Nově zrekonstruovaná nekuřácká restaurace v Olešnici na Moravě s kapacitou až 55 míst se nachází v lyžařském areálu, je zde možnost pořádat firemní večírek, školení, rodinná oslava, třídní sraz, malá svatba či jen venkovní grilování. K dispozici je i venkovní terasa.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.