Příbor

Ve městě Příbor žije přibližně 9 tisíc obyvatel. Nejstarší město v okrese Nový Jičín je rodištěm Sigmunda Freuda, jeho historická část byla v roce 1989 vyhlášena městskou památkovou rezervací.

Významné kulturní, správní a hospodářské centrum zdejšího kraje

 

Město Příbor je nejstarším městem v okrese Nový Jičín, dokládá to listina markraběte moravského Přemysla, budoucího českého krále Přemysla Otakara II.  z roku 1251. Příbor byl tehdy velmi významným hospodářským, kulturním a správním centrem celé zdejší oblasti. V roce 1389 byl již Příbor součástí olomouckého biskupství a biskup Mikuláš z Rýzmberka městu udělil právo opevnění. Zajímavostí je, že město jako zástavní držitelé panství Hukvald měli v rukách husitští hejtmané Mikuláš Sokol z Lamberka, Jan Čapek ze Sán a Jan Talafús z Ostrova. V 15. a 16. století byl ve městě velmi významný cech soukeníků, kteří své výrobky vyváželi i do Krakova, Poznaně, Lvova, Prešova a Levoče.

 

Třicetiletá válka, jako jedna z nejhorších válek v dějinách lidstva, přinesla městu Příbor jen zkázu. Město vyhořelo v roce 1621 od Valachů, v roce 1626 od dánského generála Mansfelda a v roce 1643 od Švédů.

 

Na konci 17. století nastal ve městě velký rozmach školství, zasloužili se o něj Piaristé, kteří zde spravovali knihovnu s 30 prvotisky (tisk před rokem 1500), pořádali hudební koncerty a divadelní představení. V roce 1809 tu vzniklo nejstarší ochotnické divadlo na Moravě a v roce 1869 první dělnický vzdělávací spolek Harmonie. 

 

Významným zdejším rodákem je Sigmund Freud, narodil se zde 6.5.1856. V roce 1875 tu vznikl český učitelský ústav a v roce 1902 gymnázium, čímž se město Příbor stalo centrem vzdělanosti severní Moravy.

 

Výrobce světoznámých automobilů Tatra

 

Značka Tatra je známá po celém světě. Automobily Tatra 603, T-613 a T-700 se vyráběly i zde ve městě Příbor v pobočce závodu Tatra (Tatra Příbor). Tradice výroby osobních i nákladních vozů Tatra zde započala v roce 1959, avšak byla v roce 1997 ukončena.

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Příbor 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Jaroslav Hrab - Půjčovna má k dispozici rafty. Doprava je možná po celé České republice.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Krajčov vrch - Rozhledna Krajčov vrch je stylová stavba vyhlídkové věže na okraji obce Nižná Boca.
Svatojánská rozhledna - Na jihovýchodním okraji obce Liptovský Ján je postavena krásná dřevěná rozhledna.
Vyhlídková věž kostela svatého Egídia Poprad - Věž kostela sv. Egídia v Popradu slouží veřejnosti jako rozhledna.
Rozhledna Vavrišovo - U obce Vavrišovo stojí stylová vyhlídková věž, která je součástí objektu lidové architektury tamního kraje.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.