Příbor

Ve městě Příbor žije přibližně 9 tisíc obyvatel. Nejstarší město v okrese Nový Jičín je rodištěm Sigmunda Freuda, jeho historická část byla v roce 1989 vyhlášena městskou památkovou rezervací.

Významné kulturní, správní a hospodářské centrum zdejšího kraje

 

Město Příbor je nejstarším městem v okrese Nový Jičín, dokládá to listina markraběte moravského Přemysla, budoucího českého krále Přemysla Otakara II.  z roku 1251. Příbor byl tehdy velmi významným hospodářským, kulturním a správním centrem celé zdejší oblasti. V roce 1389 byl již Příbor součástí olomouckého biskupství a biskup Mikuláš z Rýzmberka městu udělil právo opevnění. Zajímavostí je, že město jako zástavní držitelé panství Hukvald měli v rukách husitští hejtmané Mikuláš Sokol z Lamberka, Jan Čapek ze Sán a Jan Talafús z Ostrova. V 15. a 16. století byl ve městě velmi významný cech soukeníků, kteří své výrobky vyváželi i do Krakova, Poznaně, Lvova, Prešova a Levoče.

 

Třicetiletá válka, jako jedna z nejhorších válek v dějinách lidstva, přinesla městu Příbor jen zkázu. Město vyhořelo v roce 1621 od Valachů, v roce 1626 od dánského generála Mansfelda a v roce 1643 od Švédů.

 

Na konci 17. století nastal ve městě velký rozmach školství, zasloužili se o něj Piaristé, kteří zde spravovali knihovnu s 30 prvotisky (tisk před rokem 1500), pořádali hudební koncerty a divadelní představení. V roce 1809 tu vzniklo nejstarší ochotnické divadlo na Moravě a v roce 1869 první dělnický vzdělávací spolek Harmonie. 

 

Významným zdejším rodákem je Sigmund Freud, narodil se zde 6.5.1856. V roce 1875 tu vznikl český učitelský ústav a v roce 1902 gymnázium, čímž se město Příbor stalo centrem vzdělanosti severní Moravy.

 

Výrobce světoznámých automobilů Tatra

 

Značka Tatra je známá po celém světě. Automobily Tatra 603, T-613 a T-700 se vyráběly i zde ve městě Příbor v pobočce závodu Tatra (Tatra Příbor). Tradice výroby osobních i nákladních vozů Tatra zde započala v roce 1959, avšak byla v roce 1997 ukončena.

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Příbor 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Jaroslav Hrab - Půjčovna má k dispozici rafty. Doprava je možná po celé České republice.
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Ambrožova vyhlídka - Ambrožova vyhlídka byla pojmenována dle ochránce a milovníka přírody Jindřicha Ambrože, který byl aktivním členem Klubu českých turistů.
Vyhlídka Vrbatovo návrší - V blízkosti Vrbatovy boudy v Krkonoších se nachází upravená vyhlídka.
Demonstrační Obůrka Lány - Malá obůrka slouží k ukázce zvěře, která žije ve velké oboře. Její součástí jsou dvě vyhlídkové cesty, kde je možné pozorovat zvěř při přirozeném způsobu života. Spatřit můžete jelena evropského, jelena siku, daňka evropského, muflona nebo prase divoké. Součástí areálu je i jezírko s Koi-kapry a jinými druhy sladkovodních ryb.
Vyhlídka Letní Strana - V Rokytnici nad Jizerou (v Dolní Rokytnici) se nachází zajímavé vyhlídkové místo.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.