Vodní dílo Hněvkovice

Vodní dílo Hněvkovice na řece Vltavě bylo budováno v letech 1980 – 2010. Spolu s přehradou Kořensko je nejnovějším přehradním systémem na vltavské kaskádě. Přehrada pojme přibližně 22 milionů kubíků vody.

První stavební práce po ukončení projektových dokumentací a měřicích příprav začaly v roce 1986. Betonová gravitační hráz byla dostavěna v roce 1991. Součástí přípravných prací bylo i provádění zpevnění a úprava okolního terénu. Byly vybudovány dvě příjezdové silnice, vodovodní a kanalizační systém, transformátorové stanice, došlo k úpravě terénu zátopové oblasti.

Na konci 80. let byly pro obyvatele zatopených oblastí postaveny nové byty. Vzácná květena byla přemístěna na jiná stanoviště a před napuštěním přehrady se prováděly přírodovědné a hydrologické průzkumy.

Důvod pro výstavbu Hněvkovické přehrady byl jednoznačně účelový pro běh jaderné elektrárny Temelín. V současné době je zde možno provozovat i vodní sporty a sportovní rybolov, nádrž slouží k rekreaci a jako plavební dráha lodní dopravy.

Přehradu tvoří železobetonová hráz se třemi přelivy v koruně uzavřenými segmentovými uzávěry. Součástí hráze je i plavební komora podél pravého břehu se spádem 19 metrů, o rozměrech 6 x 45 metrů. Komora byla uvedena do provozu teprve v roce 2010.

U levého břehu se nachází Malá vodní elektrárna Hněvkovice osazená dvěma Kaplanovými turbínami s celkovým výkonem 2 x 4,8 MW.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pátek 18.10.2019
Skoro jasno
16°C
10°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1015hPa
Vítr: 2.1m/s
z jiho-východu
Zítra
Sobota 19.10.
Polojasno
15°C
11°C
Neděle
20.10.2019
Skoro jasno
17°C
12°C
Pondělí
21.10.2019
Skoro jasno
21°C
11°C
Úterý
22.10.2019
Polojasno
19°C
10°C

Kontakt

Adresa:
Temelín 

Místa v okolí

Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Purkarec - Obec Purkarec mezi Hlubokou a Týnem nad Vltavou je obydlena přibližně 150 obyvateli. Tato menší osada je proslulá ubytovacími možnostmi a rozvojem turistického ruchu a rekreačních aktivit na Hněvkovické přehradě. Oblast Purkarce byla vyhlášenou lokalitou pionýrských a později skautských táborů. V obci se nachází muzeum vorařství.
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Studánka u čuráčka - Na okraji Přírodního parku Sovinecko, nedaleko Rýmařova, vyvěrá spodní pramen, jehož název stojí za pozornost.
Spolský rybník - Spolský rybník vznikl v roce 1372. O dvě století později byl na žádost rožmberského regenta Jakuba Krčína přebudován a měl sloužit pro zachycení povodňové vody, která na Spolském potoce proudila do rybníka Svět. Oba rybníky jsou i dnes vzájemně propojeny.
Vlkovický rybník - Vlkovický rybník byl založen již na konci 14. století, je tedy jedním z nejstarších rybníků v Čechách. Založil jej pravděpodobně jistý Jan Tožic z Tožic. Jeho rozloha je 105 hektarů.
Rybník Rod - Rybník Rod je jeden z nejvýznamnějších vodních zdrojů Nadějské rybniční soustavy nedaleko Veselí nad Lužnicí. Rozkládá se na rozloze necelých 36 hektarů podél pravého břehu řeky Lužnice, zhruba 200 metrů od vlakové zastávky Frahelž.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion Hastrman - Penzion pro max 12 hostů ( 4 pokoje s koupelnami) stojí na břehu soukromého rybníka uprostřed rozlehlé 8 000m2 parkově upravené zahradě s lávkou a altánkem. Zajišťuje apsolutní soukromí hostů. Vlastní stravování v domě či výborná kuchyně Choltického zámku.
Chalupa Květinka Ohnišov - Nová stylová roubenka se saunou, kachlovými kamny a veškerým komfortem
Chalupa Sluníčko - K pronájmu nová luxusní roubenka, stylově vybavená, se saunou, bazénem a veškerým komfortem. Jedná se o chalupu, která se nachází v klidné části obce Ohnišov v Orlických horách.
Hotel Zlatý Zajíc - Rodinný hotel se nachází v centru Libochovic.Pořádáme akce,svatby,večírky.Stravování je pouze pro hotelové hosty dle přání zákazníka.Jsme schopni nabídnout bezlepkovou dietu,kompletní cukrářský sortiment pro svatby i oslavy.Kapacita hotelu je až 28 lůžek.

Nové restaurace

+ přidat
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.
Restaurace U Svahu - Nově zrekonstruovaná nekuřácká restaurace v Olešnici na Moravě s kapacitou až 55 míst se nachází v lyžařském areálu, je zde možnost pořádat firemní večírek, školení, rodinná oslava, třídní sraz, malá svatba či jen venkovní grilování. K dispozici je i venkovní terasa.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.