Vodní dílo Hněvkovice

Vodní dílo Hněvkovice na řece Vltavě bylo budováno v letech 1980 – 2010. Spolu s přehradou Kořensko je nejnovějším přehradním systémem na vltavské kaskádě. Přehrada pojme přibližně 22 milionů kubíků vody.

První stavební práce po ukončení projektových dokumentací a měřicích příprav začaly v roce 1986. Betonová gravitační hráz byla dostavěna v roce 1991. Součástí přípravných prací bylo i provádění zpevnění a úprava okolního terénu. Byly vybudovány dvě příjezdové silnice, vodovodní a kanalizační systém, transformátorové stanice, došlo k úpravě terénu zátopové oblasti.

Na konci 80. let byly pro obyvatele zatopených oblastí postaveny nové byty. Vzácná květena byla přemístěna na jiná stanoviště a před napuštěním přehrady se prováděly přírodovědné a hydrologické průzkumy.

Důvod pro výstavbu Hněvkovické přehrady byl jednoznačně účelový pro běh jaderné elektrárny Temelín. V současné době je zde možno provozovat i vodní sporty a sportovní rybolov, nádrž slouží k rekreaci a jako plavební dráha lodní dopravy.

Přehradu tvoří železobetonová hráz se třemi přelivy v koruně uzavřenými segmentovými uzávěry. Součástí hráze je i plavební komora podél pravého břehu se spádem 19 metrů, o rozměrech 6 x 45 metrů. Komora byla uvedena do provozu teprve v roce 2010.

U levého břehu se nachází Malá vodní elektrárna Hněvkovice osazená dvěma Kaplanovými turbínami s celkovým výkonem 2 x 4,8 MW.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Sobota 20.7.2019
Zataženo
26°C
20°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1015.7hPa
Vítr: 1.6m/s
z jihu
Zítra
Neděle 21.7.
Deštivo
25°C
18°C
Pondělí
22.7.2019
Zataženo
25°C
17°C
Úterý
23.7.2019
Polojasno
24°C
16°C
Středa
24.7.2019
Jasno
26°C
17°C

Kontakt

Adresa:
Temelín 

Místa v okolí

Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Purkarec - Obec Purkarec mezi Hlubokou a Týnem nad Vltavou je obydlena přibližně 150 obyvateli. Tato menší osada je proslulá ubytovacími možnostmi a rozvojem turistického ruchu a rekreačních aktivit na Hněvkovické přehradě. Oblast Purkarce byla vyhlášenou lokalitou pionýrských a později skautských táborů. V obci se nachází muzeum vorařství.
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Granátník - Rozhledna Granátník je malá dřevěná stavba vyhlídkové věže s plošinou ve výšce 5 metrů nad zemí. Je postavena na úpatí stejnojmenného vrchu nad obcí Srnín v malebné oblasti Blanského lesa mezi Českým Krumlovem a Zlatou Korunou.
Rozhledna Čestice u Volyně - Nedaleko obce Čestice u Volyně byl v roce 1999 postaven telekomunikační stožár společnosti T-mobile.
Rozhledna Cibulka (Praha) - Rozhledna Cibulka je postavena z kamene, je čtvercového půdorysu a na vrcholovou plošinu s cimbuřím se dostanete po zdolání 76 schodů. Kamenná stavba v neogotickém stylu je vysoká 13 metrů. 
Rozhledna Děd - Rozhledna Děd je významnou dominantou města Berouna ve Středočeském kraji. Jedná se o cihlovou stavbu v novogotickém stylu s vyhlídkovým ochozem a s cimbuřím. Nahoru vede 23 schodů z kamene a 33 schodů z oceli. 

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Zlatý Zajíc - Rodinný hotel se nachází v centru Libochovic.Pořádáme akce,svatby,večírky.Stravování je pouze pro hotelové hosty dle přání zákazníka.Jsme schopni nabídnout bezlepkovou dietu,kompletní cukrářský sortiment pro svatby i oslavy.Kapacita hotelu je až 28 lůžek.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - RODINNÝ PENZION V KRUŠNÝCH HORÁCH Pension v Údolí Králů leží v obci Háj pod Klínovcem, 150m od hotelu NÁSTUP a zároveň u sedačkové lanovky. Směrem na Háje po pravé straně, s šedočervenou fasádou s nápise u Janičky.
Vila FILIP - Rodinný dům využívají rodiny s dětmi v létě k rekreaci. Je prostorný, kompletně vybavený, kapacita 7 ložnic s 20ti lůžky. Vlastní zahrada a zapuštěný bazén 8x4 m. Obsazuje se celý, nebo nabízí dva samostatné apartmány. Lze ubytovat i pracovníky firem.
Domek Smrž - Zděný domek v zahradě je využíván rekreanty, příležitostně slouží pro ubytování pracovníků firem. Kapacita 10 lůžek. Je kompletně vybavený, k dispozici bazén 5x3 m, zahrada, krytá osvětlená pergola. Vzhledem ke své poloze nabízí klid a soukromí.

Nové restaurace

+ přidat
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.
Hrad Sovinec - občerstvení - Hrad Sovinec - hradní občerstvení na 1. nádvoří s letní zahrádkou
Brdská restaurace - Nově zrekonstruovaná rodinná restaurace s celoročním provozem zasazená na okraji města Dobříše. Ideální místo pro aktivní či pasivní odpočinek se zodpovědným přístupem k našim zákazníkům.Preferujeme domácí kuchyni, zdravou úpravu pokrmů a čerstvost surovin.