Hamerská přehrada

Hamerská přehrada, též nazývána jako Vodní nádrž Hamry, je první přehradou na řece Chrudimce a vůbec první zemní sypanou hrází v České republice. Byla postavena v letech 1907 – 1912.

Nádrž zatopila plochu zhruba 80 hektarů. Hráz je zemní, sypaná, v koruně dlouhá 208 metrů a vysoká necelých 18 metrů. Přehradu dnes spravuje Povodí Labe.

Projekt výstavby přehrady vznikl v roce 1904, jeho cílem bylo chránit před povodněmi oblast Pardubicka, Chrudimska a okolí města Hlinska. Nejrozsáhlejší povodně totiž zasáhly tyto kraje třikrát po sobě v rozmezí několika let, v druhé polovině 19. století. Povodně si vždy vyžádaly oběti na životech a velké materiální škody.

Přehrada dnes zásobuje pitnou vodou město Hlinsko, úpravna na pitnou vodu se nachází u obce Hamry. Od roku 1970 je tu stanoven zákaz koupání a rybolovu. Do bezprostředního okolí přehrady také platí zákaz vstupu (ochranné pásmo vodního zdroje).

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Sobota 26.9.2020
Déšť
6°C
3°C
Srážky: 0.9mm
Tlak: 995.7hPa
Vítr: 7.1m/s
z západo-severo-západu
Zítra
Neděle 27.9.
Zataženo
9°C
7°C
Pondělí
28.9.2020
Déšť
8°C
8°C
Úterý
29.9.2020
Deštivo
11°C
9°C
Středa
30.9.2020
Polojasno
12°C
7°C

Kontakt

Adresa:
Studnice 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Ski areál Hlinsko - Překrásný, malebný kraj Českomoravské vysočiny ukrývá ve svém srdci městečko Hlinsko a na jeho okraji se podařilo vybudovat docela unikátní a především velmi významné a vyhledávané středisko sjezdového lyžování.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Na kopečku - V roce 2007 byla postavena na okraji obce Licoměřice pěkná dřevěná rozhledna.
Rozhledna Na Chlumu - Na konci 19. století stála poblíž Slatiňan kamenná rozhledna, která sloužila svému účelu mnoho desítek let. Postrádala však údržbu a musela být pro špatný technický stav uzavřena. Teprve v roce 2013 byla provedena rozsáhlá rekonstrukce, aby mohla rozhledna dále sloužit veřejnosti.
Rozhledna Jahůdka - V roce 2008 byla postavena dřevěná rozhledna s poetickým názvem Jahůdka, se třemi patry vyhlídkových ploch. Stavba je vysoká 12 metrů.
Rozhledna (vodárenská věž) Chrast u Chrudimi - Bývalá vodárenská věž byla v provozu poblíž města Chrast u Chrudimi až do roku 1978. Dnes slouží jako rozhledna.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.