Hamerská přehrada

Hamerská přehrada, též nazývána jako Vodní nádrž Hamry, je první přehradou na řece Chrudimce a vůbec první zemní sypanou hrází v České republice. Byla postavena v letech 1907 – 1912.

Nádrž zatopila plochu zhruba 80 hektarů. Hráz je zemní, sypaná, v koruně dlouhá 208 metrů a vysoká necelých 18 metrů. Přehradu dnes spravuje Povodí Labe.

Projekt výstavby přehrady vznikl v roce 1904, jeho cílem bylo chránit před povodněmi oblast Pardubicka, Chrudimska a okolí města Hlinska. Nejrozsáhlejší povodně totiž zasáhly tyto kraje třikrát po sobě v rozmezí několika let, v druhé polovině 19. století. Povodně si vždy vyžádaly oběti na životech a velké materiální škody.

Přehrada dnes zásobuje pitnou vodou město Hlinsko, úpravna na pitnou vodu se nachází u obce Hamry. Od roku 1970 je tu stanoven zákaz koupání a rybolovu. Do bezprostředního okolí přehrady také platí zákaz vstupu (ochranné pásmo vodního zdroje).

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Úterý 13.4.2021
Déšť se sněhem
1°C
0°C
Srážky: 2.2mm
Tlak: 1027.3hPa
Vítr: 5m/s
z severu
Zítra
Středa 14.4.
Zataženo
1°C
-2°C
Čtvrtek
15.4.2021
Sněžení
0°C
-2°C
Pátek
16.4.2021
Zataženo
2°C
1°C
Sobota
17.4.2021
Zataženo
3°C
3°C

Kontakt

Adresa:
Studnice 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Ski areál Hlinsko - Překrásný, malebný kraj Českomoravské vysočiny ukrývá ve svém srdci městečko Hlinsko a na jeho okraji se podařilo vybudovat docela unikátní a především velmi významné a vyhledávané středisko sjezdového lyžování.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Nisanka - Rozhledna Nisanka je vystavěna z oceli a z kamene.
Vyhlídka Špička - Vyhlídka Špička je malá ocelová konstrukce, která svým tvarem připomíná závodní bob. 
Rozhledna Světlý vrch - Albrechtice v Jizerských horách jsou významným zimním letoviskem již mnoho desítek let. Při příležitosti 350. výročí založení obce byla postavena na Světlém vrchu dřevěná stavba vyhlídkové věže s ocelovým točitým schodištěm.
Rozhledna Komec - V roce 2014 došlo ke stavebním úpravám bývalého komína, který byl součástí kotelny pro vytápění okolních skleníků. Komín byl přestavěn na rozhlednu s točitým ocelovým schodištěm.

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.