Hamerská přehrada

Hamerská přehrada, též nazývána jako Vodní nádrž Hamry, je první přehradou na řece Chrudimce a vůbec první zemní sypanou hrází v České republice. Byla postavena v letech 1907 – 1912.

Nádrž zatopila plochu zhruba 80 hektarů. Hráz je zemní, sypaná, v koruně dlouhá 208 metrů a vysoká necelých 18 metrů. Přehradu dnes spravuje Povodí Labe.

Projekt výstavby přehrady vznikl v roce 1904, jeho cílem bylo chránit před povodněmi oblast Pardubicka, Chrudimska a okolí města Hlinska. Nejrozsáhlejší povodně totiž zasáhly tyto kraje třikrát po sobě v rozmezí několika let, v druhé polovině 19. století. Povodně si vždy vyžádaly oběti na životech a velké materiální škody.

Přehrada dnes zásobuje pitnou vodou město Hlinsko, úpravna na pitnou vodu se nachází u obce Hamry. Od roku 1970 je tu stanoven zákaz koupání a rybolovu. Do bezprostředního okolí přehrady také platí zákaz vstupu (ochranné pásmo vodního zdroje).

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Neděle 17.1.2021
Polojasno
-8°C
-13°C
Srážky: 0.1mm
Tlak: 1019.4hPa
Vítr: 3.1m/s
z severu
Zítra
Pondělí 18.1.
Sněžení
-7°C
-2°C
Úterý
19.1.2021
Sněžení
-1°C
1°C
Středa
20.1.2021
Polojasno
4°C
-1°C
Čtvrtek
21.1.2021
Jasno
2°C
0°C

Kontakt

Adresa:
Studnice 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Ski areál Hlinsko - Překrásný, malebný kraj Českomoravské vysočiny ukrývá ve svém srdci městečko Hlinsko a na jeho okraji se podařilo vybudovat docela unikátní a především velmi významné a vyhledávané středisko sjezdového lyžování.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Letná (Královská výšina) - Rozhledna Letná v Teplicích je jednou z nejstarších kamenných staveb tohoto druhu v Česku. Její vznik se datuje do roku 1897, vznikla při příležitosti třicátého výročí panování habsburského císaře Františka Josefa I.
Rozhledna Kohout - Rozhledna Kohout patří sice k menším, ale nejstarším stavbám vyhlídkových věží v Česku. Její vznik se datuje do roku 1908 a zasloužil se o ni Spolek německých turistů.
Rozhledna Jeřabina - Rozhledna Jeřabina je jednou z nejstarších vyhlídkových staveb na území České republiky. 
Rozhledna Janov u Děčína - V roce 2013 nechal mobilní operátor vztyčit poblíž obce Janov ocelový stožár.

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.