Lázně Trenčianské Teplice

Lázně Trenčianské Teplice se mohou pochlubit mnohaletou tradicí. Léčivé minerální prameny byly objeveny již před staletími. Do dnešních dnů se zachovala mimo jiné i velmi významná kulturní památka - Turecké lázně Hamman z konce 19. století.

Léčivé prameny v této oblasti údajně podle pověsti objevil nemocný pastýř, když hledal zatoulanou ovečku. V malém sirném jezírku se několikrát koupal a brzy na to se uzdravil. Co je na této pověsti pravdivého, se nedozvíme, ovšem jisté je, že teplé sirné prameny využívali již germánské kmeny Kvádů a Markomanů. Pravděpodobně se o nich dozvěděli i římští legionáři.

Poprvé je o minerálních pramenech písemně zmiňováno v roce 1247. Území Trenčianských Teplic včetně vyvěrajících léčivých vod patřilo v té době majitelům Trenčianského hradu.

Ilezházovská tradice dvě a půl století

Významný rozvoj léčebných koupelí se přičítá rodu Ilezházů, lázně vlastnili téměř 250 let a v době Rakouska-Uherska byly jedny z nejvyhlášenějších v celých Uhrách.

Turecká lázeň Hamman

V roce 1835 lázně odkoupil rakouský finančník Georg Sina, celé je přestavěl a především zmodernizoval. Na tento odvážný podnikatelský záměr navázal i jeho syn Šimon, nechal tu vystavět luxusní hotel a rozšířit lázeňskou zónu včetně parku. Dcera Ifigenie vytvořila v roce 1888 tureckou lázeň Hamman, která se dochovala dodnes. Jedná se o významnou slovenskou památku, ojedinělou stavbu v maurském orientálním stylu.

Bohuslav Fuchs a Jaromír Krejcar

Komplexní lázeňské služby však začaly až na přelomu 19. a 20. století. V roce 1909 lázně odkoupila jakási akciová společnost z Maďarska, ale již po první světové válce lázně vlastnili českoslovenští akcionáři. Zastaralé lázeňské objekty byly přestavěny v duchu moderního pojetí, byli angažováni přední čeští architekti Bohuslav Fuchs a Jaromír Krejcar. Krejcarovo nejvýznamnější dílo je sanatorium Machnáč a Fuchs vynikal především celkovou krajinářskou koncepcí teplického údolí, přestavbou centrálních lázeňských objektů a výstavbou koupaliště Zelená žába.

Rodina Antonína Čapka

Zajímavostí je, že v Trenčianských Teplicích působil v letech 1911 – 1923 jako lékař Antonín Čapek. Byl to otec proslulých bratrů Karla a Josefa Čapkových. Karel Čapek tu často pobýval a v tomto malebném prostředí se dařilo i jeho tvorbě. Napsal tu první kapitoly románu Krakatit a další významná díla R.U.R., Továrna na absolutno a Loupežník.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
ulice Červené Kopanice
Trenčianske Teplice 

Místa v okolí

Street Workout Park Dubnica nad Váhom - V areálu gymnázia v Dubnici nad Váhom je vybudované workout hřiště (Champion Club).
Vzdálenost: 6km
Trenčín - Trenčín je okresní a krajské město na západním Slovensku. Žije zde přibližně 56 tisíc obyvatel. S tímto klenotem na řece Váh je spojena dlouhá historie a patří k nejvýznamnějším městům Slovenské republiky.
Vzdálenost: 10km
Iľava - Iľava je okresní město v Trenčínském kraji na Slovensku. Žije zde přibližně necelých 6 tisíc obyvatel. Město Iľava je poprvé hodnověrně písemně zmiňováno v roce 1339. 
Vzdálenost: 12km
Workout Park Ilava - Street Workout Park ve městě Ilava.
Vzdálenost: 12km
Workout Park Svinná - Obec Svinná se může pochlubit pěkným workoutovým hřištěm. Venkovní posilovna je přístupná široké veřejnosti zdarma.
Vzdálenost: 14km
Hotel Sport Club - Hotel Sport Club je situován v areálu Zimního Stadionu v Ostravě - Porubě. Svou ideální polohou v blízkosti sportovních center SAREZA poskytuje zázemí a ubytovací služby nejen široké veřejnosti,ale i při realizaci sportovních, kulturních a společenských akcí.
Vzdálenost: 16km
Lyžařská chata - Chata Klubu lyžařů vhodná k letní i zimní rekreaci, pro školní výlety nebo rodinné oslavy.
Vzdálenost: 16km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Lidové sady - Rozhledna Lidové sady v Liberci pochází z roku 1901. Sloužila veřejnosti až do poloviny 50. let minulého století.
Rozhledna Liberecká výšina - Rozhledna Liberecká výšina pochází z roku 1901. V roce 2013 byla podrobena rozsáhlé rekonstrukci a dnes je přístupná veřejnosti.
Rozhledna Čebínka - Rozhledna Čebínka je 35 metrů vysoký ocelový stožár telefonních operátorů, postavený v roce 2002.
Rozhledna Ostrá Horka - Rozhledna Ostrá horka byla postavena v roce 2008.

Nové ubytování

+ přidat
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště
Plasy - Nabízíme ubytování ve čtyřlůžkovém apartmá s kuchyňkou koupelnoua WC, Vybavení: Televize + satelit + Wi-Fi , zahrádka s posezením, ohniště a gril. Parkování na vlastním pozemku nebo v uzamčené garáži. Ve městě veškerá občanská vybavenost. Několik restaurací.
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.