Lázně Trenčianské Teplice

Lázně Trenčianské Teplice se mohou pochlubit mnohaletou tradicí. Léčivé minerální prameny byly objeveny již před staletími. Do dnešních dnů se zachovala mimo jiné i velmi významná kulturní památka - Turecké lázně Hamman z konce 19. století.

Léčivé prameny v této oblasti údajně podle pověsti objevil nemocný pastýř, když hledal zatoulanou ovečku. V malém sirném jezírku se několikrát koupal a brzy na to se uzdravil. Co je na této pověsti pravdivého, se nedozvíme, ovšem jisté je, že teplé sirné prameny využívali již germánské kmeny Kvádů a Markomanů. Pravděpodobně se o nich dozvěděli i římští legionáři.

Poprvé je o minerálních pramenech písemně zmiňováno v roce 1247. Území Trenčianských Teplic včetně vyvěrajících léčivých vod patřilo v té době majitelům Trenčianského hradu.

Ilezházovská tradice dvě a půl století

Významný rozvoj léčebných koupelí se přičítá rodu Ilezházů, lázně vlastnili téměř 250 let a v době Rakouska-Uherska byly jedny z nejvyhlášenějších v celých Uhrách.

Turecká lázeň Hamman

V roce 1835 lázně odkoupil rakouský finančník Georg Sina, celé je přestavěl a především zmodernizoval. Na tento odvážný podnikatelský záměr navázal i jeho syn Šimon, nechal tu vystavět luxusní hotel a rozšířit lázeňskou zónu včetně parku. Dcera Ifigenie vytvořila v roce 1888 tureckou lázeň Hamman, která se dochovala dodnes. Jedná se o významnou slovenskou památku, ojedinělou stavbu v maurském orientálním stylu.

Bohuslav Fuchs a Jaromír Krejcar

Komplexní lázeňské služby však začaly až na přelomu 19. a 20. století. V roce 1909 lázně odkoupila jakási akciová společnost z Maďarska, ale již po první světové válce lázně vlastnili českoslovenští akcionáři. Zastaralé lázeňské objekty byly přestavěny v duchu moderního pojetí, byli angažováni přední čeští architekti Bohuslav Fuchs a Jaromír Krejcar. Krejcarovo nejvýznamnější dílo je sanatorium Machnáč a Fuchs vynikal především celkovou krajinářskou koncepcí teplického údolí, přestavbou centrálních lázeňských objektů a výstavbou koupaliště Zelená žába.

Rodina Antonína Čapka

Zajímavostí je, že v Trenčianských Teplicích působil v letech 1911 – 1923 jako lékař Antonín Čapek. Byl to otec proslulých bratrů Karla a Josefa Čapkových. Karel Čapek tu často pobýval a v tomto malebném prostředí se dařilo i jeho tvorbě. Napsal tu první kapitoly románu Krakatit a další významná díla R.U.R., Továrna na absolutno a Loupežník.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
ulice Červené Kopanice
Trenčianske Teplice 

Místa v okolí

Street Workout Park Dubnica nad Váhom - V areálu gymnázia v Dubnici nad Váhom je vybudované workout hřiště (Champion Club).
Vzdálenost: 6km
Trenčín - Trenčín je okresní a krajské město na západním Slovensku. Žije zde přibližně 56 tisíc obyvatel. S tímto klenotem na řece Váh je spojena dlouhá historie a patří k nejvýznamnějším městům Slovenské republiky.
Vzdálenost: 10km
Iľava - Iľava je okresní město v Trenčínském kraji na Slovensku. Žije zde přibližně necelých 6 tisíc obyvatel. Město Iľava je poprvé hodnověrně písemně zmiňováno v roce 1339. 
Vzdálenost: 12km
Workout Park Ilava - Street Workout Park ve městě Ilava.
Vzdálenost: 12km
Workout Park Svinná - Obec Svinná se může pochlubit pěkným workoutovým hřištěm. Venkovní posilovna je přístupná široké veřejnosti zdarma.
Vzdálenost: 14km
Hotel Sport Club - Hotel Sport Club je situován v areálu Zimního Stadionu v Ostravě - Porubě. Svou ideální polohou v blízkosti sportovních center SAREZA poskytuje zázemí a ubytovací služby nejen široké veřejnosti,ale i při realizaci sportovních, kulturních a společenských akcí.
Vzdálenost: 16km
Lyžařská chata - Chata Klubu lyžařů vhodná k letní i zimní rekreaci, pro školní výlety nebo rodinné oslavy.
Vzdálenost: 16km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Šibeniční vrch - V roce 2010 vyrostla na stejnojmenném vrcholu stavba vyhlídkové věže s názvem Šibeniční vrch. Stojí zhruba dvacet metrů od pozůstatků základů poutního kostelíku Panny Marie Lurdské. 
Kemp Michal u Sokolova - Skromný kemp uvnitř areálu koupaliště Michal u Sokolova. Ideální pro koupání i výlety po okolí. K dispozici je 40 míst, částečně s možností připojení k elektřině.
Kemp Zbečno - Masarykova vyhlídka v srdci CHKO Křivoklátsko - Upravená louka nad Berounkou pro kemp Masarykova vyhlídka je jen pro vás, poskytne vám soukromí, nemáte vedle žádné chaty ani chalupy. V rámci bezKempu.cz Připojení elektřiny, pitné vody, možnost použití suchého záchodu, WI-FI, krásného ohniště i s dřívím.
Rozhledna Tobiášův vrch - Rozhledna Tobiášův vrch byla postavena v roce 1999, jedná se o ocelový stožár telefonních operátorů, který zároveň slouží pro veřejnost jako vyhlídkový bod.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.