Trenčín

Trenčín je okresní a krajské město na západním Slovensku. Žije zde přibližně 56 tisíc obyvatel. S tímto klenotem na řece Váh je spojena dlouhá historie a patří k nejvýznamnějším městům Slovenské republiky.

Oblast dnešního Trenčína byla osídlována již v době kamenné, dokládají to mnohé archeologické nálezy.

Legendární nápis na skále o vítězství římských legií Marca Aurelia

Velmi zajímavé období se váže k Trenčínu na začátku našeho letopočtu. Říše Římská tehdy posouvala hranice až k Dunaji a v příhraniční oblasti budovala komplex vojenských opevnění (Lines Romanus). Svědčí o tom i doklad o opevněných táborech římských legií severně od řeky Dunaj. Na skále pod Trenčínským hradem je dodnes zachován vytesaný nápis, který pojednává o vítězství císaře Marca Aurelia a jeho adoptovaného syna Commoda nad hordami Kvádů v roce 179 našeho letopočtu. Bitva se odehrála v Laugariciu a podle tohoto názvu byl také pojmenován několikapodlažní hotel v centru města.

Matúš Čák Trenčianský

V době rozkvětu Velkomoravské říše byl Trenčín součástí Nitrianského knížectví a na počátku 11. století byl již sídlem trenčínské královské župy Uherského království. V 11. století zde byla ustanovena provincie Vag, která zahrnovala větší území kolem Trenčína, a významnou úlohu v té době již zastával Trenčínský hrad. Samotné město se pod hradem začalo rozvíjet na počátku 12. století. V roce 1241 jej napadli a zničili Tataři a teprve po roce 1275, kdy hrad získal Matúš Čák Trenčianský, začala celá oblast znovu vzkvétat. Matúš Čák byl významným panovníkem a vlastníkem obrovského území, které pokrývalo téměř celou plochu dnešního Slovenska.

Královské město od roku 1412

V roce 1324 získalo město řadu výsad. Bylo osvobozeno od plateb mýtného a v roce 1412 jej král Zikmund Lucemburský povýšil na královské město. Velmi krušné období zažil Trenčín kolem roku 1528, kdy jej dobylo císařské vojsko Ferdinanda Habsburského v bojích proti odbojnému Janovi Zápolskému. Sotva utichly stavovské nepokoje, vtrhli do země Turci, ale jejich drtivý úder v Rakousko-turecké válce v roce 1663 město přečkalo bez úhony.

Výhodné železniční spojení v době průmyslové revoluce

Průmyslová revoluce 19. století přináší rozvoj obchodu i mnohých odvětví průmyslu, jsou budovány železniční tratě, výrobní podniky, jsou zakládány manufakturní dílny a banky. Považská železnice byla připojena na Košicko-bohumínskou dráhu, byla otevřena i trať Sereď – Galanta a Trenčín tak měl výhodné spojení jak do Čech a na východní Slovensko, tak i do Vídně a Budapešti. Trenčín měl snadný přístup k uhlí ze slezských dolů a po výstavbě trati Trenčianska Teplá – Uherský Brod i do Brna.

Bez železnice by se průmysl vůbec nemohl rozvíjet, její zásluhou se budovaly nové textilní fabriky, dřevozpracující továrny, příznivě se vyvíjel i gumárenský a lihovarnický průmysl. Za první republiky zaznamenal největší rozmach průmysl oděvní, potravinářský a strojírenský.

Velitelství gestapa a deportace vězňů do lágru v Mauthausenu

Na konci srpna 1944 obsadil město Wehrmacht. Bylo tu zřízeno hlavní velitelství gestapa a věznice a byly odtud deportovány tisíce vězňů do koncentračního tábora Mauthausen. Období slovenského národního povstání bylo velmi krušné, ustupující německá vojska vyhodila do vzduchu silniční i železniční most přes řeku Váh. Sovětská a rumunská armáda tu postavila alespoň provizorní dřevěný most po osvobození města 10. dubna 1945, rok poté tu byl postaven na jeho místě pevnější dřevěný most, který tu vydržel až do roku 1956, kdy jej nahradil nový železobetonový most. Krátce po osvobození tu bylo odkryto sedm masových hrobů se 69 zavražděnými odbojáři.

Obnova historických památek v centru města

Po roce 1989 bylo postupně rekonstruováno historické jádro města, dnes je Trenčín chloubou Slovenska a kromě historických skvostů tu na Vás čeká největší hudební festival Pohoda a celá řada dalších společenských a kulturních akcí.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Trenčín 

Místa v okolí

Hotel Sport Club - Hotel Sport Club je situován v areálu Zimního Stadionu v Ostravě - Porubě. Svou ideální polohou v blízkosti sportovních center SAREZA poskytuje zázemí a ubytovací služby nejen široké veřejnosti,ale i při realizaci sportovních, kulturních a společenských akcí.
Vzdálenost: 13km
Lyžařská chata - Chata Klubu lyžařů vhodná k letní i zimní rekreaci, pro školní výlety nebo rodinné oslavy.
Vzdálenost: 13km
Vzdálenost: 13km
Grotta s vyhlídkovou věží v Dubnici nad Váhom - Jedinečný architektonický objekt v okrese Iľava, který se rozhodně vyplatí navštívit, je grotta (umělá jeskyně) s vyhlídkovou věží v Dubnici nad Váhom. Najdete ji v parku J. B. Magina u dubnického zámečku. Tato významná dubnická stavba je lidově nazývána Babylon.
Vzdálenost: 12km
Street Workout Park Dubnica nad Váhom - V areálu gymnázia v Dubnici nad Váhom je vybudované workout hřiště (Champion Club).
Vzdálenost: 12km
Inovec - Inovec je nejvyšší bod okresu Trenčín. Je to zároveň nejvyšší vrchol pohoří Považský Inovec, asi 10 kilometrů jižně od Trenčína. 
Vzdálenost: 14km
Rozhledna Helena - Rozhledna Helena je ocelová konstrukce vyhlídkové věže, postavená na vrcholu Inovec.
Vzdálenost: 14km

Nová místa

+ přidat
Klen na Horní Sněžné - Nedaleko Volar se nachází mohutný javor klen, chráněný jako památný strom.
Borovice Jeffreyova - Mezi Horní Planou a Novou Pecí na Šumavě, na levém břehu přehrady Lipno, objevíte krásný exemplář státem chráněného stromu borovice Jeffreyova.
Stromořadí nad zámeckou zahradou v Českém Krumlově - Nad zámeckou zahradou v Českém Krumlově objevíte poněkud opomíjené stromořadí.
Lípa Velkolistá ve Zlaté Koruně - V sousedství kláštera Zlatá Koruna se nachází památná lípa velkolistá.

Nové ubytování

+ přidat
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.
Chata Lucie - Tato rodinná chata se nachází pod úpatí hory Říp a leží pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování na chatě až pro 12 osob. Během pobytu využijete plně vybavenou chatu se saunou, wifi, krbem, grilem, trampolínou, bazénem v létě a dalším zařízením pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz