Trenčín

Trenčín je okresní a krajské město na západním Slovensku. Žije zde přibližně 56 tisíc obyvatel. S tímto klenotem na řece Váh je spojena dlouhá historie a patří k nejvýznamnějším městům Slovenské republiky.

Oblast dnešního Trenčína byla osídlována již v době kamenné, dokládají to mnohé archeologické nálezy.

Legendární nápis na skále o vítězství římských legií Marca Aurelia

Velmi zajímavé období se váže k Trenčínu na začátku našeho letopočtu. Říše Římská tehdy posouvala hranice až k Dunaji a v příhraniční oblasti budovala komplex vojenských opevnění (Lines Romanus). Svědčí o tom i doklad o opevněných táborech římských legií severně od řeky Dunaj. Na skále pod Trenčínským hradem je dodnes zachován vytesaný nápis, který pojednává o vítězství císaře Marca Aurelia a jeho adoptovaného syna Commoda nad hordami Kvádů v roce 179 našeho letopočtu. Bitva se odehrála v Laugariciu a podle tohoto názvu byl také pojmenován několikapodlažní hotel v centru města.

Matúš Čák Trenčianský

V době rozkvětu Velkomoravské říše byl Trenčín součástí Nitrianského knížectví a na počátku 11. století byl již sídlem trenčínské královské župy Uherského království. V 11. století zde byla ustanovena provincie Vag, která zahrnovala větší území kolem Trenčína, a významnou úlohu v té době již zastával Trenčínský hrad. Samotné město se pod hradem začalo rozvíjet na počátku 12. století. V roce 1241 jej napadli a zničili Tataři a teprve po roce 1275, kdy hrad získal Matúš Čák Trenčianský, začala celá oblast znovu vzkvétat. Matúš Čák byl významným panovníkem a vlastníkem obrovského území, které pokrývalo téměř celou plochu dnešního Slovenska.

Královské město od roku 1412

V roce 1324 získalo město řadu výsad. Bylo osvobozeno od plateb mýtného a v roce 1412 jej král Zikmund Lucemburský povýšil na královské město. Velmi krušné období zažil Trenčín kolem roku 1528, kdy jej dobylo císařské vojsko Ferdinanda Habsburského v bojích proti odbojnému Janovi Zápolskému. Sotva utichly stavovské nepokoje, vtrhli do země Turci, ale jejich drtivý úder v Rakousko-turecké válce v roce 1663 město přečkalo bez úhony.

Výhodné železniční spojení v době průmyslové revoluce

Průmyslová revoluce 19. století přináší rozvoj obchodu i mnohých odvětví průmyslu, jsou budovány železniční tratě, výrobní podniky, jsou zakládány manufakturní dílny a banky. Považská železnice byla připojena na Košicko-bohumínskou dráhu, byla otevřena i trať Sereď – Galanta a Trenčín tak měl výhodné spojení jak do Čech a na východní Slovensko, tak i do Vídně a Budapešti. Trenčín měl snadný přístup k uhlí ze slezských dolů a po výstavbě trati Trenčianska Teplá – Uherský Brod i do Brna.

Bez železnice by se průmysl vůbec nemohl rozvíjet, její zásluhou se budovaly nové textilní fabriky, dřevozpracující továrny, příznivě se vyvíjel i gumárenský a lihovarnický průmysl. Za první republiky zaznamenal největší rozmach průmysl oděvní, potravinářský a strojírenský.

Velitelství gestapa a deportace vězňů do lágru v Mauthausenu

Na konci srpna 1944 obsadil město Wehrmacht. Bylo tu zřízeno hlavní velitelství gestapa a věznice a byly odtud deportovány tisíce vězňů do koncentračního tábora Mauthausen. Období slovenského národního povstání bylo velmi krušné, ustupující německá vojska vyhodila do vzduchu silniční i železniční most přes řeku Váh. Sovětská a rumunská armáda tu postavila alespoň provizorní dřevěný most po osvobození města 10. dubna 1945, rok poté tu byl postaven na jeho místě pevnější dřevěný most, který tu vydržel až do roku 1956, kdy jej nahradil nový železobetonový most. Krátce po osvobození tu bylo odkryto sedm masových hrobů se 69 zavražděnými odbojáři.

Obnova historických památek v centru města

Po roce 1989 bylo postupně rekonstruováno historické jádro města, dnes je Trenčín chloubou Slovenska a kromě historických skvostů tu na Vás čeká největší hudební festival Pohoda a celá řada dalších společenských a kulturních akcí.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Trenčín 

Místa v okolí

Hotel Sport Club - Hotel Sport Club je situován v areálu Zimního Stadionu v Ostravě - Porubě. Svou ideální polohou v blízkosti sportovních center SAREZA poskytuje zázemí a ubytovací služby nejen široké veřejnosti,ale i při realizaci sportovních, kulturních a společenských akcí.
Vzdálenost: 13km
Lyžařská chata - Chata Klubu lyžařů vhodná k letní i zimní rekreaci, pro školní výlety nebo rodinné oslavy.
Vzdálenost: 13km
Vzdálenost: 13km
Grotta s vyhlídkovou věží v Dubnici nad Váhom - Jedinečný architektonický objekt v okrese Iľava, který se rozhodně vyplatí navštívit, je grotta (umělá jeskyně) s vyhlídkovou věží v Dubnici nad Váhom. Najdete ji v parku J. B. Magina u dubnického zámečku. Tato významná dubnická stavba je lidově nazývána Babylon.
Vzdálenost: 12km
Street Workout Park Dubnica nad Váhom - V areálu gymnázia v Dubnici nad Váhom je vybudované workout hřiště (Champion Club).
Vzdálenost: 12km
Inovec - Inovec je nejvyšší bod okresu Trenčín. Je to zároveň nejvyšší vrchol pohoří Považský Inovec, asi 10 kilometrů jižně od Trenčína. 
Vzdálenost: 14km
Workout Park Svinná - Obec Svinná se může pochlubit pěkným workoutovým hřištěm. Venkovní posilovna je přístupná široké veřejnosti zdarma.
Vzdálenost: 15km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Na Horách - Rozhledna s poetickým jménem Na Horách využívá především výhody místního terénu, je postavena na nevysokém návrší, ale s dobrým výhledem do krajiny Českého středohoří.
Rozhledna Mostka - Rozhledna Mostka patří k nejstarším kamenným stavbám tohoto druhu v České republice. byla postavena v roce 1910 podle projektu akademického architekta V. Krause.
Rozhledna Maják (Strupčice) - Osm metrů vysoká dřevěná stavba s vyhlídkovou plošinou postavenou o tři metry níže má velmi neobvyklý vzhled. Byla postavena v roce 2012 za pouhých deset dnů.
Rozhledna Lucemburkův kopec - Celodřevěná rozhledna Lucemburkův kopec je vysoká 14 metrů a o tři metry níže se nachází krytá vyhlídková plocha.

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.