Zlaté Moravce

Zlaté Moravce jsou okresním městem v Nitrianském kraji na jihozápadě Slovenska. Žije zde přibližně 12 tisíc obyvatel. Skrze město protéká říčka Žitava a Hostiansky potok. Zlaté Moravce proslavila v minulosti zejména výroba chladniček značky Calex.

Zlaté Moravce jsou poprvé písemně zaznamenány v listině Opatství sv. Ypolita v Nitře z roku 1113. Podle tehdejšího názvu obce Morowa tuto oblast zabydleli Moravané. Ve 12. a 13. století obec vlastnilo záborské opatství, do roku 1386 Hunt-Poznanovci a po nich Jelenecké panství. Počínaje rokem 1564 byly Zlaté Moravce uznávány již jako městečko.  

V letech 1530 a 1573 se město stalo obětí nájezdů a rabování vojsk Osmanské říše. Významný byl rok 1735, kdy se Zlaté Moravce staly sídlem Tekovské župy. Tento status jim byl zachován až do vzniku samostatného Československa.

Období hospodářské krize 30. let minulého století se tu projevilo formou mnoha dělnických stávek. V roce 1938 byla vystavěna železniční trať Lužianky - Kozárovce, která město propojila s Nitrou a s městy v údolí Hronu.

Největší rozkvět zaznamenalo město po druhé světové válce, stavěly se nové průmyslové podniky a nejvíce slávy si Zlaté Moravce vydobyly výrobou chladniček v Národním podniku Calex Zlaté Moravce. Podnik zaměstnával v roce 1989 pět tisíc lidí, byl to největší zaměstnavatel v regionu. Po jeho krachu na počátku 90. let však výroba chladniček nebyla obnovena a dnes se zde pouze vyrábí komoresory dánské firmy Danfoss.

K nejvýznamnějším památkám města patří klasicistní kostel sv. Archanděla Michaela z roku 1785, renesanční kaštel ze 17. století a bývalý župní dům ze 17. století v renesančním slohu a po barokní přestavbě.

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
ulice Župná
Zlaté Moravce 

Místa v okolí

Rozhledna Velký Dudok - Rozhledna Velký Dudok je dřevěná stavba na zděné podezdívce.
Vzdálenost: 12km
Veľký Inovec - Veľký Inovec je nejvyšší vrchol pohoří Pohronský Inovec a současně nejvyšší bod okresu Zlaté Moravce. Jeho strmé jižní svahy směřují k Pohronské pahorkatině, zatímco severní část plynule a pozvolna navazuje na Lehotskou planinu.
Vzdálenost: 12km
Rozhledna Drieňová - V pohoří Tribeč u Jedlových Kostolan stojí menší kovová rozhledna.
Vzdálenost: 13km
Rozhledna Skýcov - Z rozhledny Skýcov v okrese Zlaté Moravce je zajímavý výhled do okolních vrchů pohoří Tribeč a Vtáčník.
Vzdálenost: 14km
Zřícenina hradu Gýmeš - Gýmeš je zřícenina středověkého hradu ze 13. století v okrese Nitra na Slovensku. Vypíná se na křemencovém vrchu Dúň, který je součástí jižního cípu pohoří Tribeč.
Vzdálenost: 14km
Rozhledna Dolní Nitra - Rozhledna Dolní Nitra je dřevěná vyhlídková věž o třech vyhlídkových patrech.
Vzdálenost: 18km
Rozhledna Dolná Nitra Klasov - Rozhledna Dolná Nitra je mohutná dřevěná stavba se třemi vyhlídkovými patry.
Vzdálenost: 18km

Nová místa

+ přidat
Sklárna Harrachov - Sklárna v Harrachově, v části města Nový Svět, je nejstarší funkční sklárna na celé planetě.
Secesní vodárna Teplice - V Teplicích Výšině stojí secesní vodárna z roku 1906.
Zauhlovací a vodárenská věž Liberec - Zauhlovací a vodárenská věž v Liberci byla postavena v letech 1916 - 1918. Stavěli ji italští váleční zajatci v průběhu první světové války.
Sušárna chmele - V Dubé, nedaleko Máchova jezera, se nachází unikátní technická památka - sušárna chmele.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.