Zlaté Moravce

Zlaté Moravce jsou okresním městem v Nitrianském kraji na jihozápadě Slovenska. Žije zde přibližně 12 tisíc obyvatel. Skrze město protéká říčka Žitava a Hostiansky potok. Zlaté Moravce proslavila v minulosti zejména výroba chladniček značky Calex.

Zlaté Moravce jsou poprvé písemně zaznamenány v listině Opatství sv. Ypolita v Nitře z roku 1113. Podle tehdejšího názvu obce Morowa tuto oblast zabydleli Moravané. Ve 12. a 13. století obec vlastnilo záborské opatství, do roku 1386 Hunt-Poznanovci a po nich Jelenecké panství. Počínaje rokem 1564 byly Zlaté Moravce uznávány již jako městečko.  

V letech 1530 a 1573 se město stalo obětí nájezdů a rabování vojsk Osmanské říše. Významný byl rok 1735, kdy se Zlaté Moravce staly sídlem Tekovské župy. Tento status jim byl zachován až do vzniku samostatného Československa.

Období hospodářské krize 30. let minulého století se tu projevilo formou mnoha dělnických stávek. V roce 1938 byla vystavěna železniční trať Lužianky - Kozárovce, která město propojila s Nitrou a s městy v údolí Hronu.

Největší rozkvět zaznamenalo město po druhé světové válce, stavěly se nové průmyslové podniky a nejvíce slávy si Zlaté Moravce vydobyly výrobou chladniček v Národním podniku Calex Zlaté Moravce. Podnik zaměstnával v roce 1989 pět tisíc lidí, byl to největší zaměstnavatel v regionu. Po jeho krachu na počátku 90. let však výroba chladniček nebyla obnovena a dnes se zde pouze vyrábí komoresory dánské firmy Danfoss.

K nejvýznamnějším památkám města patří klasicistní kostel sv. Archanděla Michaela z roku 1785, renesanční kaštel ze 17. století a bývalý župní dům ze 17. století v renesančním slohu a po barokní přestavbě.

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
ulice Župná
Zlaté Moravce 

Místa v okolí

Veľký Inovec - Veľký Inovec je nejvyšší vrchol pohoří Pohronský Inovec a současně nejvyšší bod okresu Zlaté Moravce. Jeho strmé jižní svahy směřují k Pohronské pahorkatině, zatímco severní část plynule a pozvolna navazuje na Lehotskou planinu.
Vzdálenost: 12km
Rozhledna Velký Dudok - Rozhledna Velký Dudok je dřevěná stavba na zděné podezdívce.
Vzdálenost: 12km
Rozhledna Drieňová - V pohoří Tribeč u Jedlových Kostolan stojí menší kovová rozhledna.
Vzdálenost: 13km
Zřícenina hradu Gýmeš - Gýmeš je zřícenina středověkého hradu ze 13. století v okrese Nitra na Slovensku. Vypíná se na křemencovém vrchu Dúň, který je součástí jižního cípu pohoří Tribeč.
Vzdálenost: 14km
Rozhledna Skýcov - Z rozhledny Skýcov v okrese Zlaté Moravce je zajímavý výhled do okolních vrchů pohoří Tribeč a Vtáčník.
Vzdálenost: 14km
Rozhledna Dolní Nitra - Rozhledna Dolní Nitra je dřevěná vyhlídková věž o třech vyhlídkových patrech.
Vzdálenost: 18km
Žibrica - Žibrica je nejvyšší vrchol okresu Nitra. Podél vrcholku hory vede červená turistická cesta a Naučná stezka Zoborské vrchy.
Vzdálenost: 18km

Nová místa

+ přidat
Bašta opevnění Štiavnické Baně - V obci Štiavnické Bane se dochovala bašta jako součást městského opevnění.
Rozhledna Počúvadlo Skalka - Nedaleko od Banské Štiavnice stojí rozhledna Skalka.
Rozhledna Sitno Ilja - Na vrcholu hory Sitno, nedaleko Banské Štiavnice, je postavena dřevěná rozhledna.
Rozhledna Kalvária - Ve městě Levice je vybudována rozhledna Kalvária.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.