Levice

Město Levice (maďarsky Léva) v Nitrianském kraji na Slovensku se nachází v Podunajské pahorkatině asi 40 km jihovýchodně od Nitry. Žije zde přibližně 34 tisíc obyvatel. Levice se řadí mezi 20 největších měst Slovenské republiky.

Oblast Podunajské nížiny a pahorkatiny byla osídlévána již v dávných dobách. Dokládají to četné nálezy stříbrných mincí z doby Keltů. Území pak osídlili první Slované a teprve první písemný zápis o životě ve zdejším kraji pochází z roku 1156. V roce 1410 byly Levice povýšeny na město, přičemž se rozlišovaly Staré Levice a Nové Levice. Od roku 1614 jsou Levice spojeny v jeden celek.

V roce 1664 proběhla nedaleko města slavná bitva s vojsky dobyvačné Osmanské říše, kdy byli Turci poraženi.

 

Dnes žije ve městě Levice necelých 35 tisíc obyvatel, je zde také početná menšina maďarské národnosti, která tvoří zhruba 10 % obyvatelstva.

 

Historické památky na území města Levice:

Hrad Levice – zřícenina středověkého hradu ze 13. století, zpustlého od počátku 18. století

Kostel sv. Archanděla Michaela – římskokatolický kostel z roku 1780

Evangelický kostel v Čenkově – gotický kostel ze 14. století, přestavovaný barokně a také v secesním stylu v roce 1930

Kostel sv. Josefa – římskokatolický kostel z roku 1675

Kaštiel Kalinčiakovo – barokní zámek z konce 18. století, přestavován do klasicistní podoby

Evangelický kostel v Levici – klasicistní budova kostela z roku 1789

Synagoga z roku 1857

Románský kostel v městské části Kalinčiakovo z 12. století

Tkalcovské muzeum

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Levice 

Místa v okolí

Street Workout Park Levice - Město Levice nabízí možnost cvičení ve Street Workout Parku na ulici M. R. Štefánika č. 1.
Vzdálenost: 1km
Zámeček Želiezovce - Zámeček Želeiezovce je též přezdívaný jako kaštel Estherházyovců. Objekt je chráněn jako Národní kulturní památka Slovenské republiky. Obklopuje jej park Franze Schuberta.
Vzdálenost: 20km
Rozhledna Velký Dudok - Rozhledna Velký Dudok je dřevěná stavba na zděné podezdívce.
Vzdálenost: 19km
Veľký Inovec - Veľký Inovec je nejvyšší vrchol pohoří Pohronský Inovec a současně nejvyšší bod okresu Zlaté Moravce. Jeho strmé jižní svahy směřují k Pohronské pahorkatině, zatímco severní část plynule a pozvolna navazuje na Lehotskou planinu.
Vzdálenost: 23km
Drieňov - Drieňov je nejvyšší bod okresu Levice. Tato hora ve tvaru trojbokého jehlanu je jedním z vrcholků Štiavnických vrchů, nedaleko od obce Uhliská. 
Vzdálenost: 24km
Rozhledna - pozorovatelna ptactva Maňa - Ptačí pozorovatelna nedaleko Martinovsko - manianského kanálu je volně přístupná dřevěná vyhlídková stavba.
Vzdálenost: 23km
Zlaté Moravce - Zlaté Moravce jsou okresním městem v Nitrianském kraji na jihozápadě Slovenska. Žije zde přibližně 12 tisíc obyvatel. Skrze město protéká říčka Žitava a Hostiansky potok. Zlaté Moravce proslavila v minulosti zejména výroba chladniček značky Calex.
Vzdálenost: 25km

Nová místa

+ přidat
Tatobitská (tisíciletá) lípa - V obci Tatobity na Semilsku se nachází překrásný exemplář lípy.
Dub letní u červeného kostela Varnsdorf - Ve městě Varnsdorf u Červeného kostela vyrůstá památný strom Dub letní.
Lipová alej pod nemocnicí Žatec - V sousedství areálu žatecké nemocnice byla přibližně v roce 1895 vysazena lipová alej.
Strom míru Veselí nad Lužnicí - Ve Veselí nad Lužnicí na Třídě Čs. armády byl v roce 2018 zasazen Strom míru.

Nové ubytování

+ přidat
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.
Chata Lucie - Tato rodinná chata se nachází pod úpatí hory Říp a leží pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování na chatě až pro 12 osob. Během pobytu využijete plně vybavenou chatu se saunou, wifi, krbem, grilem, trampolínou, bazénem v létě a dalším zařízením pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz