Primaciální palác

Primaciální palác v Bratislavě byl vystavěn jako sídlo ostřihomského arcibiskupa. V současné době je tento klasicistní skvost mimo jiné sídlem primátora hlavního města Bratislavy.

Arcibiskupská rezidence v Prešporoku

Předchůdcem dnešního města Bratislavy - jeho historickým jádrem bylo město Prešporok. Sídlil zde i ostřihomský arcibiskup, poněvadž Ostřihom v roce 1543 obsadila Osmanská vojska a v jeho historické rezidenci sídlil osmanský paša. Arcibiskupská rezidence v Prešporoku vyrostla zřejmě na ruinách staré antické stavby. Byl to menší objekt, který byl v 15. století přestavěn v gotickém slohu a v 18. století barokně upraován. Přesto však přestal vyhovovat požadavkům, které měla arcibiskupská rezidence splňovat.

Arcibiskup Jozef Batthyany nechal starý palác zbourat a vystavět nový. Projektantem byl Melchior Hefele. V roce 1781 byla stavba dokončena.

Arcibiskupství opět v Ostřihomi

Po smrti Marie Terezie se vlády ujal její syn Josef II. a arcibiskupství se v té době stěhovalo zpět do Ostřihomi. Primaciální palác byl využíván jen sporadicky, zejména pro krátkodobé přechodné ubytování králů a členů královské rodiny. Palác byl upraven pro jejich pohodlí, byly tu k dispozici kancelářské prostory a školní učebny.

Bratislavský mír 1805 a zrušení poddanství 1848

V roce 1805 byl Primaciální palác dějištěm podpisu tzv. Bratislavského míru mezi Francií a Rakouskem. Napoleon Bonaparte tím získal Dalmácii a Tyrolsko. V paláci také zasedal Uherský sněm a v roce 1848 tu panovník Ferdinand V. podepsal tzv. Březnové zákony, jimiž mimo jiné bylo zrušeno poddanství.

Šest gobelínů nedozírné hodnoty - arcibiskupství je hodlá vysoudit

V roce 1903 palác odkoupilo město Bratislava a začala rozsáhlá rekonstrukce objektu. V jedné utajené chodbě byla objevena série šesti gobelínů z roku 1630, které pocházely z dílny flanderských tkalců Phillipa de Maechta. Gobelíny měly obrovskou hodnotu a arcibiskupství se je snažilo v soudním sporu získat. Soud však naštěstí gobelíny přiřkl městu a dnes jsou součástí reprezentačních prostor paláce.

Galerie města Bratislavy, Národní výbor města Bratislavy

Rekonstrukce objektu probíhala velmi citlivě a palác pak sloužil jako městská radnice až do konce 40. let 20. století. Primaciální palác byl pak využíván Galerií města Bratislavy a jeho Zrcadlová síň byla až do konce 80. let zasedací síní Národního výboru města Bratislavy.

Sídlo bratislavského primátora

Dnes je v Primaciálním paláci sídlo primátora hlavního města Bratislavy a pořádají se zde svatby, koncerty a zasedání městského zastupitelstva. Některé reprezentační síně jsou přístupné veřejnosti.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Primaciálne nám. 494/2
Bratislava 

Místa v okolí

Bratislava - Bratislava je hlavní město Slovenské republiky. Žije zde necelého půl milionu obyvatel. Tento klenot na Dunaji provází dlouhá historie, zdejší oblast byla osídlována již v pravěku, žili tu Keltové, Germáni a Slované.
Vzdálenost: 1km
Most Slovenského národního povstání (Most SNP) - Most Slovenského národního povstání (Most SNP) se v letech 1993 – 2012 jmenoval Nový most. Ke dni 29.8.2012 byl rozhodnutím bratislavského městského zastupitelstva obnoven jeho původní název.
Vzdálenost: 1km
Most Slovenského národného povstania (Most SNP) - Most SNP (Most Slovenského národného povstania) v Bratislavě překlenul řeku Dunaj, aby spojil budoucí sídliště Petržalka s historickým centrem města a s Bratislavským hradem. Byl postaven v letech 1967 - 1972, tvůrci projektu tohoto unikátního mostu byli A. Tesár, J. Lacko a I. Slameň.
Vzdálenost: 1km
Slovenská strela - Slovenská strela je vlaková rychlíková souprava, zajišťující spojení mezi Prahou a Bratislavou. Tento speciální expresní spoj je v provozu již od roku 1936.
Vzdálenost: 2km
Workout Park Bratislava - Kuchajda - Workout hřiště v Bratislavě naleznete také v areálu přírodního koupaliště Kuchajda v městské části Pasienky.
Vzdálenost: 4km
Street workout Locomotiva Bratislava - V Bratislave vyrástol taký pekný vonkajší Street Workout park. Nachádza sa na brehu Veľkého Draždiaku v mestskej časti Petržalka.
Vzdálenost: 5km
Street Workout hřiště Bratislava - Karlova Ves - Od 14.12.2015 je k dispozici široké veřejnosti venkovní cvičiště v Bratislavě - Karlova Ves, na ulici Dlhé diely.
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Mandava - Rozhledna Mandava je ve skutečnosti objekt památníku s vyhlídkovou věží, vysokou 12 metrů, který je zasvěcen památce Mistra Jana Husa.
Rozhledna Vrchbělá - Rozhledna Vrchbělá je postavena ve stejnojmenné části obce Bělá pod Bezdězem. Vznikla v roce 2013.
Rozhledna Čížovka - Rozhledna Čížovka byla vyhlášena "Rozhlednou roku", podílí se významně na kulturním obohacení zdejšího kraje již od roku 2017.
Rozhledna Dneboh - Rozhledna Dneboh z roku 2012 je mezi vyhlídkovými stavbami v České republice raritou. Vznikla z bývalé trafostanice postavené v období reálného socialismu.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: ubytování, restauraci, zámecké prohlídky a kulturní akce.