Primaciální palác

Primaciální palác v Bratislavě byl vystavěn jako sídlo ostřihomského arcibiskupa. V současné době je tento klasicistní skvost mimo jiné sídlem primátora hlavního města Bratislavy.

Arcibiskupská rezidence v Prešporoku

Předchůdcem dnešního města Bratislavy - jeho historickým jádrem bylo město Prešporok. Sídlil zde i ostřihomský arcibiskup, poněvadž Ostřihom v roce 1543 obsadila Osmanská vojska a v jeho historické rezidenci sídlil osmanský paša. Arcibiskupská rezidence v Prešporoku vyrostla zřejmě na ruinách staré antické stavby. Byl to menší objekt, který byl v 15. století přestavěn v gotickém slohu a v 18. století barokně upraován. Přesto však přestal vyhovovat požadavkům, které měla arcibiskupská rezidence splňovat.

Arcibiskup Jozef Batthyany nechal starý palác zbourat a vystavět nový. Projektantem byl Melchior Hefele. V roce 1781 byla stavba dokončena.

Arcibiskupství opět v Ostřihomi

Po smrti Marie Terezie se vlády ujal její syn Josef II. a arcibiskupství se v té době stěhovalo zpět do Ostřihomi. Primaciální palác byl využíván jen sporadicky, zejména pro krátkodobé přechodné ubytování králů a členů královské rodiny. Palác byl upraven pro jejich pohodlí, byly tu k dispozici kancelářské prostory a školní učebny.

Bratislavský mír 1805 a zrušení poddanství 1848

V roce 1805 byl Primaciální palác dějištěm podpisu tzv. Bratislavského míru mezi Francií a Rakouskem. Napoleon Bonaparte tím získal Dalmácii a Tyrolsko. V paláci také zasedal Uherský sněm a v roce 1848 tu panovník Ferdinand V. podepsal tzv. Březnové zákony, jimiž mimo jiné bylo zrušeno poddanství.

Šest gobelínů nedozírné hodnoty - arcibiskupství je hodlá vysoudit

V roce 1903 palác odkoupilo město Bratislava a začala rozsáhlá rekonstrukce objektu. V jedné utajené chodbě byla objevena série šesti gobelínů z roku 1630, které pocházely z dílny flanderských tkalců Phillipa de Maechta. Gobelíny měly obrovskou hodnotu a arcibiskupství se je snažilo v soudním sporu získat. Soud však naštěstí gobelíny přiřkl městu a dnes jsou součástí reprezentačních prostor paláce.

Galerie města Bratislavy, Národní výbor města Bratislavy

Rekonstrukce objektu probíhala velmi citlivě a palác pak sloužil jako městská radnice až do konce 40. let 20. století. Primaciální palác byl pak využíván Galerií města Bratislavy a jeho Zrcadlová síň byla až do konce 80. let zasedací síní Národního výboru města Bratislavy.

Sídlo bratislavského primátora

Dnes je v Primaciálním paláci sídlo primátora hlavního města Bratislavy a pořádají se zde svatby, koncerty a zasedání městského zastupitelstva. Některé reprezentační síně jsou přístupné veřejnosti.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Primaciálne nám. 494/2
Bratislava 

Místa v okolí

Bratislava - Bratislava je hlavní město Slovenské republiky. Žije zde necelého půl milionu obyvatel. Tento klenot na Dunaji provází dlouhá historie, zdejší oblast byla osídlována již v pravěku, žili tu Keltové, Germáni a Slované.
Vzdálenost: 1km
Most Slovenského národního povstání (Most SNP) - Most Slovenského národního povstání (Most SNP) se v letech 1993 – 2012 jmenoval Nový most. Ke dni 29.8.2012 byl rozhodnutím bratislavského městského zastupitelstva obnoven jeho původní název.
Vzdálenost: 1km
Most Slovenského národného povstania (Most SNP) - Most SNP (Most Slovenského národného povstania) v Bratislavě překlenul řeku Dunaj, aby spojil budoucí sídliště Petržalka s historickým centrem města a s Bratislavským hradem. Byl postaven v letech 1967 - 1972, tvůrci projektu tohoto unikátního mostu byli A. Tesár, J. Lacko a I. Slameň.
Vzdálenost: 1km
Slovenská strela - Slovenská strela je vlaková rychlíková souprava, zajišťující spojení mezi Prahou a Bratislavou. Tento speciální expresní spoj je v provozu již od roku 1936.
Vzdálenost: 2km
Workout Park Bratislava - Kuchajda - Workout hřiště v Bratislavě naleznete také v areálu přírodního koupaliště Kuchajda v městské části Pasienky.
Vzdálenost: 4km
Street workout Locomotiva Bratislava - V Bratislave vyrástol taký pekný vonkajší Street Workout park. Nachádza sa na brehu Veľkého Draždiaku v mestskej časti Petržalka.
Vzdálenost: 5km
Street Workout hřiště Bratislava - Karlova Ves - Od 14.12.2015 je k dispozici široké veřejnosti venkovní cvičiště v Bratislavě - Karlova Ves, na ulici Dlhé diely.
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rybník Podsedek - Rybník Podsedek je jeden z nejmladších rybníků v Čechách, vznikl až v polovině 19. století nedaleko obce Lutová.
Rybník Velká Ohrazenice - Rybník Velká Ohrazenice vznikl v 16. století zásluhou pánů z Hradce, kteří zde budovali po vzoru českých rybníkářů umělé vodní plochy.
Rybník Starý u Soběslavi - Rybník s názvem Starý u Soběslavi patří do soustavy čtyř vodních ploch (Lickov, Poloboží, Velký). 
Velký řečický rybník - Na okraji Kardašovy Řečice se nachází vodní plocha s ostrůvkem s názvem Velký řečický rybník. 

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Maxant - Hotel Maxant je rodinný wellness hotel ve Frymburku na Lipně, který kromě ubytování nabízím i široký výběr wellness služeb.V restauraci si můžete pochutnat nejenom na tradiční české kuchyni, ale i čerstvých rybách. Odpolední kávu si můžete dát v hotelové cukrárně.
Penzion Hastrman - Penzion pro max 12 hostů ( 4 pokoje s koupelnami) stojí na břehu soukromého rybníka uprostřed rozlehlé 8 000m2 parkově upravené zahradě s lávkou a altánkem. Zajišťuje apsolutní soukromí hostů. Vlastní stravování v domě či výborná kuchyně Choltického zámku.
Chalupa Květinka Ohnišov - Nová stylová roubenka se saunou, kachlovými kamny a veškerým komfortem
Chalupa Sluníčko - K pronájmu nová luxusní roubenka, stylově vybavená, se saunou, bazénem a veškerým komfortem. Jedná se o chalupu, která se nachází v klidné části obce Ohnišov v Orlických horách.

Nové restaurace

+ přidat
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.
Restaurace U Svahu - Nově zrekonstruovaná nekuřácká restaurace v Olešnici na Moravě s kapacitou až 55 míst se nachází v lyžařském areálu, je zde možnost pořádat firemní večírek, školení, rodinná oslava, třídní sraz, malá svatba či jen venkovní grilování. K dispozici je i venkovní terasa.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.