Nitriansky hrad

Nitriansky hrad je typickou dominantou krajského města, tyčí se na hradním vrchu přímo v jeho centru. Hradní komplex tvoří mohutné opevnění s předsazenými bastiony, katedrála a biskupský palác. V současné době je hrad sídlem biskupského úřadu.

Nitrianské knížectví v 8. století - kníže Pribina

Nitra patří mezi nejstarší slovenská území, jejichž historie se formovala již v 8. století, kdy tu vznikalo Nitrianské knížectví. V místech dnešního hradu stávalo v té době opevněné hradiště, které využívalo výhodné polohy hradního vrchu nad řekou Nitrou. Pravděpodobně zde stál kostel nitranského knížete Pribiny – prvního přímého předka dnešních Slováků.

Bazilika sv. Jimrama, nájezdy Mongolů, obléhání Přemyslem Otakarem II.

Nitrianské knížectví se stalo později  součástí Velkomoravské říše a Nitra byla sídelním centrem knížete. První písemné záznamy o zdejším hradišti jsou z roku 871, v té době tu již stála bazilika sv. Jimrama, která dnes tvoří jádro hradního komplexu. Hradní objekt se postupně vyvíjel a v roce 1241 již dokázal odolat nájezdům mongolských hord. V roce 1271 však hrad obléhal Přemysl Otakar II. a došlo k ničivému požáru, po němž musely být kostel i opevnění obnoveny téměř z trosek.

Sídlo významných panovníků

V Nitrianském hradu sídlilo několik významných panovníků – Matúš Čák Trenčanský, Zikmund Lucemburský a Matyáš Korvín. Vojsko Matyáše Korvína hrad ovšem velmi poškodilo.

K zesílení opevnění kolem hradu došlo v 16. století, bylo to v době válečných tažení Turků po jižním Slovensku. Současně byl postaven hradní palác a vnitřní brána v tehdy dominujícím renesančním stylu. Turci však i přesto hrad v roce 1663 dobyli a po jejich odchodu byl celý obranný systém přebudován.

Biskupský palác a přestavba horního kostela

V 18. století už přestaly mít hradby obranný význam a pozornost se soustředila na barokní přestavbu horního kostela a výstavbu biskupského paláce.

Dnešní vzhled celého areálu se nejvíce přibližuje době 17. a 18. století, v průběhu staletí tu docházelo k četným stavebním změnám. Původní vzhled z doby počátku 13. století si dochovala pouze bazilika sv. Jimrama. Horní gotický kostel zobrazuje tvář počátku 14. století a vnitřní hradní brána renesanční obraz 16. století.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Nitra 

Místa v okolí

Nitra - Nitra je okresní a krajské město ve Slovenské republice. Žije zde přibližně 78 tisíc obyvatel. Nitra je páté největší slovenské město.
Vzdálenost: 1km
Street Workout Park Nitra - Ve městě Nitra (městská část Chrenová) můžete využít velmi pěkné moderní venkovní cvičiště.
Vzdálenost: 2km
Nová Ves (Močenok) - Nová Ves je malá osada, část obce Močenok v okrese Šaľa. Několik desítek metrů odtud severovýchodním směrem se nachází nejvyšší bod okresu Šaľa. 
Vzdálenost: 12km
Zřícenina hradu Gýmeš - Gýmeš je zřícenina středověkého hradu ze 13. století v okrese Nitra na Slovensku. Vypíná se na křemencovém vrchu Dúň, který je součástí jižního cípu pohoří Tribeč.
Vzdálenost: 15km
Zřícenina Oponického hradu - Zřícenina Oponického hradu se vypíná nad obcí Oponice na jednom ze západních výběžků pohoří Tribeč.
Vzdálenost: 16km
Šaľa - Šaľa je okresní město v Nitrianském kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 24 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 25km
Street Workout hřiště Šaľa - Před Domem kultury Šaľa-Veča vzniklo velmi pěkné venkovní cvičiště s celoročním provozem.
Vzdálenost: 25km

Nová místa

+ přidat
Hradiště - Hradiště je nejvyšší vrchol Doupovských hor a najdete jej uprostřed vojenského výcvikového pásma v karlovarském okrese.
Jezevčí vrch - Jezevčí vrch je jeden z nápadných vrcholků Ralské pahorkatiny. Nachází se nedaleko obce Heřmanice v Podještědí.
Medvědí vrch - Medvědí vrch je jeden z vrcholků Hrubého Jeseníku a zároveň nejvyšší vrchol Medvědské hornatiny.
Vihošť - Vihošť je znělcová hora v českolipském okrese, jejíž součástí je Přírodní rezervace Vihošť založená v roce 1998. Vihošť je zároveň nejvyšší horou Polomených hor a spadá pod CHKO Kokořínsko.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování U křížku - Ubytování v nově zrekonstruovaném domě ve středu obce se dvěma byty, jednopokojový se třemi lůžky, dvoupokojový se čtyřmi lůžky. Každý byt má svou koupelnu s wc, kuchyň vybavenou sporákem, lednicí, mikrovlnou troubou, rychlovarnou konvicí, televizí, wifi. Celý dům je nekuřácký.
Chalupa v Libouni pod Blaníkem - Ubytování na stylové chalupě v kraji Blanických rytířů. Dovolená s dětmi, víkendy, setkání přátel, sportovní vyžití, tři zatravěné hřiště, volejbal, malá kopaná, golfové hřiště 10 jamek, stolní tenis, krytý bazén.
Pension Klášter Teplá u Třebenic - Skvělé jídlo a ubytování v příjemném rodiném prostředí. Možno i s domácím mazlíčkem
APARTMÁN ČERNÝ DŮL - Nabízíme ubytování ve stylovém apartmánu v obci Černý Důl v Krkonoších. Apartmán Černý Důl se nachází v klidné části malebného náměstí a v těsné blízkosti lyžařského střediska (200m). Je tak ideální výchozí bod pro turistiku, cyklistiku a lyžování.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Nuance - Česká kuchyně i kuchyně okolních evropských zemí jsou základem, na kterém staví šéfkuchař Michal Paulík svá inovativní a kreativní jídla. Webová stránka: https://www.nuancerestaurant.cz/
Restaurant Lví dvůr - Česká restaurace v areálu Pražského hradu. Renesanční budova z roku 1581 nabízí krásný výhled na katedrálu Svatého Víta.
Restaurace Šeberák - Restaurace s krásnou zahrádkou s posezením přímo u vody. V zimě je zase krásně ozdobena a jde vidět již z dálky.
Restaurace POHODA - Pouze domácí kuchyně v krásném "retro" prostředí. Otevírací doba: denně 12:00 - 22:00 V naší rodinné restauraci POHODA vaříme pouze domácí jídla, žádné polotovary. Točíme regionální pivko od Strakonického pivovaru Přijďte ochutnat například - Knedlíčkovou polévku - Pečenou kachničku, bramborový knedlík, červené zelí - Hovězí "Hydčický" gulášek, houskový knedlík - Borůvkové knedlíky se šlehačkou - Bramborové knedlíky plněné uzeným masem - Boloňské špagety sypané sýrem - Vepřové výpečky, houskový knedlík, bílé zelí Dále zajišťujeme ubytování ve skromných, ale čistých a útulných pokojíčkách.