Nitriansky hrad

Nitriansky hrad je typickou dominantou krajského města, tyčí se na hradním vrchu přímo v jeho centru. Hradní komplex tvoří mohutné opevnění s předsazenými bastiony, katedrála a biskupský palác. V současné době je hrad sídlem biskupského úřadu.

Nitrianské knížectví v 8. století - kníže Pribina

Nitra patří mezi nejstarší slovenská území, jejichž historie se formovala již v 8. století, kdy tu vznikalo Nitrianské knížectví. V místech dnešního hradu stávalo v té době opevněné hradiště, které využívalo výhodné polohy hradního vrchu nad řekou Nitrou. Pravděpodobně zde stál kostel nitranského knížete Pribiny – prvního přímého předka dnešních Slováků.

Bazilika sv. Jimrama, nájezdy Mongolů, obléhání Přemyslem Otakarem II.

Nitrianské knížectví se stalo později  součástí Velkomoravské říše a Nitra byla sídelním centrem knížete. První písemné záznamy o zdejším hradišti jsou z roku 871, v té době tu již stála bazilika sv. Jimrama, která dnes tvoří jádro hradního komplexu. Hradní objekt se postupně vyvíjel a v roce 1241 již dokázal odolat nájezdům mongolských hord. V roce 1271 však hrad obléhal Přemysl Otakar II. a došlo k ničivému požáru, po němž musely být kostel i opevnění obnoveny téměř z trosek.

Sídlo významných panovníků

V Nitrianském hradu sídlilo několik významných panovníků – Matúš Čák Trenčanský, Zikmund Lucemburský a Matyáš Korvín. Vojsko Matyáše Korvína hrad ovšem velmi poškodilo.

K zesílení opevnění kolem hradu došlo v 16. století, bylo to v době válečných tažení Turků po jižním Slovensku. Současně byl postaven hradní palác a vnitřní brána v tehdy dominujícím renesančním stylu. Turci však i přesto hrad v roce 1663 dobyli a po jejich odchodu byl celý obranný systém přebudován.

Biskupský palác a přestavba horního kostela

V 18. století už přestaly mít hradby obranný význam a pozornost se soustředila na barokní přestavbu horního kostela a výstavbu biskupského paláce.

Dnešní vzhled celého areálu se nejvíce přibližuje době 17. a 18. století, v průběhu staletí tu docházelo k četným stavebním změnám. Původní vzhled z doby počátku 13. století si dochovala pouze bazilika sv. Jimrama. Horní gotický kostel zobrazuje tvář počátku 14. století a vnitřní hradní brána renesanční obraz 16. století.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Nitra 

Místa v okolí

Nitra - Nitra je okresní a krajské město ve Slovenské republice. Žije zde přibližně 78 tisíc obyvatel. Nitra je páté největší slovenské město.
Vzdálenost: 1km
Street Workout Park Nitra - Ve městě Nitra (městská část Chrenová) můžete využít velmi pěkné moderní venkovní cvičiště.
Vzdálenost: 2km
Nová Ves (Močenok) - Nová Ves je malá osada, část obce Močenok v okrese Šaľa. Několik desítek metrů odtud severovýchodním směrem se nachází nejvyšší bod okresu Šaľa. 
Vzdálenost: 12km
Zřícenina hradu Gýmeš - Gýmeš je zřícenina středověkého hradu ze 13. století v okrese Nitra na Slovensku. Vypíná se na křemencovém vrchu Dúň, který je součástí jižního cípu pohoří Tribeč.
Vzdálenost: 15km
Zřícenina Oponického hradu - Zřícenina Oponického hradu se vypíná nad obcí Oponice na jednom ze západních výběžků pohoří Tribeč.
Vzdálenost: 16km
Šaľa - Šaľa je okresní město v Nitrianském kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 24 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 25km
Street Workout hřiště Šaľa - Před Domem kultury Šaľa-Veča vzniklo velmi pěkné venkovní cvičiště s celoročním provozem.
Vzdálenost: 25km

Nová místa

+ přidat
Pařez - Pařez je třetí nejvyšší hora Českého středohoří. Jedná se o velice výraznou zalesněnou kupu nedaleko od Kostomlat pod Milešovkou.
Sněžné věžičky - Sněžné věžičky je vrchol v Jizerských horách a zároveň velmi nápadný skalní útvar.
Dětské workoutové hřiště v Kutné Hoře - Dětské workoutové hřiště U Sokoláku
Bouřný - Bouřný je jeden z vrcholů Lužických hor. Jedná se o znělcovou kupu nedaleko od obce Nová Huť – část obce Svor. Nachází se na katastrálním území Horní Světlé.

Nové ubytování

+ přidat
Pension Klášter Teplá u Třebenic - Skvělé jídlo a ubytování v příjemném rodiném prostředí. Možno i s domácím mazlíčkem
APARTMÁN ČERNÝ DŮL - Nabízíme ubytování ve stylovém apartmánu v obci Černý Důl v Krkonoších. Apartmán Černý Důl se nachází v klidné části malebného náměstí a v těsné blízkosti lyžařského střediska (200m). Je tak ideální výchozí bod pro turistiku, cyklistiku a lyžování.
Penzion POHODA - Nabízíme ubytování v rodinném penzionu s přátelskou atmosférou a osobním přístupem. Penzion leží v srdci Karlovarského kraje. jeho poloha je vhodná pro klidnou i aktivní dovolenou, při pracovní cestě a je ideálním místem i pro romantické víkendové pobyty.
Dětenice - pezion u Ungerů-středověká hospoda - Penzion u Ungerů se nachází 250 m od středověké hopody se super zábavou a pohoštěnim

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace POHODA - Pouze domácí kuchyně v krásném "retro" prostředí. Otevírací doba: denně 12:00 - 22:00 V naší rodinné restauraci POHODA vaříme pouze domácí jídla, žádné polotovary. Točíme regionální pivko od Strakonického pivovaru Přijďte ochutnat například - Knedlíčkovou polévku - Pečenou kachničku, bramborový knedlík, červené zelí - Hovězí "Hydčický" gulášek, houskový knedlík - Borůvkové knedlíky se šlehačkou - Bramborové knedlíky plněné uzeným masem - Boloňské špagety sypané sýrem - Vepřové výpečky, houskový knedlík, bílé zelí Dále zajišťujeme ubytování ve skromných, ale čistých a útulných pokojíčkách.
Ristorante Nolita - Středomořská Restaurace Pizza Pasta Grill
U Divišů - Zveme Vás do restaurace U Divišů, která nabízí příjemné vnitřní i venkovní posezení, dobré jídlo za skvělou cenu polední menu od 89,- a speciality jako kapří hranolky. Najdete nás na Hlavní třídě v Kladně. Tešíme se
Green Coco bar - Vychutnejte si svěží smoothie, zeleninové saláty, tortilly nebo chia puding, to vše a mnoho dalšího pro Vás připravujeme čerstvé každý den.