Nitriansky hrad

Nitriansky hrad je typickou dominantou krajského města, tyčí se na hradním vrchu přímo v jeho centru. Hradní komplex tvoří mohutné opevnění s předsazenými bastiony, katedrála a biskupský palác. V současné době je hrad sídlem biskupského úřadu.

Nitrianské knížectví v 8. století - kníže Pribina

Nitra patří mezi nejstarší slovenská území, jejichž historie se formovala již v 8. století, kdy tu vznikalo Nitrianské knížectví. V místech dnešního hradu stávalo v té době opevněné hradiště, které využívalo výhodné polohy hradního vrchu nad řekou Nitrou. Pravděpodobně zde stál kostel nitranského knížete Pribiny – prvního přímého předka dnešních Slováků.

Bazilika sv. Jimrama, nájezdy Mongolů, obléhání Přemyslem Otakarem II.

Nitrianské knížectví se stalo později  součástí Velkomoravské říše a Nitra byla sídelním centrem knížete. První písemné záznamy o zdejším hradišti jsou z roku 871, v té době tu již stála bazilika sv. Jimrama, která dnes tvoří jádro hradního komplexu. Hradní objekt se postupně vyvíjel a v roce 1241 již dokázal odolat nájezdům mongolských hord. V roce 1271 však hrad obléhal Přemysl Otakar II. a došlo k ničivému požáru, po němž musely být kostel i opevnění obnoveny téměř z trosek.

Sídlo významných panovníků

V Nitrianském hradu sídlilo několik významných panovníků – Matúš Čák Trenčanský, Zikmund Lucemburský a Matyáš Korvín. Vojsko Matyáše Korvína hrad ovšem velmi poškodilo.

K zesílení opevnění kolem hradu došlo v 16. století, bylo to v době válečných tažení Turků po jižním Slovensku. Současně byl postaven hradní palác a vnitřní brána v tehdy dominujícím renesančním stylu. Turci však i přesto hrad v roce 1663 dobyli a po jejich odchodu byl celý obranný systém přebudován.

Biskupský palác a přestavba horního kostela

V 18. století už přestaly mít hradby obranný význam a pozornost se soustředila na barokní přestavbu horního kostela a výstavbu biskupského paláce.

Dnešní vzhled celého areálu se nejvíce přibližuje době 17. a 18. století, v průběhu staletí tu docházelo k četným stavebním změnám. Původní vzhled z doby počátku 13. století si dochovala pouze bazilika sv. Jimrama. Horní gotický kostel zobrazuje tvář počátku 14. století a vnitřní hradní brána renesanční obraz 16. století.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Nitra 

Místa v okolí

Nitra - Nitra je okresní a krajské město ve Slovenské republice. Žije zde přibližně 78 tisíc obyvatel. Nitra je páté největší slovenské město.
Vzdálenost: 1km
Street Workout Park Nitra - Ve městě Nitra (městská část Chrenová) můžete využít velmi pěkné moderní venkovní cvičiště.
Vzdálenost: 2km
Nová Ves (Močenok) - Nová Ves je malá osada, část obce Močenok v okrese Šaľa. Několik desítek metrů odtud severovýchodním směrem se nachází nejvyšší bod okresu Šaľa. 
Vzdálenost: 12km
Zřícenina hradu Gýmeš - Gýmeš je zřícenina středověkého hradu ze 13. století v okrese Nitra na Slovensku. Vypíná se na křemencovém vrchu Dúň, který je součástí jižního cípu pohoří Tribeč.
Vzdálenost: 15km
Zřícenina Oponického hradu - Zřícenina Oponického hradu se vypíná nad obcí Oponice na jednom ze západních výběžků pohoří Tribeč.
Vzdálenost: 16km
Šaľa - Šaľa je okresní město v Nitrianském kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 24 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 25km
Street Workout hřiště Šaľa - Před Domem kultury Šaľa-Veča vzniklo velmi pěkné venkovní cvičiště s celoročním provozem.
Vzdálenost: 25km

Nová místa

+ přidat
Jezero Benedikt - Jezero Benedikt je uměle vytvořená vodní nádrž na okraji města Most. Odděluje od sebe dvě městské části Vtelno a Liščí vrch.
Nový rybník u Tchořovic - Nový rybník v okrese Strakonice, nedaleko obce Tchořovice, oválného tvaru napájí potok Kopřivnice a umělý přivaděč Hradišťského potoka.
Merklínský rybník - Merklínský rybník v okrese Plzeň-jih se nachází na východním okraji stejnojmenné obce. Nechal jej vybudovat potomek rytířského rodu Vilém z Chřínova přibližně v 15. století.   
Rybník Řežabinec - Řežabinec je národní přírodní rezervace, jejíž součástí je Řežabinecký rybník a Řežabinecké tůně.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion POHODA - Nabízíme ubytování v rodinném penzionu s přátelskou atmosférou a osobním přístupem. Penzion leží v srdci Karlovarského kraje. jeho poloha je vhodná pro klidnou i aktivní dovolenou, při pracovní cestě a je ideálním místem i pro romantické víkendové pobyty.
Dětenice - pezion u Ungerů-středověká hospoda - Penzion u Ungerů se nachází 250 m od středověké hopody se super zábavou a pohoštěnim
HOŘOVICKÁ CHATA - Rekreační chata v letovisku Cholín s 18 pokoji / 63 lůžek na Slapské přehradě, s celoročním provozem,přímý bus do Prahy, vhodné pro rodiny s dětmi, školy.
Levné ubytování České Budějovice - Penzion Minor - Levné ubytování České Budějovice nabízí kromě běžného ubytování v penzionu také výhodný víkendový pobyt s výraznou slevou, nebo diskrétní ubytování pro zamilované páry v denní době od 9.00 do 15.00 hodin.

Nové restaurace

+ přidat
Green Coco bar - Vychutnejte si svěží smoothie, zeleninové saláty, tortilly nebo chia puding, to vše a mnoho dalšího pro Vás připravujeme čerstvé každý den.
Občerstvení Střela - Rodinné občerstvení se zaměřením na domácí a kvalitní jídla. Nabízíme snídaně, domácí polévky, teplé pokrmy, ale i točené limo a pivo. Každý všední den čerstvá, domácí polévka z kvalitních surovin ... sledujte naše Polévkové Menu.
Steak bar Hředle 77 - Více informací na : www.steak-hredle.cz
Žižkov na Žižkově - Pivovar Moravský Žižkov dorazil do Prahy a ne náhodou na Žižkov. Poctivá česká kuchyně, jenž uspokojí maso-žrouta i vegana, domácí limonády, čerstvé mošty a jiné a jiné dobroty. Jste srdečně zváni.