Nitriansky hrad

Nitriansky hrad je typickou dominantou krajského města, tyčí se na hradním vrchu přímo v jeho centru. Hradní komplex tvoří mohutné opevnění s předsazenými bastiony, katedrála a biskupský palác. V současné době je hrad sídlem biskupského úřadu.

Nitrianské knížectví v 8. století - kníže Pribina

Nitra patří mezi nejstarší slovenská území, jejichž historie se formovala již v 8. století, kdy tu vznikalo Nitrianské knížectví. V místech dnešního hradu stávalo v té době opevněné hradiště, které využívalo výhodné polohy hradního vrchu nad řekou Nitrou. Pravděpodobně zde stál kostel nitranského knížete Pribiny – prvního přímého předka dnešních Slováků.

Bazilika sv. Jimrama, nájezdy Mongolů, obléhání Přemyslem Otakarem II.

Nitrianské knížectví se stalo později  součástí Velkomoravské říše a Nitra byla sídelním centrem knížete. První písemné záznamy o zdejším hradišti jsou z roku 871, v té době tu již stála bazilika sv. Jimrama, která dnes tvoří jádro hradního komplexu. Hradní objekt se postupně vyvíjel a v roce 1241 již dokázal odolat nájezdům mongolských hord. V roce 1271 však hrad obléhal Přemysl Otakar II. a došlo k ničivému požáru, po němž musely být kostel i opevnění obnoveny téměř z trosek.

Sídlo významných panovníků

V Nitrianském hradu sídlilo několik významných panovníků – Matúš Čák Trenčanský, Zikmund Lucemburský a Matyáš Korvín. Vojsko Matyáše Korvína hrad ovšem velmi poškodilo.

K zesílení opevnění kolem hradu došlo v 16. století, bylo to v době válečných tažení Turků po jižním Slovensku. Současně byl postaven hradní palác a vnitřní brána v tehdy dominujícím renesančním stylu. Turci však i přesto hrad v roce 1663 dobyli a po jejich odchodu byl celý obranný systém přebudován.

Biskupský palác a přestavba horního kostela

V 18. století už přestaly mít hradby obranný význam a pozornost se soustředila na barokní přestavbu horního kostela a výstavbu biskupského paláce.

Dnešní vzhled celého areálu se nejvíce přibližuje době 17. a 18. století, v průběhu staletí tu docházelo k četným stavebním změnám. Původní vzhled z doby počátku 13. století si dochovala pouze bazilika sv. Jimrama. Horní gotický kostel zobrazuje tvář počátku 14. století a vnitřní hradní brána renesanční obraz 16. století.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Nitra 

Místa v okolí

Nitra - Nitra je okresní a krajské město ve Slovenské republice. Žije zde přibližně 78 tisíc obyvatel. Nitra je páté největší slovenské město.
Vzdálenost: 1km
Street Workout Park Nitra - Ve městě Nitra (městská část Chrenová) můžete využít velmi pěkné moderní venkovní cvičiště.
Vzdálenost: 2km
Nová Ves (Močenok) - Nová Ves je malá osada, část obce Močenok v okrese Šaľa. Několik desítek metrů odtud severovýchodním směrem se nachází nejvyšší bod okresu Šaľa. 
Vzdálenost: 12km
Zřícenina hradu Gýmeš - Gýmeš je zřícenina středověkého hradu ze 13. století v okrese Nitra na Slovensku. Vypíná se na křemencovém vrchu Dúň, který je součástí jižního cípu pohoří Tribeč.
Vzdálenost: 15km
Zřícenina Oponického hradu - Zřícenina Oponického hradu se vypíná nad obcí Oponice na jednom ze západních výběžků pohoří Tribeč.
Vzdálenost: 16km
Šaľa - Šaľa je okresní město v Nitrianském kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 24 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 25km
Street Workout hřiště Šaľa - Před Domem kultury Šaľa-Veča vzniklo velmi pěkné venkovní cvičiště s celoročním provozem.
Vzdálenost: 25km

Nová místa

+ přidat
Vyskeř (hora) - Vyskeř je hora v Chráněné krajinné oblasti Český ráj, tvoří ji vulkanická hornina čedič ve spojení s křídovými usazeninami. Poslední sopečná aktivita byla zaznamenána zhruba před sedmnácti miliony lety.
Kozel (hora) - Kozel je hora nedaleko obce Kozly v českolipském okrese. Nedaleko odtud prochází zelená turistická značka do České Lípy a obce Bořetín. Vrchol je sice přístupný, ale značená cesta k němu nevede.
Bílá skála - Bílá skála je hora na západě Krkonoš, na rozhraní s Jizerskými horami. Nachází se zhruba 4 km od Tanvaldu. Vrcholové partie pokrývá smrkový porost, z něhož vyčnívají křemencová skaliska.
Slatinná stráň - Slatinná stráň je název horského masivu v Krkonoších, zhruba 7 kilometrů jižním směrem od Sněžky. Leží mezi Černou a Liščí horou, jedná se o jednu z krkonošských tisícovek.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion U Kohoutka - Penzion U Kohoutka
Turistická ubytovna Porta Bohemica - Provozujeme turistickou ubytovnu s celkovou kapacitou 21 míst v centru Litoměřické vinařské oblasti, ležící přímo na Labské cyklostezce. K dispozici jsou čtyř, sedmi a desetilůžkové pokoje. Ubytovna slouží výhradně cyklistům, turistům, rybářům apod. K dispozici je sociální zařízení, vybavená kuchyňka, úschovna kol, ohniště.
Apartmány Vlčková - ubytování Zlín - Ubytování nedaleko města Zlín v soukromých luxusně vybavených apartmánech a 4km od Zoo Lešná v obci Vlčková.
Chalupa Krkonoše - lenné ubytování - ubytování v soukromí

Nové restaurace

+ přidat
Hrad Sovinec - občerstvení - Hrad Sovinec - hradní občerstvení na 1. nádvoří s letní zahrádkou
Brdská restaurace - Nově zrekonstruovaná rodinná restaurace s celoročním provozem zasazená na okraji města Dobříše. Ideální místo pro aktivní či pasivní odpočinek se zodpovědným přístupem k našim zákazníkům.Preferujeme domácí kuchyni, zdravou úpravu pokrmů a čerstvost surovin.
Rodinná kavárna Zanzík - Kavárna je uzpůsobena pro rodiny s dětmi. Snažili jsme se vytvořit MÍSTO, : kde si děti můžou hrát a přitom se i rozvíjet, něco se naučit, rády se vrací za „tetou“, která má přátelský přístup kde kojenci mají svůj koutek, ohrádku, lehátka kde si můžu v klidu povídat s přáteli, mít obchodní schůzku, pracovat nebo si jen tak číst
Restaurace a galerie u Michala - Rodinná restaurace v klidné části obce cca 100m od silnice číslo 3. Vhodné pro rodiny s dětmi, česká kuchyně.