Zřícenina hradu Gýmeš

Gýmeš je zřícenina středověkého hradu ze 13. století v okrese Nitra na Slovensku. Vypíná se na křemencovém vrchu Dúň, který je součástí jižního cípu pohoří Tribeč.

Hrad vznikl v rozmezí let 1253 – 1270 v místě starého hradiště. Nechal jej vystavět Ondrej Forgách. Jádro hradu tvořilo nádvoří trojúhelníkového půdorysu obehnané opevněním a obytný prostor zajistila hranolová věž, která plnila i funkci obrannou. Na konci 13. století pak byla k hradu přistavěna ještě jedna věž a hradní palác.

Na počátku 14. století hrad patřil Matúši Čáku Trenčanskému a po něm jej vlastnil král Karel I. Robert. Rod Forgáchů získal Gýmeš zpět až v roce 1386, bylo to za dramatických okolností, kdy Blažej Forgách na žádost královny Marie usmrtil jejího protivníka Karla Malého z Anjou a hrad získali Forgáchové za tento čin jako odměnu. Byli jeho vlastníky až do druhé poloviny 18. století.

15. a 16. století bylo ve znamení budování nových obytných paláců a rozsáhlého opevnění. To však nebylo nakonec nic platné, protože v roce 1663 jej dobyli Turci a zanechali po sobě spoušť v podobě vypálených vesnic v podhradí a zpustošeného hradního sídla.

Gýmeš pak sice získal nové opevnění s dělovými baštami, stavební práce tu probíhaly dokonce ještě v 18. století a v té době už se šlechta převážně orientovala na pohodlí zámeckých interiérů. Nakonec byl v polovině 19. století hrad definitivně opuštěn, Forgáchové se přemístili do zámku nedaleko odtud a dílo zkázy dokonal požár. Ocelové nosníky byly z hradu demontovány na počátku 20. století a posloužily k výstavbě cukrovaru.

Dnes je zřícenina hradu přístupná veřejnosti, zajímavá je zejména část hradního opevnění, zbytek barokní kaple a některé tvary zdiva včetně pilastrů a zbytku kamenné římsy.

Zřícenina hradu Gýmeš je oblíbeným turistickým cílem i kvůli působivému výhledu na pohoří Tribeč, do údolí řeky Žitavy a Nitry a na Štiavnické vrchy.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Jelenec 

Místa v okolí

Svoradova jaskyňa - Svoradova jaskyňa je přírodní památka v Nitrianském kraji na Slovensku na severozápadním úpatí hory Zobor. 
Vzdálenost: 12km
Zlaté Moravce - Zlaté Moravce jsou okresním městem v Nitrianském kraji na jihozápadě Slovenska. Žije zde přibližně 12 tisíc obyvatel. Skrze město protéká říčka Žitava a Hostiansky potok. Zlaté Moravce proslavila v minulosti zejména výroba chladniček značky Calex.
Vzdálenost: 14km
Kaštel Topoľčianky - Zámek Topoľčianky je klasicistní stavba ve stejnojmenné obci, obklopená rozsáhlým anglickým parkem. Zámeček je přístupný veřejnosti, v jeho dobovém interiéru se nachází muzejní expozice a knihovna, která čítá zhruba 14 tisíc svazků. Zajímavá je rovněž sbírka porcelánu a keramiky. V roce 1970 byl zámek Topoľčianky vyhlášen Národní kulturní památkou Slovenské socialistické republiky.
Vzdálenost: 14km
Street Workout Park Nitra - Ve městě Nitra (městská část Chrenová) můžete využít velmi pěkné moderní venkovní cvičiště.
Vzdálenost: 15km
Nitriansky hrad - Nitriansky hrad je typickou dominantou krajského města, tyčí se na hradním vrchu přímo v jeho centru. Hradní komplex tvoří mohutné opevnění s předsazenými bastiony, katedrála a biskupský palác. V současné době je hrad sídlem biskupského úřadu.
Vzdálenost: 15km
Nitra - Nitra je okresní a krajské město ve Slovenské republice. Žije zde přibližně 78 tisíc obyvatel. Nitra je páté největší slovenské město.
Vzdálenost: 15km
Topoľčany - Topoľčany jsou okresním městem v Nitrianském kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 27 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 17km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Na Horách - Rozhledna s poetickým jménem Na Horách využívá především výhody místního terénu, je postavena na nevysokém návrší, ale s dobrým výhledem do krajiny Českého středohoří.
Rozhledna Mostka - Rozhledna Mostka patří k nejstarším kamenným stavbám tohoto druhu v České republice. byla postavena v roce 1910 podle projektu akademického architekta V. Krause.
Rozhledna Maják (Strupčice) - Osm metrů vysoká dřevěná stavba s vyhlídkovou plošinou postavenou o tři metry níže má velmi neobvyklý vzhled. Byla postavena v roce 2012 za pouhých deset dnů.
Rozhledna Lucemburkův kopec - Celodřevěná rozhledna Lucemburkův kopec je vysoká 14 metrů a o tři metry níže se nachází krytá vyhlídková plocha.

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.