Zřícenina hradu Gýmeš

Gýmeš je zřícenina středověkého hradu ze 13. století v okrese Nitra na Slovensku. Vypíná se na křemencovém vrchu Dúň, který je součástí jižního cípu pohoří Tribeč.

Hrad vznikl v rozmezí let 1253 – 1270 v místě starého hradiště. Nechal jej vystavět Ondrej Forgách. Jádro hradu tvořilo nádvoří trojúhelníkového půdorysu obehnané opevněním a obytný prostor zajistila hranolová věž, která plnila i funkci obrannou. Na konci 13. století pak byla k hradu přistavěna ještě jedna věž a hradní palác.

Na počátku 14. století hrad patřil Matúši Čáku Trenčanskému a po něm jej vlastnil král Karel I. Robert. Rod Forgáchů získal Gýmeš zpět až v roce 1386, bylo to za dramatických okolností, kdy Blažej Forgách na žádost královny Marie usmrtil jejího protivníka Karla Malého z Anjou a hrad získali Forgáchové za tento čin jako odměnu. Byli jeho vlastníky až do druhé poloviny 18. století.

15. a 16. století bylo ve znamení budování nových obytných paláců a rozsáhlého opevnění. To však nebylo nakonec nic platné, protože v roce 1663 jej dobyli Turci a zanechali po sobě spoušť v podobě vypálených vesnic v podhradí a zpustošeného hradního sídla.

Gýmeš pak sice získal nové opevnění s dělovými baštami, stavební práce tu probíhaly dokonce ještě v 18. století a v té době už se šlechta převážně orientovala na pohodlí zámeckých interiérů. Nakonec byl v polovině 19. století hrad definitivně opuštěn, Forgáchové se přemístili do zámku nedaleko odtud a dílo zkázy dokonal požár. Ocelové nosníky byly z hradu demontovány na počátku 20. století a posloužily k výstavbě cukrovaru.

Dnes je zřícenina hradu přístupná veřejnosti, zajímavá je zejména část hradního opevnění, zbytek barokní kaple a některé tvary zdiva včetně pilastrů a zbytku kamenné římsy.

Zřícenina hradu Gýmeš je oblíbeným turistickým cílem i kvůli působivému výhledu na pohoří Tribeč, do údolí řeky Žitavy a Nitry a na Štiavnické vrchy.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Jelenec 

Místa v okolí

Rozhledna Hôrka - Rozhledna Hôrka v okrese Zlaté Moravce je ocelová svařovaná konstrukce s velkým křížem na vyhlídkové plošině.
Vzdálenost: 12km
Svoradova jaskyňa - Svoradova jaskyňa je přírodní památka v Nitrianském kraji na Slovensku na severozápadním úpatí hory Zobor. 
Vzdálenost: 12km
Rozhledna Horka Tribeč - V pohoří Tribeč byla postavena menší kovová rozhledna o dvou vyhlídkových patrech.
Vzdálenost: 12km
Zlaté Moravce - Zlaté Moravce jsou okresním městem v Nitrianském kraji na jihozápadě Slovenska. Žije zde přibližně 12 tisíc obyvatel. Skrze město protéká říčka Žitava a Hostiansky potok. Zlaté Moravce proslavila v minulosti zejména výroba chladniček značky Calex.
Vzdálenost: 14km
Kaštel Topoľčianky - Zámek Topoľčianky je klasicistní stavba ve stejnojmenné obci, obklopená rozsáhlým anglickým parkem. Zámeček je přístupný veřejnosti, v jeho dobovém interiéru se nachází muzejní expozice a knihovna, která čítá zhruba 14 tisíc svazků. Zajímavá je rovněž sbírka porcelánu a keramiky. V roce 1970 byl zámek Topoľčianky vyhlášen Národní kulturní památkou Slovenské socialistické republiky.
Vzdálenost: 14km
Street Workout Park Nitra - Ve městě Nitra (městská část Chrenová) můžete využít velmi pěkné moderní venkovní cvičiště.
Vzdálenost: 15km
Nitriansky hrad - Nitriansky hrad je typickou dominantou krajského města, tyčí se na hradním vrchu přímo v jeho centru. Hradní komplex tvoří mohutné opevnění s předsazenými bastiony, katedrála a biskupský palác. V současné době je hrad sídlem biskupského úřadu.
Vzdálenost: 15km

Nová místa

+ přidat
Most bývalé Polní dráhy - Ocelový most přes plavební kanál u Vltavy v Praze Bubenči, postavený v roce 1908, je v současné době technickou památkou.
Ozubnicová trať Tanvald - Harrachov - Z Tanvaldu do Harrachova, na pomezí Jizerských hor a Krkonoš, byla na počátku dvacátého století vybudována ozubnicová trať.
Lipová alej republiky Hlince - V roce 2018 byla vysázena lipová alej v katastru obce Hlince poblíž Berounky.
Břekové stromořadí - Alej jeřábů břeků nedaleko řeky Berounky je krásnou ozdobou.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.