Zřícenina hradu Gýmeš

Gýmeš je zřícenina středověkého hradu ze 13. století v okrese Nitra na Slovensku. Vypíná se na křemencovém vrchu Dúň, který je součástí jižního cípu pohoří Tribeč.

Hrad vznikl v rozmezí let 1253 – 1270 v místě starého hradiště. Nechal jej vystavět Ondrej Forgách. Jádro hradu tvořilo nádvoří trojúhelníkového půdorysu obehnané opevněním a obytný prostor zajistila hranolová věž, která plnila i funkci obrannou. Na konci 13. století pak byla k hradu přistavěna ještě jedna věž a hradní palác.

Na počátku 14. století hrad patřil Matúši Čáku Trenčanskému a po něm jej vlastnil král Karel I. Robert. Rod Forgáchů získal Gýmeš zpět až v roce 1386, bylo to za dramatických okolností, kdy Blažej Forgách na žádost královny Marie usmrtil jejího protivníka Karla Malého z Anjou a hrad získali Forgáchové za tento čin jako odměnu. Byli jeho vlastníky až do druhé poloviny 18. století.

15. a 16. století bylo ve znamení budování nových obytných paláců a rozsáhlého opevnění. To však nebylo nakonec nic platné, protože v roce 1663 jej dobyli Turci a zanechali po sobě spoušť v podobě vypálených vesnic v podhradí a zpustošeného hradního sídla.

Gýmeš pak sice získal nové opevnění s dělovými baštami, stavební práce tu probíhaly dokonce ještě v 18. století a v té době už se šlechta převážně orientovala na pohodlí zámeckých interiérů. Nakonec byl v polovině 19. století hrad definitivně opuštěn, Forgáchové se přemístili do zámku nedaleko odtud a dílo zkázy dokonal požár. Ocelové nosníky byly z hradu demontovány na počátku 20. století a posloužily k výstavbě cukrovaru.

Dnes je zřícenina hradu přístupná veřejnosti, zajímavá je zejména část hradního opevnění, zbytek barokní kaple a některé tvary zdiva včetně pilastrů a zbytku kamenné římsy.

Zřícenina hradu Gýmeš je oblíbeným turistickým cílem i kvůli působivému výhledu na pohoří Tribeč, do údolí řeky Žitavy a Nitry a na Štiavnické vrchy.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Jelenec 

Místa v okolí

Svoradova jaskyňa - Svoradova jaskyňa je přírodní památka v Nitrianském kraji na Slovensku na severozápadním úpatí hory Zobor. 
Vzdálenost: 12km
Rozhledna Horka Tribeč - V pohoří Tribeč byla postavena menší kovová rozhledna o dvou vyhlídkových patrech.
Vzdálenost: 12km
Zlaté Moravce - Zlaté Moravce jsou okresním městem v Nitrianském kraji na jihozápadě Slovenska. Žije zde přibližně 12 tisíc obyvatel. Skrze město protéká říčka Žitava a Hostiansky potok. Zlaté Moravce proslavila v minulosti zejména výroba chladniček značky Calex.
Vzdálenost: 14km
Kaštel Topoľčianky - Zámek Topoľčianky je klasicistní stavba ve stejnojmenné obci, obklopená rozsáhlým anglickým parkem. Zámeček je přístupný veřejnosti, v jeho dobovém interiéru se nachází muzejní expozice a knihovna, která čítá zhruba 14 tisíc svazků. Zajímavá je rovněž sbírka porcelánu a keramiky. V roce 1970 byl zámek Topoľčianky vyhlášen Národní kulturní památkou Slovenské socialistické republiky.
Vzdálenost: 14km
Street Workout Park Nitra - Ve městě Nitra (městská část Chrenová) můžete využít velmi pěkné moderní venkovní cvičiště.
Vzdálenost: 15km
Nitriansky hrad - Nitriansky hrad je typickou dominantou krajského města, tyčí se na hradním vrchu přímo v jeho centru. Hradní komplex tvoří mohutné opevnění s předsazenými bastiony, katedrála a biskupský palác. V současné době je hrad sídlem biskupského úřadu.
Vzdálenost: 15km
Nitra - Nitra je okresní a krajské město ve Slovenské republice. Žije zde přibližně 78 tisíc obyvatel. Nitra je páté největší slovenské město.
Vzdálenost: 15km

Nová místa

+ přidat
Bašta opevnění Štiavnické Baně - V obci Štiavnické Bane se dochovala bašta jako součást městského opevnění.
Rozhledna Počúvadlo Skalka - Nedaleko od Banské Štiavnice stojí rozhledna Skalka.
Rozhledna Sitno Ilja - Na vrcholu hory Sitno, nedaleko Banské Štiavnice, je postavena dřevěná rozhledna.
Rozhledna Kalvária - Ve městě Levice je vybudována rozhledna Kalvária.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.